Skocz do zawartości

Oskary - Nagrody Akademii Filmowej


Rekomendowane odpowiedzi

Nie było żadnego tematu, więc zakładam.

 

Jak myślicie, kto zdobędzie w tym roku nagrodę? Ja liczę, że nasza "Ida" zdobędzie jednak statuetkę na najbardziej prestiżowej gali za zdjęcia, bo w drugiej kategorii nagrodę raczej zdobędzie Rosyjski "Lewiatan", bądź jakiś inny film. Jakie są wasze typy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej "Lewiatan" ma największe szanse w kategorii "film nieanglojęzyczny".

Doprawdy? Trochę to dziwne, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny zgarnie "Ida".

 

Za "Lewiatanem" przemawia jeden z potentatów jakim jest Sony Picture Classic i zdobycie prestiżowego Golden Globe, a za "Idą"? Wszystko inne.

 

 

Wystarczy porównać sobie liczbę dotychczasowych nagród i wyróżnień:

Ida > Lewiatan

http://www.filmweb.pl/film/Ida-2013-546529/awards

http://www.filmweb.pl/film/Lewiatan-2014-709355/awards

 

 

Czynnik polityczny też powinien odgrywać niebagatelne znaczenie.

Ida > Lewiatan

 

"Ida" to film z wątkiem wiecznie pokrzywdzonych żydów, których w Hollywood jest całe mnóstwo. "Lewiatan" to z kolei film rosyjski, a Rosjanie za Oceanem nie mają ostatnio najlepszej prasy. Fakt "Lewiatan" jest filmem antyputinowskim co może wydawać się dość podejrzane szczególnie, że nikt w Rosji nie robił tej produkcji i jej twórcom pod górkę.

 

Wprawdzie "Lewiatan" dostał Złotego Globa, ale pamiętajmy, że tę nagrodę wręczają... dziennikarze. Oscary to już zupełnie inne zasady gry, inni głosujący. Nie raz i nie dwa wyniki Złotych Globów nie miały kompletnie żadnego przełożenia na Oscary.

 

To byłoby na tyle jeśli chodzi o moje (i nie tylko moje) wnioski przedoscarowe^^, a jak będzie naprawdę?

 

Osobiście szanse uważam za wyrównane z lekkim wskazaniem na... "Idę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynnik polityczny też powinien odgrywać niebagatelne znaczenie.

Ida > Lewiatan

 

"Ida" to film z wątkiem wiecznie pokrzywdzonych żydów, których w Hollywood jest całe mnóstwo. "Lewiatan" to z kolei film rosyjski, a Rosjanie za Oceanem nie mają ostatnio najlepszej prasy. Fakt "Lewiatan" jest filmem antyputinowskim co może wydawać się dość podejrzane szczególnie, że nikt w Rosji nie robił tej produkcji i jej twórcom pod górkę.

 

Wprawdzie "Lewiatan" dostał Złotego Globa, ale pamiętajmy, że tę nagrodę wręczają... dziennikarze. Oscary to już zupełnie inne zasady gry, inni głosujący. Nie raz i nie dwa wyniki Złotych Globów nie miały kompletnie żadnego przełożenia na Oscary.

 

To byłoby na tyle jeśli chodzi o moje (i nie tylko moje) wnioski przedoscarowe^^, a jak będzie naprawdę?

 

Osobiście szanse uważam za wyrównane z lekkim wskazaniem na... "Idę".

No ja mam trochę odmienne zdanie, ale to tylko moje zdanie. Otoz, "kwestia zydowska" do Oskarow została już wyczerpana, ostatni przykład filmu który miał wielkie szanse a niestety przegral z filmem Iranskim to "W ciemności" Dwa wybitne filmy o tym temacie, zgarnely na długie lata już statuetki. "Lista Shindlera" i "Pianista"

Wskazaniem na "Leviatan", stawiam tylko i wyłącznie obecne nastroje, Reszty Świata do Rosji. Wygra Polityka, by po prostu "COŚ" udowodnić Rosji, "COŚ" z czego Świat zadowolony nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna stacja, (to chyba historyczny dzień) całą noc poświęci tej gali, czylu TVN 24, ale może to być studio całonocne, bądź tak samo jak w TVP Info. Może pokażą jakieś fragmenty oczywiście nie na żywo z transmisji na Canal +. Cóż, rekordowe wyróżnienia dla polskich filmów, to i rekordowe zainterensowanie się mediami, no może wcześniej też tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam trochę odmienne zdanie, ale to tylko moje zdanie. Otoz, "kwestia zydowska" do Oskarow została już wyczerpana, ostatni przykład filmu który miał wielkie szanse a niestety przegral z filmem Iranskim to "W ciemności" Dwa wybitne filmy o tym temacie, zgarnely na długie lata już statuetki. "Lista Shindlera" i "Pianista"

Mnie to akurat specjalnie nie dziwi, że "W ciemności" przegrało z filmem irańskim (i zapewne nie tylko z filmem irańskim).

 

Dla "W ciemności" sama nominacja to już był wielki sukces. Nie był to faworyt do Oscara, nie był wymieniany wśród filmów które mogłyby dostać Oscara (oczywiście poza Polską gdzie apetyty jak zwykle były duże, gdzie balonik tradycyjnie musiał być pompowany przez kilka miesięcy aż w końcu pękł).

 

Poza tą jedną nominacją do Oscara obraz Agnieszki Holland został doceniony i dostrzeżony właściwie tylko w Polsce.

 

Z "Idą" jest inaczej. O "Idzie" się mówi, "Idę" się powszechnie zauważa, nagradza, docenia i komplementuje. Od amerykańskich aktorów, aż po uznanych amerykańskich krytyków. Od Hiszpanii po Festiwal w Toronto. "Ida" jest na ustach wielu, powszechnie uważana jest za oscarowego faworyta (obok "Lewiatana"). Jak bardzo została doceniona niechaj świadczy ta dodatkowa nominacja w kategorii "najlepsze zdjęcia". "W ciemności" faworytem nie był.

 

Jak dla mnie "W ciemności" nie zasłużył nawet na nominację. Możliwe, że dostał ją właśnie ze względu na "kwestię żydowską". Ot taka pomocna dłoń od amerykańskich potomków narodu wybranego.

 

Krytycy w Stanach o wiele większe szansę na statuetkę dawali filmowi "Pokłosie", który jednak nie dostał aprobaty wśród tzw. elity polskiej kinematografii (rok czy dwa lata później), ale do tego jeszcze wrócimy...

 

 

Wskazaniem na "Leviatan", stawiam tylko i wyłącznie obecne nastroje, Reszty Świata do Rosji. Wygra Polityka, by po prostu "COŚ" udowodnić Rosji, "COŚ" z czego Świat zadowolony nie jest.

Ja myślałbym podobnie gdyby nie jeden szczegół.

 

Lewiatan jest antyputinowski, a zarazem jest oscarowym przedstawicielem Rosji. Przecież gdyby ten film Putinowi nie pasował to tego filmu na żadnym festiwalu byście nie ujrzeli. Tym bardziej nie byłby rosyjskim przedstawicielem na Oscarach. Robiono by wszystko żeby ten film udu :censored:ć tymczasem jest zgoła na odwrót. Film ma świetną promocję, pijar, Putin nie robi żadnych problemów; "Lewiatan" swobodnie sobie krąży po całym świecie, Rosja nie kręci nosem i na dodatek wystawia go na Oscary czy to nie dziwne? U nas "Pokłosie" zostało przez wielu zlinczowane przez co polskim kandydatem na Oscary został wybrany film o Wałęsie. Słaby film którego tytułu już nawet nie pamiętam. Film z góry skazany na porażkę w oscarowych przedbiegach co stało się później faktem.

 

Wychodzę więc z założenia, że skoro u nas "Pokłosie" nie otrzymało swej szansy na oscarowej giełdzie, bo "było zanadto kontrowersyjne" (mimo, że przypadło do gustu opinii publicznej i krytykom za Oceanem) dlaczego więc swą szansę otrzymał antyputinowski obraz kraju, który słynie z ostrej cenzury. Szczególnie jeśli chodzi o pijar... to wszystko mi się nie dodaje.

 

No ale cóż, zobaczymy jak będzie ja trzymam kciuki za naszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że mamy możliwość na cztery oskary, bo dwa filmy konkurują ze sobą w jednej kategorii. Sam też trochę oglądam te kreacje, i przy okazji momentami "12 małp".

Tak ogółem, mnie ta gala za bardzo nie emocjonuje, bardziej mnie interensuje zainterensowanie się mediów. No i raczej charakter nocnej ramówki TVN 24 będzie podobny do TVP Info, ale są to moje przypuszczenia, nadal liczę na zdjęcia z Canal +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Project_ALF, może masz rację. Ja też, podobnie jak niektórzy kierowałem się tym, że "Lewiatan" może wygrać dlatego, że jest filmem antyputinowskim. Oczywiście też trzymam kciuki za naszych.

 

Kategorie, w których mamy szanse to 2, 8, 12 i 14 z kolei.

 

EDIT:

IDA z Oscarem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napinka , napinką...zabawa (głównie żydowskiego środowiska z branży) zakończona. I dobrze. Widziałem wiele z nominowanych.

Zapisać w annałach i zapomnieć...no chyba, ze ktoś podkreśli, iz np. Ida zebrała po paru widzów na seansie w kinie (mówi się o 10 tys. razem).

Paru nawiedzonych przekonywać nas będzie o "doniosłości" dzieł...a prawda taka, ze Birdmana to trzeba na raty ..bo nie zdzierżysz.

To taki OT. Mozna wracać do prawdziwich (badź wyimaginowanych) ocen "wybitnych nominatów". A tak do ludzi normalnie przemówił : moze "Snajper".

Z nominata" Into the woods" ludzie wychodzili w trakcie filmu... bo to ani film dla dzieci, ani dorosłych. Raczej dla 10. "znafców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...