Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A wiecie po co powstały te panoramiczne formaty? A no po to, żeby sobie zarobić... tak, własnie po to. Wystarczy zasięgnąć źródeł historycznych. Te formaty wzięły się z tego, że ludzie do kin nie chcieli chodzić, bo już mieli prawie to samo w domu. Więc wprowadzono niby "lepsze" proporcje obrazu. Najpierw 16:9 a teraz 21:9. Pomyślcie tylko co bedzie jeżeli wszyscy już kupią odbiornik 16:9? Przecież producenci muszą z czegoś żyć... Zmuszą nas do zmiany na 21:9 i tak dalej...

Mam jeden ekran 16:9 i podziwiam jego "uroki" (raczej pikseloze). Nie kupię kolejnych dopóki dopóty te odbiorniki nie bedą sobie radzić z wyświetlaniem słabej jakości obrazu przynajmniej tak jak CRT, albo nie stacje poprawią jakość przekazu, bo samych zagranicznych nie mam zamiaru oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw 16:9 a teraz 21:9. Pomyślcie tylko co bedzie jeżeli wszyscy już kupią odbiornik 16:9? Przecież producenci muszą z czegoś żyć... Zmuszą nas do zmiany na 21:9 i tak dalej...

Przepowiedziałem to już jakiś czas temu. Będzie tak na pewno, a obecni posiadacze "telewizorów" będą piać z zachwytu i w zębach przyniosą pieniądze na nowy sprzęt.

 

A teraz jeszcze coś...

Skończ Waszmość , wstydu oszczędź.

Właśnie niech się Kolega jeszcze powstydzi... Przez szkodliwy format 16:9 na wielu materiałach masz spłaszczone głowy. Czyli totalne zakłamanie obrazu wizerunku ludzkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Mam jeden ekran 16:9 i podziwiam jego "uroki" (raczej pikseloze).

I co? Uważasz, że format 16:9 powoduje większą pikselozę. Ja mam zupełnie inne odczucie. Zdecydowanie gorszą jakość mają kanały w formacie 4:3. Wystarczy spojrzeć na włoskie telefony zaufania na HotBirdzie. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden ekran 16:9 i podziwiam jego "uroki" (raczej pikseloze).

jakość polskich kanałów z platform cyfrowych to już temat na odrębną dyskusję i nic do tego nie ma format 16:9 tylko bitrate kanału, rozdzielczość i wielkość matrycy LCD. To, że kanały lepiej wyglądają na CRT wynika z tego, że CRT same w sobie są małe i nie ukazują niedoskonałości obrazu polskich kanałów tak jak duże LCD (chociaż też oglądając programy z jakiejś platformy na takim 21" CRT można się ostro przestraszyć).

Porównując np 21" CRT i 26" LCD pod względem jakości obrazu nie można LCD nic zarzucić. Tak samo 32" dobrze sobie radzi z SD - a już na pewno z kanałami SD z polskiego DVB-T. Wg mnie obraz z DVB-T na takim np 32" Samsungu jest rewelacyjny. To, że ludzie kupują 40, 50 czy 60 calowe telewizory powinno iść w parze z tym, że nadawcy powinni dostosowywać rozdzielczość i bitrate kanałów do takich dużych TV - co oczywiście nie ma u nas miejsca.

Dla mnie przejście z 21" CRT Thomson'a i analogowego PAL'u na 32" LCD Samsunga i DVB-T to skok technologiczny.

 

Przez szkodliwy format 16:9 na wielu materiałach masz spłaszczone głowy. Czyli totalne zakłamanie obrazu wizerunku ludzkiego.

Nie bo albo oglądam 4:3 z pasami po bokach (najczęściej) albo czasami "obcinam" górę-dół obrazu do 16:9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez szkodliwy format 16:9 na wielu materiałach masz spłaszczone głowy.

 

Dawno większej bzdury nie czytałem!!!

Ale kolega przyzwyczaja nas powoli do bzdur ogłaszanych jako fakty.

 

Spłaszczone głowy, to wynik złego ustawienia odbiornika, lub błędów popełnianych przez nadawcę. Podkreślam BŁĘDÓW, a nie formatu 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może do tej dyskusji dołączę listę kanałów 16:9 i HD

Kanały oznaczone gwiazdką(*) nadają(np. w DVB-T)/planują nadawać w tym roku w 16:9/HD

16:9

 

1. TVP 1

2. TVP 2

3. TVP INFO*

4. TVP POLONIA

5. TVP SPORT

6. TVP KULTURA

7. TVP HISTORIA

8. TVP SERIALE

9. TVN*

10. TVN 7

11. TVN 24

12. TVN CNBC

13. TVN METEO

14. TVN WARSZAWA

15. TVN TURBO

16. TVN STYLE

17. ITVN *

18. MANGO 24*

19. NSPORT SD

20. RELIGIA TV

21. TV BIZNES

22. POLSAT*

23. POLSAT 2

24. POLSAT NEWS

25. POLSAT PLAY

26. POLSAT CAFE

27. POLSAT FILM

28. POLSAT SPORT

29. POLSAT SPORT EXTRA

30. POLSAT FUTBOL

31. TLC

32. DOMO.TV

33. KUCHNIA.TV

34. ZIG ZAP/HYPER

35. MINI MINI

36. TVS

37. CSB TV

38. TVR

39. NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

40. PLANETE

41. CRIME & INVESTIGATION NETWORK

42. BBC KNOWLEDGE

43. CANAL +

44. CANAL + FILM

45. CANAL + SPORT

46. CANAL + SPORT 2

47. CANAL + FILM

48. HBO

49. HBO 2

50. HBO COMEDY

51. FILMBOX

52. FILMBOX EXTRA

53. AXN

54. ALE KINO

55. WOJNA I POKÓJ

56. ROMANCE TV

57. EUROSPORT

58. EUROSPORT 2

59. 4 FUN TV

60. ESKA TV

61. RADIO NA WIZJI

62. ORANGE SPORT

63. ORANGE SPORT INFO

 

 

HD

 

1. TVP HD

2. TVP 1 HD

3. TVN HD

4. TVN HD+1

5. NSPORT HD

6. NFILM HD

7. NFILM HD 2

8. NSHOW 3D

9. POLSAT HD

10. POLSAT SPORT HD

11. TVS HD

12. TVS HD+1

13. CANAL +*

14. CANAL + FILM HD

15. CANAL + SPORT HD

16. PLANETE*

17. HBO HD

18. HBO 2 HD*

19. HBO COMEDY*

20. CINEMAX HD

21. CINEMAX 2 HD*

22. FILMBOX HD

23. AXN HD

24. MGM HD

25. BBC HD

26. BBC KNOWLEDGE HD

27. DISCOVERY HD SHOWCASE

28. ANIMAL PLANET HD

29. NATIONAL GEOGRAPHIC HD

30. NAT GEO WILD HD

31. FOX HD

32. FOX LIFE HD

33. HISTORY HD

34. TRAVEL CHANNEL HD*

35. EUROSPORT HD

36. EUROSPORT 2 HD

 

Jak czegoś zapomniałem to dopisujcie w postach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wyliczamy aberracje.

Aberracja 1: Kanały nadające częściowo w (1)6/9:

1. TVP 1

2. TVP 2

4. TVP POLONIA

6. TVP KULTURA

7. TVP HISTORIA

8. TVP SERIALE

10. TVN 7

15. TVN TURBO

16. TVN STYLE

20. RELIGIA TV

23. POLSAT 2

32. DOMO.TV

33. KUCHNIA.TV

34. ZIG ZAP/HYPER

35. MINI MINI

40. PLANETE

43. CANAL +

44. CANAL + FILM

54. ALE KINO

 

Zatem z 63 kanałów ok. 30 nadaje częściowo w (1)6:9.Nie wiem, jak sportowe Polsatu.

 

Kolejna aberracja: TVR oraz Mango24 nadają w LetterBoxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadają częściowo w 16:9 gdyż pozycje w 4:3 też muszą jakoś emitować. Liczy się fakt że nadają jednak w tym formacie.

Co do TVR to info brałem z Internetu, przy Mango 24 jest gwiazdka jak byś nie zauważył, od 16 czerwca br. będzie nadawać w 16:9, ale nie zmienia to faktu że niektórych z tych kanałów nie widziałeś na oczy.

No to wyliczamy aberracje.

Aberracja 1: Kanały nadające częściowo w (1)6/9:

43. CANAL +

44. CANAL + FILM

54. ALE KINO

57. EUROSPORT

58. EUROSPORT 2

59. 4 FUN TV

60. ESKA TV

61. RADIO NA WIZJI

62. ORANGE SPORT

63. ORANGE SPORT INFO

Jakoś ja na tych kanałach od dawna nic w 4:3 nie widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pozycje od 57 do 63 są przez pomyłkę. Canal+ i Canal+ Film często dają coś w 4:3.
niektórych z tych kanałów nie widziałeś na oczy.

Mów za siebie.

Pisząc to że niektórych z tych kanałów nie widziałeś miałem na myśli właśnie te pozycje od 57 do 63, a mówiać za siebie, to nie widziałem tylko TVR i CSBTV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canal+ i Canal+ Film często dają coś w 4:3.

 

I znowu przeinaczanie faktów, może zdefiniuj pojęcie "często", bo przeciętnie jest to jedna, czasem dwie pozycje dziennie. W dzisiejszym C+ nie ma ani jednej pozycji w 4:3,a w C+Film są raptem 2, jutro po jednej pozycji.

Faktycznie "często".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym C+ nie ma ani jednej pozycji w 4:3,a w C+Film są raptem 2, jutro po jednej pozycji.

Faktycznie "często".

To jedziemy przyszły tydzień:

Canal+:

Poniedziałek: 5 pozycji

Wtorek: 3 pozycje

Środa: 4 pozycje

Czwartek: 7 pozycji

Piątek: 5 pozycji

Sobota: 1 pozycja

Niedziela: 4 pozycje

 

Canal+Film:

Poniedziałek: 5 pozycji

Wtorek: 4 pozycje

Środa: 5 pozycji

Czwartek: 7 pozycji

Piątek: 2 pozycje

Sobota: zlepek pozycji panoramicznych z całego roku

Niedziela: 3 pozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

No, to chyba dobrze, że są w 4:3? Przecież o to Ci chodzi. Tak wytykasz tym kanałom, że mają tak dużo pozycji w 4:3 jakby to było dla Ciebie coś złego. Powinieneś się cieszyć, a nie biadolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ to jest format kinowy czyli 21:9 czyli jeszcze szerszy niż 16:9 i aby zmieścić cały obraz w 16:9 dodaje pasy u góry i na dole i mamy coś takiego co widać. Mam nadzieje, że dobrze wytłumaczyłem bo średnio się na tym znam, ale tak to zrozumiałem czytając gdzieś tam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pytanie

 

Mój znajomy ma Telewizor 4/3 Daewoo NEOSLIM i kablówkę analogową. Kanły TVP i ESKA TV jak weźmie na format 16:9 ma w dobrym formacie dla kineskopowego TV tak samo paczka kanałów TVN< tematyczny - przeskakująh> oraz Eska tv ... ale szokujące dla mnie jest że kanały Religia TV , TV Biznes , 4 Fan TV ... itp przy formacie 16/9 są dodatkowo zwężane

 

Bardzo proszę o odpowiedz :)

 

I teraz mam pytanko czy to wina tego przestarzałego TV czy wina tkwi ze strony operatora że ma źle ustawione tunery od stacji religia TV planette 4Fan TV itp. że w formacie 16/9 robi sie jak w Leterboxie na TVN-ie ???????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...