Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...
tak samo z HD, a nie, że ktoś ma podnietę, że ma pół kanału w HD i potem jedzie cały czas National Geographic mimo, że go [beep] obchodzi co tam pokazują, a ogląda bo jakość fajna. :? eeeeeh.... :wink:

To tak jak dawniej - ludzie oglądali telewizję niezależnie od tego, co aktualnie leciało. Teraz taka sama sytuacja z HD. Kiedy będzie większy wybór, ludzie nie będą tak robić.

 

Przerobić można... ale wyobraź sobie rzeszę wk*rwionych widzów, że im ta TeFałPe nadaje obraz z tandetnymi czarnymi paskami ;)

16/9 też nie puszczą naziemnie, bo nie każdy odbiornik to odpowiednio przełączy. Znowu niezadowolenie z powodu wszech obecnej anoreksji na ekranie TV ;)

A kto powiedział, żeby nadawać naziemnie w letterboxie? Jeśli sygnał leciałby w 16:9, to na nadajnikach naziemnych analogowych mogliby zrobić panscan do 4:3. I sytuacja wyglądałaby tak jak na Canal+ Film, gdzie znaczki są w tym samym miejscu gdzie dotychczas, aby były widoczne dla wszystkich. Przecież format 16:9 miał zakładać, by widzowie widzieli więcej niż dotychczas, a pewnie niektórym widzom się wydaje, że w 16:9 ucinają im górę i dół, bo w telewizji ciągle wszystko nadają z tymi czarnymi pasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdrażanie 16:9 jest równoległe z wdrażaniem DVB-T patrz na Wielką Brytanie tam co półtora kanału nadaje w 16:9 ;p w Niemczech to samo ;> nie dawno w Vectrze z niemieckich tylko RTL i SAT.1 czasami nadawał, a teraz na RTL 2, VOXie i DW TV spotyka się 16:9 ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jak sie nazywa formant jeżeli obraz jest podzielony na 7 a obraz ma czarne pasy gdzieś zajmuje 4/7 obazu przy transmisji SD tzn. że obraz panoramiczny jest o 2 razymniejszy 2 na długość pasy na gurze a dwa na dole naj częściej obraz

ten jest na HBO gdy leci Super-Man- powrót i Kod Davinci i PIraci z karaibów skrzynia umarlaka ten formant ma też HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka

Ja mam pytanko odnosnie 16:9 ;) Gdy ogladam np. Polsat Sport, Polsat Sport Ekstra czy ZDF, to obraz automatycznie przelacza mi sie na 16:9. Natomiast gdy niektore rzeczy na takim TVNie (i innych programach) nadawane sa w 16:9, to mam czarne pasy u gory i na dole i musze recznie "rozwyzszac" (:P) obraz (ustawienie "Wide" w TV). Czy to wina mojego TV, czy moze niektore stacje nie nadaja info. o obrazie 16:9 i TV traktuje to jako 4:3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast gdy niektore rzeczy na takim TVNie (i innych programach) nadawane sa w 16:9, to mam czarne pasy u gory i na dole i musze recznie "rozwyzszac" (:P) obraz (ustawienie "Wide" w TV). Czy to wina mojego TV, czy moze niektore stacje nie nadaja info. o obrazie 16:9 i TV traktuje to jako 4:3?

Temat setki razy poruszany, to zwyczajne 4:3 z dodanymi czarnymi pasami. Takie oszustwo.

 

Ja mam inną ciekawostkę: Kiedy oglądam kanał HD5 z Eutelsata W3A na telewizorze 4:3, w opcjach tunera mam włączone 4:3 letterbox i obraz wyświetla się ładnie z czarnymi pasami. Jednak w przypadku Astra HD+, Canal+ Film HD, Nat Geo HD obraz leci w anamorfie. Czy nadawcy nie wysyłają odpowiedniej informacji o wymiarach obrazu licząc na to, że HD oglądają tylko posiadacze telewizorów 16:9?

Edycja:bogdan425-nie cytujemy posta, na który zaraz pod nim odpowiadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały, które nadają naziemnie analogowo mogą się bronić tym, że gdyby nadawali tak a nie inaczej (czyli w 16/9 a nie w letter boxie) to obraz byłby dziwny, zniekształcony na telewizorach, na których nasi rodacy odbierają telewizję naziemną. Niektórzy może nie potrafią nadawać "prawdziwego" 16/9, Canal+ już dość dawno zaczął tak nadać, tak potężny TVN nadal tego nie umie. Sygnał cyfrowy może być nadawany w 16/9, bo wystarczy odpowiednia "komenda" i dekoder czy telewizor odczyta tę informację i obraz będzie w 16/9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...