Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Też mnie to zastanawia.Przecież te stacje wszystkie swoje programy produkują w 16/9 a puszczają z pasami.To mnie juz denerwuje.Ile mozna czekać?

Do momentu, w którym wszyscy Polacy będą posiadali telewizory panoramiczne. Bez tego nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że nie każdy tuner to potrafi. Mówię tu o odbiornikach FTA, jakichś starych walizach, które kiedyś platformy nazwały dekoderami i ludzie posiadają je do dziś, a kończąc na nadajnikach naziemnych, które już sobie letterboxa generalnie nie wygenerują...

 

A co do wypowiedzi Sorka21 o tym, że niby wszystkie kanały produkują programy w 16/9 - wierz mi, że nie wszystkie, a nawet jak produkują w ogóle, to nie tyczy się to każdego programu. Dopiero teraz wymienia się sprzęt produkcyjny przystosowany do nagrywania programów w formacie panoramicznym - wiele stacji mimo to i tak tego nie zrobiło albo nawet nie zamierza. Jednak co jest pewne, samodzielnie programy w panoramie póki co mogą produkować kanały TVP, Polsatu, TVN, Tele5/Polonia1, Canal+ i Puls, chociaż jeszcze wszystkich nie wymieniłem bo reszta póki co nie ma aspiracji ku rozwojowi technologicznemu (iTV itp.). Dużo też zależy od firm, które zajmują się wykonywaniem programów - mówię oczywiście o tych mniejszych jednostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Od jakiegoś czasu w mojej telewizji kablowej, przy kanałach TVN, TVN Turbo oraz TVN Style pojawił się sygnał WSS. Nie było by może w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zawsze ustawia obraz na format 4:3. Zastanawiam się czy jest to robota TVN (o tyle by to było dziwne, że w przypadku nadawania programów w 16:9 lepiej byłoby wysyłać taki sygnał WSS), czy mojego operatora (ustawił go na stałe na odbiornikach).

Czy może ktoś potwierdzić (lub nie) taką sytuację u siebie na wymienionych kanałach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak że operator to ustawił ja mam u Siebie normalnie tylko coś mam problemy z Polsatem2 i Polsat News no i z TVN7 a tak mam dobrze wszystko, wcześniej był problem z TVN7 bo włączyli na stałe spłaszczanie obrazu i jak cos w 4/3 leciało to było zgniecione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Tego to ja nie wiem, bo mam kablówkę, ale dziś w nocy, coś leciało w 16/9 i mi się TV sam przestawił bo wykrył WSS.

A może kablówka przełączyła się na Astrę? W końcu tam jest lepszy sygnał. :smile:

 

Jeśli to prawda, to super - tylko ciężko to potwierdzić, bo na TVP Kultura niezwykle rzadko coś leci w 16/9. :) Już bardziej pewnie ucieszyłbym się z TVP Polonia w tym formacie - ale może niedługo się doczekamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kablówce na TVP Kultura lecą jakieś programy w 16:9, ale logo oraz "trójkącik" są dla 4:3... (czyli trochę na czarnym pasku), sygnału WSS brak. Ciężko więc mi cokolwiek powiedzieć, chyba że tak wygląda wersja dla Astry w MPEG-2 (ta niby bez WSS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli logo i oznaczenie wiekowe są na czarnych pasach, to nie jest to 16/9! To pewnie wersja kinowa jakiegoś filmu, trochę ucięta, ale też z dodanymi pasami, żeby nie uciąć tych szczegółów za dużo. Na Astrze w MPEG-2 też leci w 16/9, tylko nie ma sygnału WSS. Pooglądajcie sobie jakieś nowe produkcje, a nie dziwcie się, że filmy z lat 80. czy 90. są w 4/3. Chociażby ostatnio "Kochankowie roku tygrysa" z 2005 roku czy coś innego - NOWEGO! Oczywiście nie wszystkie nowe pozycje będą automatycznie w 16/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

TVN Style i TVN Turbo zmienią format

 

Ciąg dalszy zmiany formatu nadawania na 16:9 w Grupie TVN. W lipcu 2009 roku nadawca planuje dokonać zmiany formatu obrazu

na kanałach TVN Turbo i TVN Style.

Z naszych informacji

wynika, że od 15 lipca 2009 roku dwa kolejne kanały tematyczne Grupy TVN zmienią format nadawania na 16:9. Tym razem rewolucja czeka kobiecy kanał TVN Style oraz kierowany do mężczyzn TVN Turbo .

 

Zmiana ma nastąpić w godzinach przedpołudniowych. O wprowadzeniu zmiany formatu nadawania nadawca informuje już operatorów kablowych. Przypomnijmy, że podczas marcowej zmieniony formatu m.in. TVN24 oraz TVN CNBC Biznes nie obyło się bez problemów (np. ucinanie grafiki pojawiającej się na antenie).

media2.pl

 

Kolejne kanały w 16:9 :jupi::jupi::jupi::brawo::brawo::brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy przywrócą kiedyś TVN CNBC Biznes sprzed safe-mode? Przecież pozostałe kanały TVN-u nadają w formacie full, tzn. TVN7 i Warszawa. Domyślam się, że tak też będą nadawać Turbo i Style. Po co więc kombinować z 24 i CNBC Biznes? I do tego letterbox na głównym kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Weź pod uwagę, że nie każdy tuner to potrafi. Mówię tu o odbiornikach FTA, jakichś starych walizach, które kiedyś platformy nazwały dekoderami i ludzie posiadają je do dziś, a kończąc na nadajnikach naziemnych, które już sobie letterboxa generalnie nie wygenerują...

 

WSZYSTKIE tunery sygnowane logiem DVB MUSZĄ mieć możliwość konwersji obrazu 16:9 do 4:3. Jedynie Philipsy DSB 3010 i DSX 6010 nie posiadają możliwości wygenerowania letterboxa, ale to wynika z tego, że Wizja TV miała wiele wspólnego z Wielką Brytanią, a jak wiadomo tam wszechobecne było i jest safe-area. Dlatego w tym przypadku wystarczał Pan&Scan.

Co do nadajników naziemnych, to wszystkie mają możliwość zmiany formatu na 4:3, również jako letterbox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...