Skocz do zawartości

TVP1 HD / TVP2 HD


Marek1991
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie całą winą obarczą EBU. Śmieszne a zarazem żałosne... Narzekanie jest naszą domeną narodową, świetnie zdaję sobie z tego sprawę, ale czy nadejdą takie wydarzenia sportowe, kiedy z pełną świadomością będę mógł powiedzieć "Full HD"? Chyba jak zakodują Niemców i będzie porównanie z egzotyczną pozycją w egzotycznym HD :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór wszystkim.

Co do jakości, to wszystkie mecze od 1/8 od Brazylia - Chile począwszy miały ten sam efekt rozmazanego, skokowego obrazu przy ruchach kamery, najlepiej widocznych na linii środkowej i bandach reklamowych. Nie wiem czy to wina przekazu, bo teraz pokazywali bramki z meczu Francja - Nigeria i tego efektu nie zauważyłem - gdyby był taki przekaz to by przecież też mieli tak nagrane. Taki efekt był widoczny może w 4-5 meczach fazy grupowej, a teraz już 5 mecz po kolei w 1/8. Obawiam się, że tak już zostanie do końca - tym bardziej, że nie jestem pewny czy oni to widzą, czy są na tyle fachowi i przytomni, żeby mieć tą świadomość i próbować to poprawić. Co do jakości w kablówkach, ta ja mam właśnie z kablówki, ale w mojej żadnej rewelacji nie ma. Nie wiem skąd kablówka bierze sygnał, ale nawet jak były mecze w obu programach równocześnie to przełączając nie mogłem dostrzec gdzie jest obraz lepszy - a przecież wszyscy piszą, że jedynka ma dużo lepszy obraz. U mnie tego w kablówce nie widać. Dodatkowo u mnie jest też emitowany TVP1 HD z NTC i wręcz ten obraz w mojej sieci wydaje się niewiele, bo niewiele, ale lepszy, jaśniejszy, żywszy od tego branego z satelity lub kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wszystko wygląda na problem z konwersją dosyłu w FPS 29.970 -> 25.000 w czasie rzeczywistym (tzw. problem z ivtc - usunięciem zdublowanych klatek).

Jak TVP dostaje dosył FPS 25.000 (większość meczów fazy grupowej) to obraz jest dobry i wtedy to widać w kablówkowych kanałach i satelitarnych TVP1 HD i TVP Sport HD (TVP2 HD tylko w kablu wygląda dobrze), przy FPS 29.970 na dosyle TVP ma problem, z którym do dzisiaj nie może sobie poradzić (kilka meczów fazy grupowej i wszystkie dotychczasowe mecze 1/8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, lista seriali odnowionych przez TVP:

- Akwarium

- Biała wizytówka

- Janosik (rekonstrukcja tylko w SD, czeka na rekonstrukcję w HD)

- Kariera Nikodema Dyzmy

- Ogniem i mieczem

- Panna z mokrą głową

- Stawka większa niż życie

- Pan Wołodyjowski (może nie serial ale ma 2 części )

- Alternatywy 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wszystko wygląda na problem z konwersją dosyłu w FPS 29.970 -> 25.000 w czasie rzeczywistym (tzw. problem z ivtc - usunięciem zdublowanych klatek).

Jak TVP dostaje dosył FPS 25.000 (większość meczów fazy grupowej) to obraz jest dobry i wtedy to widać w kablówkowych kanałach i satelitarnych TVP1 HD i TVP Sport HD (TVP2 HD tylko w kablu wygląda dobrze), przy FPS 29.970 na dosyle TVP ma problem, z którym do dzisiaj nie może sobie poradzić (kilka meczów fazy grupowej i wszystkie dotychczasowe mecze 1/8).

 

To HD na Euro2014 czy IO wyglądało lepiej. Natomiast co do konwersji to nie EBU za to odpowiada ???. Dostają sygnał z FPS 29.970, konwertują na FPS 25.000 (w czasie rzeczywistym). A TVP powinna nie mieć problemu z tym i dostawać gotowy sygnał taki jak trzeba. Tak jak przypadku NBA, gdzie za dystrybucje odpowiada EBU (zapewne konwertuje) - na filmie jest pokazane wartości FPS dla Azji, Europy i z Ameryki.

 

http://www3.ebu.ch/sites/ebu/contents/n ... onten.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Sygnał jest cały czas dostarczone światłowodem. Problem leży chyba w technikach TVP. Otóż w trakcie skrótów podczas studia obraz jest już ok, jakosc dokałdnie taka jak była podczas większości spotkań grupowych. Dlaczego technicy? Swego czasu oglądałem Sportowy wieczór. No i zauważyłem, że skróty owszem są w HD, ale podczas ukazywania się belek był downscal. Co najciekawsze nie było tak codziennie wiec to nie brak sprzętu, tylko i wyłącznie niewiedza lub lenistwo osób tym się zajmujących. Przecież pamiętacie też, że podczas turniejów tenisowych jednego dnia mieliśmy HD, a drugiego upscal. I to nie była wina dostawcy sygnału.

Obraz z Brazylii czy z USA owszem często, nawet jak jest HD, to przy szybszych ujęciach się rozmywa, bo nikt nie będzie przy małych w większości przypadków imprezach organizował specjalnych nieskompresowanych dosyłów. Ale są przykłady jak np: Atp Masters, czy NBA ( wiem wiem, tylko w naszym C+ w SD). gdzie dostawca dba o sygnał z modulacją odopowiednią dla Europy. No i na MŚ jest tak samo, przecież mieliśmy przykłady. Więc moim zdaniem to TVP za to odpowiada i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie MŚ, to jeszcze taka ciekawostka, mam nadzieję że mimo że jest to wątek o jedynce i dwójce to można zamieścić screeny dotyczące realizacji MS?

Jak zobaczyłem grafikę z ustawieniem taktycznym w pierwszym meczu to do razu pomyślałem, że napisy są za małe, bo ludzie na kineskopach maję pewnie malutkie literki, a przecież w Ameryce Płd, czy Afryce grube miliony ludzi mają takie telewizory. Dopiero gdzieś koło 10-15 meczu zauważyłem, że grafika z ustawieniem została poprawiona. Swoją drogą to niepojęte, że realizatorzy, graficy itp. przez lata mają czas na przygotowanie się, a potem ja, zwykły widz po sekundzie widzę, że coś jest nie tak, że za małe, a oni tego sami nie potrafią dostrzec. Myślałem że to tylko nasze, polskie amatorstwo, jak w mecze Enea Ekstraligi, gdzie dopiero po narzekaniach widzów na za małe litery i posągi zawodników graficy zorientowali się, że trzeba to poprawić, a tu się okazuje, że ludzie pewnie biorący za to niezłe pieniądze są też nieprzytomni, mało rozgarnięci.

 

Na zrzutach, które znalazłem w sieci na stronie piłkarskiej, bo sam nie mam takich możliwości widać porównanie.

 

Tutaj są ustawienia z pierwszego meczu Brazylii i ostatniego, gdzie widać powiększoną grafikę:

wbI8uRAm.jpg qzLbZ7mm.jpg

 

 

Tu z prezentacji zawodników lekko chyba pomniejszono wizerunki zawodników, właściwie reszty prawie nie zmieniona, tylko dodano imię trenera:

AkYcG7im.jpg 7DoE6QHm.jpg

 

Tak samo belka z wynikiem pozostała taka sama:

tyBr4xYm.jpg LZcv2Bwm.jpg

 

A co słychać w TVP? W TVP nadal zima. Najpierw mieli problem z ceremonią otwarcia. Już myśleliśmy, że najgorsze za nami, a tu się okazało, że MŚ to prawdziwe utrapienie dla naszych kochanych techników. Jak już po 2-3 dniach uporano się z przerywającym dźwiękiem, to potem w wielu meczach głos komentatora na oddzielnym kanale był szybciej niż obraz i dźwięk ze stadionu, który był dobrze zsynchronizowany z obrazem, bo kopnięcie piłki było słychać w tym samym czasie co obraz. Według mnie cały czas to nam grozi, bo ostatnio w meczu Kostaryka - Grecja w momencie obrony przez bramkarza Kostaryki Szpakowski już krzyczał gol. Na szczęście przy karnych jako tako to chyba było i nie krzyczał przed obrazem, ale w kolejnym meczu może znów tak być.

 

Co do płynności to już raczej widać że się nie poprawi. Dlaczego tylko tak było tylko w kilku meczach grupowych a teraz na wszystkich? Co prawda wczoraj mnie się wydawało, że te przeskoki są trochę szybsze niż wcześniej, ale to już może mi się wzrok zaczął przyzwyczajać do tego efektu, bo raczej nie, wierzę żeby ktoś w TVP to jakoś lekko poprawił.

 

Tutaj też się zgadzam z poprzednim postem, że to wina techników ich chyba małej wiedzy, lub lenistwa, bo nie wiem jak można to by nazwać, wytłumaczyć? Mnie się to kojarzy, że technik w TVP to chyba człowiek jak z filmów Barei, facet z papierosem w kąciku ust wchodzi do pomieszczenia, drapie się w głowę i myśli "co by tu tera zrobić, żeby całkowicie nie zepsuć". Też mam zawsze wrażenie, że w wielu transmisjach, które powinny być w HD a nie były, po prostu ktoś zapomniał, że ta transmisja ma taką możliwość. To śmiesznie może brzmi, ale trudno to w jakikolwiek inny sposób wytłumaczyć, bo poza MŚ czy IO to w TVP zawsze trzeba naprawdę drżeć czy transmisja sportowa będzie w HD czy SD. Po dwóch latach nadawania w HD to powinien już być automatyzm realizatorów że jest HD, a tylko w wyjątkowych sytuacjach, transmisjach z egzotycznych krajów czy dyscyplin jest upscal. Tu często jest odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...