Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i nie zapominajmy o współpracy wielkich nadacwów (którzy zaatakowali tym formatem), polityków w Komisji Europejskiej (de facto zakazali produkcji kineskopowców i przymierzają się do zakazu ich sprzedaży) i największych beneficjentów - wielkich koncernów, które będą miały regularne żniwa. Czemu?

Bo żywotność LCD i plazm jest niewielka w stosunku do zwykłych CTR, co nie wymusi na widzach regularne wymiany odbiorników co 2-7 lat, a do tego agresywne wciskanie widzom, że juz nie HD, ale HD 3D to jest to czego potrzebują mimo szkodliwych skutków nawet dla osób w pełni zdrowych jakie niesie za sobą obecnie ta technologia.

Do tego zarobią pośrednio inne branże, bo już jest wspomniana technologia DRM (która ubezwłasnowolni widza) + zyski na razie ręce zacierają koncerny energetyczne (LCD i plazmy w obecnych technologiach nie są, długo nie będą o ile w ogóle energooszczędne), firmy zajmujące się utylizacją zużytych "płaskich" i politycy, którzy w ten czy inny sposób będą i zarobić i zanurzyć się w swoim zboczeniu do etatyzmu, które daje nowa technologiczna rzeczywistość.

Zarobią wszyscy, tylko ten zwykły Kowalski z wypranym mózgiem będzie dokładał ciężką kasę do interesu i nawet się nie zająknie, a nawet będzie się cieszył. Dożywamy czasów, gdy swobody obywatelskie (w tym zawiera się wolność konsumenta) przestaje być niezbędnym minimum przysługujące każdemu, a staje się luksusem dla tych, których będzie stać nielicznych.

Obecnie nikt w tv, na największych serwisach internetowych, radiu czy na najwyższych szczeblach władzy o tym nie wspomni, bo po co? Pierze się ludziom mózgi wciskając , że to wszytko dla nich, bo trzeba ratować "biednych" reklamodawców i jeszcze "biedniejszych" producentów sprzętu elektronicznego o "prometejskich" czynach największych gigantów energetycznych (którzy powoli na spółkę z politykami tak zmieniają prawo, by energia była bardziej ekologiczna i tym samym droższa, o ile nikt iny nie ma prawa jej produkować). No i przecież "zawsze dobry" postęp, który stanowi rację ostateczną, z którą sie nie dyskutuje i kropka.

 

I to nie jest jakaś teoria spiskowa, bo w przeciwieństwie do niej ma odzwierciadlenie w rzeczywistości. Tylko komu chce się zastanowić nad tym, w końcu lepiej iść na imprezę w weekend, zaćpać się i upić ciesząc się konformistycznym bezrefleksyjnym życiem niż bronić swoich wolności konsumenckich, a tym samym obywatelskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogi jastrzab876, gdy teorie spiskowe mają to do siebie, iz są teoriami i nie maja odzwierciedlenia w rzeczywistości. Skoro nie chcesz zawracać sobie tym głowy to dalej łatwo łykaj to co tobie podsuną inni.

Wcale nie neguję wartości LCD, ale w przeciwieństwie do tępych dzid, które nie zawracają sobie głowy analizą otaczającego świata widzę jakimi metodami narzucono ten cały "bum" na "płaskie piękno". Sam osobiście lubię słodycze, ale już nie wpychanie mi ich do ust garściami na siłę przez jakiegoś cwaniaka.

A tak przy okazji oszczędziłbyś obie tych epitetów o Żydach (pisze się z dużej litery) i masonach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie "bum" ?? Jeśli jest dostępny telewizor większy od mojego dotychczasowego CRT i jednocześnie nie zajmuje tak dużo miejsca swą wielką d*** a przy okazji nie jest drogi, to dlaczego bym miał się wstrzymywać z jego zakupem? Jakoś nie odczuwałem żadnej presji i manipulacji, a oglądanie coraz większej ilości programów w 16:9 na ekranie 4:3 w ogóle by mi nie przeszkadzało. Podobnie nie przeszkadza to większości widzów, co można stwierdzić widząc zamiłowanie Polaków do oglądania na telewizorach panoramicznych kanałów w letterboxie z czarnymi pasami i rozciągniętych w poziomie...

 

Twój tok rozumowania sugeruje, że mamy zatrzymać postęp techniki i tkwić cały czas przy tym samym. To co, że LCdki mogą się okazać mniej żywotne od CRT? Sprzęt RTV-AGD cały czas tanieje i nie ma potrzeby korzystać z jednego produktu przez naście lat! Tak samo jest z komputerami, telefonami komórkowymi itp. Jedyną wadą tego jest większe zanieczyszczenie środowiska odpadami, ale można dobrze zorganizować recykling.

Rozumiem, że kupiłeś niedawno modny wówczas duży srebrny TV CTR z Philipsa za 4000zł i teraz wylewasz żale. Nie ma potrzeby - na tych wielkocalowych obraz kanałów SD jest nawet lepszy od jakości jaką oferują telewizory LCD. Życzę Ci by jak najdłużej ten telewizor się sprawował.

 

Ale jak czytam o tej spiskowej teorii związanej z formatem 16:9 to mi się słabo robi... Poczekajmy aż pomyślą nad formatem np 5:20 - czyli pionowym długim prostokątem - wtedy przyznam Ci rację. Póki co oglądanie panoramicznego obrazu jest ewidentnie bardziej naturalne dla ludzkiego oka. To nawet w szkole podstawowej nam tłumaczyli, każąc na zajęciach z plastyki rysować jakiś krajobraz na poziomo ułożonej kartce z bloku, a nie pionowo...

Tak więc jeśli się nie podoba to trudno, zawsze istnieją telewizory z funkcją Pan&Scan (jeśli nie mylę nazwy), które ładnie dopasują obraz panoramiczny do kwadratu. Ale żeby komuś na siłę przedstawiać swoje pomysły ubierając je w spiskową teorię to już mocna przesada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teorią spiskową jest fakt, iz producenci w ten i inny sposób przyspieszyli, by jak najszybciej na tym zarobić i ni e popełnić błędu z CRT ostatnich 20 lat, które są na tyle trwałe, iż ich wymiana i naprawa staje się zbędna i tacy jak Phlips, Sony, Panasonic przy spowolnieniu gospodarczym po zamachach terrorystycznych z 9/11 zaczęli odczuwać braki w kasie przy mniejszej podaży na inne produkty rtv, więc robią wszystko, by problem zniknął jak najszybciej. W Unii sprawa jest najłatwiejsza, bo tutaj zawsze w rezerwie czekają mający swoje interesy i łasi na kasę urzędasy z Brukseli, które zawsze kilkoma dyrektywami przyspieszyły to co już było w toku, gdy producenci dogadali się z nadawcami (preferencyjne ceny na nowy sprzęt, marginalizacja wad nowych odbiorników jak choćby trwałości, jakości obrazu - tu w szczególności chodzi o nasycenie barw i energochłonności).

Nie mam nic przeciw 16:9 tak samo jak nic przeciw HD i dobrej klasy odbiornikom LCD (ostatnio skusiłem się na porządny w miarę porządny LED LG z serii LH), ale o metodę jej implikacji. Ja wiem, że niektórzy sobie ot tak pobieżnie czytają porty innych userów, szkoda.

Obecnie powoli robi się to z 3D (działa ten sm mechanizm: preferencyjne ceny kupna lub leasingu nowego sprzętu, kupowanie sobie ciszy w kwestii krytyki nowej technologii i wciskanie tego do wielkich wydarzeń medialnych jak choćby zbliżający się Mundial), które przecież jest technologią, którą można praktycznie i co ważniejsze bezpiecznie użytkować. A to wszystko, bo dywidendy ciągle za mało dla zarządu, bo firma musi się rozwijać, jesli kosztem dobra widzów - trudno - to problem [beep]ów, którzy to kupili.

Ale co tam, teoria spiskowa brzmi lepiej i co lepsze robi w tym temacie za argument ostateczny, bezdyskusyjny. A to tylko czysty biznes....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja natomiast jestem jeszcze malo obeznany w standardzie 16:9 i w tych wszystkich madrych terminach. wciaz mam tv 4:3 i jak czytam o mnostwie pietrzacych sie problemow z formatami u ludzi ktorzy maja TV 16:9 to jakos mi niespieszno do zmiany TV. moze jak juz 90% stacji tv przejdzie na nadawanie 16:9 ... moze wtedy sie skusze. poki co strasznie mnie zniechecaja opinie wszystkich posiadaczy 16:9 o odbiorze podstawowych kanalow tj. tvn SD. ja nie mam poki co zastrzezen do tvn 4:3. zwykle programy sa na calosci ekranu a filmy jak to filmy z czarnymi pasami na gorze i dole.

 

bardziej frapuje mnie format TVP SPORT. wiem ze nadaja 16:9 ale... starsze audycje nagrane w 4:3 wyswietlaja sie jak masakryczny maly znaczek pocztowy na srodku ekranu, tak samo reklamy. ja wiem ze inny standard i tak musi byc. tylko teraz inna kwestia: CANAL+ i stare filmy w 4:3. tam wyglada to o 100% lepiej. obraz jest na calosci ekranu a znaczki C+ i trojkacik z wiekiem sa maksymalnie przyblizone do naroznikow ekranu. teraz pytanie:

 

czy C+ nadaje 16:9 24H ? co sie dzieje, ze jest powiekszone 4:3 na calosci ekranu 4:3 ? dla mnie o stokroc lepiej ! pytanie kolejne: jak to wyglada u posiadaczy odbiornikow 16:9 ? jakby mieli porownac tvp sport z audycja nagrana w 4:3 i C+ z filmem nagranym w 4:3 ? u mnie C+ tak jak byc powinno - tvp sport masakra. jeszcze na dekoderze TnK moge sobie wejsc w menu i przestawic z letterboxa na panscana (zwykle nie chce mi sie tak duzo grzebac dla jednego kanalu bo pozniej pozostale zle odbieraja. moze producenci dekoderow powinni stosowac odrebny przycisk ze zmiana formatu LB-PS na pilocie bez koniecznosci grzebania w menu ? - co o tym myslicie?) natomiast na PACE PVR juz nie moge czegos takiego zrobic, tam nie ma bodajze zmiany z LB na PS. pozostaje ogladanie beznadziejnego malego znaczka pocztowego .... czy technicznie jest to problem dla stacji aby robily tak jak C+ ? no i jak to przede wszystkim wyglada na telewizorach 16:9? tvp sport tak samo jak u mnie ? a canal+ z filmem 4:3 jak? chcialbym jeszcze poznac jakies w miare zrozumiale definicje kilku pojec, np.: co to jest PILLARBOX i czym sie rozni od LB ? co to jest windowbox? i co to jest nadawanie anaformicznego obrazu ? :)

 

chcialbym sie jeszcze dowiedziec o co chodzi z tymi znaczkami roznych kanalow, dlaczego niektore sa w takim miejscu ekranu a inne w takim? dlaczego niektore znaczki sa bardzo blisko naroznikow, dlaczego inne blisko krawedzi a dlaczego jeszcze inne bardzo blisko srodka ekranu? no i o chodzi jeszcze z nadawaniem loga w SAFE AREA albo poza nim. no i co to jest to safe area of cuz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C+ nie nadaje 24h na dobę 16:9, jeśli mają jakiś film, serial [np. Simpsonowie] to leci on w 4:3, nie trzeba nic powiększać itp. w przypadku tv 4:3, posiadacze 16:9 muszą się bawić w ustawianie obrazu, chyba że wolą rozciągnięty. Inaczej jest w przypadku C+ Film HD, gdzie audycje 4:3 lecą w 16:9 z pasami po bokach.

Niektóre stacje stosują tzw. Safe area. Jest to [beep]kie przesuwanie loga na środek ekranu, tylko po to, żeby posiadacze telewizorów 4:3 mogli sobie przyciąć połowę obrazu i oglądać full 4:3, bez obciętego loga i znaczka z wiekiem. Trochę głupota, ale wiele osób uważa, że tak wygląda bardziej profesjonalnie.. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to mnie właśnie wkurza, bo amerykańce są pomyleni. Muszą mieć wszystko inaczej, cokolwiek. Tworzą remake'i filmów, bo tłustym nastolatkom się nie chce napisów angielskich czytać, a to największa widownia u nich. To, że oni tak mają, nie oznacza, że jest wtedy dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze to że amerykanie to ludzie zesłani z europy i murzyni - niewolnicy. Tam amerykanów nie ma bo ci zesłańcy ich wybili.

 

 

16/9 jest standardem EBU, dlatego KRRiT powinna wydać rozporządzenia nakazujące na przejście na 16/9 w ciągu max 2 lat. Wtedy byłby porządek i nie rozbili by z nas [beep]ów obcinając obraz (np CC) i udawać że dla posiadaczy TV 16/9 nic nie przeszkadza (stanowisko MTV).

 

Usańczycu udają że są najmądrzejsi, ale nie w tym rzecz. Dlaczego np 4fun przeszło ostatnio na safe-mode? Bo co? Ktoś nie umie poprawnie ustawić sobie TV i tunera? Nie mają instrukcji obsługi?

 

Do tej pory widzę jak [beep]e oglądają rozciągnięty obraz, ba nawet w faktach dzisiejszych widziałem zdjęcie z siedziby TVP gdzie był TV i wyświetlane kanały TVP - każdy rozciągnięty. Normalnie płakać się chce, w biurze premiera? Rozciągnięty

 

Szkoda mi pisać gorzkich żali, bo ludzie dalej będą tek robić,m bo ciężko im przeczytać instrukcję obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to mnie właśnie wkurza, bo amerykańce są pomyleni. Muszą mieć wszystko inaczej, cokolwiek. Tworzą remake'i filmów, bo tłustym nastolatkom się nie chce napisów angielskich czytać, a to największa widownia u nich. To, że oni tak mają, nie oznacza, że jest wtedy dobrze...

 

Nie będę dopytywał skąd pochodzą te filmy z których są robione remake'i (w większości na pewno są to produkcje amerykańskie lub/i brytyjskie, a o ile się nie mylę to tam mówi się po angielsku (więc co ma produkcja remake'ów do napisów angielskich?)). Amerykanie są bardzo inteligentni, że robią te remake'i bo dzięki jak to ich nazwałeś "tłustym nastolatkom" zarabiają mnóstwo, ale to mnóstwo kasy.

 

Amerykanie to może i są europejczycy, ale to oni się tak nazwali. I ich (amerykanów) uważam za bardzo inteligentne osoby bo ktoś z nich musiał wymyślić żeby sprowadzić "murzynów" i nadać im prawa jak każdym innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się kłócił. Po prostu ci ludzie byli za bardzo chciwi i za dużo murzynów sprowadzili i było ich tak dużo że usańczycy musieli ulec i nadać im prawa.

 

Ale ten temat jest o 16/9, a nie o usie dlatego wracamy do tematu.

 

 

16/9 powinno być obowiązkowe. Ludzi mający jeszcze telewizory 4/3 jest coraz mniej. Ludzie idą z postępem technologicznym.

 

Wszystkie kanały powinny być zobligowane do nadawania 16/9 co najmniej takiego jak jest na TVP1 i 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast jestem jeszcze malo obeznany w standardzie 16:9 i w tych wszystkich madrych terminach. wciaz mam tv 4:3 i jak czytam o mnostwie pietrzacych sie problemow z formatami u ludzi ktorzy maja TV 16:9 to jakos mi niespieszno do zmiany TV. moze jak juz 90% stacji tv przejdzie na nadawanie 16:9 ... moze wtedy sie skusze. poki co strasznie mnie zniechecaja opinie wszystkich posiadaczy 16:9 o odbiorze podstawowych kanalow tj. tvn SD. ja nie mam poki co zastrzezen do tvn 4:3. zwykle programy sa na calosci ekranu a filmy jak to filmy z czarnymi pasami na gorze i dole.

 

Letterbox w TVN, o którym mówisz, jest po to, żeby filmy nie były zbytnio przycinane z formatu, w którym są oryginalnie rejestrowane, np za pomocą kamer z obiektywami anamorficznymi. Jest to także format przejściowy, bowiem użytkownicy tv 16:9 mogą sobie usunąć pasy a obraz rozciągnąć na cały ekran (jeśli tv posiada taką funkcje). Posłużę, się tu przykładem z filmu Miasto Aniołów z kanału TCM. Film w oryginale został nagrany w anamorficznym systemie Panavision, w formacie 2.35:1. TCM wyemitował film w letterboxie. Oryginalne klatki zostały przycięte za pomocą techniki Pan&Scan, i w tv znalazł się fragment obrazu znajdujący się w czerwonej ramce. Dlatego też ja wolę oglądać kadry zblizone do oryginału kinowego, niż w formacie dla tv. Nawet jeśli to letterbox (poza wyczynami Polsatu z przycinaniem swoich wersji filmów z 4:3 do 16:9)

oryg2.jpg

 

bardziej frapuje mnie format TVP SPORT. wiem ze nadaja 16:9 ale... starsze audycje nagrane w 4:3 wyswietlaja sie jak masakryczny maly znaczek pocztowy na srodku ekranu, tak samo reklamy. ja wiem ze inny standard i tak musi byc. tylko teraz inna kwestia: CANAL+ i stare filmy w 4:3. tam wyglada to o 100% lepiej. obraz jest na calosci ekranu a znaczki C+ i trojkacik z wiekiem sa maksymalnie przyblizone do naroznikow ekranu. teraz pytanie:

czy C+ nadaje 16:9 24H ? co sie dzieje, ze jest powiekszone 4:3 na calosci ekranu 4:3 ? dla mnie o stokroc lepiej !

 

TVP Sport nadaje w całości w formacie 16:9 ze znacznikiem WS, dzięki któremu tuner potrafi ustawić prawidłowy format ekranu (Np dla posiadaczy tv 4:3 będzie to letterbox). Mając więc materiał w 4:3, dodawane są czarne pasy po bokach, żeby obraz nie był zniekształcony. Oczywiście spowoduje to u oglądających na telewizorach starszego typu iż obraz będzie jedynie w środku ekranu. Canal+ nadaje swoje materiały w formacie który posiada. Znacznik WS jest "zdejmowany" w chwili, kiedy emitowany jest materiał w 4:3.

 

pytanie kolejne: jak to wyglada u posiadaczy odbiornikow 16:9 ? jakby mieli porownac tvp sport z audycja nagrana w 4:3 i C+ z filmem nagranym w 4:3 ? u mnie C+ tak jak byc powinno - tvp sport masakra.

 

Dla posiadaczy TV 16:9 raczej róznicy żadnej nie bedzie. Obraz będzie wyświetlany z pasami po bokach ekranu. Niektórzy lubią obraz 4:3 rozciągnąć, ale to nie ma sensu, zawsze bowiem wtedy występują zniekształcenia.

 

jeszcze na dekoderze TnK moge sobie wejsc w menu i przestawic z letterboxa na panscana (zwykle nie chce mi sie tak duzo grzebac dla jednego kanalu bo pozniej pozostale zle odbieraja. moze producenci dekoderow powinni stosowac odrebny przycisk ze zmiana formatu LB-PS na pilocie bez koniecznosci grzebania w menu ? - co o tym myslicie?) natomiast na PACE PVR juz nie moge czegos takiego zrobic, tam nie ma bodajze zmiany z LB na PS. pozostaje ogladanie beznadziejnego malego znaczka pocztowego .... czy technicznie jest to problem dla stacji aby robily tak jak C+ ? no i jak to przede wszystkim wyglada na telewizorach 16:9? tvp sport tak samo jak u mnie ? a canal+ z filmem 4:3 jak?

 

Przyciski o których mówisz mają zazwyczaj piloty telewizorów. Rzeczywiście, mogłyby sie przydać także w tunerach, lub tez powinna istnieć mozliwośc ustawienia formatu dla każdego kanału oddzielnie.

Technicznie to raczej kłopot dla stacji nie jest. TVP tak nadaje pozostałe swoje kanały.

 

chcialbym jeszcze poznac jakies w miare zrozumiale definicje kilku pojec, np.: co to jest PILLARBOX i czym sie rozni od LB ? co to jest windowbox? i co to jest nadawanie anaformicznego obrazu ? :)

To chyba znajdziesz na Wikipedii bez problemu. Obraz anamorficzny w tym przypadku oznaczać będzie nadawanie w formacie 16:9. W kinie jest trochę inaczej.

 

chcialbym sie jeszcze dowiedziec o co chodzi z tymi znaczkami roznych kanalow, dlaczego niektore sa w takim miejscu ekranu a inne w takim? dlaczego niektore znaczki sa bardzo blisko naroznikow, dlaczego inne blisko krawedzi a dlaczego jeszcze inne bardzo blisko srodka ekranu? no i o chodzi jeszcze z nadawaniem loga w SAFE AREA albo poza nim. no i co to jest to safe area of cuz :)

Umieszczenie logo zależy od decyzji nadawcy kanału. Jedni umieszczają logo bliżej środka, żeby posiadacze "kineskopów" mogli sobie przyciąć obraz i oglądać go na całym ekranie. Jesli dodasz do tego odpowiednie kadrowanie programów otrzymujesz safe area ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Jedni umieszczają logo bliżej środka, żeby posiadacze "kineskopów" mogli sobie przyciąć obraz i oglądać go na całym ekranie. Jesli dodasz do tego odpowiednie kadrowanie programów otrzymujesz safe area ;).

 

No właśnie, jeszcze się powinno zmusić kablówki do obcinania tych pustych boków (najlepiej jakąś ustawą), bo jak na razie normą jest zmniejszanie kanałów do letterboxa i nadawanie z czarnymi pasami po bokach. Albo kanały typu Ale Kino, Polsat Cafe, czy ostatnio 4 fun - co z tego, że logo jest na środku i można by bez problemu skadrować do 4:3, jeśli nie można z tego skorzystać bo kablówki i tak zmniejszają do letterboxa. Dokąd nie będą miały obowiązku tego robić, to nie będą - chociażby z czystej, bezinteresownej złośliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, aby jakikolwiek kraj na świecie regulował ustawą formę nadawania kanałów w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. To wybór nadawców i dostawców telewizji, ewentualnie ugiętych pod naciskiem widzów, a nie parlamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie, jeszcze się powinno zmusić kablówki do obcinania tych pustych boków (najlepiej jakąś ustawą), bo jak na razie normą jest zmniejszanie kanałów do letterboxa i nadawanie z czarnymi pasami po bokach. Albo kanały typu Ale Kino, Polsat Cafe, czy ostatnio 4 fun - co z tego, że logo jest na środku i można by bez problemu skadrować do 4:3, jeśli nie można z tego skorzystać bo kablówki i tak zmniejszają do letterboxa. Dokąd nie będą miały obowiązku tego robić, to nie będą - chociażby z czystej, bezinteresownej złośliwości.

 

Konflikt interesów zachodzi zapewne. Posiadacze telewizorów 4:3 będą chcieli mieć telewizje w takim formacie. Posiadacze telewizorów LCD zapewne chcieliby mieć inaczej. To już kablówka powinna wysondować jaki format chcą mieć jej klienci. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość ustawiania formatu każdego kanału przez użytkownika końcowego. Tyle, że do tego będzie potrzebny dekoder i kablówka cyfrowa. Kanałów z czarnymi bokami nadającymi w 16:9 raczej nie ma. Chyba, że kablówka jakiś cyrk odstawia z ustawianiem formatu na sztywno, tego nie wiem;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Konflikt interesów zachodzi zapewne. Posiadacze telewizorów 4:3 będą chcieli mieć telewizje w takim formacie. Posiadacze telewizorów LCD zapewne chcieliby mieć inaczej. To już kablówka powinna wysondować jaki format chcą mieć jej klienci. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość ustawiania formatu każdego kanału przez użytkownika końcowego. Tyle, że do tego będzie potrzebny dekoder i kablówka cyfrowa. Kanałów z czarnymi bokami nadającymi w 16:9 raczej nie ma. Chyba, że kablówka jakiś cyrk odstawia z ustawianiem formatu na sztywno, tego nie wiem;).

 

Myślę, że nie ma tu konfliktu interesów. Wszystkie kanały analogowe, w przypadku których jest taka możliwość (wspomniane Ale kino, TVP Sport, czy Polsat 2), powinny być kadrowane do 4:3, a kanały cyfrowe - tu już każdy sobie wybierze jak chce oglądać. Chociaż co do tego ostatniego mam pewne wątpliwości - ostatnio podglądałem transmisje z mundialu w kilkunastu ogródkach piwnych - w 95% obraz był spłaszczony do letterboxa (wszędzie płaskie telewizory) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewien jak rozumieć spłaszczony letterbox w tym przypadku. Rozumiem, ze korzystali z sygnału cyfrowego. Mieli ustawione na odbiorniku dorabianie pasów do letterboxu i rozciągnęli to w poziomie? Jeśli tak, to rzeczywiście wiedza o cyfrowej tv jest w społeczeństwie dość znikoma. Może coś się zmieni po wprowadzeniu naziemnej cyfrówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...