Skocz do zawartości

Inea


Rekomendowane odpowiedzi



 
@patryszq @JerzyK mała podpowiedź - router Fritzbox 5530 i 5590 to routery przeznaczone do działania z kablem światłowodowym.
 
Mają możliwośc włożenia trzech rodzajów wkładek - dedykowanych od AVM - z innymi nie testowałem:
 
AON (G.652 - IEEE 802.3ah-2004) - Długość fali: TX 1310 nm, RX od 1480 do 1580 nm
GPON (G.984.2 / G.984.5) - Długość fali: TX 1310 nm, RX 1490 nm (z filtrem)
XGS-PON (G.9807.1) - Długość fali: TX 1270 nm, RX 1577 nm
 
50f41600d9fbd752.png
 
Posiadają także możliwość wpisania numeru seryjnego PON ( ONT lub routera ) dostawcy - 12  znakowego dla przykładu ABCD12345678 oraz adresu MAC.
Ponadto umożliwiają wpisane danych dostępowych - nazwa użytkownika - hasło - VLAN ID - identyfikator instalacyjny ONT oraz paru innych parametrów.
Fritzbox 5590 - 5530 testowany w wielu sieciach światłowodowych w Polsce / Niemczech / Francji / Hiszpanii / Włoszech z rożnymi łączami.
 
W Polsce działa bez problemów w Orange - Netii - T-Mobile
 
Tyle podpowiedzi - reszta to "wujek google " oraz inwencja użytkownika.
 


INEA nie udostępnia żadnych danych typu nazwa użytkownika hasło czy vlan id
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JerzyK do działania tandemu ONT + własny router potrzebne są dane dostępowe.

 

Te dane wpisujesz przy konfiguracji własnego routera podpiętego pod ONT.

 

Tak samo jak każdy inny router światłowodowy operatora przestawiony w tryb Bridge i z podpiętym po LAN własnym routerem.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, JerzyK napisał(a):

INEA nie udostępnia żadnych danych typu nazwa użytkownika hasło

Z tego co udało mi się wyczytać to nie udostępnia nazwy użytkownika i hasła bo ich nie używa. Nie wiem też po co operator miałby ukrywać przed klientem jego login i hasło PPPoE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, JerzyK napisał(a):

@tweed77 pisałeś że używasz router gdzie wpinasz światłowód bezpośrednio już w router Fritz z pominięciem ONT.

 

Tak mam światłowód wpięty bezpośrednio do Fritzbox.

 

Nie wiem jak ze światłowodem INEA.

 

Sprawdzone w Orange - Netia - Plus na światłowodzie. Działa bez problemów po w/w konfiguracji.

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to po co "zamieszanie" skoro INEA NIE POZWALA !! wpierw dowiadujeMY się u źródła , a później chwalimy - dla wyjaśnienia INEA nie daje możliwości używać jako urządzenie końcowe innego poza SWOIM  , od ich modemu światłowodowego można podpinać routery jakie się chce i tyle 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A póki co INEA po cichu wyłącza z dniem 1 kwietnia przekaz analogowy TV, dzisiaj właśnie dowiedziałem się od teściów, którzy dostali pismo (wypowiedzenie) umowy na przekaz analogowy. Teraz pytanie co dalej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2024 o 18:37, andi napisał(a):

A póki co INEA po cichu wyłącza z dniem 1 kwietnia przekaz analogowy TV, dzisiaj właśnie dowiedziałem się od teściów, którzy dostali pismo (wypowiedzenie) umowy na przekaz analogowy. Teraz pytanie co dalej? 

Witam.

Dla niektórych osób jest to tragiczna wiadomość, np. dla mojej Mamy.

Rozumiem, że w/w Teściowie mieli jeszcze umowę na przekaz tylko analogowy ? I jego też wyłączają ? Bo my na końcu lutego dostali pismo, że z dniem 1 kwietnia umowa zostaje rozwiązana, ze względu na rezygnację przez INEA, ze świadczenia usług telewizji w jakości SD. Z tym, że u nas była umowa na pakiet oszczędny (chyba) w wersji cyfrowej, z dekoderem (nie pamiętam teraz nazwy / symbolu - to ten pierwszy jaki był w INEA).

Miałem właśnie na dniach pytać na czacie czy tylko te cyfrowe z dekodera SD wyłączają, a te analogowe jeszcze zostają ...czy niestety wszystkie ?

 

Znalazłem gdzieś tutaj na forum informację, że w wersji cyfrowej/kablowej bez umowy w INEA, są dostępne kanały, jakie są w naziemnej cyfrowej - czy to prawda ? Wiem, próbowałem coś znaleźć na stronie INEA, ale tam są wykazy różnorakich pakietów w różnych technologiach i jedynie co mi pasuje, że nieliczne kanały mają dopisek GW - to może o nie chodzi ?

Oczywiście ich odbiór wymagałby współczesnego telewizora ....

Jeśli wyłączą i cyfrowe z dekodera i analogowe, to moja Mama zostanie bez telewizji, jedynie będę jej mógł  dać mój dekoder z Netii, ale sama go nie obsłuży ...

Jeśli ktoś ma pewną wiedzę, na temat tego co dokładnie wyłączą oraz czy te kanały z naziemnej cyfrowej są jednak w kablu bez umowy ...to z góry dziękuję za informację !!

Pozdrawiam

 

EDIT: Chciałem wstawić skan pisma, jakie otrzymaliśmy ....ale nie mogę tej opcji znaleźć ...

Edytowane przez robert-pi
Dodanie informacji ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację, źle to odczytałem, to chodzi o kanały SD (czyli te, które INEA dubluje w sieci, a więc pewnie TVP1, TVP2, TVN, Polsat, itd.) Rozumiem, że usuną wszystkie kanały w wersji SD. I jeśli teraz teściowie oglądają Polsat czy TVN (bo one są dostępne cyfrowo) to od 1 kwietnia one znikną i żeby je odbierać w postaci TVN HD, Polsat HD, to będą musieli podpisać nową umowę, na jakiś z pakietów w których te kanały są dostępne. 

 

Zastanawiam się zatem, które kanały wyłączą? Faktycznie te wszystkie, które są dublowane? Jest ich kilka w sieci 

Uważam, że to sprytny sposób na tysiące abonentów, którzy posiadają jeszcze stare umowy, płacą mniej. INEA w ten sposób chce zrobić pewien porządek kosztem starszych osób, którym to co mają wystarcza. Z pisma również wynika, że oczywiście promocja jest na „światłowód” koniecznie z internetem, pytam się po co dostęp internetowy osobom powyżej 80 roku życia, którym wystarczy, że codziennie włączą sobie TV i obejrzą wiadomości, film, teleturniej czy jakiś sport. 

Edytowane przez andi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2024 o 23:25, robert-pi napisał(a):

...

 

EDIT: Chciałem wstawić skan pisma, jakie otrzymaliśmy ....ale nie mogę tej opcji znaleźć ...

 

 

 Wyślij skan tego pisma?

Jeśli możesz to podeślij bez danych osobowych

michalx1974@tlen.pl

Dzięki @andi za skany.

 

https://zapodaj.net/plik-yM9jtF3ZTg

 

https://zapodaj.net/plik-GVO4axb427

 

 

Swoją drogą to jak nie weźmiesz internetu to tv nie będziesz miał.

 

Teraz pole do popisu ma konkurencja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie oferowany, wiadomo. W końcu są jeszcze dziesiątki tysięcy abonentów na "miedzi" z tym, że tych niekodowanych będzie zapewne niewiele. Pytanie, które kanały SD wyłączą?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zakładając, że przysłowiowy Kowalski ma telewizor z DVB-C i Inea nie zakoduje kanałów, które są dostępne naziemnie w DVB-T/T2 i niekodowane, a następnie reemitowane w kablówce Inei w DVB-C, to jeszcze Kowalski musi mieć sygnał w gniazdku, żeby móc te kanały odbierać. Skoro rozwiążą z Kowalskim umowę na TV analogową / cyfrową SD, to - jeśli Kowalski nie ma po kablu internetu, przyjdzie technik i odłączy mu kabel z TAP-a i nastanie cisza.

W sumie dobrze, że porządkują temat dubli w SD i wychodzą z analogowej TV, której w PL już nie ma, ale... dotychczas te stare "pośrednie" pakiety analogowe, czy podstawowe "oszczędne" cyfrowe SD, kosztowały jakieś ok. 27 zł/mies, obecnie oferują TV Start z internetem 300 Mb/s za prawie 55zł / mies. i do tego nie sprzedają samej usługi TV. Dla Kowalskiego, który potrzebuje tylko TV, to jest podwyżka  o 100%. Do tego ztcw. płaci się 50zł za wizytę technika, który przynosi dekoder. Osobna sprawa to mieszkania w ramach spółdzielni mieszkaniowych, np. takie Osiedle Młodych, gdzie w latach 90-tych wycięto AZART i zastąpiono pakietem analogowym podstawowym - szły tam programy radiowe na FMie, TVP 1, 2, 3 (Poznań), osiedlowa kablówka i WTK. I teraz co? Płać Inei, albo baw się anteną na balkonie (wcześniej kup tę antenę, kup dekoder DVBT-2 z HEVC), może w gęstej zabudowie miejskiej coś złapiesz? Biorąc pod uwagę awaryjność Inei w I kw. 2024 roku (odsyłam na ich profil na FB i komentarze) oraz wypowiadanie umów i takie sobie propozycje dalszej współpracy, to jest to delikatnie mówiąc mało eleganckie. Do tego wciskanie "na siłę" przez handlowców światłowodu i poukrywane na www stare cenniki / regulaminy na usługi świadczone na miedzi - słabo to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Masz rację, tak to wygląda. Inea zawsze była pazerna i wymyślała coś żeby tylko wyciągnąć więcej kasy. O zdobyciu od nich jakichkolwiek informacji nie wspominając. Jakieś ukryte cenniki, promocje dla wybranych, błędy w pobieraniu opłat. Możnaby na ten temat dużo pisać. Ta nazwijmy "rewolucja" która będzie za dwa tygodnie jest w sumie dużą zmianą a masz operator oczywiście milczy, bo i po co informować, że za chwilę może wielu abonentów obudzić się z ręką w nocniku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie np. zszokował temat niemożliwości przejęcia umowy na spadkobiercę po śmierci abonenta - sprawa opisywana np. tu na forum. Wygląda na to, że za wszelką cenę chcą pozbyć się starych umów i jak najszybciej wyjść z usług po miedzi w standardzie HFC. Dziwna jest to polityka. Na szczęście nie są jedyni na poznańskim rynku i z takim podejściem, to oby za kilka lat w ogóle mieli komu te swoje drogie uskugi oferować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni usługi światłowodowe też wypowiadają twierdząc, że nie wspierają "starej technologii" i mam przejść na HIWAY. W skrócie wysiadł ich gpon i twierdzą, że nie mają jak naprawić. Czekam na wypowiedzenie (podobno wysłali), proponują niby zbliżoną ofertę ale miałem moduł CAM, którego już nie będę mógł mieć. Wszystko wskazuje, że to będzie koniec umowy na "przestarzały" światłowód od Inei. Pierwsza lepsza Netia ma lepszą ofertę.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zaczyna się "grubsza" akcja. Posiadanie przez wszystkich Hiway daje im większą kontrolę nad abonentami no i pewnie większe przychody od mieszkania.

Edytowane przez Kiler
Proszę wyłączyć w Tapatalk opcję wyświetlenia modelu telefonu, z którego została wysłana wiadomość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Małynierob napisał(a):

Oni usługi światłowodowe też wypowiadają twierdząc, że nie wspierają "starej technologii" i mam przejść na HIWAY. W skrócie wysiadł ich gpon i twierdzą, że nie mają jak naprawić.

 

Chwila, ale Inea ten swój internet światłowodowy świadczy w standardzie GPON, a może już weszli w XGS-PON, albo 25G PON ? A samo "HIWAY" to chyba taka marketingowa nazwa tej ich telewizji realizowanej jako usługa OTT ? jak to u nich wygląda?
 

Edytowane przez prezeswk
formatowanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Chwila, ale Inea ten swój internet światłowodowy świadczy w standardzie GPON, a może już weszli w XGS-PON, albo 25G PON ? A samo "HIWAY" to chyba taka marketingowa nazwa tej ich telewizji realizowanej jako usługa OTT ? jak to u nich wygląda?
 
Ja miałem ich router/modem/gpon z którego sygnał TV wychodził przewodem koncentrycznym, antenowym, przed hiway tak podłączali TV, teraz to dla nich stara technologia i nie mają urządzeń na wymianę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prezeswk napisał(a):

Wygląda na to, że za wszelką cenę chcą pozbyć się starych umów i jak najszybciej wyjść z usług po miedzi w standardzie HFC. Dziwna jest to polityka.

Nie ma w tym nic dziwnego, każdy by chciał będąc na ich miejscu. Tona sprzętu, którego nikt nie chce, na który nie ma miejsca w wizji firmy a którym ktoś się musi opiekować. Odetchną wszyscy, od adminów przez osoby zajmujące się projektami modernizacji sieci aż po księgowość.

 

1 godzinę temu, Małynierob napisał(a):

Oni usługi światłowodowe też wypowiadają twierdząc, że nie wspierają "starej technologii" i mam przejść na HIWAY. W skrócie wysiadł ich gpon i twierdzą, że nie mają jak naprawić.

Ok, teraz już rozumiem biorąc pod uwagę post powyżej.

Edytowane przez kris194
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może świadczyli usługę w trochę przestarzałej formie RFoG, czyli przesyłali pasmo RF (antenowe) poprzez światłowód. Dlatego nie mają już takich urządzeń na podmiankę. Juz dawno się od tego odeszło na rzecz GPoN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...