Skocz do zawartości

Eutelsat Hot Bird 13B ma problemy (?)


Rekomendowane odpowiedzi

Jako totalny amator zabralem sie na poprawienie anteny. Przesunalem ja troszke w lewo: sila i jakosc na tvp2 skoczyly do 82/36.
Ja narazie tvp2 kanal jest stabilny.

 

Mieszkam w UK, i odziedzczylem antene sky po poprzenich lokatorch. Wydaje mi sie ze antena i konwerter moga miec z 10-15 lat.

Czy jesli zmienie uniwersanly konwerter na inverto (ten ktory pojawia sie w opcjach na evobox) to czy jest mozliwosc aby jakosc sygnaly skoczyla jeszcze do gory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 7.09.2021 o 17:48, Crossi napisał:

Szczerze mówiąc to pozycja satelitarna 13e jest bez rewelacji jeżeli chodzi o sygnał.

Co do transpondera  12264V, na którym jest TVP2 to sam zaobserwowałem ze w niedzielę był słabszy sygnał niż zazwyczaj na poziomie 12.5dB gdzie normalnie mam 14.8dB. Co to 11508V to jest  całkiem dobrym transponderem - mam tam 15.9dB.

 

Pozycja satelitarna Hot Bird 13E to tak naprawdę kilka satelitów przesuniętych na orbicie geostacjonarnej o dziesiąte części stopnia. Kanały dla polskich platform są nadawane z różnych transponderów i z różnych satelitów Hot Bird 13B, Hot Bird 13C, Hot Bird 13E.

Ustawienie anteny najlepiej wykonywać dla najsłabszego transpondera z tego zestawu.

Przypisanie częstotliwości do satelitów pokazuje np. ta strona: https://pl.kingofsat.net/pack-polsat.php

 

Poniżej zestawienie pomiaru MER i SNR dla transponderów emitujących kanały dla polskich platform satelitarnych na antenie 70 cm i 80 cm. Pomiary wykonane przy idealnych warunkach pogodowych w centralnej Polsce w tym tygodniu profesjonalnym certyfikowanym miernikiem.

Konwerter uniwersalny.

 

Proszę zwrócić uwagę na parametr margines łącza (LKM). Wartość LKM jest obliczana na podstawie zmierzonych wartości RF. Jest to wartość niezależna od modulacji, która podsumowuje jakość RF sygnału cyfrowego w liczbie wyrażonej w dB. Margines łącza wskazuje, o ile dB sygnał może ulec pogorszeniu, dopóki nie będzie już możliwy bezbłędny odbiór.

Margines łącza LKM:

  • musi być > 0 dB
  • powinien być > 5 dB
  • idealny > 10 dB.

Biorąc pod uwagę LKM na idealnie ustawionej antenie 70 cm, to tylko na kilku transponderach wartość LKM jest pomiędzy 4,5 a 5 dB, czyli jest zapas na zmiany warunków pogodowych np. dla łagodnego deszczu. Są również transpondery gdzie LKM jest tylko nieco powyżej 3 dB i to na nich w pierwszej kolejności będą problemy z odbiorem kanałów np. w trakcie większego deszczu.

 

Na idealnie ustawionej antenie 70 cm z LKM nie jest źle ale wiadomo, że znaczna część abonentów platform satelitarnych nie ma idealnie ustawionych anten, co jest zazwyczaj rekompensowane przez instalację większej anteny.

Z wyników pomiarów widać, że problem marginesu dla jakości sygnału (LKM) rozwiązuje antena 80 cm, która dobrze ustawiona zapewnia lepszy margines dla zmian pogody.

 

Pomiar antena 70 cm.

 

Sygnal-HB13-E-ant70cm.jpg

 

Dla porównania dodaję również wyniki pomiarów dla idealnie ustawionej anteny 80 cm.

Warunki pogodowe, lokalizacja i konwerter identyczne jak dla 70 cm.

Z wyników od razu widać, że LKM jest znacząco wyższy dla większej ilości transponderów.

Praktycznie prawie wszystkie transpondery zachowują rekomendowany margines LKM zbliżając się do 5 dB lub więcej.

 

Pomiar antena 80 cm.

 

Sygnal-HB13-E-ant80cm.jpg

 

Mam nadzieję, że teraz wszyscy będą wiedzieć do jakich wartości parametrów jakościowych sygnału z anteny należy dążyć :)

Edytowane przez support458
Dodanie pomiaru dla 80 cm
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie platformy powinny przy podpisaniu umowy zagwarantować montaż anteny aby uchronić się przed właśnie samo montażem klienta a później obciążenie infolinii z powodu problemów z odbiorem. Nawet teraz powinna jeszcze być przeprowadzona jakaś akcja z ich strony typu "sprawdzimy ci czy masz poprawnie ustawioną antenę" czy coś w ten deseń. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emarti napisał:

Według mnie platformy powinny przy podpisaniu umowy zagwarantować montaż anteny aby uchronić się przed właśnie samo montażem klienta a później obciążenie infolinii z powodu problemów z odbiorem. Nawet teraz powinna jeszcze być przeprowadzona jakaś akcja z ich strony typu "sprawdzimy ci czy masz poprawnie ustawioną antenę" czy coś w ten deseń. 

Mowy nie ma! Bo co jeżeli to będzie jakiś pseudofachowiec po kilku browarach, który zamiast sprawdzić, to popsuje mi ustawienie anteny? 😝

Edytowane przez SatExpert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż mógłby być dobrowolny. Jeżeli ktoś się zna na tym to rezygnuje z usługi a jeśli nie zna się na tej robocie to korzysta z usług instalatora zapewnionego przez platformę. Tym sposobem z pewnością antena byłaby ustawiona lepiej niż ktoś sam nie znając się kompletnie wieczorkiem po kilku browarkach zacznie ustawiać sobie antenę. Ile to telefonów mniej by było na infolinię że "nie mam obrazu". Zgadza się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie jest zrozumiałe co chcę przekazać. Obecnie jak zresztą pisał kiedyś sat kurier w Polsce jest masa źle ustawionych anten satelitarnych co skutkuje problemami z odbiorem gdy zmienią się warunki atmosferyczne. Ludzie  w ramach oszczędności sami ustawiają sobie anteny niekiedy nie mając o tym pojęcia. Później w przypadku problemów z odbiorem dzwonią na infolinię i marudzą. Gdyby operatorzy zapewniali darmowy montaż anteny czy poprawę jej ustawienia w ramach podpisanej umowy o abonament zaoszczędzili by sobie telefonów na infolinię, obarczanie operatora za problemy z odbiorem czy nawet późniejszą rezygnację z usług "bo kiepsko to działało" czyli mieli niezadowolonego klienta czy jego nawet brak. Tak więc uważam że na dłuższą metę byłoby to z korzyścią dla operatora wydając wcześniej ~100 zł za montaż czy regulację istniejącej już anteny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2021 o 19:41, support458 napisał:

Biorąc pod uwagę LKM na idealnie ustawionej antenie 70 cm, to tylko na kilku transponderach wartość LKM jest pomiędzy 4,5 a 5 dB, czyli jest zapas na zmiany warunków pogodowych np. dla łagodnego deszczu. Są również transpondery gdzie LKM jest tylko nieco powyżej 3 dB i to na nich w pierwszej kolejności będą problemy z odbiorem kanałów np. w trakcie większego deszczu.

 

Dla porównania dodaję również wyniki pomiarów dla idealnie ustawionej anteny 80 cm.

Warunki pogodowe, lokalizacja i konwerter identyczne jak dla 70 cm.

Z wyników od razu widać, że LKM jest znacząco wyższy dla większej ilości transponderów.

Praktycznie prawie wszystkie transpondery zachowują rekomendowany margines LKM zbliżając się do 5 dB lub więcej.

To ja tak 'z innej beczki'. Dlaczego zatem nasze platformy sat od dawna nie oferują w zestawach anten średnicy min. 80cm? - przykład polsatowska 70cm. Poszło tylko o koszty? Jak widać taki kawałek blachy więcej, ile rozwiązałby problemów np. z niewielkim zapasem sygnału na niepogodę. Albo np. być może pozwoliłby zwiększyć FEC dla poprawy bitrate. I przy okazji, mam do Ciebie pytanie, czy wiadomo Ci coś czy nowe Hotbird'y będą lepiej doświetlały sygnałem nasz rejon Europy (nasze 2 platformy sat, oraz od niedawna pojemności wynajmuje ukraińska XtraTV)? Obecny zasięg wiązki faworyzuje Włochy i Francję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, moimzdaniem napisał:

To ja tak 'z innej beczki'. Dlaczego zatem nasze platformy sat od dawna nie oferują w zestawach anten średnicy min. 80cm? - przykład polsatowska 70cm. Poszło tylko o koszty? 

Dla pocieszenia, wciąż są w użytku powizyjne 60-tki (przynajmniej we Wrocławiu - sam widziałem). :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak 'z innej beczki'. Dlaczego zatem nasze platformy sat od dawna nie oferują w zestawach anten średnicy min. 80cm? - przykład polsatowska 70cm. Poszło tylko o koszty? Jak widać taki kawałek blachy więcej, ile rozwiązałby problemów np. z niewielkim zapasem sygnału na niepogodę. Albo np. być może pozwoliłby zwiększyć FEC dla poprawy bitrate. I przy okazji, mam do Ciebie pytanie, czy wiadomo Ci coś czy nowe Hotbird'y będą lepiej doświetlały sygnałem nasz rejon Europy (nasze 2 platformy sat, oraz od niedawna pojemności wynajmuje ukraińska XtraTV)? Obecny zasięg wiązki faworyzuje Włochy i Francję.
Canal+ w tej chwili ma 80 cm anteny jako standard dla nowych klientów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981
12 godzin temu, kfm877 napisał:
18 godzin temu, SatExpert napisał:
Dla pocieszenia, wciąż są w użytku powizyjne 60-tki (przynajmniej we Wrocławiu - sam widziałem). :rofl:

Więcej jest 60cm od Cyfra+. Złom używany do dziś.

Jestem z Wrocławia i dziś wracając od lekarza przez Żernicką i Bystrzycką widziałem wiele szarych Wizja TV. Te anteny we Wrocławiu to na pęczki wiszą:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się kiedyś Wizja TV sprzedawała... Nadając z silnej Astry i w standardzie DVB-S, mogli sobie pozwolić na takie czaszki. Nigdy nie było problemów z odbiorem! A teraz zamiast iść w kierunku żeby w odbiorze domowym móc stosować właśnie takie małe, dyskretne i lekkie czasze - to żeby odbiór był stabilny każą montować po 90-100cm, zakrywając np. cały swój balkon. Chore! Eutelsat za swoją nieudolność i oszczędność już dawno powinien ponieść karę, ale skoro Polsat o to nie walczy to mają to gdzieś. Wszyscy konsultanci na infolinii dostali nakaz nic nie mówić o awarii 12265 i wciska się kit o źle ustawionych i małych antenach.
Jeszcze jakby tak SNR spadł ze 2dB to by było ciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981

Czy ktoś zna jakiegoś ogarniętego instalatora we Wrocławiu? Co mi przyjedzie jakiś as to tragedia. Sam się już zabrałem za antenę. Kiedyś był we Wrocławiu gość co jeździł VW Transporterem. Co on wyprawiał z montażem to był majstersztyk. Niestety padł mi tel i numer przepadł. Ale facet był najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak że ustawiałem sam antenę bez żadnych przyrządów a tylko mając pasek siły i jakości w dekoderze. Kilka lat temu były zaplanowane pewne zmiany na moim balkonie, które będą ograniczały dojście do anteny i ewentualne jej poprawienie. Mówię sobie, OK, przeznaczę na instalatora jakąś tam kwotę i chcę aby wyregulował ją posługując się przyrządami tak aby było to porządnie ustawione bo oczywiście zakładałem że profesjonalny mój montaż to nie jest mimo znikomych problemów z odbiorem podczas złej pogody. Przyszedł ten instalator a był on z jednej z najbardziej znanych firm w moim mieście znanej jeszcze z powszechnego analogu. Stwierdził że... antena ustawiona jest idealnie i nic tu nie może zrobić więcej. Szczęka mi opadła i nie wiedziałem o co chodzi. Gdyby chciał oszukać to by coś tam porobił dla picu i skasował z ponad stówę. Może faktycznie udało mi się na oko ustawić ją idealnie? Może akurat miałem farta? Nie wiem. Już nikogo innego nie wzywałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PawelU1981 napisał:

Czy ktoś zna jakiegoś ogarniętego instalatora we Wrocławiu? Co mi przyjedzie jakiś as to tragedia. Sam się już zabrałem za antenę. Kiedyś był we Wrocławiu gość co jeździł VW Transporterem. Co on wyprawiał z montażem to był majstersztyk. Niestety padł mi tel i numer przepadł. Ale facet był najlepszy.

Jaki rejon Wrocławia? I co tam dolega instalacji antenowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filozofię do tego montażu dopisujecie. Ja jestem zwykłym kucharzem, a antenę sobie sam ustawiłem wedle wskaźnika z telewizora i żadnych problemów z sygnałem nie mam. A sygnał mam taki mocny że mi jaja urywa.

 

Po drugie jeśli to Hotbird ma awarię to co mi da kręcenie anteną skoro mam dobrze ustawioną. Niech Hotbird kręci swoimi satelitami skoro ma szrota w przestworzach.

 

Po 3 gdyby platformy w PL szanowały swoich klientów już dawno by nadawały z Astry. Ale pewnie z Hotbirda taniej. Ot cała tajemnica.

Edytowane przez Jorg1980
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet nie chodzi o Astrę 19.2. Są inne satelity, tańsze, które zapewniają mocny sygnał na terenie Polski o własnym satelicie już nie wspominając. Nasz kraj ma przyznaną pozycję na orbicie ale nikomu nie spieszy się na wyniesienie czegoś własnego tylko bulą za dzierżawę będąc olewanym śmieszną wiązką pokrywającą Polskę. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emarti napisał:

Już nawet nie chodzi o Astrę 19.2. Są inne satelity, tańsze, które zapewniają mocny sygnał na terenie Polski o własnym satelicie już nie wspominając. Nasz kraj ma przyznaną pozycję na orbicie ale nikomu nie spieszy się na wyniesienie czegoś własnego tylko bulą za dzierżawę będąc olewanym śmieszną wiązką pokrywającą Polskę. 

Przestań marzyć o polskim satelicie. W tym kraju rząd ma inne priorytety. Pińsety i inne bonusy. Nie ma kasy na pierdoły.

 

Odnośnie operatorów trzeba położyć kasę na stół i przejść na Astrę, a nie dziadować na HOTBIRDZIE. Pieniądze mają bo kasują nas po stówie miesięcznie za te swoje nowości sprzed 5 lat.

Edytowane przez Jorg1980
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...