Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ludzie są totalnie niedoinformowani - to straszne.

Kiedyś w sklepie słyszałem jak młody gość prosił sprzedawcę o płaski telewizor kwadratowy, po prostokąty to głupia moda która zniknie...

Ja pamiętam, jak były golarki jednoostrzowe, a potem dwu. Ktoś wtedy pytał, a czemu nie trzyostrzowe?

Okazało się, że i potem się pojawiły...nawet cztery :)

Ja nie tak dawno pytałem, dlaczego jest standard 16:9?

Pierwsze filmy kinowe, panoramiczne były w standardzie 2.35:1, słynny klasyk "Siedmiu Wspaniałych" był skręcony w tym formacie, a zaraz potem aż 2.7:1, np. inny klasyk "Wielka Ucieczka" dla posiadaczy DVD wykastrowana. Nie wiem jak jest teraz, ale chyba teraz, w kinie modny format 2.2:1.

Moje pytanie nie przeszło bez echa, ponieważ gdzieś zaprezentowano telewizor, na którym – jak reklamowano - po raz pierwszy można obejrzeć film, tak jak to widział reżyser. Generalnie więc telewizory 16:9 są be, bo użytkownicy oglądają na nim film już jako kastrat. Tylko te szerokoekranowe są OK. Przypominam, że jeszcze niedawno filmy kręcono w standardzie super 35 (teraz w simie też) i potem składano go w dwóch wersjach. Jedną w formacie 4:3 dla TV, a drugą w 1.85:1. Była swego rodzaju atrakcja, ponieważ w wersji 4:3 można było zobaczyć coś, czego nie było w wersji 1.85:1 i odwrotnie. Teraz nic się nie zmieniło, tyle że kadruje się film dla posiadaczy DVD/Blyray w 16:9 i 1.85:1 dla tych co zamierzają obejrzeć film w kinie.

Może ten klient w pewnym sensie będzie miał racje?

Może 16:9 faktycznie zniknie?

Przecież ruch w interesie musi się kręcić bezustanne. Nie zdziwię się, jeśli za rok, no może 3 lata wszyscy będą wyrzucać telewizory 16:9 tako przeżytek, bo będą już nowe 1.85:1 lub 2.25:1. Wszyscy na gwałt będą kupować nowe, tak jak teraz wyrzucają całkiem dobre 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy tak. Ale nikt nie zagwarantuje nam, że tak będzie wiecznie... w każdym razie nie można tego wykluczyć. Już producenci będą robić wszystko by wprowadzić coś nowego. 4:3 też był standardem.

Ja pamiętam, że był okres że bardzo chwalono format 5:3, taki jaki był w kinie dla filmów nie panoramicznych. Ach... ów format zalet nie miał końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale powoli wprowadzają już 3D, a nasze tv jeszcze nie przeszły w 100% na HD, więc wszystko jest możliwe. Ja puki co mam swój nie najgorszy telewizor 4:3, który kupiłem, gdy zepsuł się stary i następny pewnie też kupię z podobnego powodu. Po co mam co chwilę wymieniać nowiutki telewizor? Tak jak niektórzy piszą - teraz jest 16:9, a wkrótce może być co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, że telewizory LCD rzeczywiście zżerają mniej prądu niż ich kineskopowe odpowiedniki. Problem w tym, że zmieniając telewizor z kineskopu na płaski, rzadko kto kupuje taki sam rozmiar. :D

 

A wracając do tematu: Eurosport na Astrze w 16/9. Ciekawe kiedy taki sam ruch na Hot Birdzie? Eurosport 2 już od dawna nadaje w 16/9, pomimo uruchomienia wersji HD - bo mogli przecież zrobić tak jak HBO, że 16/9 tylko i wyłącznie przy HD, co oczywiście jest swego rodzaju oszustwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze filmy kinowe, panoramiczne były w standardzie 2.35:1, słynny klasyk "Siedmiu Wspaniałych" był skręcony w tym formacie, a zaraz potem aż 2.7:1, np. inny klasyk "Wielka Ucieczka" dla posiadaczy DVD wykastrowana. Nie wiem jak jest teraz, ale chyba teraz, w kinie modny format 2.2:1.

Moje pytanie nie przeszło bez echa, ponieważ gdzieś zaprezentowano telewizor, na którym – jak reklamowano - po raz pierwszy można obejrzeć film, tak jak to widział reżyser. Generalnie więc telewizory 16:9 są be, bo użytkownicy oglądają na nim film już jako kastrat. Tylko te szerokoekranowe są OK.

Z telewizją i filmami telewizyjnymi jest prosto - są 2 formaty: 4:3 (1,33:1) i 16:9 (1,78:1). W kinie formatów jest niezliczona ilość ;) . Chociaż najpopularniejsze to 2,35:1, 1,85:1 i 1,78:1.

Niekoniecznie filmy kinowe w wydaniach DVD/BD muszą być wykastrowane. Właściwie co masz na myśli mówiąc "wykastrowane"?

Rozdzielczość DVD to (max) 720x576 (tyle samo dla obrazu 4:3 jak i 16:9). Nie ma innej możliwości dopasowania filmów kinowych jak wstawienie kaszet (czarnych pasów) lub obcięcie po bokach.

2010030901.th.jpg

W mojej prywatnej skromnej kolekcji jest sporo filmów 2,35:1 w wersji niewykastrowanej (tak właściwie to wszystkie, przykład powyżej). Jako klient mam możliwość wyboru jaką wersję chcę kupić.

Film "Wielka ucieczka" jako niewykastrowany był wydany w pierwszym regionie (Kanada, USA).

Z telewizorami 21:9 sprawa wcale nie wygląda tak kolorowo. Co z tego, że ma on proporcje ekranu kinowe jak nie ma go czym "napędzać". Źródeł 2560x1080 to nie ma za wiele (a taką rozdzielczość mają te telewizorki). Zresztą formatu Ultra Panavision 70, film "Wielka ucieczka" też nie zobaczycz na tym tv "dokładnie tak, jak widział go reżyser". Moim zdaniem jeszcze gorsze be i kłopot niż telewizor 16:9. Być może się to zmieni, czas pokaże, na razie jest to egzotyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygłupiajcie się, nie będzie żadnego przechodzenia w przyszłości z 16:9 na 2,35:1 czy inny format! Polecam zapoznanie się z historią formatu 16:9 - skąd w ogóle się wziął. Otóż jest to wartość pośrednia pomiędzy formatem 4:3 a formatem kinowym (niestety nie pamiętam jakim, ale można to wyliczyć). To, że sprzedaje się telewizory w formatach kinowych nie oznacza, że ktokolwiek zamierza w przyszłości zmieniać format telewizyjny! Osoba posiadająca taki telewizor i film na Blu-ray w wersji kinowej z kaszetami, po prostu wybiera opcję przycięcia tych pasów w telewizorze i przez to ma wrażenie oglądania filmu w kinie. I tylko o to chodzi. Chyba nie wyobrażacie sobie, by np. stacje informacyjne kiedykolwiek w przyszłości kręciły materiały za pomocą systemu Panavision? Na środku ekranu, podczas łączenia na żywo, stałby reporter z mikrofonem, a po bokach co? Niepotrzebny obraz, być może pokazujący to, co telewizja chciałaby ukryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karol91 wszystko OK, ale problem w tym, że telewizory w formacje 21:9 już zostały zaprezentowane. Jako te 'lepsze' i jedyne wiernie odtwarzające filmy kinowe. Ten naprawdę szeroki telewizor, jak jest reklamowany to docelowy element kina domowego, a przecież od tego wszystko się zaczęło, każdy z widzów marzył o kinie domowym, prawda?

No to teraz ma odpowiedni telewizor. Format telewizyjny na razie może zostać bez zmian, ale zamieszanie wśród telewizorów już jest.

Mamy dwa formaty. Jak TV 21:9 będzie już czym napędzić to klienci będą mieć dylemat – 16:9 czy 21:9?

Ja bym wolał 21:9. Przekaz TV miałbym z pasami, ale za to film kinowy będę miał wreszcie na pełnym ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach ewentualne wprowadzenie formatu 21:9 byłoby łatwiejsze niż wprowadzanie formatu 16:9 kilkanaście lat temu.

Już dzisiaj spokojnie możnaby korzystać z dobrodziejstw 21:9 podczas oglądania zwykłej tv. Np. poprzez wyposażenie telewizorka w 2 tunery: Pani domu mogła by oglądać telenowelę na swojej połówce ekranu, a Pan domu na swojej połówce ekranu meczyk. Albo podczas IO można by jednocześnie oglądać dwie dyscypliny sportowe. Albo ten sam film, ale ujęcie sceny z 2 różnych kamer. Albo bardziej jak big brother - śledzenie jednocześnie poczynań dwóch postaci (bohaterów) filmu, którzy znajdują się w innym miejscu. ;)

Specyfikację płyt BD też można rozszerzyć o rozdzielczość 2560x1080 (HDMI spokojnie sobie z tym poradzi) i zacząć wydawać filmy w tym formacie.

W zasadzie wszystkie potrzebne narzędzia są gotowe.

Nie zmienia to jednak faktu, że pewnych formatów kinowych po prostu nie da się (!) przenieść na płaski ekran.

Np. format Cinerama gdzie wykorzystywano 3 kamery oraz 3 projektory i półokrągły ekran (wycinek walca); i film How the West Was Won z 1962. Na płaskim ekranie prosty baner zawieszony nad drogą, rzuca zakrzywiony cień.

2010031201.jpg

2010031202.jpg

Myślę, że jeśli tylko będzie istnieć wsparce ze strony wydawców/producentów filmów, telewizory 21:9 będą częściej wybierane od telewizorów 16:9 do zastosowań kina domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że telewizory w formacje 21:9 już zostały zaprezentowane. Jako te 'lepsze' i jedyne wiernie odtwarzające filmy kinowe. Ten naprawdę szeroki telewizor, jak jest reklamowany to docelowy element kina domowego, a przecież od tego wszystko się zaczęło, każdy z widzów marzył o kinie domowym, prawda?

Chyba dalej nie rozumiesz. :P Telewizory 21:9 rzeczywiście są lepsze i jedynie wiernie odtwarzające filmy kinowe. Co nie oznacza, że czeka nas rewolucja wymiany telewizorów z 16:9 na 21:9! Kupując film na DVD czy Blu-ray, większość z nich zapisana jest w oryginalnym formacie kinowym w klatce obrazu o proporcjach 16/9. A więc oglądając taki film na TV 4:3, 16:9 czy 21:9 oglądamy oryginalny film, tak jak w kinie - bez żadnej straty obrazu. Rzecz polega tylko i wyłącznie na tym, żeby nie oglądać filmu wielkości widokówki (na TV 4:3) czy po prostu nie niewykorzystywać 1/3 telewizora 16:9. Jeśli ktoś skupia się głównie na oglądaniu filmów w wersji kinowej, to telewizor 21:9 będzie dla niego dużo lepszym rozwiązaniem. Może w przyszłości ktoś wymyśli zapis formatu kinowego w takiej rozdzielczości klatki obrazu, żeby nie zawierała niepotrzebnie czarnych pasów i wejdzie to do użytku, tak jak weszło 16/9. Wtedy na telewizorach 16:9 będziemy po prostu ściskać obraz w pionie, tak jak teraz robi się to w przypadku TV 4:3 i formatu 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Ja mam takie pytanie trochę z innej beczki.

Jakiś czas temu na kanale TV 4, przede wszystkim podczas transmisji siatkówki obraz nadawany w letterbox był automatycznie rozciągany na cały ekran i proporcje były OK,

jednak od ok miesiąca już tak nie jest.

Może minie ktoś uświadomić co to była za funkcja, że obraz potrafił się sam rozciągać?

Czy to ma coś wspólnego z sygnałem WSS, którego teraz nie ma?

 

Pozdrawiam/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...