Jump to content

mp107

Users
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mp107

 1. To jest zapisane w liście kanałów. Możesz poczytać na temat lub podejrzeć budowę plików satellites.xml, lamedb i lamedb5. Ale trzeba by wartości zmienić w wielu miejscach, w wielu plikach, więc jeśli zamierzasz się tym zająć, to uważaj, żeby nie "popsuć" listy kanałów. Ale jeszcze zanim za ten i inne "eksperymenty" się zabierzesz, to zalecałbym nauczyć się robić kopię zapasową oprogramowania, przywracać ją i instalować oprogramowanie (image). Po to, aby móc po "zabawie" lub w razie wystąpienia problemów być w stanie o własnych siłach i możliwie szybko przywrócić urządzenie do stanu używalności.
 2. Co konkretnie masz na myśli? To nie smartfon, że system musi być "szyty na miarę" urządzenia. W komputerach PC (przynajmniej tych opartych o procesory w architekturze x86, x86_64) mamy wolność wyboru ze względu na stosowanie standardów, które mają zastosowanie do wszystkich urządzeń. Dzięki temu jeden obraz systemu będzie działał na wszystkich urządzeniach. A rolą doinstalowywanych sterowników zazwyczaj jest jedynie umożliwić najbardziej optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych funkcji podzespołów, a nie tylko tych objętych ogólnym standardem. Ewentualnie czasami też do uruchomienia jakichś urządzeń peryferyjnych w rodzaju kart sieciowych, kamerek. Nie.
 3. Czy próbowałeś podłączyć na jakiś czas (na przykład kilka godzin, jeśli problem występuje co kilka godzin) aktualnie posiadany odbiornik do gniazdka w innej fazie? Lub użyć innego zasilacza (bo widzę, że odbiornik posiada gniazdo zasilania z dopiskiem "DC IN", czyli zasilacz nie jest wbudowany w odbiornik)? Czasami można spotkać zasilacze na to samo napięcie, z tą samą wtyczką i jej polaryzacją w innych urządzeniach, więc mogłoby to dać możliwość sprawdzenia, czy wina leży w zasilaczu, czy raczej w samym odbiorniku. Niektóre urządzenia mogą powodować zakłócenia, na które gorzej wykonane (patrząc od strony budowy zasilacza) inne urządzenia mogą źle reagować. Możliwe też, że po prostu zasilacz jest uszkodzony, bo choć napięcia dostarcza prawidłowego (i radio gra), to jest problem właśnie z filtracją zakłóceń, na co odbiornik reaguje tak jak po odłączeniu i ponownym podłączeniu do gniazdka - wyłączeniem i włączeniem się, wyglądającym na samoczynne.
 4. Niekoniecznie. Można wysłać wypowiedzenie z zamiarem przejścia na ofertę prepaid po zakończeniu okresu umowy, licząc się oczywiście z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Można nawet wcześniej, ale w tym wypadku z tego tytułu będziemy musieli dopłacić za zerwanie umowy przed czasem. Na pewno nie ma "przymusowego" wyłączenia numeru. Jeśli wyrazimy na to zgodę (jest to jedna z kategorii opcjonalnych zgód marketingowych), to tak.
 5. Z własnego doświadczenia mogę polecić sprawdzenie w "fizycznym" sklepie, jak się korzysta z urządzenia. Można wtedy zauważyć "kwiatki", których nie widać ani na zdjęciu, ani w specyfikacji. Sam kupiłem kiedyś M-Life ML0608 i gdybym przetestował go na miejscu, to na pewno bym go nie wybrał - ze względu na tłumaczenia menu rodem z internetowego translatora (nazwa menu "pierścieńtypu" - źródło w języku angielskim to pewnie "ring type" - typ dzwonka, itp.) oraz nieintuicyjne menu (np. czerwoną słuchawką wykonuje się polecenie "Wstecz" w menu, ale już na głównym ekranie naciśnięcie go przenosi nas jeszcze do innego menu; ustawienie suwaka blokady w pozycję blokady klawiszy zależy od tego, w jakiej pozycji był on przy włączeniu urządzenia).
 6. Odpowiadając samemu sobie na pytanie na podstawie informacji znalezionych w sieci… Tak, posiadają one obsługę DRM, pozorując w tym celu inne urządzenia tego typu. Było wspomniane o "udawaniu" modelu Nvidia Shield.
 7. Aktualnie dużo kanałów nadawanych poprzez platformę Digiturk z pozycji 7E nadaje w trybie niekodowanym (FTA). Są to m.in. kanały Discovery Channel, Discovery Science, İDMAN Azerbaycan, beIN SPORTS HD 1-4, kanały grup National Geographic, Eurosport i MTV. Na niektórych kanałach nadawany jest komunikat o problemach technicznych, jak na zrzucie ekranu.
 8. Nie przesadzajmy. Jeśli nie ma smartfona odpowiadającego jego wymaganiom, chociaż technika na to pozwala, to ma się prawo na to narzekać. Szanse, że to coś zmieni są raczej małe, ale jak każdy będzie "siedział cicho", to na pewno w niczym nie pomoże. Można też, tak jak zrobił autor tematu, dopytywać, bo widzi, że nie ma wyboru, co może na pierwszy rzut oka dziwić, biorąc pod uwagę "wysyp" modeli smartfonów na rynku. Tak mi się to skojarzyło z historią wspominanego przeze mnie smartfona Fxtec Pro 1 z wysuwaną sprzętową klawiaturą (który właśnie dotarł do pierwszych kupujących). Ta historia pokazuje, że społeczność może coś zdziałać, jeśli nic, co jest na rynku, nie spełnia jej wymagań. Nawet jeśli owe potrzeby wydają się być z innej epoki.
 9. Poprawiłem tuz po zatwierdzeniu posta. Tylko teraz tak mnie teraz zastanawia, skąd ten Sagem mi się przypomniał. Ja też preferuję niewielkie smartfony i z racji braku sensownego wyboru myślę nad zakupem używanego Sony Xperia XZ1 Compact, gdy będę miał dosyć wolnego działania Motoroli Droid 4 (póki co trzyma mnie przy nim wysuwana klawiatura sprzętowa, bo Fxtec Pro 1 jest za duży). Jednak ceny za używany smartfon XZ1 Compact z pewnej dystrybucji (polskie "duże" sklepy albo Amazon) oscylują w okolicach 800-1200 zł, a te importowane przez mniejsze firmy (zwane odnawianymi, powystawowymi) omijam. Mam jeszcze Sony Xperia X Compact, ale go "porzuciłem" z racji tego, że używam na co dzień custom ROM-a, a dla X Compact nie ma dostępnego żadnego stabilnie działającego. Tym bardziej, że fabryczne oprogramowanie nie otrzymuje już aktualizacji bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że na XZ1 Compact port LineageOS 16 działa dość dobrze. Jako ciekawostkę mogę dodać, że model Z3 Compact ostatnio otrzymał status oficjalnego wsparcia LineageOS 16.0, więc powinien działać na nim dość stabilnie (nie każdy "port" taki status otrzymuje). Głównym rynkiem zbytu smartfonów są aktualnie Indie i Chiny, a tam, z tego co czytałem, smartfony są nieraz jedynym środkiem łączności z siecią Internet. A skoro są używane "do wszystkiego", to większy ekran jest preferowany. Zresztą wystarczy spojrzeć na rozmiar nowszych smartfonów Xiaomi, Realme, które są kierowane głównie na tamtejsze rynki.
 10. Szukając małego smartfona, myślę, że trzeba się kierować nie wielkością ekranu, a wielkością całego urządzenia. W związku z postępującą ostatnimi laty modą na "bezramkowce" możliwe stało się umieszczenie prawie 6-calowego ekranu w urządzeniu o rozmiarze wcześniejszego 5-calowca (można porównać np. rozmiary Samsunga S10e i Google Nexusa 5). Niestety, pomimo nadziei (w tym mojej), że poskutkuje to też tym, że wypuszczone zostaną na rynek mniejsze urządzenia ze sporymi ekranami na to się nie zanosi. Jeśli odpowiada Ci rozmiar Samsunga S10e, to może to być dobry wybór. Z tańszych jest jeszcze Sharp Aquos C10. Jeśli szukasz czegoś z Androidem wielkości Xperii serii Compact od Sony'ego, to najprawdopodobniej nic nie ma i nic nie będzie. Pozostaje kupić Xperię XZ1 Compact i trzymać się jej jak najdłużej. Apple może wypuścić iPhone'a SE 2, będącego następcą iPhone'a SE. Na rynku japońskim dostępny jest jeszcze Sharp Aquos R2 Compact.
 11. Czy te tunery albo nieco droższe Dinobot 4K/4K+, wyposażone w możliwość dual bootu Android 7/E2, pozwalają na obsługę serwisów w rodzaju Netflixa (i innych z DRM) z poziomu Androida? Czy na tego typu certyfikację raczej nie ma co liczyć?
 12. Warto zwrócić uwagę na to, że to felieton, a nie stricte artykuł i prezentuje bardziej opinie i przemyślenia autora niż zbiór suchych faktów. Jeśli zaś chodzi o wątek 5G i telewizji satelitarnej, to mam nadzieję, że "za kadencji" którejś technologii xG zostanie wprowadzona i spopularyzowana możliwość multicastingu strumieni audio i wideo razem ze "zwykłą" telefonią komórkową (czyli w tym wypadku strumieniowania regularnych transmisji - radiowych i telewizyjnych - do wielu użytkowników naraz). Technologie LTE i 5G na taką możliwość pozwalają - LTE Broadcast i 5G Broadcast - ale ich popularność na świecie jest raczej znikoma. W ten sposób telewizja i radio nadające naziemnie wraz z sieciami komórkowymi będą mogły współistnieć bez "podcinania" sobie nawzajem pasma (bo będą współdzielić jedno pasmo) oraz odbiór będzie możliwy bez ponoszenia dodatkowych opłat za przesłane dane (bo będą wysyłane raz, tak jak to ma miejsce w przypadku "zwykłej" telewizji DVB-T, a nie do każdego użytkownika oddzielnie). Dodatkową zaletą będzie brak konieczności montowania stosunkowo dużej anteny satelitarnej. Choć akurat mi to nie przeszkadza, to nawet moje hobby, ale wiele osób ma problemy z jej montażem - zarówno od strony "fizycznej" (ustawienie anteny satelitarnej wymaga pewnej dozy cierpliwości i precyzji), jak i prawnej (wymaganych niekiedy pozwoleń na montaż instalacji antenowej na dachu budynku, itp.).
×
×
 • Create New...