Skocz do zawartości

Forum SAT Kurier: dyskusja, propozycje


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Max Taadjen Chyba nie pisałeś dłuższych wypowiedzi na smartfonie z systemem podpowiedzi, bo słownikiem tego nazwać nie można.

Próbowałem tego używać pisząc nawet sms i nigdy więcej. Momentami było groteskowo gdy czytało się ten zlepek słów zamienionych, ale na dłuższą metę nie do użycia. 

 

Klawiatura na smartfonie jest mała i często działa zasada tzw. grubego palca. Dużo ciężej też wyłapać literówki na małym ekranie. 

 

Co do moderacji wyrażę swoje zdanie ogólnie:

1. Nadmiarowe kasowanie postów, które lekko zboczą z tematu, 

2. Nadinterpretacja intencji, na podstawie czytania wyrywkowych wypowiedzi, a nie kontekstu dyskusji, za co często dostaje się też o zgrozo ostrzeżenia, 

3. Brak udziału moderacji w dyskusji i przywoływania np. powrotu do tematu jako post pod postem. Tu chcę pochwalić @Kirk Bardzo często zanim podejmie decyzję, aktywnie jako moderator zabiera udział w dyskusji i przywołuje do porządku. 

4. Przesadne zwracanie uwagi na poprawną pisownię, na przykładach omawianych literówek, interpunkcji, itp. 

 

to są elementy których wdrożenie mogłoby się przyczynić do poprawy odbioru użytkowników moderowania portalu. 

 

Intencjonalne kasowanie postów jeden po drugim, sprawia o czym już pisałem kilka razy że to dusi ducha dyskusji. Nic złego się nie dzieje jeśli na chwilę ktoś rozszerzy wątek, ważne żeby tego nie ciągnąć w nieskończoność. 

 

P. S.  To mój dłuższy post pisany z telefonu, za ewentualne niewychwycone błędy przepraszam :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Co do moderacji wyrażę swoje zdanie ogólnie:

1. Nadmiarowe kasowanie postów, które lekko zboczą z tematu, 

2. Nadinterpretacja intencji, na podstawie czytania wyrywkowych wypowiedzi, a nie kontekstu dyskusji, za co często dostaje się też o zgrozo ostrzeżenia, 

3. Brak udziału moderacji w dyskusji i przywoływania np. powrotu do tematu jako post pod postem. Tu chcę pochwalić @Kirk Bardzo często zanim podejmie decyzję, aktywnie jako moderator zabiera udział w dyskusji i przywołuje do porządku. 

4. Przesadne zwracanie uwagi na poprawną pisownię, na przykładach omawianych literówek, interpunkcji, itp. 

5. Przesadne usuwanie pogrubień z każdych wpisów. Tak jakby to było wielce zabronione.

 

Kiedyś nie można było stosować czerwonej czcionki, bo ta była umownie często na wielu forach używana przez właśnie moderację do uwag. A teraz nagle tutaj nie można stosować boldingu, bo przecież jeden z moderatorów wie lepiej od autora wpisu w jakim kontekście to jest używane 🤷‍♂️

 

Co do czwartego punktu to i tak chyba jest ciut lżej niż było kiedyś, bo pamiętam jak Barti potrafił każdemu dopisywać kropki na końcu wypowiedzi, jeśli ktoś jej zapomniał, nie użył. To może redakcja powinna pomyśleć o oddzieleniu roli moderatora od forumowego polonisty, który poprawiałby każdemu dosłownie nawet jakieś pıerdoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy przełom. Jeszcze miesiąc temu krytyka nadgorliwych moderatorów znalazłaby się w Koszu, jak to miało miejsce z moimi postami i wyrazami ich poparcia przez innych. 

 

@PawopNie wiem skąd wniosek, że większość ludzi wyłącza - jak rozumiem - autokorektę w smartfonach, bo to bzdura. Po pierwsze spory odsetek nie wie jak to zrobić, a drugie tyle uważa, że im to na rękę. Gdyby nie poprawianie wypowiedzi przez smartfony, poziom edukacji w zakresie ortografii byłby już dawno obnażony. A tak to musimy doszukiwać się [beep]i co najwyżej po konstrukcji zdań 😛 Czasami to kwestia doboru odpowiedniej klawiatury. 

 

Ewentualnie ktoś jest chartem i potrafi pokonać słownik dodając do niego słowa z błędami. 

 

Wracając do tematu, nie bardzo chce mi się atakować któregokolwiek z moderatorów ad personam, albowiem ich praca jest tak naprawdę nietransparentna. Nikt oficjalnie nie przyznaje się do wyrzucania postów do Kosza, można sobie co najwyżej wydedukować kto w danej chwili postanowił przyśmieszkować na podstawie listy użytkowników online. 

 

Dlatego mam podejrzenie graniczące z pewnością, kto cenzuruje krytykę moderatorów w tym dziale. Szkoda, bo zamiast prewencyjnie wygaszać wolność słowa, może pora przeorganizować kadrę odpowiedzialną za porządek na forum? Wiem, że moderatorów nie wybiera się w sposób stricte demokratyczny, bo na ich mianowanie wpływa dużo więcej zmiennych, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z powstawaniem ewidentnego ruchu oporu ze strony użytkowników. Może pora to uszanować? W końcu forum to także my, a nie tylko Wy 🙂

 

@Bartimnie nie ziębi i nie grzeje. Już lata temu okazał się nadgorliwy, co zaowocowało, że jako człowiek jest mi obojętny. Totalna bierność administracji wobec jego osoby sprawia, że odechciewa mi się tu w ogóle wypowiadać. 

 

Przypomnę co pisałem kilka tygodni temu. Dziesiątki, a dziś zapewne setki wpisów w wątku o Antena HD (przestałem już to śledzić) są akceptowane przez moderatora, a konstruktywne moim zdaniem przecinanie tej komedii pomyłek wiąże się z wywalaniem tego do kosza. Nawet nie czyta postów, nie zastanawia, do czego się odnoszą. Po prostu nie pasują do jego koncepcji śmietnika na forum, wątków pełnych zmyślonych ramówek na poziomie Polanda, koncertu życzeń użytkowników czy powtarzania po sobie wypowiedzi. Ot do czego doprowadził archanioł @Barti.

 

  • Popieram 7
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Karol napisał:

Wracając do tematu, nie bardzo chce mi się atakować któregokolwiek z moderatorów ad personam, albowiem ich praca jest tak naprawdę nietransparentna. Nikt oficjalnie nie przyznaje się do wyrzucania postów do Kosza, można sobie co najwyżej wydedukować kto w danej chwili postanowił przyśmieszkować na podstawie listy użytkowników online. 

W sumie dobrze, że nie chcesz tu nas atakować personalnie, bo wtedy, zapewniam, post by poleciał do kosza, gdybyś przekroczył granicę dopuszczalnej krytyki. Tak więc ja bym powiedział nawet, że nie możesz tego zrobić zgodnie z regulaminem (bo on zabrania ataków personalnych wobec kogokolwiek).

Co do pracy moderacji, to ja się mogę wypowiedzieć za siebie - uważam, że robię to dobrze, jak dotąd po tych ponad 2 latach skarg poważnych nie było, nawet tu w wątku mnie chwalono, więc cóż, jakoś się sprawdzam :D (co oczywiście nie oznacza, że olewam skargi na resztę moderacji)
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KirkCzyli gdyby krytyka dotyczyła Ciebie, to post by wylądował w Koszu, a jeśli inni na głos piszą, że chodzi o Bartiego, to złamania regulaminu nie ma. 🙂

 

Wiesz, tu nie chodzi o regulamin, być może jest źle skonstruowany, jednak to nie moment, by się nad nim pochylać. Mowa o dobrej współpracy, partnerstwie, wzajemnym zaufaniu i równym traktowaniu. Są też gdzie granice dobrego smaku, których nie określi żaden dekalog. 

 

Albo ktoś jest tzw. "służbistą", wiernym funkcjonariuszem regulaminu albo po prostu człowiekiem. Regulamin to tylko zbiór reguł, ale nie nauczy pokory czy człowieczeństwa. Nie mówi też nic o samodzielnym myśleniu, ocenie danego tematu przez moderatora. To już kwestia osobowości każdego z nas. 

 

Tak naprawdę nie widzę problemu. W moim przekonaniu przychodzi admin, widzi, że użytkownicy mają problem z moderatorem, odwołuje go i do widzenia. 

 

Trzeba mieć na uwadze, że administrator po to ma moderatorów, by w jego imieniu dbali o porządek na forum. Ale to użytkownicy mają najlepszy ogląd na ich pracę, bo spędzają tu najwięcej czasu. Wiem coś o tym, bo prowadzę równolegle działające forum dyskusyjne i - o dziwo - takich problemów nie mamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2021 o 11:31, Karol napisał:

@KirkCzyli gdyby krytyka dotyczyła Ciebie, to post by wylądował w Koszu, a jeśli inni na głos piszą, że chodzi o Bartiego, to złamania regulaminu nie ma. 🙂

Źle mnie zrozumiałeś, niczego takiego nie napisałem. Chodzi mi o to, że krytyka powinna być konstruktywna, na zasadzie powiedzenia, co według danej osoby jest robione źle i co można by poprawić. Natomiast jak piszesz o "atakowaniu ad personam" to można to rozumieć też na zasadzie wyrażania argumentów niemerytorycznych, i to jest zabronione.

 

Co do granic dobrego smaku to się zgadzam, tu w sumie warto żeby każdy najpierw sam siebie o to spytał, czy je przekracza. O tym, że kierujesz innym forum, to wiem, ale pozwolisz, że zostawimy ten wątek, bo nie jesteśmy na mediadwójce, co do której też jest sporo głosów krytycznych i zastrzeżeń i która ma swoje wady. A co do bycia służbistą - to jest kwestia indywidualna, tego się też nie da, że tak powiem, wyregulować żeby ktoś nie był służbistą. A przynajmniej nie w 100%, Widzę to po sobie, zarówno w kwestii tego, jak zajmuję się forum, jak i paru innych zajęć oraz pracy zarobkowej, którą prowadzę. To bycie służbistą jest często wkodowane w człowieka.

A czy regulamin jest źle skonstruowany, jak już przy tym jesteśmy: ogólnie moim zdaniem nie, ewentualnie można go jakoś przejrzeć i lekko odświeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę o "mediadwójce", tylko o zasadach współdziałania na linii administracja-moderatorzy-użytkownicy, co jest mi znane i generalnie nie jest jakieś trudne do pojęcia czy fantastyczne. Jeśli na tej drodze występuje jakaś aberracja, należy ją w moim odczuciu zlikwidować. 

 

Przypominam, że w poprzedniej turze krytyki działań Bartiego na forum, a nie Bartiego-obywatela świata, posty lądowały w Koszu. 

 

Nieprawda? Prawda. Białoruś jest tuż za płotem. I to nie jest moim zdaniem obraza, tylko zestawienie prawa do wolnej wypowiedzi. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z innej beczki. Czy jest szansa, że przeklejając tekst na forum, automatycznie będzie usuwane z niego formatowanie? Korzystam z czarnego motywu i odnoszę wrażenie, że większość użytkowników nie umie skorzystać z tego przycisku, bo litery są zaznaczone na biało, a co podczas przeglądania postów nie wygląda profesjonalnie z ich strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, kiedy wklejasz sformatowany tekst w okienko odpowiedzi, to wyświetla się szary pasek z napisem "Wklejono zawartość z formatowaniem. Usuń formatowanie". Trzeba kliknąć Usuń formatowanie. Alternatywnie można wklejać tekst za pomocą Ctrl + Shift + V. Jednak wielu użytkowników po prostu z tego nie korzysta i wkleja jak leci. Spróbuję zorientować się, czy da się, by z automatu wklejało bez formatowania.

@nix124 Nie da się automatycznie poprawić wszystkich dotychczasowych postów, które zostały tak napisane. @mastano zadaje pytanie o coś zupełnie innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anita Kaźmierska nie sugeruj mi co mówiłem i nie zmieniaj moich wypowiedzi, nigdy nie pisałem o jakiejś poprawie starych postów. Proponowałem jak to ograniczyć to formatowanie na ciemnym motywie, a w ostateczności sugerowałem całkowite wyłączenie możliwości dodatkowego formatowania dla użytkowników. Stwierdziłaś jednak, że ograniczyć się nie da, a całkowicie wyłączać nie będziecie i takie są efekty w dalszym ciągu, że w dalszym ciągu część postów, ale także podpisów etc. na ciemnym motywie jest nadal niewidoczna, bądź z tym tłem po prostu brzydka.

 

Co tu jest innego w tej propozycji? W efekcie sprowadza się do tego samego, rozwiązanie tylko inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dwie kompletnie różne kwestie. Podtrzymuję, że nie zamierzam w żaden sposób ograniczać możliwości formatowania tekstu na forum.

Za to postanowiłam zmienić zachowanie skryptu w momencie wklejania tekstu - teraz domyślnie wklejany jest on bez formatowania. Czyli nie dojdzie do takiej sytuacji, że ktoś przez nieuwagę lub niewiedzę wklei coś z wymuszonym kolorem tła czy czcionki. Dzięki @mastano za ciekawą propozycję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anita Kaźmierska przygotowując rozpiski zawsze robiłem kopiuj-wklej z zachowaniem formatowania i ich przygotowanie było znacznie szybsze i łatwiejsze. Teraz mam tylko zwykły tekst co znacznie wydłuża czas ich przygotowania. 

Wcześniej wystarczyło tylko wybrać opcje "usuń formatowanie" - był wybór, teraz go nie ma. 

 

Czy można to przywrócić lub ewentualnie zrobić tak żeby była opcja wklejania jako zwykły tekst i jako sformatowany?

Podobnie było w przypadku opcji "Wklej" - tutaj było z formatowaniem oraz "wklej jako zwykły tekst" - tutaj było bez formatowania. 

Teraz obie funkcje dają to samo - wklejenie bez formatowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem pojawia się wtedy, gdy piszemy dłuższy post. Przed zmianą można było spokojnie dokończyć pisanie. Gdy chcieliśmy opublikować post po prostu "Dodaj odpowiedź" nie zadziałało. Po czym można było zalogować się ponownie i CAŁA zawartość postu była dostępna (łącznie z formatowaniem). Znów można było wybrać opcję pozostawienia lub wyczyszczenia edytora. Teraz jest tak, że pojawia się tylko to co zdążyło się zapisać do momentu wylogowania, którego nawet nie jesteśmy świadomi. Dodam też, że wszelką edycje należy zostawić na sam koniec, bo jak edytujemy w trakcie pisania i nas w międzyczasie wyloguje to edycje trzeba robić od początku.

 

Zmiany na ogromny minus. 

 

Przy tak słabo działającym edytorze - robienie tych rozpisek traci sens. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamil2505 Skąd kopiujesz? Ze swoich poprzednich postów, a potem przerabiasz? Bo jeśli tak, to jest na to sposób. Zrób raz rozpiskę na czysto, bez formatowania, dodaj formatowanie, a następnie kliknij "Źródło dokumentu", skopiuj sobie i zapisz to gdzieś do pliku jako szablon. Przy dodawaniu następnej rozpiski klikasz najpierw "Źródło dokumentu", potem wklejasz ten szablon z zapisanego pliku, znowu klikasz "Źródło dokumentu" i przerabiasz rozpiskę.

Odnośnie drugiego tematu, że traci się formatowanie podczas pisania, to kiepska sprawa. Zobaczę, czy da się coś z tym zrobić.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...