Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić tuner z jak najlepszą czułością, który nie miesza stacji zapisanych na liście przy skanowaniu kanału i jeszcze dobrze by było jakby miał EPG z możliwością zobaczenia bieżących ramówek kilku stacji jednocześnie, tzn. w takiej postaci jak na obrazku poniżej
ftemax_grafika_ekrn_03.jpg

Pod wpływem tematu na forum Emitela o czułości tunerów, postanowiłem zakupić tuner Opticum Nytrobox NS. Niestety, ten tuner rozwala listę kanałów przy skanowaniu multipleksa, EPG nie jest w takiej formie jak na obrazku powyżej i na dodatek gdy zrobiłem porównanie odbioru berlińskiego muxa na k.47 z odległości 109 km, ten Opticum kontra stary Ferguson Ariva T650i i wyszło, że przy ustawieniu anteny, przy którym w Nytroboxie NS obraz tnął się przez większość czasu, a w Arivie T650i nie licząc jednego momentu z drobnymi monoblokami, przez większość czasu był obraz bez zakłóceń.

No ale DanielK testował Nytroboxa bez NS w nazwie, być może Nytrobox  bez NS miał lepszą czułość niż NS ma. Wg jego testów najlepszą czułość obok Nytroboxa ma Fte MAX T220. Ciekawi mnie, czy Fte MAX T220 przy przeszukiwaniu danego multipleksu dopisuje nowowyszukane stacje na końcu listy czy przestawia stacje na liście?
A co jeśli lepszy odbiór na T650i nie wziął się z tego, że Nytrobox NS jest gorszy od Nytroboxa bez NS tylko z tego, że Fergusony są jednak lepsze pod tym względem? Wszak DanielK nie napisał, że Fergusony były jednymi z najsłabiej wypadających w testach tylko, że problem niedawania rady przez Fergusona tam gdzie Nytrobox daje radę dotyczy tylko wybranych modeli czasem tylko danej partii.
Arivę T760i po tym co napisano w poście z tego linku raczej nie kupię ale jest przecież Ariva T75. Pytanie, czy wśród marek wymienionych przez forumowicza DanielK jako mające ,,problem z częścią tunerów - wybranych modeli czasem tylko danej partii'' Ferguson znalazł się z powodu Arivy T760i, czy Arivę T75 DanielK też testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wyłącznie o tym wspominam, bo to jest wydatek przynajmniej na 10 lat, a nie wiadomo jak będzie się rozwijała platforma naziemna. Na razie jest zapowiedź jednego kanału 4K.

Ja osobiście polecam Octagon SF-8008. Jeden z najtańszych tunerów combo na linux. Ma bardzo dobre parametry, przyjazną grafikę od OpenATV i posiada obsługę HbbTV, ale w wersji 1.0, czyli nie działają kanały stumieniowane na żywo, natomiast VOD działa.

Na telewizorze HD, kanał 4K będzie skalowany do HD, ale dzięki tunerowi 4K go odbierzesz.

Tuner HD będzie wyświetlał ciemność na kanale 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dvbtowiec napisał:

Żaden z nich nie jest 4K.

Bez 4K nie będziesz mógł oglądać kanały TVP 4K który będzie emitowany od jesieni 2022.

Standard 4K posiadają wyłącznie tunery Combo, czyli z głowicami satelitarnymi także.

A ile jest telewizorów 4K nie obsługujących dvb-t2? Jeżeli nie mamy takiego telewizora, to po co nam 4K, i tak tego sygnału nasz stary TV nie obsłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@balusiek Zapoznaj się raz jeszcze z tym co napisałem wyżej. Obsłuży w jakości HD, pod warunkiem że kupisz tuner 4K.

Nie chodzi o otrzymanie jakości 4k na ekranie, ale o to że bez tunera 4K żaden kanał 4K wyłącznie z tunerem HD nie odbierze obrazu z kanału 4K, będzie czarno.

Mając tuner 4K zapewniasz sobie odbiór w przeskalowanej jakości do HD kanałów 4K.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbierały. Był wyłącznie głos. Telewizor HD nie obsługuje rozdzielczości 4K, stąd problem.

Zewnętrzny tuner HD, także takiej rozdzielczości nie obsłuży i będzie również wyłącznie głos na kanale 4K.

Tuner 4K obierze obraz i dźwięk i albo przekaże obraz w 4K, jeśli telewizor jest 4K, albo przeskaluje do HD, jeśli telewizor jest w HD.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii 4K, TVP w grudniu pokaże relacje z Kataru, a potem nieustanne powtórki MŚ i ewentualnie zrekonstruowane cyfrowo starocie filmowe. Może dorzucą Pytanie na śniadanie w 4K i wszystko.

Inni nadawcy nie kwapią się do oddzielnego kanału 4K w naziemnej ze względu na koszty. 

Brak TVP 4K nie będzie za bardzo doskwierać, bo początkowo treści będą dublowane z kanałów HD.

Pewnie sytuacja zmieni się za 3-4 lata, ale za ten czas może zmieni się telewizor na nowszy.

Wydatek na nowy telewizor nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Bez nowoczesnej telewizji da się żyć. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wszedłem w posiadanie tunera Fte MAX T220 HD oraz tunera Ferguson Ariva T75.

Postanowiłem porównać ze sobą te tunery w wybranych kategoriach. Kolejnośc kategorii jest losowa.

 

1. Czy nie rozwala dotychczasową listę stacji przy przeszukiwaniu nowego multipleksu?

Odp: oba tunery w razie przeszukania nowego multipleksu dopisują nowe stacje na koniec listy bez mieszania kolejności wcześniej zapisanych stacji ale Ariva T75 przy przeszukiwaniu takiego samego multipleksu z innej lokalizacji robi podmianę wcześniej zapisanych stacji z danego muxa z danej lokalizacji na te z przeskanowanego muxa, ale w takiej samej kolejności jak były zapisane. W tej kwestii lepszy jest Fte MAX T220 HD.

 

2. Edycja listy kanałów

Pod tym względem również lepszy jest Fte bo można przenieść stację na konkretną pozycję także wpisując numer przyciskami numerycznymi na pilocie, a w Arivie można tylko przesuwać strzałkami na pilocie i na dodatek trzeba przytrzymywać przycisk info.

 

3. EPG

Pod tym względem lepsza jest Ariva bo oferuje wybór pomiędzy EPG w formie tabelki z bieżącą ramówką kilku stacji naraz a pionową listą z bieżąca ramówką wybranej stacji, z możliwością przeskoczenia na konkretny dzień, a we Fte jest tylko w formie tabelki i do tego przy najechaniu na komórkę z nazwą programu z innej stacji zmieniają się dźwięk i miniatura obrazu ze stacji włączonej przed włączeniem EPG na te ze stacji, na której leci/ma lecieć program z wybranej komórki w tabelce. Innymi słowy, w tunerze Fte MAX T220 HD podczas przeglądania w EPG programów różnych stacji nie da się przez ten czas słuchać dźwięku z jednej stacji.

 

4. Czułość

Porównywałem na obu tunerach przy trzech ustawieniach anteny odbiór w Gryfinie muxa MWE na k.39 nadającego z obiektu Szczecin * Budynek Pazim Center* z mocą 1 kW w polaryzacji H. Przy jednym spośród trzech ustawnień anteny to Ariva odbierała lepiej od Fte, a przy pozostałych dwóch lepiej radził sobie Fte.

Przy ustawieniu anteny na kierunek pośredni pomiędzy północnym a północno-wschodnim na Fte siła i jakość były po 100%, a na Arivie napis ,,Brak sygnału” i załadowany jedynie pasek siły na około 2/3 jego długości.

Przy ustawieniu na kierunek południowo-wschodni obraz i dźwięk na Arivie były bez zakłóceń, a na Fte siła 97-98%, jakość 100 %, ale co kilka-kilkanaście sekund były spadki siły do 0% i jakości do 10%.

Przy ustawieniu anteny na zachód na Arivie był napis ,,Brak sygnału” i mrugający pasek siły sygnału, ładujący się tylko na 2/3 długości, co jakiś czas wskakująca klatka obrazu, a na Fte obraz i dźwięk bez zakłóceń, siła 95-96%, jakość 100% z chwilowym spadkiem do 78%.

Gdy najpierw sprawdzałem odbiór przy ustawieniu anteny na SE, a potem kierunek pośredni pomiędzy N a NE to miałem teorię, że być może to jednak Ariva ma lepszą czułość ale niestety ma też mniejszy maksymalny poziom sygnału jaki toleruje i dlatego przy ustawieniu anteny na kierunek pośredni pomiędzy N a NE, chociaż sygnały muxów z Kołowa nie były przesterowane to pewnie wystarczająco silne by na tym tunerze na k.39 powstały intermodulacje z Kołowa całkowicie zakłócające odbiór muxa MWE.

Gdy ponownie skierowałem antenę na SE postanowiłem sprawdzić czy to przypadkiem sygnał nadającego na tym samym kanale muxa 2 ze Śremu nie zakłócał odbioru muxa MWE na Fte. Na k.27 był co kilka-kilkanaście sekund wskakujący na 1-2 sekundy sam pasek siły sygnału z siłą 54-58%. Sprawdziłem czy przypadkiem takiego wskakującego paska siły nie ma na każdym pustym kanale i nie ma.

Po sprawdzeniu odbioru przy ustawieniu anteny na zachód utwierdziłem się w teorii, że to jednak Fte ma lepszą czułość, a gorszy niż na Arivie odbiór przy ustawieniu anteny na SE był paradoksalnie dlatego, że ma lepszą czułość niż Ariva.

 

_____________________________________________________________________

Ariva T75 ma EPG jak trzeba ale ma czułość nie taką jak Fte MAX T220 HD, a Fte ma dobrą czułość ale jego EPG bez możliwości słuchania jednej stacji telewizyjnej podczas przeglądania ramówek innych stacji to lipa.

Szukam dalej. Szukam tunera, który ma dobrą czułość, nie rozwala listy stacji podczas skanowania nowego multipleksu oraz ma EPG z możliwością słuchania jednej stacji telewizyjnej podczas przeglądania ramówek innych stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot-from-2022-01-29-13-56-48.png
Chodzą mi po głowie tunery Vakoss DB-619 oraz Alma 2820 HD. W przypadku Almy nie było w instrukcji  danych na temat zakresu tolerowanych poziomów sygnału. Porównując dane dla Vakossa do danych dla Arivy T650i czułość Vakossa wydaje się być przyzwoita, jednak dane spisane z instrukcji, a w przypadku Fte z karty katalogowej , należy traktować z rezerwą bo z porównania danych dla Fte do danych dla Arivy T75 wynikało by, że ta Ariva ma lepszą czułość, a mi w praktyce wyszło, że jednak Fte ma lepszą czułość. Chodziły mi też po głowie tunery z rynku niemieckiego (https://www.mediamarkt.de/de/category/dvb-t2-hd-receiver-1629.html?sort=currentprice%2Basc) jednak jeśli np. drogi Technisat Digipal T2 z tego co widziałem w recenzji na YouTube nie ma EPG z możliwością słuchania jednej stacji podczas przeglądania programów innych stacji, a w EPG też drogiego Stronga SRT 8541 z tego co widać na recenzji na YouTube prawdopodobnie nawet bez ,,mute'' nie ma dźwięku (skoro zza okna nie wystają obrzeża obrazu tylko jest czarne tło) to wątpie żeby będące jednymi z najtańszych VANTAGE VT-93 T-HD  czy Comag SL 65 T miały EPG o jakie mi chodzi i jeszcze do tego miały dobrą czułość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Doradźcie mi jaki tuner dvbt2 mam kupić dla seniora.

Jedynie chciałbym aby miał wbudowane WIFI, tak aby YouTube można oglądać. Na HbbTV to już wiem że nie można liczyć, ale jeśli byłby jakiś z aplikacjami np na Androidzie to też mógł by ewentualnie być.

Tylko dvbt2 bez satelity.

I oczywiście pilot standardowy, z "klawiszami numerycznymi" 😏

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michalx1974 napisał:

Jedynie chciałbym aby miał wbudowane WIFI, tak aby YouTube można oglądać.

Nie nastawiałbym się na to. Aplikacje internetowe są prymitywne w takich tunerach i bez gwarancji działania. Wystarczy że YT zmienić cokolwiek w swoim serwisie i bez aktualizacji producenta, te atrapy serwisów przestają działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...