Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Założenie jest takie, że cały ten bajer zwany HD ma za zadanie możliwie najlepiej upodobnić obrazek ekranowy do rzeczywistości poprzez odwzorowanie jak większej ilości szczegółów. Zatem jeżeli ktoś zakupuje telewizory LCD, LED bądź plazma i odbiera kanały HD z paskami i rozciągniętym, nieproporcjonalnym, ZŁYM obrazem to mija się to z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... Skoro nie masz pasów na telewizorze CRT, nie stosujesz Pan&Scan to oglądasz rozciągnięte w pionie mordki, tak?

Nie. Ostatecznie jest to coś na styl letterbox. To jest tak jakbyś włączył funkcję 16/9 w telewizorze CRT. Z tym, że w letterbox są one wyświetlane przez kineskop, a przy tej opcji są po prostu nie zapełnionym miejscem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

        Przeniesiono. Kontynuuję dyskusję w odpowiednim wątku.

No tak przeciętny użytkownik rozciąga letterbox na plazmie

Niestety, takie przypadki można nawet zaobserwować w wielkich, ogólnopolskich telewizjach. Oglądałem wczoraj Perfekcyjną panią domu i okazuje się, że perfekcyjnej pani domu bardzo daleko do perfekcji - wyświetla na telewizorze 16:9 obraz 4:3 letterbox w nieproporcjonalnym rozciągnięciu:

perfekcyjnapanidomuogld.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozciągnięty obraz, dekoder cyfrowy podłączony przez czincz/scart na opcję composite

Tu akurat ktoś tak podłączył DVD. A że pewnie nie jest to Blue-ray, to jakoś cudnie się tego podpiąć nie da - RCA albo scart. Poza tym nie każdy dekoder, nawet cyfrowy ma złącze HDMI. Inną sprawą jest już ustawienie proporcji w urządzeniu... Odnosząc się do powyższego obrazka zawsze można mieć nadzieję, że to wina producentów programu, którzy mogli nagrać materiał w letterbox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak kto sobie ustawi i ogląda nie jest ważne (to było tylko stwierdzenie faktu). Jest ok że ludzie mają takie czy inne preferencje. Niech sobie oglądają jak chcą mnie to nie przeszkadza. A jak mi przeszkadza to nie będę do kogoś takiego przychodził na tv i problem z głowy ;)

 

Dużo ważniejsze jest, żeby ludzie którym nie zależy na tym czy obraz jest w prawo, w lewo czy go do góry nogami, żeby Ci ludzie nie pracowali w TV. Niech sobie patrzą w domu na rozciągnięte twarze, ale gdy przychodzą do telewizji i puszczają coś takiego w eter (przykład: audycje 4:3 rozciągane do 16:9 na kanale TVS) to już jest zwykła fuszerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiecie dlaczego w większości lokali z tv obraz jest wyświetlany w jakichś dziwnych formatach a nigdy normalnie w 16/9? Nie mówię, że wszędzie bo tego nie wiem. Może to wina instalacji, która rozdziela sygnał na kilka tv? Zna się ktoś na tym? Bo mnie strasznie nurtuje, że niby poważny lokal, a nie potrafią formatu w tv ustawić, tylko są pasy na górze i dole a obraz ściśnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiecie dlaczego w większości lokali z tv obraz jest wyświetlany w jakichś dziwnych formatach a nigdy normalnie w 16/9?

U mnie w mieście jeden bar niedawno przesiadł się na Nkę. Oczywiście kanały HD lecą na plaźmie rozciągnięte i z paskami na górze i dole ekranu. Ale jest HD? Jest (w logo) :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym was zaciekawić ciekawą praktyką stosowaną przez Disney-a. Ja zaobserwowałem to na kanałe Disney XD. Podczas serialu "Fineasz i Ferb" i "Szczury laboratoryjne" jest stosowany letterbox z logiem umieszczonym na pasach. Wszystko byłoby fajnie, mogło by to świadczyć o tym że Disney dla Polski nie przycina już pozycji 16:9 do 4:3 i szykują się w końcu do nadawania panoramicznego, w końcu większość pozycji jest już kręcona w 16:9 i do tego HD. Niestety tak nie jest, jeśli się dokładnie przypatrzyć to już ta pozycja obcięta z 16:9 do 4:3 zostaje przycięta jeszcze raz do letterbox-a. Widać to na napisach końcowych, są ucięte, nie widać wszystkich. To jest paranoja po co oni te seriale obcinają z każdej strony. Czy ktoś to jeszcze zauważył i czy inne kanały disney-a tak robią, zaznaczam że ja to zaobserwowałem na przekazie z N-ki, ale w Polsacie zapewne jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tam przeprowadzają to na materiale z natywnego 4:3, żeby zmniejszyć pasy w pillarboksie. Disney robi to na materiałach już przyciętych z 16:9 na 4:3, do emisji w 4:3...

Na jedno wychodzi. Seriale kręcone w HD (16:9) kupili w obciętej do 4:3 wersji, a teraz jeszcze bardziej to obcinają pod sztuczne 14:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc dziś w barze na piwku włączony był TVP2 i leciał film 4:3 oczywiście rozciągnięty na pełny ekran 16:9. Jak tylko spojrzałem odrazu rzuciło mi się w oczy to nienaturalne rozciągnięcie. No cóż wygląda na to, że liczy się wszędzie pełny ekran i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc dziś w barze na piwku włączony był TVP2 i leciał film 4:3 oczywiście rozciągnięty na pełny ekran 16:9. Jak tylko spojrzałem odrazu rzuciło mi się w oczy to nienaturalne rozciągnięcie. No cóż wygląda na to, że liczy się wszędzie pełny ekran i tyle.

To jeszcze nic. Gdzieś już pisałem że u mnie w okolicznym barze założyli sobie Nkę, podłączyli scartem i kanały HD puszczają rozciągnięte, z pasami na górze i dole ekranu :lol2: . Oczywiście na plaźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście takie okazy już wymierają, ale niestety kilka jeszcze dobrze się trzyma tkwiąc w ukochanym 4:3.

 

Z kanałów do których mam dostęp w 4:3 kiszą się:

Superstacja, Filmbox Family, Zone Europa, TCM, AXN Sci-Fi, Zone Romantica, Travel Channel, Discovery World, Zone Reality, Animal Planet SD, Rebel TV, ITV, Club TV, Wedding TV, Boomerang, Disney Channel, Disney Junior,

Disney XD, Cartoon Network, Polsat JimJam, Extreme Channel, Polonia 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie niezrozumiała jest sytuacja jeśli jeden nadawca część kanałów ma w 4:3 a część w 16:9. Przechodzenie paczki Discovery z 4:3 do 16:9 na raty po jednym kanale to wg mnie nieporozumienie. Kolejny przykład to Filmbox Family w 4:3 gdy Filmbox i Filmox Extra są od dawna w 16:9. Ogólnie irytuje mnie bardzo, gdy materiał jest nagrany w 16:9 a emitowany w 4:3 letterbox z logiem stacji, którego połowa wchodzi na "czarny pas".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...