Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno powiedzieć, nie ma złotego ustawienia. Bo kanały nadają różnie. Różnie telewizory współpracują z dekoderami.

Ja w TV mam ustawione nieskalowany, a w dekoderze 16:9 i na pilocie sobie zmieniam formacik, ale docelowo mam pan scan a w czasie seansów w 4:3 zmieniam sobie.

Każdy musi sam pokombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w koncu powinno się miec ustawione? 16/9 FULL ??

 

W różnych telewizorach i różnych dekoderach inaczej się nazywają te opcje formatu. Ale z tego, co wcześniej pisałeś, stwierdzam, że masz ustawione dobrze. :wink: Kanały nadawane w formacie 16:9 (Polsat News, TVN24 itd.) powinny być wyświetlane na całej powierzchni ekranu telewizora panoramicznego, a kanały nadawane w 4:3 (Kino Polska, Edusat, Tele 5, czy nieliczne programy na kanałach TVP) powinny mieć czarne pasy po bokach ekranu. Jeśli tak jest u ciebie, to znaczy, że wszystko masz ustawione dobrze, pochwalam takie ustawienia! :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Piotrek1982" Też tak wolę niż jakieś pasy po boku czy na dole ....

 

Tylko są jeszcze jajca z analogowymi kablówkami które preferują 100 innych formatów. DLATEGO JAK TV 16/9 TO TYLKO CYFRÓWKA -Inaczej to nie ma Sensu.

 

Dzwonię do kablówki a on do mnie - Panie jak byśmy wszystkie stacje "rozciągnęli" w Analogu to byśmy mieli lawinę telefonów a tak se nadają w LETERSYFIE i mają spokój - Chcesz jakość Cyfrówka.

 

AH.....po co te 100 formatów ktoś powymyślał czy jest jakaś szansa że w najbliższych latach przeskakując wszystkie stacje będzie JEDEN format ??? NAJLEPSZY FORMAT NADAWANIA WEDŁUG MNIE TO AKTYWNE 16/9 ŁĄCZNIE Z REKLAMAMI jak Wszystkie TV W NIEMCZECH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej to pasy mnie denerwują na kanałach Discovery. Obraz o normalnych proporcjach musi mieć pasy w pionie i poziomie albo mieć pasy w poziome i ucięty obraz na górze i na dole. Osobiście wybieram tą drugą opcję bo nie lubię czarnej ramki dookoła obrazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam automatyczne ustawianie. Jak jest 16/9 to mam obraz na całym ekranie, jak jest program w 4/3 to mam pasy po bokach, które absolutnie mi nie przeszkadzają. :wink:

 

Zauważyłem inną ciekawą rzecz na kanałach TVP. To co widzę, najlepiej widać podczas programu "Jeden z dziesięciu"na TVP2. Mianowicie po prawej i lewej stronie obraz się trochę "rozszerza", twarze są bardziej spłaszczone niż na środku. W trakcie rundy finałowej teleturnieju, prawy pulpit za którym stoi gracz, jest wyraźnie szerszy niż pozostałe. Podobnie rzecz można zauważyć podczas prognozy pogody po "Panoramie", kiedy prezenter/prezenterka wychodzą by odsłonić mapy, to widać, jak w trakcie przechodzenia na prawą stronę, sylwetka się "pogrubia". Widać też to na logotypach. Na TVN24 czegoś takiego nie widzę. wydaje mi się, że problem leży po stronie TVP, a może coś u mnie nie tak?

 

Gdy oglądałem publiczną słoweńską Jedynkę, zauważyłem, że reklamy nadawane są w 16/9, a wiadomości w 4/3. Oczywiście jest WSS. W Polsce jest dokładnie na odwrót. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy na to takie TVP info lub CC nie da się oglądać w normalnych proporcjach. Po powiększeniu do 16:9 przy normalnych proporcjach obcina na TVP INFO pasek informacyjny a na CC logo (które umieścili na łączeniu obrazu z czarną ramką). Pozostaje albo mały ekran otoczony czarną ramką albo zmiana proporcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać że są jeszcze takie stacje jak Sportkluby, Discovery w wersji SD czy kanały SD od BBC, które często nie nadają obrazu ani w 4:3, ani w letterboxie czy 16:9 tylko w czymś dziwnym co roboczo nazwałem "14:9". Czyli są czarne pasy na górze i dole ekranu jak przy letterboxie, ale takie mniejsze. Przy powiększeniu, obcina część obrazu na górze i dole, a rozciągnięcie powoduje efekt "grubasów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"paweł85" tez to zauważyłem - ten 14/3 !! Również większość klipów na Vivie Polskiej jest formatowanych "Po Brytyjsku" tam mają 14/3 ???

 

Normalnie szału można dostać z tymi formatami obrazu hihi. Czy nastapi kiedyś dzień JEDNEGO FORMATU NADAWANIA ?? Już nie wiem co było lepsze 10 lat temu wszyscy w 4/3 i było git. Racja 16/9 ma bardzo duże zalety .... ale jest właśnie te spore ALE 1500 formatów nadawania.

 

Nie ma żadnej dyrektywy UE o nadawaniu w jakim formacie bądź prawa żeby ujednolicić to wszystko ???????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UE byłaby śmieszna dyktując format nadawania. Mamy demokrację, wolność słowa (oczywiście, pod pewnymi warunkami) i wolną wolę (tę bez ograniczeń), a tu ktoś każe nam żyć w konkretny sposób! :lol2: Choć skoro rtęć w termometrach jest be, a w żarówkach pożądanym składnikiem, to mogę się wszystkiego spodziewać. Zbliżamy się jednak powoli do absurdu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę te awantury jak popsują się te Daewoo i Telestary za 500 zł i trzeba będzie kupić nowy TV, a w markecie wszystkie w formacie 16/9.

 

Spokojnie, do 10-15 lat większość chcąc-nie chcąc przejdzie na panoramę. Tym bardziej po wyłączeniu analogowego przekazu naziemnego.

 

Czekam (a może i kiedyś zacytuję) na wypowiedzi tych samych osób, które dzisiaj czują się okradzione z 25% powierzchni telewizora/zagrożone wadami wzroku, jadących że materiał jest w 4:3 w pillarboxie/rozciągnięty :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać że są jeszcze takie stacje jak Sportkluby, Discovery w wersji SD czy kanały SD od BBC, które często nie nadają obrazu ani w 4:3, ani w letterboxie czy 16:9 tylko w czymś dziwnym co roboczo nazwałem "14:9". Czyli są czarne pasy na górze i dole ekranu jak przy letterboxie, ale takie mniejsze. Przy powiększeniu, obcina część obrazu na górze i dole, a rozciągnięcie powoduje efekt "grubasów".

 

O, to jest dobra uwaga! Oprócz wymienionych przez Ciebie stacji czasami też na Kino Polska czy Ale Kino są nadawane filmy w formacie 14:9 - obraz 4:3 z dołożonymi małymi pasami na górze i dole. I tak jak napisałeś, przy powiększeniu na cały ekran obcina się część obrazu (wiem, że straty nie są wielkie, ale ja jakoś mam straszny dyskomfort psychiczny, gdy wiem, że część obrazu jest ucięta i czegoś nie widać. :D ).

Uważam, że takie filmy w formacie 14:9 powinny być nadawane nie jako 4:3 z małymi pasami na górze i dole, tylko jako 16:9 z małymi pasami po bokach. Mielibyśmy wtedy większy obraz i przynajmniej cała wysokość ekranu byłaby wykorzystana. :smile:

 

 

Mogliby się wszyscy ograniczyć do dwóch formatów - 4:3 i 16:9. Pasy po bokach przy 4:3 nie są takie tragiczne, przynajmniej obraz jest pionowo na całym ekranie.

 

Ale przecież w nadawaniu cyfrowym nie istnieje innych formatów oprócz 4:3 i 16:9. Po prostu niektóre stacje są jeszcze trochę zacofane i nadają w letterboxie 4:3 (TV4, Puls, TVP Info, TVN, Polsat), więc powstaje dylemat, czy oglądać takie coś na środku ekranu z czarnymi pasami ze wszystkich stron, czy wchodzić do menu dekodera/telewizora i powiększać go na pełny ekran. Ale spokojnie,wcześniej czy później wymienione stacje też przłączą się na 16:9 i problem zniknie. :smile: TVN już ogłosił przełączenie swojego podstawowego kanału na 16:9 od 15 czerwca. :D TVP Info, miejmy nadzieję, że też niebawem to zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UE narzuca nam cyfryzację - a właściwie jej termin < NIE NEGUJĘ TELEWIZJI CYFROWEJ - TO JEST PRZYSZŁOŚĆ , JAKOŚĆ POWIĘKSZA KONKURENCJE ITP> to powinna format nadawania a nawet w sumie jaki mpeg czy 2 czy 4 ... to byśmy u nikli zamieszania które było kilka lat temu cytując "TYLKO NASZ TV ODBIERZE TELEWIZJĘ PRZYSZŁOŚCI" jak to chyba Bravia sony reklamował się z 4 lata temu. Oraz ci co kupili full tv za 10.000 zł a tu kicha mpeg 4 mamy w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w moim LG jest opcja ustawienia proporcji na 14:9, ale nie każdy tv musi taką opcje posiadać.

U mnie też jest, ale to się sprawdza u mnie przy analogowym sygnale. Na sygnale cyfrowym, jak ustawię w dekoderze że mam telewizor panoramiczny to za diabła nie włączę opcji 14:9. Musiałbym co chwila w setup zmieniać ustawienia telewizora, a szczerze mówiąc nie chce mi się tego robić dla wyżej wymienionych stacji.

Dopóki nie zaczną nadawać normalnie (nawet niech by to już było zwykłe 4:3) mają jednego widza mniej :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie radzicie z kanałami które nadają z pasami z każdej strony a logo jest trochę na czarnym a trochę na obrazie. Po zoomowaniu jest obcięte logo i fatalnie to wygląda. Zauważyłem też że na niektórych kanałach są widoczne dziwne efekty na skrajnym obszarze, czasem pojawiają się na górze jakieś przerywane kreski białe, tak jakby był wyświetlany obraz po za obszarem który powinien być wyświetlany, czym to jest spowodowane? Nie dotyczy kanałów 16:9 i HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie radzicie z kanałami które nadają z pasami z każdej strony a logo jest trochę na czarnym a trochę na obrazie. Po zoomowaniu jest obcięte logo i fatalnie to wygląda.

Tylko i wyłącznie zoom. Fakt że urywa trochę logo, ale mi to nie przeszkadza. W końcu nie oglądam logo tylko film/serial/program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format 16:9 jest lepszy od 4:3 dlatego, że jest bliższy postrzeganiu przez ludzkie oko. I nikt mnie nie przekona, że lepiej oglądać obraz w formacie 4:3, gdyż z pewnością jego oko nie różni się od innych, no chyba że ma tylko jedno. Każdy może to łatwo sprawdzić patrząc prosto przed siebie w jeden punkt i zarazem starając się zobaczyć wszystko w polu widzenia. Proporcje wysokość - szerokość (pion - poziom) są zdecydowanie bliższe formatowi 16:9 niż 4:3. A dlaczego nadal wielu woli 4:3? Po pierwsze mają nadal telewizor 4:3 i wolą obraz na całości ekranu a nie z pasami, co jest zrozumiałe. Po drugie jest takie dobre powiedzenie: przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka (Consuetude altera natura est). Zmienią kiedyś telewizor na nowy (16:9) to i większość z nich zmieni nastawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim fanatykom z głowami zajętymi przez ekstremizm czas wyjaśnić pewną rzecz.

Otóż prawdziwym jest fakt, że format 16:9 charakteryzuje się obrazem zmniejszonym w stosunku do 4:3. Dowód? Proszę bardzo:

Format 4:3 - rozdzielczość 720x576

Format 16:9 - rozdzielczość 720x405

Nikt nie zaprzeczy, że 405 jest mniejsze od 576. A jeśli ktoś się nie zgadza, sugeruję powrót nauki w klasach nauczania wczesnoszkolnego.

Widać, że kartel producencki wraz z kartelem nadawców i kartelem sprzedawców usiłują zaprzeczyć nauce. A Wy im ślepo wierzycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...