Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niektore mają już przystosowaną grafikę do formatu 16/9 np. ''Magazyn 24 Godziny'' czy ''Kropka nad i''.. Może widoczne to nie jest, ale tak jest. :] Zresztą czołówka ''Faktów'' też jest już przygotowana do formatu 16/9. A jak z grafiką ''serwisów informacyjnych'' i pasm nie wiem.

Jedno mnie zastanawia - program "Kawa na ławę". :] Odkąd pamiętam leci on w formacie "TVP Info" (4:3 letterbox i paski informacyjne na czarnych pasach :/ ). Skoro TVN24 nadaje już w swojej kablówce w panoramie, to ciekawe jak to tam wygląda? Format kinowy? :lol: Pewnie czarna rameczka dookoła. Już by się nie wygłupiali i przełączyli to do 16:9, żeby wyglądało normalnie w 4:3.

 

Druga sprawa: Skoro TVN24 nadaje obecnie w formacie panoramicznym (w kablówce), a na satelicie jest 4:3, to nie dziwię się czemu jego jakość tak spadła. Z tego co wiem, format panoramiczny w SD nie różni się rozdzielczością niczym od formatu 4:3. W takim razie TVN24 rozciągając go w poziomie i obcinając prostokąt 4:3, sprawia że w pionie obraz ma mniejszą rozdzielczość. Do tego niektórzy (np. ja :D ) oglądają ten kanał w naciągniętym 16:9, a więc obraz jest tragicznie mało szczegółowy (w porównaniu np. do Polsat News :roll: ).

 

P.S. Zauważyliście, że program odpowiadający za paski informacyjne, lubi czasem przymulić? :wink: Widać to dobrze na czerwonym pasku "pilne", który przesuwając się w lewo, czasami zatrzymuje się na krótką chwilę w momencie zmiany belki głównej albo paska informacyjnego z np. "kraj" na "świat". A myślałem, że w telewizji mają superszybkie komputery. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN Warszawa i religia.tv nadają w 16:9 i tam nie ma zabawy w logo bliżej środka ekranu (jak na kanałach Polsatu i C+), więc tu pewnie też nie będzie. :twisted:

Może w przypadku tych kanałów tak nie jest, w dodatku religia.tv nadaje w dwóch formatach. TVN24 powinno umożliwiać korzystanie z opcji pan-scan bez utraty jakiekolwiek grafiki z uwagi na to, że nie każdemu przejście na nowy format się spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiadomo, że w wewnętrznej sieci nadawcy TVN24 jest już w 16:9. Naturalne jest więc że w przyszłości będziemy mogli oglądać stację w tym formacie. Pozostaje tylko pytanie kiedy? Oby jak najszybciej.

 

A propo 16:9 - dzisiaj natrafiłem pierwszy raz na serial animowany w 16:9 na kanale MiniMini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dzisiaj oglądając "Kevina" można się było przekonać, na czym między innymi polega nadawanie w 16:9, którym od pewnego czasu tak usilnie "uszczęśliwiają" nas nasze kochane stacje tv (zwłaszcza jedna, z taką 3 literową nazwą...). Dla porównania kilka zdjęć z zeszłego roku ze słowackiej telewizji Joj, gdzie film był nadawany w 4:3 i z dzisiaj z Polsatu, gdzie był nadawany w 16:9.

 

4:3 po słowacku:

1kevinjojbe3.th.jpg

 

i 16:9 po polsku:

1kevinpolsathu6.th.jpg

 

Pozwoliłem sobie porównać te 2 zdjęcia:

kevinjojkapolsatdy4.jpg

I co się okazuje? Jak łatwo zauważyć obraz został przesunięty w dół i po prostu obcięty. No, ale najważniejsze, że jest w 16:9, korzyść nie do przecenienia :]

 

2 inne porównania:

2kevinjojgv2.th.jpg 2kevinpolsatwt9.th.jpg

3kevinjojmx7.th.jpg 3kevinpolsatbc1.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Polsat tak robi, TVP też tak robi. Jestem przekonany, że i Wasz ukochany tvn też tak robi, tylko nikt nie zwrócił na to jeszcze uwagi. Akurat w przypadku tvnu głównym problemem jest to, że żeby nie wiem nawet w jakim formacie nadawali, to i tak nie ma tam kompletnie nic nadającego się do oglądania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale nadają np Polsat News Polsat2 Polsat Sport i.t.d moim zdaniem Format 16:9 jest o niebo lepszy niż 4:3 szczególnie widać to na telewizorach LCD np. 37 cali

założę się że w niedalekiej przyszłości większość stacji będzie nadawać w formacie 16:9 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie nawet te starsze filmy z usa sa w formacie kinoym wiec nic nie stoi na przeszkodzie aby dawac w panoramie ;]

Stoi. :twisted: Filmy może i są w formacie kinowym, ale TVN podczas emisji nie załącza kliszy do projektora. :lol: Żeby uzyskać wersję w 16:9 trzeba ponownie zeskanować cały film, a co za tym idzie kupić ponownie zdigitalizowaną kopię. Oczywiście można też zrobić jak Polsat i po prostu dodać czarne pasy, udając że ma się nową wersję. :]

 

kiedy nadają cos w 4/3 to aż odechciewa się oglądać.Obraz zniekształcony rozciągnięty co widać nawet po logo TVN ,ktore jest wtedy większe rozciągnięte a ludzie strasznie szerocy w barach

To ustaw sobie pillarbox. :P

 

Format 16:9 jest o niebo lepszy niż 4:3 szczególnie widać to na telewizorach LCD np. 37 cali

No raczej, skoro te telewizory są panoramiczne. :lol2: Czytam te wasze stwierdzenia i niektóre doprowadzają mnie do śmiechu. :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy może i są w formacie kinowym, ale TVN podczas emisji nie załącza kliszy do projektora. :lol:

Nie widzę w tym zdaniu nic zabawnego. Dawniej istniało coś takiego jak telekino i chociaż teraz jest bardzo rzadko używane, to dawniej było to coś naturalnego w telewizji. Klisza także nie była obca technikom emisji, m.in. w TVP, która emitowała filmy ze zwykłej szpuli używanej w kinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie nawet te starsze filmy z usa sa w formacie kinoym wiec nic nie stoi na przeszkodzie aby dawac w panoramie ;]

Stoi. :twisted: Filmy może i są w formacie kinowym, ale TVN podczas emisji nie załącza kliszy do projektora. :lol: Żeby uzyskać wersję w 16:9 trzeba ponownie zeskanować cały film, a co za tym idzie kupić ponownie zdigitalizowaną kopię. Oczywiście można też zrobić jak Polsat i po prostu dodać czarne pasy, udając że ma się nową wersję. :]

Mają kanał HD to niech kupują teraz nowe filmy w HD albo przynajmniej 16:9, a nie tak jak z Monachium że poleciał w 4:3 i to jeszcze w takiej jakości że z kasety VHS Rambo wyglądał lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że w formacie 16:9 powinny nadać stacje music tv, ponieważ nowe teledyski są kręcone w tym formacie.

 

Z tego co wiem teledyski jakie przychodzą do stacji muzycznej - w tym wypadku Viva - są przysyłane w letterboxie i prze formatowane do 4:3. Tutaj raczej byłby problem z przejściem na 16/9. Tak coś było pisane na innym forum. A swoją drogą - musiał by to ktoś wyjaśnić bardziej obeznany w temacie, bo w sumie nie mam pewności jak to wygląda w stacjach muzycznych.

 

A co do filmów to chciałbym powiedziec że od roku Kevin sam w domu i Kevin sam w nowym Yorku są nadawane w 16:9 :brawo::brawo::brawo:

 

...pseudo 16/9. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...