Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie przejście na 16:9 cieszy bardziej niż dołączenie nowego kanału do oferty pay-TV :) Tych stacji jest tak dużo, że więcej nie potrzeba. Grunt teraz, by te dotychczasowe dało się oglądać na telewizorach panoramicznych.

 

"Elita" pozostająca w 4:3 to Discovery, BBC, Universal, MTV - takie marki zostały wyprzedzone przez lokalnych nadawców :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawszych stacji jeszcze Kino Polska nie nadaje w 16:9.

Najbardziej wkurza mnie takie coś jak serwuje Discovery np przy programie " Jak to jest zrobione" Program nagrany jest w 16:9 no to mamy letterbox.Logo oczywiście poza obrazem,na czarnych pasach przystosowane do 4:3 .Jak zrobię zoom to mam pełny ekran ale nie mam loga a lubię wiedzieć jaki kanał oglądam.To samo Animal Planet.

Co ciekawe te kanały nadają bardzo dobrze w HD,nie licząc stacji sportowych to najlepsze HD w Polsce.Praktycznie żadnego 4:3 i upscalu.

Mogliby wyłączyć to dziadoskie sd i zamiast tego nadawać wersje sd 16:9 tego co nadają na kanałach HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej wkurza mnie takie coś jak serwuje Discovery np przy programie " Jak to jest zrobione" Program nagrany jest w 16:9 no to mamy letterbox.Logo oczywiście poza obrazem,na czarnych pasach przystosowane do 4:3 .Jak zrobię zoom to mam pełny ekran ale nie mam loga a lubię wiedzieć jaki kanał oglądam.

Ja wolę właśnie zrobić zoom i oglądać w 16:9 bez logo...

Nie wykluczam, że wtedy jest gorsza jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Od dzisiaj wszystkie kanały w DVB-T nadają w 16:9 :) No chyba, że jakieś lokalne TVP INFO jest gdzieś jeszcze w 4:3.

 

A na satce jeszcze kilka markowych stacji tkwi w 4:3, choć wiosną jeszcze trochę się zmieni. OD dziiaj TV4, ID w 16:9. W kwietniu: BBC Entertainment, Discovery Channel, w maju Comedy Central. Trzy wspomniane mają jednak jeszcze kanały dodatkowe, w których zmiana formatu o dziwo na razie nie nastąpi (BBC Lifetyle, Cbeebies, Discovery World, Discovery Science, Discovery Historia, Animal Planet). Nie wiadomo co z pozostałymi kanałami Viacomu (MTV, VIVA, CCF)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Peter Parker
No chyba, że jakieś lokalne TVP INFO jest gdzieś jeszcze w 4:3.

TVP Gorzów między innymi :roll:

 

Co do 16:9, to przydałoby się także na Disney XD i Disney Channel. Prawdopodobnie są już produkowane w tym formacie, ale do emisji idzie pan & crop do 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 16:9, to przydałoby się także na Disney XD i Disney Channel. Prawdopodobnie są już produkowane w tym formacie, ale do emisji idzie pan & crop do 4:3.

 

Wszystkie nowości, zarówno Disneya jak i nabyte (Mr Young, Moja niania jest wampirem, Pokemony) są produkowane w 16:9 HD, i wszystkie są cięte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że 4/3 na ekranie 16/9 z wielkimi pasami po bokach wygląda obrzydliwie. Pewnym rozwiązaniem jest tryb "mix" - taki zoom pomiędzy. Obraz nie dochodzi do bocznych krawędzi, ale paski są na tyle niewielkie że nie zwraca się na nie uwagi. Jest lepsza jakość obrazu niż przy pełnym zoomie i więcej widać na górze i na dole (w tym np. logo stacji). Czasem stacje które nadają w 16:9 korzystają z tego trybu, zazwyczaj we fragmentach programów gdzie pokazywane są materiały archiwalne.

 

Można to zobaczyć np. w programie M. Niedźwieckiego na nPremium gdzie nadawane są stare teledyski - obraz ze studia jest 16:9 a teledyski w pół-zoomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...