Skocz do zawartości

Oskary - Nagrody Akademii Filmowej


Rekomendowane odpowiedzi

Lista laureatów

http://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2018%3A+"Kształt+wody"+najlepszym+filmem-127310

 

Cieszy mnie tylko wygrana Garry'ego Oldmana," Blade Runnera 2049", oraz statuetki dla "Kształtu wody" i filmu "Tamte dni, tamte noce".

Szkoda, że w tym roku Akademia nie nagrodziła Oskarem polsko brytyjski film "Twój Vincent". Włożono mnóstwo pracy w tworzenie tego filmu, aż boję się myśleć, jak długo ten film powstawał. Ale nie... lepiej nagrodzić film Pixara "Coco" który stworzono na komputerkach. Wątpię, że za jakiś czas film stworzony na płótnie otrzyma Oskara. To zapewne była jedyna i historyczna szansa.

Edytowane przez Solderowy123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne rozdanie w kategoriach aktorskich, ale jednak szkoda, że "Trzy billboardy..." nie dostały Oscara za najlepszy scenariusz i film. "Kształt wody" to produkcja, która u mnie nie przeszła nawet wstępnej selekcji tzn. nie miałem ochoty iść na ten film do kina. Nie moje klimaty, podobnie jak "Tamte dni, tamte noce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskary to już od dawna nie jest wyznacznik jakości. Rządzi polityczna poprawność, w tym roku przyszedł czas na Meksyk. :)

Szkoda "Billboardów...". Podobnie jak @Conan nie miałem ochoty na oglądanie  "Kształtu wody" w kinie. Podobało mi się jak w C+ ktoś nazwał ten film "gładkim". Dobre podsumowanie nagród Akademii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Solderowy123 Obejrzyj "Coco" to zrozumiesz czym się różni od Vincenta i dlaczego zasłużyło o wiele bardziej na Oscara.
Co do "Kształtu wody" to film jak dla mnie jest zdecydowanie najsłabszy z całej puli nominowanej do statuetki. Ale ja mam ogólnie problem ze stylem Guillermo.

Warto wspomnieć o samej transmisji w Canal+, która była, coż.. trochę amatorska? Zaczynając od lektora, który nie tłumaczył połowy rzeczy i nawet imiona i nazwiska przekręcał, a kończąc na studiu które kończyło się np. 1,5 minuty za wcześnie i oglądaliśmy plansze z logiem Oscarów albo gości dziwnie patrzących się w kamerę ;). Jednak co Pro7 to Pro7... Na plus wygadani i sensowni goście, choć jak jeszcze przed rozpoczęciem gali obecne w studiu panie zaczęły dyskutować o ruchu "Me too" i sprowadziły to do odpowiedzialności mężczyzn za całe zło świata, to nie wiedziałem czy mi się nie pomyliły programy.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Solderowy123 Obejrzyj "Coco" to zrozumiesz czym się różni od Vincenta i dlaczego zasłużyło o wiele bardziej na Oscara.

No dobrze. Ale moim zdaniem na tegorocznego Oskara zasłużył "Twój Vincent". Praca nad filmem zajęła 7 lat, zarejestrowano aż 65 tysięcy klatek, nad filmem pracowało 125 malarzy.

Nie oszukujmy się. Disney co roku dostaje statuetkę za film animowany. Nic by się nie wydarzyło, gdyby kolejna komputerowa animacja nie dostała Oskara. Akurat gdyby polsko-brytyjska otrzymała statuetkę, byłoby to prawdziwe wynagrodzenie dla artystów, którzy stworzyli ten film. Oskara powinien otrzymać film, który jest przełomowy, oraz taki jedyny w swoim rodzaju. No ale sami widzimy, jak to faktycznie wygląda. Nawet Kobe Bryant otrzymał oskara za krótkometrażówkę.

Moim zdaniem statuetka dla "Kształtu wody" za najlepszy film to sroga przesada. Moim filmowym faworytem był film "Trzy bilboardy (...)"

Edytowane przez Solderowy123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Ale moim zdaniem na tegorocznego Oskara zasłużył "Twój Vincent". Praca nad filmem zajęła aż 7 lat, zarejestrowano aż 65 tysięcy klatek, nad filmem pracowało aż 125 malarzy.

Nie oszukujmy się. Disney co roku dostaje statuetkę za film animowany. Nic by się nie wydarzyło, gdyby kolejna komputerowa animacja nie dostała Oskara. Akurat gdyby polsko-brytyjska otrzymała statuetkę, byłoby to prawdziwe wynagrodzenie dla artystów, którzy stworzyli ten film. Oskara powinien otrzymać film, który jest przełomowy, oraz taki jedyny w swoim rodzaju.

 

Ale ta praca nie przekłada się na powalający efekt. Oscara nie dostaje się za chęci. "Twój Vincent" robi wrażenie formą w jakiej został wykonany, ale jego fabuła nie porywa.

"Coco" jest wspaniale zrealizowane, ma super historię, która trafia zarówno do młodszych jak i starszych, świetną muzykę i jest filmem kompletnym, dla mnie zdecydowanie w TOP3 animacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu się zgodzę. Fabuła za bardzo nie powalała, ale sama informacja o pracy nad animacją, jest to produkcja, obok której nie można przejść obojętnie. Być może kiedyś obejrzę "Coco", skoro tak zachwalasz. Czytałem, że według widzów jest to taka "meksykańska wersja" Moany, która bardzo przypadła mi do gustu.

Edytowane przez Solderowy123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kingofsouth

 

"Coco" jest wspaniale zrealizowane, ma super historię, która trafia zarówno do młodszych jak i starszych, świetną muzykę i jest filmem kompletnym, dla mnie zdecydowanie w TOP3 animacji.

Dokładnie.  Bajka ciekawa zarówno dla mnie, żony i córki. Polecam całą rodziną sobie obejrzeć. :D

@Solderowy123, chciałeś raczej napisać "Vaiana" ;) 

Edytowane przez kingofsouth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy film: "Kształt wody" :(chciałem "TRZY BILLBOARDY..."

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Gary Oldman :)Ok, wszystko się zgadza

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Franes McDormand :)Ok, wszystko się zgadza

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell :) Ok, wszystko się zgadza

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney :) Ok, wszystko się zgadza (choć Laurie Metcalf też byłaby ok)

Najlepszy reżyser: Guillermo del Toro :-| Nie mam zdania

Najlepszy scenariusz oryginalny: Uciekaj! :)Ok, wszystko się zgadza (choć "Trzy billboardy..." też byłyby ok)

Najlepszy scenariusz adaptowany: Tamte dni, tamte noce :-| Nie mam zdania

 

O innych kategoriach na razie się nie wypowiem, bo albo nie widziałem wszystkich filmów, albo nie czuję się mocny w pewnych dziedzinach typu montaż, montaż dźwięku, dźwięk itp. Zapewne słusznego Oscara dostał Japończyk za charakteryzację Oldmana (wierzę Akademii na słowo), Oscar dla "Blade Runner 2049" za zdjęcia też wygląda sensownie. Najbardziej jestem rozczarowany zwycięską muzyką i piosenką, bardzo niski poziom porównując ze złotymi latami tych kategorii. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Oto i nominacje do tegorocznych Oscarów, dwie nominacje dla Zimnej wojny", oraz jedna, dla Pawła Pablikowskiego za reżyserię! Gratuluję, zaś nominację "Black Panther" do najlepszego filmu roku, przemilczę. Tak samo brak nominacji dla "Aquamana" za efekty specjalne.

 

FILM 
"Czarna Pantera" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Green Book" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Vice" 
"Narodziny gwiazdy" 
  
REŻYSER 
Spike Lee - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Paweł Pawlikowski - "Zimna wojna" 
Yorgos Lanthimos - "Faworyta" 
Alfonso Cuarón - "Roma" 
Adam McKay - "Vice" 

AKTORKA 
Yalitza Aparicio - "Roma" 
Glenn Close - "Żona" 
Olivia Colman - "Faworyta" 
Lady Gaga - "Narodziny gwiazdy" 
Melissa McCarthy - "Can You Ever Forgive Me" 

AKTOR 
Christian Bale - "Vice" 
Rami Malek - "Bohemian Rhapsody" 
Viggo Mortensen - "Green Book" 
Bradley Cooper - "Narodziny gwiazdy" 
Willem Dafoe - "At Eternity's Gate" 
  
AKTOR DRUGOPLANOWY 
Mahershala Ali - "Green Book" 
Adam Driver - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Sam Elliott - "Narodziny gwiazdy" 
Richard E. Grant - "Can You Ever Forgive Me?" 
Sam Rockwell - "Vice" 

AKTORKA DRUGOPLANOWA 
Amy Adams - "Vice" 
Marina De Tavira - "Roma" 
Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
Emma Stone - "Faworyta" 
Rachel Weisz - "Faworyta" 
  
SCENARIUSZ ORYGINALNY 
"Faworyta" 
"Pierwszy reformowany" 
"Green Book" 
"Roma" 
"Vice" 

SCENARIUSZ ADAPTOWANY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Can You Ever Forgive Me?" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Narodziny gwiazdy" 

ANIMACJA 
"Iniemamocni" 
"Wyspa psów" 
"Mirai" 
"Ralph Demolka w Internecie" 
"Spider-Man: Uniwersum" 
  
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY 
"Kafarnaum" 
"Zimna wojna" 
"Roma" 
"Manbiki Kazoku" 
"Werk ohne Autor" 

DOKUMENT 
"Free Solo" 
"Hale County This Morning, This Evening" 
"Minding the Gap" 
"Of Fathers and Sons" 
"RBG" 

ZDJĘCIA 
"Zimna wojna" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 
"Werk ohne Autor" 

MUZYKA 
"Czarna Pantera" 
"BlacKkKlansman" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Wyspa psów" 
"Mary Poppins powraca" 


PIOSENKA 
When A Cowboy Trades His Spurs For Wings - "Ballada o Busterze Scruggsie" 
All the Stars - "Czarna pantera" 
The Place Where Lost Things Go - "Mary Poppins powraca" 
I'll Fight - "RBG" 
Shallow - "Narodziny gwiazdy" 

EFEKTY SPECJALNE 
"Avengers: Wojna bez granic" 
"Krzysiu, gdzie jesteś?" 
"Pierwszy człowiek" 
"Player One" 
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" 

CHARAKTERYZACJA 
"Granica" 
"Maria, królowa Szkotów" 
"Vice" 

SCENOGRAFIA 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Pierwszy człowiek" 
"Mary Poppins powraca" 
"Roma" 

KOSTIUMY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Mary Poppins powraca" 
"Maria, królowa Szkotów" 

MONTAŻ 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Faworyta" 
"Green Book" 
"Vice" 

DŹWIĘK 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 

MONTAŻ DŹWIĘKU 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Ciche miejsce" 
"Roma" 


FILM KRÓTKOMETRAŻOWY 
"Detainment" 
"Fauve" 
"Marguerite" 
"Mother" 
"Skin" 

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT 
"Black Sheep" 
"Koniec gry" 
"Lifeboat" 
"A Night at the Garden" 
"Period. End of Sentence" 

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA 
"Animal Behaviour" 
"Bao" 
"Late Afternoon" 
"One Small Step" 
"Weekendy" 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za "Zimną wojnę", bo to znakomite kino. Mnie się dużo bardziej podobało od "Romy". Szkoda, że nie jest nominowana Joanna Kulig. Niespecjalnie rozumiem nominację dla "Czarnej pantery" czy "Narodzin gwiazdy". Według mnie to bardzo przeciętne filmy. Już bardziej podobało mi się "Czarne bractwo", ale to też nie jest wielkie kino.

 

   

  

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć trzymam kciuki za ''Zimną Wojnę'', to obawiam się że ''Roma'' Cuarona może wygrać - głównie dlatego że to produkcja Netflixa oraz z pewnych wiadomych przyczyn ;)

 

Co do Joanny Kulig, to szkoda że nie dostała nominacji do Oscara. Bardzo sporo gazet teraz o niej pisze - nawet znalazła się na okładce ''Tygodnika Powszechnego'' i polskiej edycji ''Vogue'a'', gdzie w tej ostatniej gazecie wywiad z nią przeprowadził reżyser ''Zimnej Wojny'', czyli Paweł Pawlikowski. Także branżowy dwumiesięcznik medialny ''Press'' napisał o niej artykuł.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nominację mógł otrzymać "La La Land", a w tym roku "Narodziny gwiazdy", to nie widzę tym bardziej problemu z "Czarną panterą" :).

"Zimna wojna" to też nie jest żadne wielkie kino, dla Akademii wystarczy jednak żeby film był czarno-biały, z "silną kobietą" i dalekiego jak dla nich kraju i mamy idealne kombo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Rasheed napisał:

Oskary nie mają żadnego znaczenia i bardzo tracą w oczach kinomanów gdy nominacje otrzymuje taki film jak "Czarna pantera". Z kinem amerykańskim jest aż tak źle ?

Celnie to ująłeś. Od dość dawna, Oscary straciły na swojej wartości, no może z wyjątkiem kategorii aktorskich. Niektóre tegoroczne nominacje cieszą, inne, jak np. właśnie ta "Pantera", dowodzą, że ta cała "Akademia" gra pod publikę.

 

 

Ubolewam jedynie nad tym nieszczęsnym "Aquamanem" Jamesa Wana, zdecydowanie zasłużył na nominację w kategorii efektów komputerowych. Według mnie, było to najlepsze wizualne widowisko roku, a nawet ostatnich lat.

Edytowane przez Solderowy123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spore zaskoczenie na plus to nominacja dla Pawlikowskiego za reżyserię. Nominacji za film nieanglojęzyczny i zdjęcia mniej lub bardziej można było się spodziewać. Problem w tym, że "Zimna wojna" nie ma absolutnie żadnych szans na statuetkę, bo w starciu z "Romą" jest na przegranej pozycji. Film Cuarona ma 10 nominacji w tym także w kategorii "Najlepszy film" czy  kategoriach aktorskich, gdzie filmy nieanglojęzyczne z reguły nie są brane pod uwagę. 25-letnia Yaritza Aparicio, która jest debiutantką i chyba nawet nie mówi po angielsku dostaje nominację dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Oczywiście nie wygra z Glenn Close czy Olivią Colman, ale już sama jej obecność na tej liście to prawdziwa sensacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Frontowiec napisał:

Choć trzymam kciuki za ''Zimną Wojnę'', to obawiam się że ''Roma'' Cuarona może wygrać - głównie dlatego że to produkcja Netflixa oraz z pewnych wiadomych przyczyn ;)

Również dlatego, że ma aż 10 nominacji co jasno pokazuje, że film pod wieloma względami przypadł Akademii do gustu.

 

Nie zdziwię się jeśli żaden Oscar nie przypadnie "Zimnej wojnie" i jej twórcom, bo teraz sytuacja jest zgoła inna. Wtedy główną konkurencją dla "Idy" był "Lewiatan", który nie wybijał się aż tak przed szereg jak teraz film Cuarona. 

 

Moje typy na gorąco z tych najbardziej popularnych kategorii:

 

FILM - Bohemian Rhapsod

REŻYSER - Alfonso Cuaron

AKTORKA - Olivia Colman

AKTOR - Rami Malek

AKTOR DRUGOPLANOWY - Mahershala Ali

AKTORKA DRUGOPLANOWA - Regina King

 

Zaznaczam, że niekoniecznie się z tymi wszystkim (na razie wirtualnymi) nagrodami zgadzam. 

 

Sugerowałem się głównie Złotymi Globami, ale wszyscy będziemy mądrzejsi po rozdaniu nagród Gildii. Mimo wszystko nie spodziewałbym się tutaj jakichś większych roszad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2019 o 16:33, bugmenot napisał:

Jeśli nominację mógł otrzymać "La La Land", a w tym roku "Narodziny gwiazdy", to nie widzę tym bardziej problemu z "Czarną panterą" :).

 

 

To, że jeden film, który nie powinien a trafia na listę oscarową nie usprawiedliwia kolejnych takich wyborów :) Podobnie jest z "Narodzinami Gwiazdy". Film oglądałem w kinie, nie żałuję, że poszedłem ze względu na muzykę, emocje jakie potrafi chwilami wyzwolić. Fajny film do obejrzenia ale Oscary nie powinny być plebiscytem na "najfajniejszy" film lecz na najbardziej wartościowy. Wygląda na to, że Akademia nie ma pomysłu na to jak mają wyglądać oscary skoro nominuje marvelowską "Czarną Panterę" i niszową, artystyczną "Romę" (wg mnie przewartościowaną, nie rozumiem aż tak wielkich zachwytów bo fabularnie film jest niespełniony). Akademia próbuje wszystkich zadowolić a tak się nie da.

 

Dużo bardziej interesuje mnie kategoria filmów obcojęzycznych. Z reguły trafiają się filmy warte obejrzenia, w tym roku nominacje oczywiste za wyjątkiem filmu niemieckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rasheed no akurat Akademia ma taki pomysł, że od kilku lat nominuje znacznie więcej tytułów do nagrody za najlepszy film i wśród nich komercję (a "Czarna pantera" jest w tej kategorii majstersztykiem) ;).

Miała być osobna nagroda dla filmów typu "blockbuster", ale coś jednak nie wyszło i tak jak w poprzednich latach jest to wymieszane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rasheed napisał:

 

To, że jeden film, który nie powinien a trafia na listę oscarową nie usprawiedliwia kolejnych takich wyborów :) Podobnie jest z "Narodzinami Gwiazdy". Film oglądałem w kinie, nie żałuję, że poszedłem ze względu na muzykę, emocje jakie potrafi chwilami wyzwolić. Fajny film do obejrzenia ale oscary nie powinny być plebiscytem na "najfajniejszy" film lecz na najbardziej wartościowy. Wygląda na to, że Akademia nie ma pomysłu na to jak mają wyglądać oscary skoro nominuje marvelowską "Czarną Panterę" i niszową, artystyczną "Romę" (wg mnie przewartościowaną, nie rozumiem aż tak wielkich zachwytów bo fabularnie film jest niespełniony). Akademia próbuje wszystkich zadowolić a tak się nie da.

 

Dużo bardziej interesuje mnie kategoria filmów obcojęzycznych. Z reguły trafiają się filmy warte obejrzenia, w tym roku nominacje oczywiste za wyjątkiem filmu niemieckiego.

Sam dziwiłem się nominacji dla "Czarnej Pantery", ale gdzieś trafiłem na fajny wpis, że trzeba spojrzeć na kontekst lepiej rozumiany przez Amerykanów i zaczynam coraz bardziej akceptować tę decyzję. Tak samo jak mieszkańcy USA nie do końca są w stanie zrozumieć specyfikę i problemy poruszane w "Zimnej wojnie".  Nawet biorąc pod uwagę kino rozrywkowe, to "Black Panther" jest kilka półek wyżej od tak chwalonej "Infinity War". Mnie wśród nominowanych do najlepszego filmu brakuje "Pierwszego człowieka".

Co do kategorii filmu nieanglojęzycznego, to w zeszłym roku wygrała średnia "Fantastyczna kobieta" kosztem świetnych "Duszy i ciało" czy "Niemiłości". Także tak wysokie oceny "Romy" już tak mnie nie dziwią jak się dowiedziałem jak ogromną i kosztowną promocję zapewnił temu filmowi Netflix http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,24388068,zimna-wojna-z-trzema-nominacjami-do-oscarow-to-prezent-od.html

Edytowane przez Arkon
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...