Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, nadają już w tym formacie około dwóch tygodni. Ale na TVP Historia rzadko można natrafić na jakiś nowy materiał. Pewnie najbardziej widoczna taka zmiana byłaby na kanale TVP Polonia (no i oczywiście TVP1 i 2). Chyba, że problemem dla nich jest nadawanie naziemne... na Litwie! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sygnał WSS jest dostępny na kanale w MPEG-4, w MPEG-2 tradycyjnie go nie ma. Oczywiście mowa o Astrze, bo kanału na Hot Birdzie w wersji FTA nie ma. Można przypuszczać, że w n sygnał WSS też jest. Jeśli chodzi o kanał TVP Sport - od momentu zakodowania go na Astrze, nie mam nad nim "kontroli", a można przypuszczać że tam prowadzone byłyby testy 16/9, a dopiero potem oficjalnie np. na Hot Birdzie u płatnych platform.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Od 1 stycznia 2010 również TVP Sport rozpoczął nadawanie w formacie 16/9. Razem z sygnałem nadawany jest poprawny sygnał WSS.

Jednak jak zauważyłem, starsze programy - wyprodukowane w formacie 4:3 są zmniejszane i pojawiają się pasy po bokach (zamiast ustawić odpowiedni sygnał WSS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tak to prawda

 

A wg ciebie to co mają robić rozciągać obraz tak jak ty to robisz w swoim panoramicznym telewizorze na kanałach 4/3?????????

 

 

 

Ostatnio słyszałem w szkle kontaktowym że "telewizja pogrubia" - a to g prawda. Chwilę później pokazują widza która ma telewizor panoramiczny i oczywiście rozciągnięty obraz, widziałem też gabinet premiera telewizor 16/9 - leciało TVN CNBC Biznes i czarne pasy na górze i na dole. Takich przykładów jest mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

jeśli swój odbiornik ustawimy na oryginalny obraz, to z pewnością wtedy kiedy jest format 4:3 będą czarne paski po bokach, a jeśli program nadaje w 16:9 to jest wtedy ładny pełny obraz, który osobioście lubię. Dziwię się tylko, że np. TVP swoje programy informacyjne nadaje w 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinni programy w 4:3 nadawać w 4:3, a nie 16:9... mam stary odbiornik i nic nie muszę rozciągać. jedynie obraz mam pomniejszony nie wiadomo po co. Jakby był problem nadawać nadal w 4:3 i ustawiać odpowiednio sygnał WSS, a wybór pozostawić klientom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg ciebie to co mają robić rozciągać obraz tak jak ty to robisz w swoim panoramicznym telewizorze na kanałach 4/3?????????

A kto mi zabroni? Wolność Tomku w swoim domku. :P Nie po to ludzie kupują telewizory panoramiczne, żeby 90% programów oglądać na 2/3 telewizora. :mrgreen:

 

Ostatnio słyszałem w szkle kontaktowym że "telewizja pogrubia" - a to g prawda. Chwilę później pokazują widza która ma telewizor panoramiczny i oczywiście rozciągnięty obraz, widziałem też gabinet premiera telewizor 16/9 - leciało TVN CNBC Biznes i czarne pasy na górze i na dole. Takich przykładów jest mnóstwo.

W TVN-ie pokazywali ostatnio największych fanów (a raczej fanki) „Brzyduli” - oczywiście oglądały TVN na telewizorze panoramicznym. Problem w tym, że był to rozciągnięty 4/3 letterbox. No i czyja to wina? Bo według mnie TVN-u, który leci sobie w kulki. Powinni w końcu przejść na 16/9 albo uruchomić drugą wersję kanału. Ale jak widać, ludziom to chyba nie przeszkadza i chyba uznają, że taka „Brzydula” to po prostu wersja kinowa. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TVN-ie pokazywali ostatnio największych fanów (a raczej fanki) „Brzyduli” - oczywiście oglądały TVN na telewizorze panoramicznym. Problem w tym, że był to rozciągnięty 4/3 letterbox. No i czyja to wina? Bo według mnie TVN-u, który leci sobie w kulki. Powinni w końcu przejść na 16/9 albo uruchomić drugą wersję kanału. Ale jak widać, ludziom to chyba nie przeszkadza i chyba uznają, że taka „Brzydula” to po prostu wersja kinowa. 8)

 

Żadna wina TVNu. Letterbox można sobie powiększyć i jest dopasowany ładnie obraz. Nawet gdyby było normalnie 16:9 z sygnałem WSS to większość posiadaczy telewizorów LCD i dekoderów ma ustawione w menu tunera tryb 4:3. Często w punktach sprzedaży platform widzi się nawet kanały HD rozciągnięte i z pasami... Widać ludziom to nie przeszkadza... Troche przykre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozbawił mnie znajomy, który właśnie preferuje rozciąganie obrazu 4:3 na pełny ekran telewizora panoramicznego.

Mówię OK, skoro lubisz, ale patrz tutaj. Taki AXN teraz emituje sporo seriali w letterboxie więc sobie daj powiększenie. A on mi na to - "no ale przecież wtedy zniknie mi logo AXN". Prawie padłem. To ja się cieszę że po powiększeniu znika mi to czerwone ustrojstwo, a ten się o to martwi :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna wina TVNu. Letterbox można sobie powiększyć i jest dopasowany ładnie obraz. Nawet gdyby było normalnie 16:9 z sygnałem WSS to większość posiadaczy telewizorów LCD i dekoderów ma ustawione w menu tunera tryb 4:3. Często w punktach sprzedaży platform widzi się nawet kanały HD rozciągnięte i z pasami... Widać ludziom to nie przeszkadza... Troche przykre.

Jakaśtam wina jednak jest. :P Można psioczyć na TVP, ale trzeba im przyznać, że potrafili pogodzić 16/9 z kanałami nadawanymi analogowo naziemnie - a więc obalono główny argument pozostałych nadawców, którzy są za pozostaniem przy letterboxie. Powtarzam raz jeszcze: ITI ma miejsce na dubel TVN w 16/9, Polsat także. TV4 w ogóle nie odczuwa parcia na szkło, a TV Puls mogłaby nadawać w 16/9 z Astry w MPEG-4. Niedługo wejdą w DVB-T i mają zamiar dalej nadawać w letterboxie do 2015 roku? Śmieszne! Jeśli chodzi o tryb 4/3 w tunerach, to rzeczywiście jest on domyślny, a większości osób (z lenistwa!) nawet nie chce się pogrzebać w ustawieniach tunera. Byłem ostatnio u osoby, która posiadając pakiet w Cyfrze+ za 40 zł, oglądała tylko TVP1 i 2 oraz TVN i TVN24, bo reszta kanałów jej nie chodziła. Czemu? Złe ustawienie konwertera w tunerze (nie to pasmo), przez co odbierały tylko te dwie częstotliwości. Lenistwo! Ktoś może powiedzieć, że się nie zna. Dobrze, ale od czego jest chociażby BOK? Płacić 40 zł i oglądać 4 kanały - to trochę drogo. Telewizor panoramiczny oczywiście też miała, podpięty w trybie 4/3 letterbox, a więc TVN24 leciał w pięknym 14/9. :twisted:

A wracając jeszcze do oglądania rozciągniętego 4/3 letterbox na telewizorach panoramicznych: Skoro nawet telewizja nie wie, jak to się ogląda, to nie dziwmy się, że ludzie też. :wink: Polecam obejrzeć program "Ktokolwiek widział...", który to realizowany jest w 4/3 letterbox, tylko z tego powodu, że końcowe napisy z generatora "jadą" po czarnych pasach. I co równie zabawne, w studio mają powieszone kilka plazm, na których oglądają materiały z reżyserki właśnie naciągnięte z czarnymi pasami. Witki opadają. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnę jak graliśmy mecz z Czechami bodajżę i byłem akurat w centrum handlowym gdzie w punkcie CP oglądali mecz. Mówię facetowi, że tych pasów nie powinno być i trzeba je usunąć to mi walnął, że obraz wtedy będzie rozciągnięty i teraz jest super. Współczuję ludziom, że tego nie widzą :/ Ale teraz cieszę się, że nie zostawił powiększonego i poszedłem, bo tłum gapiów już zżerał mnie wzrokiem, szczególnie jedna babcia, która chciałaby pewnie powiedzieć 'taki mały a się wymądrza, do szkoły gnoju' lub coś w tym stylu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację. Ludzie oglądali jakiś koncert w TVP1 (za czasów letterboxu) na telewizorze panoramicznym. Przełączyłem tuner w pillarbox i obciąłem windowbox w telewizorze. Zgadnijcie co usłyszałem? Żebym przywrócił poprzedni widok, bo teraz wygląda NIENATURALNIE! Widocznie ludzie lubią oglądać grubasów na ekranie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

No właśnie co kto lubi, dla jednego jest to dobre kiedy jest rozciągnięte, a dla innego już nie, ja osobiście preferuję orygnialny obraz, wtedy jest naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja to znam...

Ludzie są totalnie niedoinformowani - to straszne.

Kiedyś w sklepie słyszałem jak młody gość prosił sprzedawcę o płaski telewizor kwadratowy, po prostokąty to głupia moda która zniknie...

 

Czasem mam ochotę założyć serwis internetowy, gdzie było by opisane co i jak... Myślicie, że warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sam wole mieć ustawione w dekoderze 4/3 , ale to przez mój tv ( philips sam nie wiem dokładnie jaki :D , 37'') Standardowo wszystko oglądam na Superszeroki w telewizorze no ale gdy zmienię w dekoderze na 16/9 to automatycznie w tv zmienia się na szeroki i wtedy gdy przełączę na np. tvn to ekran naprawdę wtedy jest szeroki i '' pogrubiony '' z czarnymi pasami :/, i nic nie mogę na to poradzić bo jeśli znowu zmienię na superszeroki to i tak gdy przełączę na kanał w 16/9 to zmienia się znwou na szeroki ekran :D i takie to zamotane :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...