Skocz do zawartości

MUX 4 (TV naziemna Polsat Box)


Burito
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

To jest wina 10 bitów- tak jest na moim telewizorze hd,   na telewizorach 4k u innych odbiera polsat news hd hevc bo mają 10 bitów.

 

"po poprawieniu tablicy SDT" tego nie ma na telewizorach- nie da się 

 

Nie chodzi o telewizory, czy nawet dekodery. Kolega w "warsztacie" zmodyfikował strumień Polsat news (poprawiając tym razem "tablice") i dekoder załapał sygnał poprawnie, zapisał go i wyświetla poprawnie. Tak samo było z poprzednią wersją PN w SD, która to była odkodowana, a pomimo tego część urządzeń ( w tym i mój dekoder) nie odbierała go ze względu na to, że Polsat pozostawił na nim "flagę"=kodowany. I znowu, tak jak teraz, zadziałał "poprawionym strumieniem" i dekoder go załapał. Polecam ten temat, tam kolega @DVB-T2 opisał to szczegółowo.

Jeszcze raz napiszę, nie twierdzę, że jest to lekarstwo dla wszystkich, ale na pewno do części użytkowników. Jakiej? Nie mam pojęcia, ale taka zmiana Polsatu nic by nie kosztowała, a komuś pomogła.

A skoro to test, to widzę duże pole do popisu 😉

Edytowane przez MarioPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Wygląda na to że 10bit mają odbiorniki 4K przede wszystkim. Wszystkie zgłoszenia do tej pory o braku obrazu, były od osób posiadających telewizory, bądź tunery HD.

Tak mi się wydaje przynajmniej, jeśli dobrze pamiętam.

Chyba raczej nie, bo mam z Chin jeden odbiornik naziemnej, który ma według specyfikacji 10 bit, a nie jest odbiornikiem 4k czyli wygląda że to 10 bit może być nie tylko w odbiornikach 4k, tutaj raczej chodzi o paletę barw.. Mało odbiorników odbiera 10 bit. Na aliexpress jak szukasz to tylko niektóre mają 10 bit i są popularne m.in. we Włoszech. Musi być procesor i soft który wspiera 10 bit.

 

A higher bit depth allows for a greater number of colors. 8 bits per sample allows for 256 shades per primary color (a total of 16.78 million colors) while 10 bits per sample allows for 1024 shades per primary color (a total of 1.07 billion colors). A higher bit depth allows for a smoother transition of color which resolves the problem known as color banding. [wikipedia]

 

@MarioPL czyli wychodzi na to, że nie chcą aby ten test odbierali wszyscy więc kombinują jak tu tylko nadawać z coraz dziwniejszymi parametrami, mi testy kojarzą się z normalnością czyli nadaje 15-25 kanałów i zmieniam sobie rozdzielczości oraz bitrate aby widzieć praktyczne efekty, a tutaj to wygląda że ktoś sobie coś ustawił na szybko, zero synchronizacji, przerywa, źle działa i tak sobie to leci, może ktoś przyjdzie za kilka miesięcy to poustawia jak przeczyta manuala jak to zrobić :) . Jeżeli są podstawowe błędy w ustawieniach to tak jak to ktoś pierwszy raz robił czyli zabawa w piaskownicy :) .

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten temat i jestem pod  wrażeniem. Można dojść do wniosku, że nie tylko nadawanie w 10 bitach stanowi problem w odbiorze Polsat News. Nie wiem co to są te tablice, ale skoro był problem z jakimiś flagami i to nie tylko na dekoderach ale i telewizorach, to podobnie może być z tablicami. Może się okazać , że dla części odbiorników problem może występować razem, a dla innych (skoro na tunerze Samsunga zadziałało) osobno , dla jednych "tablice" dla drugich 10bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chodzi o to że jak niektóre parametry nie są wprowadzone lub są puste czy błędne to niektóre odbiorniki nie wiedzą o co chodzi i nie odtwarzają sygnału lub myślą że sygnał jest kodowany i nie działa nic. Normalnie prawidłowe wprowadzenie wszystkich danych poprawnie i zgodnie ze standardem DVB jest obowiązkiem nadawcy jeżeli chodzi o regularna emisję, ale w testach mogą być czasami nie wprowadzone.

Ja i inni mieli swojego czasu problem  z TBN Polska z satelity , technicy nie wprowadzili odpowiednio danych do tablic i przekazu , włączyli na szybko (tania zewnętrzna firma) , nic poprawnie nie ustawili m.in. błędy w tablicach i sobie poszli - w efekcie niektóre dekodery nie pokazywały obrazu mimo tego, że sygnał był mocny i niekodowany. Walczyłem z nadawcą kilka tygodni, aż w końcu udało im się rozwiązać problem. Niestety niektóre urządzenia nie wyświetlają obrazu jezeli nie ma poprawnych tablic, to jest kwestia podstawowa i jest w gestii wyłącznie nadawcy.

Kolejna sprawa to 8 lub 10 bit i nietypowe rozdzielczości czy rodzaje kompresji, nietypowe wartości bitrate, filtry, itp., tutaj też niektóre odbiorniki mogą tego nie wspierać lub zacinać się czy nie mieć synchronizacji audio/video. Reasumując są pewne standardy których trzeba się trzymać, ale nie każdy nadawca jest profesjonalny.

Ja jestem za standardowym ustawieniem żeby każdy tuner je odbierał czyli hevc 8 bit, 720 lub 1080 dla HD , wprowadzone wszystkie parametry zgodnie ze standardem DVB.

Tutaj natomiast są na razie tylko pierwsze testy i działa to kiepsko, nie za bardzo te ich testy rozumiem...

Bardziej mnie by interesowało ile kanałów można upchać w zjadliwej jakości dla 720 czy 1080 przy mocnej kompresji hevc i różnych ustawieniach fec oraz modulacji  - interesują mnie odczucia praktyczne, a teraz to tylko pojedyncze kanały tam są i jeszcze na niektórych urządzeniach w ogóle nie działają, a jak ktoś odbiera to też nie ma synchro, poprawnych tablic, dziwne rozdzielczości, nic tam kupy się nie trzyma... Ktoś coś włączył, nie poustawiał i nie wprowadził wszystkiego, moc słaba, parametry nietypowe i tak sobie coś tam leci i delikatnie mówiąc kuleje lub nie działa na niektórych urządzeniach .. 

 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: Skoro dało się poprawić sygnał Polsatu w domowych warunkach 😉(zły podział tab. STD) przez jedną osobę i urządzenie, w tym przypadku dekoder, zaczął odbierać Polsat News PRAWIDŁOWO, to nie powinno to być problemem dla rzeszy pracowników Polsatu z dostępem do najnowszych urządzeń i technologii. 

Tak dla uzupełnienia. Chodzi oczywiście o dekoder Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL), który jest 10-cio bitowy (dvb-t2, h.265/hevc) i który jest "fabrycznie" dostosowany do odbioru telewizji kodowanej. Niestety tylko sygnał Polsatu sprawia problem, który po lekkiej modyfikacji pozwala, pozwala zapisać program na liście.

W dniu 21.07.2021 o 19:29, pietrek1 napisał:

...

 

@MarioPL czyli wychodzi na to, że nie chcą aby ten test odbierali wszyscy więc kombinują jak tu tylko nadawać z coraz dziwniejszymi parametrami, mi testy kojarzą się z normalnością czyli nadaje 15-25 kanałów i zmieniam sobie rozdzielczości oraz bitrate aby widzieć praktyczne efekty, a tutaj to wygląda że ktoś sobie coś ustawił na szybko, zero synchronizacji, przerywa, źle działa i tak sobie to leci, może ktoś przyjdzie za kilka miesięcy to poustawia jak przeczyta manuala jak to zrobić :) . Jeżeli są podstawowe błędy w ustawieniach to tak jak to ktoś pierwszy raz robił czyli zabawa w piaskownicy :) .

 

Dzięki uprzejmości kolegi z forum Emitela, jestem wstanie wskazać w czym problem i pokazać manuala. Tylko musi ktoś chcieć 😉

#####

A to fragment dotyczący "tablic" (autor @DVB-T2):

 

Cytat

...

Tablica SDT w ogóle jest źle podzielona na sekcje. Są dwie sekcje, 0 i 1. Sekcja 1 zaczyna się w środku pakietu, co jeszcze błędem nie jest, ale pakiet, w którym sekcja się zaczyna, ani nie ma ustawionego payload_unit_start_indicator, ani pointer_field wskazującego gdzie ta sekcja się zaczyna (podziękowania dla Griga, autora TransEdit, on to wypatrzył). Generalnie to wadliwa sygnalizacja. Może przygotowana pod software w ich dekoderach, które to rozumieją, ale normalnie tak się nie nadaje i nie znam żadnego innego nadawcy, który by tak emitował SDT, ani naziemnie, ani z satelity.
Może to prowadzić do wysypywania się dekoderów przy wyszukiwaniu, bo widzą że mają być sekcje 0 i 1, sekcja 0 się kończy, ale w pakiecie nie ma nic, że kolejna tam się zaczyna i normalnie w takiej sytuacji powinien nastąpić skok do kolejnego pakietu, sądząc, że tam jest start, a tu niespodzianka - tam tym bardziej nie ma. Dopiero w jeszcze następnym jest albo BAT z PUSI albo sekcja 0 SDT z PUSI.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie będę zagłębiał się w sprawy czy 8 bit czy 10 bit. Napiszę tylko że miałem dwa dekodery DVB-T2 HEVC i niestety PN HD HEVC nie odbierały. Sygnał był ale obrazu i głosu brak. Chwilami cos tam docierało. Natomiast Polsat HD odbierał z pikselami i mroczkami. Myślałem że tak ma być. Kiedy kupiłem dwa inne dekodery z zapewnieniem że są przystosowane do nowej emisji okazało się że stroją wszystkie  MUX bez problemu. Myślę więc że problem jest w sprzęcie. Nie każdy odbiornik czy dekoder przystosowany jest w pełni do nowego standardu. 

Jeśli chodzi o propozycję programową na MUX 4 słyszałem że miało być kilka stacji łącznie z PN odkodowanym. Ostatnie wiadomości mówią że zamiast PN ma pojawić się nowy kanał "Wydarzenia 24" Nie wiadomo czy ogólnie dostępne na naziemnej czy satelitarnie? Dlatego trzeba czekać do czerwca 2022 jak nowy standard wejdzie na stałe i wszystko się ustali.

Edytowane przez Janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janio
Polecam zapoznać się z tematem "mux-4" na forum wspomnianego wcześniej Emitela. Zrozumiesz na czym polega "fenomen" tego nadajnika i nie tylko PN. Mogę dodać jedynie, że im bardziej sprzęt jest zgodny z normami, rozporządzeniami... Tym gorzej radzi sobie z Polsatowskim wynalazkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rzeczywiście MUX 4 brak Polsat News HD HEVC, W-wa 578 MHz kanał 34. Sygnał stroi. Siła sygnału b.dobra.  Jakość też , ale brak obrazu i dźwięku. Może chwilowy brak , a może szykują coś pod Wydarzenia 24. Można oglądać na IPLA jak ktoś jest w Plusie. Nie można jednak przekierować na TV przez Chromcasta. Można również poszukać streamingu na IPTV, ale tam zmieniają adresy http co dwa dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...