Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat tutaj mogą sobie na to pozwolić, ogólnie kanał w HD ma format obrazu 16/9 a nie 4/3 to raz a dwa nie wysyłają sygnału nigdzie indziej, nigdzie gdzie jest coś analogowe. Kanał nadany w HD ma format obrazu 16/9, nigdy 4/3, innego wyjścia nie mieli. Chyba, że coś leci w 4/3 no to po lewej i po prawej są czarne pasy, albo obcinają górę i dół obrazu i mają 16/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego tvn nie musi nadawać w anamorfie- bo ma HD. Liczba programów sukcesywnie się zwiększa. Ostatnio nadawane w hd zaczęły być Rozmowy w toku i Sędzia Anna Maria Wesołowska. Czekamy na W11 (pewnie takie odcinki już są kręcone, ale emitują jeszcze z 2007r. ), identy i Fakty :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Sędzia Anna Maria Wesołowska, ani Detektywi nie są nadawani w HD. Jest to po prostu bardzo dobry jakościowo obraz SD w 16:9. W HD nadawani są Kryminalni i Odwróceni, wcześniej jeszcze Twarzą w twarz. Nie należy mylić pojęć, bardzo dobrego SD a HD, bo różnica jest widoczna.

Ktoś wspominał o "dużych" pasach na HBO.

Kanał ten nadaje filmy w oryginalnym "wielkości" kinowej(nie wiem czy wyraziłem się profesionalnie) czyli 2:35:1.

Oglądając ten sam film na HBO i np TVP (4:3), w tym drugim przypadku tracimy ponad połowe obrazu. Zdarzają się takie absurdalne sytuacje ze w niektórych scenach nie widać aktora (np film Gorączka nadany w TVP2)

 

Chociaż czasami zdarza się tak że wydanie 16:9 filmu jest po prostu przycięte od góry. Sytuacja taka miała miejsce np w Powrocie do przyszłości, w TVN nadawany był w 4:3 a na DVD jest w obcietym 16:9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fipii :> TVN HD nadaje w stałym upscale, więc jest nadawany w HD :P fakt że nie jest to w 100% HD ale jest HD ;> by to osądzać musieli byśmy mieć odbiornik który pokazuje parametry nadawanego obrazu ;> i inaczej nie udowodnisz nam (tak samo panowie eksperci tzw. forów HD) że nadają w SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi celowe działanie... Skoro materiał w studio dostają w 16:9, to po jakiego czorta ładują to do letterboxa, a dodatkowo na TVN HD dodają czarne pasy po bokach? Mamy wtedy obraz 16:9 w pięknej czarnej rameczce. Jedynym wyjściem jest przełączenie na TVN SD i naciągnięcie obrazu w pionie i obcięcie w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co telewizor ma zoomować, skoro mogą to zrobić pracownicy telewizji? Dlaczego ich bronisz? Dlaczego to ja mam się meczyć? Jeśli program nakręcony w 16:9 mają tylko w wersji 4:3, tzn. letterbox, to znaczy ze to badziewie, a nie telewizja! Kto tak dziś robi? Nikt. Na pewno maja go w formacie anamorficznym. Kolejna sprawa, to kto ogląda TVN HD, kiedy nadają w 4:3? Założę się, że 90% posiadaczy telewizorów panoramicznych ogląda standardową telewizję naciągniętą na cały ekran, a nie z czarnymi pasami po bokach. Żeby zachować proporcje? A po co to komu. Jakbym chciał tak oglądać, to bym sobie został przy TV 4:3! Jaki to problem naciągnąć obraz do formatu panoramicznego? Żaden! Po prostu nikomu się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o zakupionych pozycjach! Niedawno na TVN HD leciał "Taniec z gwiazdami" w 16:9 w letterboxie 4:3. To jakiś dowcip!

 

Co do starych pozycji, to chyba masz na myśli tylko filmy. Wcale nie musiało być to 16:9, tylko obcięta wersja kinowa, ale nie do 4:3, tylko "z zapasem", co w dzisiejszych czasach daje 16:9. Jednak takich produkcji jest bardzo mało, raczej wszystko leci w Pan&Scan. Zastanówcie się czasem co piszecie, kto oprócz dostawców reklam, daje materiał nakręcony w 16:9 już w letterboxie? To tak jakby tracił część filmu. Telewizja dodaje czarne pasy, bo z jednej strony nie chcą obcinać materiału z dodatkowych informacji, a z drugiej chcą udawać że są nowocześni.

 

Jakoś Niemcy czy Anglicy potrafią nawet telezakupy nadawać w prawdziwym 16:9. Kto na 4:3 chce oglądać czarne pasy, ma możliwość włączenia letterboxu i wtedy nikt nie czułby się poszkodowany. Rozwiązaniem mogłoby być też częściowe nadawanie w 16:9, tylko tego, co w tym formacie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem czy zauważyliście, ale także materiały w "Uwadze" są nagrywane w 16/9. Potem ładują to w 4:3. Powstaje dosyć dziwny efekt.

 

Na Wspólnej musi być kręcony albo w baaardzo dobrym SD, albo jest to obraz HD - kolor czarny był dla mnie naprawdę czarny ;-) i aż się chciało wczoraj oglądać. Ostatnio przeglądałem ramówkę TVN na wiosnę i widzę, że materiału do TVN HD jest bardzo dużo. Najlepiej będzie we wtorek, gdzie audycje 4/3 będą trwały ogólnie ok. 9h, ale w godzinach od 8:00 do 0:30 w 4/3 będą emitowane przypuszczalnie tylko ... 3 programy ("Klub byłych żon", "Marina" i "Fakty", ew. "Uwaga" i "W11")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest tak jak mówiłem- odcinki Na wspólnej produkowane w 2008 są już Hd, a co z tym idzie oczywiście 16:9, bez czarnych pasów.

 

Chodzi u boku to tak ale i tak nie tyle zmian w serialu na wspólnej pod koniec jak byly napisy to poruszali kamerą od prawej do lewej strony ekranu.Czytałem że uwage mają zmienić może zmienią też programy konkursowe ale zobaczymy jak to będzie

bo na moje oko to 40% jest w 16/9 10% jest w HD a 50 4:3 ale się zmieni z 40 stanie się 60% a z 50% stanie się 10% a z hd

stanie się 20 a za nie długo nawet 30 bo w tym roku sopot będzie w HD i wreście TVP i POLSAT bedą zadrosne o takie rzeczy jak

16/9 w faktach i kilka pozycji w HD gdzie głównie ich już od września nie zabraknie bo POLSKA idzie w góre a NIemcy idą w dół

dlaczego ponieważ u nich w analogu jest ok.14 lub 15mln użytkowników a mają gdzieś 40 lub 50 kanałów a wtym 100 cyfrowych

a u nas ma 7mln odbiorników anlaogowych satelitarnych i naziemnych a w tym 25 polskich kanałów FTA i przy tym platformy cyfrowe 2mln CYFRA+ 2,5mln CYFROWY POLSAT a N-ka pewnie już ma albo 500 000 lub nawet 700 000 abonamentów jak na takie promocje gdzie HBO zadarmo przez 3 mies. a FILMBOX-y za 9.90 od 4 lub 3 marca przez 6miesięcy jakby liczyć do dziś to wyjdzie początek września tak jak z pakietem "dzieci"gdzie tez pół roku były zadarmo po przez uaktywacji tego pakietu telefonicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POLSKA idzie w góre a NIemcy idą w dół

dlaczego ponieważ u nich w analogu jest ok.14 lub 15mln użytkowników a mają gdzieś 40 lub 50 kanałów a wtym 100 cyfrowych

a u nas ma 7mln odbiorników anlaogowych satelitarnych i naziemnych a w tym 25 polskich kanałów FTA

Tylko porównaj sobie ich analog z naszą cyfrą. Jakość jest lepsza niż "studia HD" w nSporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest tak jak mówiłem- odcinki Na wspólnej produkowane w 2008 są już Hd, a co z tym idzie oczywiście 16:9, bez czarnych pasów.

W 16:9? Na pewno nie w TVN. Ostatnio musialem recznie przelaczac bo byl 4:3 z czarnymi pasami. Ogolnie te przelaczanie ustawien telewizora ogladajac TVN juz mnie irytuje. Co za problem nadawac w 16:9...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy on napisał "nadawanie"? Nie on napisał: "Na wspólnej produkowane w 2008 są w Hd", jak wiadomo HD ma formaty obrazu 16:9 i tak nadają, tylko w letter-boxie. Taką samą taktykę stosuje TVP, Polsat(teraz na pewno jeszcze na Polsat1). TVN nadawany jest jak jest, jeśli coś leci w 16:9 to zamiast dać format 16:9 to oni dają lette-boxa, dzięki któremu masz czarne pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...