Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie praktycznie wszystkie teledyski są kręcone w 16:9, że nie wspomnę już o HD. MTVNHD emituje już teledyski w 16:9, szkoda jednak że tak rzadko można trafić na teledyski w HD. W amerykańskim MHD większość teledysków to właśnie teledyski HD. W sieci można znaleźć sporo ripów w 720p z tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj/dzisiaj w nocy "Czasem słońce, czasem deszcz" było emitowane na TV4 w anamorficznej panoramie, ale bez sygnału do rozciągnięcia obrazu. Trzeba było sobie samemu przestawic ;) Powtórka jest natomiast wciśnięta w 4:3. Mogliby już przejść na 16:9 a nie jakieś testy-podchody po nocach robic :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy TVN W C+ nadaje w 16:9 ??

Bo u mnie na TV Plazmowym bardzo ładnie wygląda właśnie ten kanał, nie trzeba nic rozciągać, a obraz jest na cały ekran i do tego super jakość.

Nie nadaje w 16/9, chyba że mówisz o TVN Warszawa. Jeśli nic nie musisz robić z obrazem, to pewnie telewizor robi to za ciebie (tryb auto).

 

Ja mam nadzieję na pełne 16/9 w tvn lub tvn24 przy wprowdzaniu nowej wiosennej ramówki. Co o tym sądzicie?

Wprowadzą 16/9 jak wyłączą z transpondera TVN Warszawa i Filmboxy. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Odpowiedź jest prosta: Kiedy C+ ruszy tyłek i zmieni listę kanałów w dekoderach. N już dawno korzysta z nowych częstotliwości, a EPG mają swoje. Tam zmiana zajmuje jeden wieczór, w C+ kopia HBO HD nadaje już nie wiadomo ile i dla kogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy popatrzeć jak to robią Niemcy w satelitarnym analogu. Programy w 16/9 lecą w letterboxie, a na cyfrze lecą w 16/9. Problemu wcale nie ma! Bardziej zastanawiam się nad inną sprawą. Kiedy HBO2 przeszło na format panoramiczny, z początku brakowało informacji WSS. Później ją dodano "na sztywno", niezależnie od tego czy materiał był w 4/3 czy 16/9. Jak wiadomo kanały HBO oryginalnie nadają na Amosie, a stamtąd są kopiowane na Hot Birda. Wygląda więc na to, że urządzenia do tego "kopiowania" (w CP i C+ - n nie widziałem) są na tyle głupie, że nie potrafią przekazywać WSS. Nie chce mi się wierzyć, by HBO na sztywno ustawiło format 16/9, nawet przy materiale w 4/3. Ktoś więc musiał zrobić to w uplinku. I tu wychodzi kolejny problem. Jeśli kiedykolwiek TVP przejdzie na 16/9, to zrobi to na Astrze. Pytanie czy uplink C+, do którego dochodzi światłowód, zrozumie WSS. Nawet jeśli nie, to i tak lepiej niż nadawanie czarnych pasów. Problem jest inny. Z częstotliwości TVP w C+ korzystają stacje naziemne! Teoretycznie powinny brać sygnał z Astry, rzeczywistość jest jednak inna. Wiele razy widziałem na naziemnym analogu OSD Fergusona "brak sygnału" i napis "CYFRA+".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że z częstotliwości cyfry+ kożystają nadajniki naziemne to już jest problem "fahofcuf", którzy nimi zarządzają. Spokojnie jakiś organ kontroli mógłby się do tego doczepić, bo mają kożystać z dosyłu na astrze i kropka, bo po to on tam jest. Ostatnio zaobserwowałem piksele na tvp 2 i jestem pewien że dosył biorą właśnie z c+, no szkoda panowie że jeszcze nie z cp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na prawdę tego sygnału WSS nie nadaje nikt na satelicie? Bo tak mnie właśnie zaciekawiło, po czyjej stronie na np. kanale TVP2 podczas zakończenia bloku reklam 4/3 i przejściu na jakiś tasiemiec 16/9 (M jak Barwy Szczęścia) widać, że jeszcze przez moment serial jest zniekształcony w odbiorniku i dopiero po chwili logosy TVP2 i znaczek "12" trafiają pod czarny pas. I wtedy teoretycznie wystarczy przełączyć w dekoderze na opcję "powiększenie" i już mamy "full" 16/9 bez żadnych defektów na ekranie. Przez pewien czas wydawało mi się, że właśnie wtedy dekoder dostaje "cynk", że czas przeskalować na 16/9 a tu kicha widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na prawdę tego sygnału WSS nie nadaje nikt na satelicie? Bo tak mnie właśnie zaciekawiło, po czyjej stronie na np. kanale TVP2 podczas zakończenia bloku reklam 4/3 i przejściu na jakiś tasiemiec 16/9 (M jak Barwy Szczęścia) widać, że jeszcze przez moment serial jest zniekształcony w odbiorniku i dopiero po chwili logosy TVP2 i znaczek "12" trafiają pod czarny pas. I wtedy teoretycznie wystarczy przełączyć w dekoderze na opcję "powiększenie" i już mamy "full" 16/9 bez żadnych defektów na ekranie. Przez pewien czas wydawało mi się, że właśnie wtedy dekoder dostaje "cynk", że czas przeskalować na 16/9 a tu kicha widzę...

Widzę, że masz nboxa, więc to dla ciebie nie problem przełaczyć się na TVN Warszawa albo Religia.tv kiedy nadaje w 16/9 i zobaczyć czym to się różni od letterboxu serwowanego nam przez TVP i TVN.

A te wszystkie czarne pasy i loga to są chyba dodawane ręcznie przez pracownika TVP - nawet tego nie mają zautomatyzowanego (w przeciwieństwie do Polsatu i TVN). Najlepiej pooglądajcie sobie np. Familiadę, gdzie podczas "sponsorów" ktoś uparł się żeby wyłaczać z ekranu logo TVP. Wszystko zależy od tego czy technik się zagapi czy ma refleks, bo znika ono dopiero po jakimś czasie, a pojawia się też różnie.

 

Nie podoba mi się co ostatnio wyprawia Canal+ Sport z powtórkami NBA. Na żywo lecą w formacie 4/3 (wstyd, pewnie w USA są też transmisje w HD, więc 16/9 nie powinno być problemem) przerobionym z NTSC na PAL (pogorszenie jakości). Podczas powtórek lecą w 16/9 z pillarboxem (z WSS). Ja nie lubię tego typu zabiegów i wolę oglądać "rozciągnięte gęby" niż czarne pasy. Wiem, że przy HD nikt nie pomyślał o tego typu udogodnieniu (można nadawać tylko w 16/9), ale w 4/3 już jest wybór. I wolałbym 4/3 przy materiałach w 4/3, bo sztuczne 16/9 pogarsza dodatkowo jakość obrazu, gdyż rozdzielczość "klatki" przy 4/3 i 16/9 jest stała.

 

Ostatnio zaobserwowałem piksele na tvp 2 i jestem pewien że dosył biorą właśnie z c+, no szkoda panowie że jeszcze nie z cp.

Pomyśl, co by się stało, gdyby sygnał brali z CP! Przecież to CP bierze sygnał od nich. Sygnał by się więc zapętlił. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja spróbuję wszystkie wypisać (te, które pamiętam):

- Planete

- MiniMini

- HBO2

- Canal+

- Canal+ Film

- Canal+ Sport/2

- Kuchnia.tv

- ale kino!

- ZigZap/Hyper

- Polsat2

- Polsat Sport/Extra

- Polsat Play

- Polsat Cafe

- Polsat News

- TVN Warszawa

- TV Silesia

To tyle kanałów, które pamiętam. Nie mam pewności np. co do Religia.tv, czy nTalk. Na kanałach Filmbox nigdy nie widziałem filmów w "pełnym" 16:9 - zawsze z doklejonymi "fabrycznie" pasami.

 

edit: Kilka, których jestem pewien dopisałem. Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się co ostatnio wyprawia Canal+ Sport z powtórkami NBA. Na żywo lecą w formacie 4/3 (wstyd, pewnie w USA są też transmisje w HD, więc 16/9 nie powinno być problemem) przerobionym z NTSC na PAL (pogorszenie jakości). Podczas powtórek lecą w 16/9 z pillarboxem (z WSS). Ja nie lubię tego typu zabiegów i wolę oglądać "rozciągnięte gęby" niż czarne pasy. Wiem, że przy HD nikt nie pomyślał o tego typu udogodnieniu (można nadawać tylko w 16/9), ale w 4/3 już jest wybór. I wolałbym 4/3 przy materiałach w 4/3, bo sztuczne 16/9 pogarsza dodatkowo jakość obrazu, gdyż rozdzielczość "klatki" przy 4/3 i 16/9 jest stała.

:

 

 

nie wiem czemu jeszcze tak wiele TV ma z tym problemy... od czasów powstania telewizji cyfrowej nie ma już problemów z konwersją.... ale widocznie lenistwo nieraz powoduje, że mamy to co mamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...