Skocz do zawartości

Lex Pilot


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o projekcie zmiany w ustawie o RTV zwanej już potocznie „Lex Pilot" która to ma między innymi za zadanie usunąć tymczasowo naziemne kanały telewizyjne (będące już w czasach telewizji analogowej) z kanały „must carry/must offer" a także dodać na satelitę regionalne kanały TVP3? Ja w obu kwestiach popieram ustawę choć jedyne co bym zmienił to dodałbym elastyczność liczby kanałów „must carry/must offer" tak by każdy kanał telewizji naziemnej z automatu był w tej zasadzie uwzględniony. Poszedłbym nawet dalej i zrobił radiowy wykaz kanałów obowiązkowych zważywszy na to jak chociażby na satelicie są traktowane kanały Polskiego Radia.

Swoją drogą bawi mnie jak do sprawy podchodzi WP Pilot który to zaczyna wyraźnie panikować: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0B7ybymrck6ck2kZ92pV1LB7GNBuxEDUfAuyRiN5GQuutsXH5NXAyXpCAdjLmpdcPl&id=257336887714643 i https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid08z8fKBdHp4XAcJJMsozdrmmGHsXKCYH2XjdaDzTvvPqm1nJGsRvgurrJSHGDyZ2El&id=257336887714643

Z argumentów przez nich wymienionych akurat uważnie że słusznie będzie zakaz oglądania telewizji poza granicami kraju bo to narusza licencje jakie mają dane stacje telewizyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Poland napisał(a):

dodać na satelitę regionalne kanały TVP3

Ja jestem za, ponieważ Polacy posiadający platformy cyfrowe (o ile nie mają anten naziemnych) są odcięci od lokalnych informacji. Dodanie na satelitę regionalnych kanałów TVP3 spowodowałoby, że wszyscy Polacy posiadaliby dostęp do właściwego terytorialnie ośrodka TVP3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podane szacunkowe koszty wejścia w życie ustawy w takim kształcie jak pierwotnie zaproponowano

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lex-pilot-ustawa-pilotowa-sieci-kablowe-platformy-cyfrowe-tvp-dekodery-jak-odbierac-lista-kanalow-tvp1-tvp2-tvp-info-tvp-3

Cytat

Ponadto platformy satelitarne, takie jak Polsat Box czy Canal+ musiałyby zaoferować abonentom wszystkie 16 wersji TVP 3. Obecnie udostępniają tylko TVP3 Warszawa. Dołączenie 15 kolejnych stacji oznaczałoby dla nich dodatkowe koszty liczone w milionach euro.

 

 

Cytat

Kolejna rewolucyjna zmiana to konieczność sprzedaży dostępu do kanałów a la carte, czyli pojedynczo. Sieci kablowe i platformy cyfrowe twierdzą, że to wyjątkowo trudne do wprowadzenia, ponieważ z nadawcami łączą ich kilkuletnie umowy. Ostrzegają, że takie zapisy doprowadzą do wzrostu cen, zubożenia oferty i zniknięcia z rynku wielu mniejszych stacji.

 

Z artykułu wynika także nieoficjalnie że z część zapisów będzie wycofana z pierwotnego kształtu projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Mamy podane szacunkowe koszty wejścia w życie ustawy w takim kształcie jak pierwotnie zaproponowano

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lex-pilot-ustawa-pilotowa-sieci-kablowe-platformy-cyfrowe-tvp-dekodery-jak-odbierac-lista-kanalow-tvp1-tvp2-tvp-info-tvp-3

 

 

 

Z artykułu wynika także nieoficjalnie że z część zapisów będzie wycofana z pierwotnego kształtu projektu.

Możliwość dodania 30 stacji akurat mogli zostawić a nie skracać ją do 10. To zmniejszenie liczby stacji jeszcze dałoby się zrozumieć gdyby KRRiT zrobiła analizę oferty Canal+ i Polsatu Box dając do listy TV Trwam, TVP Kobietę, TVP Dokument i TVP Naukę a więc kanały z których to dostępnością jest problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Poland napisał(a):

 gdyby KRRiT zrobiła analizę oferty Canal+ i Polsatu Box dając do listy TV Trwam, TVP Kobietę, TVP Dokument i TVP Naukę a więc kanały z których to dostępnością jest problem. 

Z uporem maniaka ponowię pytanie, zapłacisz za to? Przecież to są dla operatora koszty. Jesteś gotowy płacić dużo więcej za abonament? ;)

Tych kanałów nie ma na satelicie nie przez kaprys, ale przez to że nikt nie chce za pojemność na transponderze zapłacić.

Jeśli te koszty będą musieli ponieść operatorzy, przerzucą je na klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie tylko TVP Dokument z tych wymienionych jest na satelicie, ale kwestia kosztów nadal jest aktualna.

 

Co do samego projektu - o ile rozumiem ideę aktualizacji listy "must carry/must offer", to moim zdaniem powinno być nieco rozszerzone (pamiętając jednak o kwestiach kosztowych), to już odgórne ustalenie, że we wszystkich platformach ma być jedna lista kanałów, albo jej część, wydaje mi się niepotrzebne, szczególnie że też jednak same platformy używają pozycji w celach biznesowych. W końcu nie bez powodu w Platformie Canal+ pierwsze 4 pozycje to właśnie stacje z paczki C+. Poza tym choćby w tej platformie nie mam wrażenia, że TVP jest marginalizowana czy ma gorszą pozycję, skoro większość stacji jest ciągiem od pozycji 11 do 19. Co najwyżej bym jakoś bliżej dał TVP3, ale to też nie jest jakaś paląca moim zdaniem kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lex-pilot-ustawa-pilotowa-sieci-kablowe-platformy-cyfrowe-tvp-dekodery-jak-odbierac-lista-kanalow-tvp1-tvp2-tvp-info-tvp-3

 

No i właśnie bardzo niedobrze! Mieszali, mieszali i PiS się ugiął, tylko nie z tym, z czym powinien moim zdaniem się ugiąć.

 

Cytat

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że PiS z części zmian zrezygnuje. Kanały TVN, Polsat, TV4 i TV Puls mają pozostać na liście must carry, must offer i być dalej wymienione w ustawie wraz z 5 wcześniej wspomnianymi głównymi antenami TVP. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma wskazać nie do 30, tylko 10 dodatkowych stacji.

 

Jeśli już coś ustępować w tej ustawie, to powinni zrezygnować z narzuconej kolejności na liście kanałów. Natomiast liczba kanałów objęta obowiązkiem udostępniania powinna być nawet większa! i powinny to być wszystkie kanały naziemne! Tamte 30 starczało mniej więcej na NTC w obecnym kształcie. Po rozstrzygnięciu konkursów na zwolnione przez TVP miejsca na MUX-1 i 8 "trzydziestka" by była przekroczona.

 

Przyznam, co było - do dzisiaj - jedną z głównych rzeczy, na której uregulowanie liczyłem w tej ustawie. Część z Was zauważyła że interesuje się ostatnio rynkiem streamingu polskich kanałów TV - stąd wykaz jaki od kilku mies. prowadzę.

Wśród kanałów naziemnych jest kilka, które nie są udostępniane w żadnej legalnej platformie internetowej. O dziwo, wszystkie z grupy Polsat. Są to: Super Polsat, TV6, Nowa TV i Fokus TV.

Objęcie tych kanałów regułą must-carry, must-offer zapewne spowodowałaby ich umieszczenie na którejś z platform. Nawet gdyby wymagania nie były w pełni przestrzegane, i nawet gdyby sam Polsat nie zdecydował się na ich udostępnienie w Polsat Box Go, to sądzę że chętnie wziąłby te kanały taki GoNet czy Telewizja Online.

Małe jednak szanse na objęcie nakazem w wypadku jak będzie to tylko 10 kanałów.

 

A w ogóle to jeśli chodzi o kolejność kanałów, najlepiej dla ludzi byłoby, gdyby ustawa zmuszała operatorów do udostępnienia samym widzom funkcji ustawiania kolejności kanałów.

Dodam jeszcze że przymuszenie platform do sprzedaży kanałów pojedynczo wydaje mi się także być pozytywnym rozwiązaniem.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa Lex Pilot nie powinna wejść w życie ponieważ:

1. Telewidz już nie będzie miał wolności wyboru.

2. Jeżeli model "A la carte" wejdzie w życie to my będziemy Drugą Kanadą.

3. To najbardziej idiotyczny pomysł jaki do tej pory był uzyskany

4. Będziemy jeszcze więcej płacić za to co oglądamy w TV

 

Reasumując: To najgorszy pomysł rynku telewizyjnego w takiej a nie innej formie i ja się z tym nie zgadzam.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po zastanowieniu dochodzę do wniosku że to był generalnie dobry projekt. Miał tylko głośny mankament jeśli chodzi o tę kolejność kanałów na pilocie i to był w mojej opinii błąd.

 

 

Moje idealne rozwiązanie - Lex Pilot w dotychczasowej postaci z dwiema zmianami:

1) Nie ma narzuconej kolejności kanałów - operator ustawia ją jak chce - ale za to musi dać abonentowi możliwość poustawiania wg własnych preferencji

2) Lista kanałów obowiązkowych do udostępnienia obejmuje po prostu wszystkie kanały z ogólnopolskich niekodowanych multipleksów naziemnych - bez potrzeby wydawania rozporządzeń przez KRRIT.
Jest okres przejściowy po uruchomieniu nowego kanału - np. 30 albo 90 dni i jeśli pojawia się coś nowego w NTC to operator po tym czasie ma obowiązek dołączyć kanał do oferty.

A'la carte zostaje jak było w projekcie.


Rozwiązanie kompromisowe:
1) Kanały wymienione w ustawie (te 5 od TVP plus TVN, Polsat i Puls) są obowiązkowo na początku listy kanałów.
2) Pozostałe kanały z naziemnej operator ma tylko obowiązek dołączyć do oferty - jednak miejsce na liście kanałów ustala we własnym zakresie.

3) W tym kompromisie nie ma - niestety - miejsca na samodzielne sortowanie kanałów przez abonenta. Trudno. :(

 

Tylko żeby nikt mi nie wyciągał słów z kontekstu! Ja nie jestem za zdominowaniem przekazu przez TVP, bo to by było gdyby 35 pierwszych pozycji na pilocie było narzucone.

Natomiast ja jestem za tym żeby uregulować do pewnego stopnia ofertę operatorów tak żeby kanały naziemne (wszystkie ogólnopolskie bezpłatne a nie tylko TVP) były dostępne. I żeby można było pojedynczo kupować kanały. Można przecież zostawić alternatywnie pakiety i użytkownik sam wybierze co woli kupić.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, michael112 napisał(a):

2) Lista kanałów obowiązkowych do udostępnienia obejmuje po prostu wszystkie kanały z ogólnopolskich niekodowanych multipleksów naziemnych - bez potrzeby wydawania rozporządzeń przez KRRIT.

Kto za to zapłaci?

Ktoś musi. Skoro ich nie ma, tzn. że nie ma chętnych na opłacenie emisji tych kanałów w danych źródle dystrybucji. Proste.

26 minut temu, michael112 napisał(a):

I żeby można było pojedynczo kupować kanały. Można przecież zostawić alternatywnie pakiety i użytkownik sam wybierze co woli kupić.

Już dziś mamy przykłady że kanały kupowane pojedynczo są droższe niż kanały w pakietach.

Nikt tego nie będzie kupował.

 

Mogę sobie pozwolić na kupno jednego kanału, np. płacę w streamingu za TVN24 go, ale to daje 8zł opłaty miesięcznie za dwa kanały + VOD, a gdyby się uprzeć to tak naprawdę za 1 kanał, bo TVN 24 BIS jest w dużej mierze powtórką TVN24.

Wyobraźmy sobie że takich pojedynczych kanałów nawet za 5zł jest więcej. Kupię ich 10 i już mam 50zł.

W tej cenie w obecnej pakietyzacji mam 100 kanałów.

Analizując ten pomysł trzeba patrzeć nie tyle pod względem własnej wygody, ale przede wszystkim kosztów takich założeń.

Sprzedając kanał masowo nadawca może sobie pozwolić na kilkanaście groszy opłaty od gniazdka. Ale sprzedając pojedynczo musi zakładać że kanał będzie miał mniejszą liczbę abonentów i siłą rzeczy zrównoważy sobie koszty, poprzez podniesienie ceny za oferowanie swojego kanału pojedynczo.

Nadawcy już dziś mogą do woli oferować swoje kanały "A la carte" właśnie w streamingu. Zdecydowało się na to niewielu. Przywołany TVN24, HBO itp.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaliście? 

 

https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art37773201-lex-pilot-na-bakier-z-konstytucja-rpo-pisze-do-marszalek-sejmu

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale w razie czego to proszę mnie skorygować. 

Z tego co ja rozumiem, to nie chodzi tu o narzucanie tego, co kto ma oglądać, tylko o faworyzowanie kanałów TVP na pierwszych pozycjach w hierarchii listy kanałów. 

 

Prywatni usługodawcy jak Polsat Box na to nie pójdą, ale co innego użytkownicy telewizji naziemnej. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegół jest taki, że ci, którzy mają naziemną, i tak zazwyczaj mają Jedynkę na pierwszym, a Dwójkę na drugim. To się właśnie tyczy platform, które moim zdaniem powinny mieć prawo do takiego układania listy kanałów, jak im się to opłaca. Platforma Canal+ chce mieć swoje kanały na pierwszych miejscach? OK, niech ma do tego prawo. A jak ktoś mając satelitę chce faktycznie mieć TVP na początku, to może sobie zrobić listę ulubionych i wrzucić wszystkie kanały publicznego nadawcy od pierwszej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc gdyby z zapisu wyrzucić „a'la carte" lub zmodyfikować go tak że byłby obok standardowych pakietów (a nie zamiast nich) to projekt byłby nie głupi. Dla Polsatu Box byłoby wszystko jedno gdyż po pierwsze i tak ma chlew na pozycjach 1-199 a po drugie teraz tam właściwe kategorie tematyczne są tam na pozycjach 200+ przez co większość kanałów poniżej dwusetnego miejsca nadaje się tam do odstrzału tak by zostały tam tylko kanały ogólne, rozrywkowe i informacyjne które to po przeniesieniu na niższe pozycje mogłyby zwolnić kanały od pozycji 900. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to nie chodzi o to, czy dana platforma ma chlew w liście czy nie. Moim zdaniem tego typu rzeczy nie powinny być narzucane odgórnie, bo to decyzja osobna każdej z platform.

Co do "a'la carte" - jeśli to byłaby opcja dodatkowa, to może sobie być, ale nie wyobrażam sobie, by to był jedyny model sprzedawania kanałów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...