Skocz do zawartości

prezeswk

Użytkownik
  • Postów

    31
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    PO
  • Zainteresowania
    RTV, GSM

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia prezeswk

Niedoświadczony

Niedoświadczony (1/11)

0

Reputacja

  1. Serio? Mówimy tu o dostawcy internetu w sieci blokowej, czy o ogólnopolskim dostawcy internetu? Przynajmniej ja nie znajduję wytłumaczenia, że koparka uszkadza kabel i leży ćwierć Poznania, pół Wielkopolski i nie wiem, czy też nie przypadkiem kawałek kraju. Instalacje do głównych węzłów sieci, jeśli szanujemy klientów i siebie, należy wykonywać z odpowiednią redundancją. Może to być choćby poprzez zapewnienie przyłącza kablowego z przeciwnego kierunku (nawet napowietrznie), linia radiowa, czy też taka konfiguracja sieci, że inne węzły są w stanie przejąć pracę węzła wyłączonego z eksploatacji poprzez awarię. Dotyczy to oczywiście nie tylko podejścia światłowodem, ale także zasilania, klimatyzacji itp. Dziś dostęp do internetu nabiera coraz większego znaczenia, a wszelkie węzły sieci dostępowej stają się (o ile już nie są) infrastrukturą krytyczną. I jeszcze dygresja, na forach przy okazji awarii Inei ludzie piszą, że nikt nie odbiera telefonu na ich infolinii, bo - jak podejrzewają, ta infolinia wisi na VOIPie i nie może działać, skoro nie ma internetu...
  2. Ano można było, ale po co. Aktualnie w Inei (dostęp przez koncentryk) jest kilka programów, np. z oferty TVP, wciąż SD i nie są to duble, te same programy w naziemnej TV cyfrowej są w HD. Na satelicie (platforma C+) też jest sporo SD, no ale w mpeg-4. Widać lepiej "przekonać" emeryta cudownym światłowodem z 300 Mbps internetem i kilkoma nowymi klockami ustawionymi między gniazdem abonenckim a telewizorem, których oczywiście trzeba naumieć się obsługiwać i zapłacić za zużytą energię. Śledząc poczynania Inei, to raczej trudno spodziewać się czegoś "pro publico" - kilkanaście lat temu wyłączyli tzw. komercyjne radia z pasma FM, bo założyli, że jak ktoś chce słuchać radia, to sobie widelec włoży do odbiornika, a jak chce "bardziej", to sobie antenę na balkonie trzaśnie. Potem było pogarszanie oferty analogowej TV, choć tu jeszcze cenowo nie było najgorzej vs. cyfrowa jakość odbioru - choć wiadomo, analog można było podzielić na 4 TV, cyfra bez dekodera / modułu CAM (nie od razu go wprowadzili) wymagała już multirooma. Potem nagle pojawiły się CG-NATy, pogorszyła obsługa klienta, a od stycznia 2024 co chwilę grupy osiedlowe i portale branżowe trąbią o awarii Inei.
  3. Nie wiem jakie są zależności właścicielskie/binzesowe między Fiberhostem, a Inea, ale wg internet.gov.pl pod adresami, które mnie interesują Fiberhost dostarcza hurtowo łącza optyczne i współosiowe miedziane (koncentryk). Inea dostarcza to samo (i tyle samo), ale detalicznie. Pozostali (np. TMobile, P4) świadczą tylko po światłowodzie. Z kolei na skrzynkach z ODFami są naklejki Inei. Generalnie fajnie, że jest wolny rynek, ale to też jest rozpraszanie odpowiedzialności w przypadku awarii i większa spychologia oraz przewlekanie usuwania usterek, o ile nie są one oczywiste typu zerwanie kabla. Wracając do dostępu do sygnału z anteny naziemnej/sat, wiele wspólnot/spółdzielni nie pozwala na instalacje na dachu, czy elewacji pozostawiając możliwość instalacji wyłącznie na poręczy balkonu. Odnośnie tego, czy mają prawo zabraniać dostępu do odbioru mediów poprzez zakaz montażu anteny na dachu, jest wiele dywagacji w necie. Znam przypadki, że jedyną możliwością montażu anteny było ustawienie na balkonie rury-masztu zacementowanej w doniczce, bo inaczej nie dało się, bez biegania po sądach
  4. To oferta z pism wysyłanych przez operatora i usłyszana w BOK. Nawiązując do przechodzenia na światło, biorąc pod uwagę budynki wielorodzinne (np. osiedla na poznańskich Ratajach), gdzie działa HFC i kilka lat temu poprowadzono instalacje optyczne, póki co mieszkańcy nie rzucają się na światłowody. Oferowane na miedzi prędkości rzędu 100/10, a nawet 250/25 (w sieci E&W) są dla wielu wystarczające do codziennego korzystania z neta. Do tego, w stosunkowo nietaniej Inei można było ogarnąć w miarę normalny pakiet cyfrowej TVHD i internetu 120/10 w cenie około 100 zł/mies. Biorąc opcję GPON 300/300 oraz podobne kanały TV wychodzi mi o kilka zł więcej/mies. (nie licząc opłaty mies. za publiczne IP - kilkanaście zł - w tej chwili Inea każe sobie za taki luksus płacić - info z BOK), do tego nowa instalacja w mieszkaniu i niedogodności związane z wprowadzeniem kabla optycznego przez korytarz i pokój. Nie przekonuje mnie to. W moim, czy też znajomych przypadkach, możemy rozważyć światło, jeśli oferta wygra ceną. Natomiast, jeśli Inea zacznie wypowiadać umowy na usługi w technologii HFC, bo będzie je likwidować, to jeśli z przymusu mam się podłączyć pod światło, to będzie to inny operator niż Inea, gdyż nie podoba mi się polityka tej firmy. Istnieje jeszcze inna kwestia związana z obowiązkiem dostarczania do mieszkań sygnału RF. O ile mi wiadomo, budynki wielorodzinne oddane po 2013 r muszą mieć instalację zbiorczą TV i SAT. Budynki spółdzielcze wielorodzinne oddawane np. w latach 80 tych miały tzw. AZART, czyli antenę zbiorczą, która w wielu wypadkach była modernizowana w taki sposób, że wycinano stare przewody i w istniejącą kanalizację techniczną w mieszkaniu, wprowadzono gwiaździście kable koncentryczne Elsatu (Rataje). Elsat został wchłonięty przez Inea. Każdy mieszkaniec w ramach tzw. anteny zbiorczej miał dostęp do podstawowego pakietu TV analogowej - 4, czy 5 programów - pisałem o tym. Analog został wyłączony, wprowadzono DVBT/T2 - Inea rozpowszechnia kilka kanałów podstawowych w DVB/C - jak ktoś ma TV z DVBC i sygnał w gniazdu, to póki co sobie może oglądać - jest to taka proteza anteny zbiorczej. W przypadku, kiedy Inea zakoduje te kanały, albo zlikwiduje HFC, to zastawiające będzie jak zarządcy / spółdzielnie mieszkań wielorodzinnych rozwiążą sprawę dystrybucji sygnału RTV. Z pewnością pojawią się własne anteny na balkonach, albo dostęp poprzez IP, niewykluczone, że także przez internet dostarczany mobilnie.
  5. Chwila, ale Inea ten swój internet światłowodowy świadczy w standardzie GPON, a może już weszli w XGS-PON, albo 25G PON ? A samo "HIWAY" to chyba taka marketingowa nazwa tej ich telewizji realizowanej jako usługa OTT ? jak to u nich wygląda?
  6. Mnie np. zszokował temat niemożliwości przejęcia umowy na spadkobiercę po śmierci abonenta - sprawa opisywana np. tu na forum. Wygląda na to, że za wszelką cenę chcą pozbyć się starych umów i jak najszybciej wyjść z usług po miedzi w standardzie HFC. Dziwna jest to polityka. Na szczęście nie są jedyni na poznańskim rynku i z takim podejściem, to oby za kilka lat w ogóle mieli komu te swoje drogie uskugi oferować.
  7. Cześć! Zakładając, że przysłowiowy Kowalski ma telewizor z DVB-C i Inea nie zakoduje kanałów, które są dostępne naziemnie w DVB-T/T2 i niekodowane, a następnie reemitowane w kablówce Inei w DVB-C, to jeszcze Kowalski musi mieć sygnał w gniazdku, żeby móc te kanały odbierać. Skoro rozwiążą z Kowalskim umowę na TV analogową / cyfrową SD, to - jeśli Kowalski nie ma po kablu internetu, przyjdzie technik i odłączy mu kabel z TAP-a i nastanie cisza. W sumie dobrze, że porządkują temat dubli w SD i wychodzą z analogowej TV, której w PL już nie ma, ale... dotychczas te stare "pośrednie" pakiety analogowe, czy podstawowe "oszczędne" cyfrowe SD, kosztowały jakieś ok. 27 zł/mies, obecnie oferują TV Start z internetem 300 Mb/s za prawie 55zł / mies. i do tego nie sprzedają samej usługi TV. Dla Kowalskiego, który potrzebuje tylko TV, to jest podwyżka o 100%. Do tego ztcw. płaci się 50zł za wizytę technika, który przynosi dekoder. Osobna sprawa to mieszkania w ramach spółdzielni mieszkaniowych, np. takie Osiedle Młodych, gdzie w latach 90-tych wycięto AZART i zastąpiono pakietem analogowym podstawowym - szły tam programy radiowe na FMie, TVP 1, 2, 3 (Poznań), osiedlowa kablówka i WTK. I teraz co? Płać Inei, albo baw się anteną na balkonie (wcześniej kup tę antenę, kup dekoder DVBT-2 z HEVC), może w gęstej zabudowie miejskiej coś złapiesz? Biorąc pod uwagę awaryjność Inei w I kw. 2024 roku (odsyłam na ich profil na FB i komentarze) oraz wypowiadanie umów i takie sobie propozycje dalszej współpracy, to jest to delikatnie mówiąc mało eleganckie. Do tego wciskanie "na siłę" przez handlowców światłowodu i poukrywane na www stare cenniki / regulaminy na usługi świadczone na miedzi - słabo to wygląda.
  8. Dekoder WiFi PremiumBox+ od Canal Plus, antena Triax 80cm, Poznań, TVN24 okresowo przycina się (pikseloza i zanik audio). Inne programy TVN-u bez najmniejszych problemów. Stream w Canal Plus Online bez problemów. Przy czym do streamu niekoniecznie sygnał jest brany z HB. Może to być inna forma dosyłu od nadawcy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...