Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież większość produkcji nie oszukujmy się jest stara, to co lepiej żeby rozciągali na cały ekran ?

Plus chodziło mi o to że nowe produkcje są w 16:9, oraz większość teledysków.

Nie czepiajmy się szczegółów.

Ależ oczywiście że jest się czego czepiać. Bo kanały Viacomu niestety nie dość że nie wymieniają kopii 4:3 swoich programów czy seriali (tam gdzie się da na 16:9) to jeszcze już obcięte programy do 4:3 obcinają jeszcze bardziej do pseudo 14:9 aby zmniejszyć pasy po bokach ekranu. Obejrzałem tak 1 odcinek Futuramy na Vivie i podziękowałem. To już wolałem obejrzeć ten serial w "normalnym" 4:3 na Sci Fi Channel, przynajmniej nie ucinali głów bohaterom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, iż od mniej-więcej dwóch tygodni posiadam telewizor ledowy marki LG, 37" - w związku z tym muszę się podzielić z wami pewnymi spostrzeżeniami....

 

1. Format 4:3 nadal jest dla mnie najlepszym formatem. Pytacie czemu?

Otóż, załóżmy, że mamy kanał nadający w 720x576 pixeli. Audycja w 4:3 jest natywna dla tej rozdzielczości. 16:9 w tej rozdzielczości, to nic innego jak letterbox rozciągnięty w pionie przez nadawcę, a potem w poziomie przez dekoder...

Porównać to można najlepiej na Polsacie - w trakcie audycji w 4:3 logo jest mniej rozmyte i jest bardziej ostre.

2. 16:9? Tylko w HD!

3. Trzecie spostrzeżenie jest trochę mało dotyczące formatu ekranu - dźwięk z głośników jest żałosny w porównaniu z moim starym CRTkiem, który tak jakby wyziewa ducha. No cóż - wszystko ma swój koniec - nawet dobre głośniki w telewizorach :P

 

Moje spostrzeżenia są moje - czyjeś być nie muszą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał SD w pełnym 16:9 nie zawiera żadnego "letterboxu rozciągniętego w pionie przez nadawcę". Obraz od początku wypełnia wszystkie 576 linii obrazu i nadawca nie musi nic rozciągać w pionie.

 

Też zauważam, że na kanałach SD stosujących zmienny format nadawania, w audycjach w 4:3 loga kanałów wyglądają ładniej, są bardziej ostre i najlepiej to widać właśnie na Polsacie. Zresztą cały obraz jest bardziej ostry. Trudno się dziwić, bo rozdzielczość obrazu cały czas zostaje taka sama, większej niż 720x576 nie będzie. Podczas audycji w 4:3 obraz na telewizorze Full HD powinien wypełniać tylko środkową część ekranu, czyli powierzchnię o rozdzielczości 1440x1080. Podczas audycji w 16:9 obraz musi być przeskalowany do pełnego ekranu, czyli do powierzchni 1920x1080. A większe skalowanie to zawsze gorsza ostrość obrazu. Taki jest urok 16:9 w SD, bo 16:9 to po prostu obraz anamorficzny, który po stronie odbiorcy musi być przeskalowany do odpowiednich proporcji, czyli mocno rozszerzony w poziomie. Czasami też sobie myślę, że to nie było najidealniejsze rozwiązanie techniczne, żeby nadawać 16:9 w rozdzielczości początkowo przeznaczonej dla 4:3. Choć i tak wolę 16:9 w SD, nawet pomimo odrobinę gorszej ostrości obrazu. Obraz panoramiczny jest bardziej naturalny dla ludzkich oczu, niż prawie kwadratowy 4:3 :smile:

 

Na szczęście 16:9 w SD to jest tylko okres przejściowy i odchodzi już powoli do historii wraz ze stale zwiększającą się ilością kanałów HD. Wolałbym, żeby tego okresu przejściowego nie było wcale i żeby z SD 4:3 od razu przeszło się na HD. A w HD 16:9 wygląda najlepiej jak się da, bo rozdzielczość nadawanego obrazu pokrywa się z rozdzielczością ekranów (1920x1080) i nie ma potrzeby czegokolwiek skalować :)

 

A co do dźwięku w telewizorach, no niestety małe głośniczki nigdy nie będą grały tak dobrze jak te duże głośniki, montowane w starych CRT. Gdyby takie zamontować w nowych telewizorach, wtedy nowe telewizory nie byłyby takie płaskie i nie wyglądałyby ładnie na półkach sklepowych :) Choć ja osobiście wolałbym już o kilka centymetrów grubszy telewizor, ale z porządnymi głośnikami, ale nie ja o tym decyduję. Też nie jestem zadowolony z dźwięku w nowych telewizorach, ale rozwiązałem u siebie ten problem podłączeniem telewizora do wieży stereo i jest OK! :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca.Poczytaj o formacie anamorficznym.

 

O tym to ja wiem, mówię jak to wygląda z perspektywy byłego posiadacza telewizora 4:3.

Nadawca nadaje oryginalnie tzw. "rozciągnięte mordy" - dopiero dekoder rozciąga je na szerokość w 16:9, przy ustawieniach dostosowanych do telewizora 4:3, następuje "spłaszczenie" obrazu w dekoderze - widać cały przekaz, często nawet flagę WSS.

Jak już wspominałem - z poziomu telewizora w 16:9 wygląda to jak powiększenie z windowboxa do prawidłowych proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ten dekoder SD podłączyć przez SCART i w telewizorze ustawić format "Auto"? Na ósmej nóżce SCART-a powinna być przesyłana informacja o proporcjach obrazu (tj. flaga WSS) i telewizor powinien na nią reagować (jeśli kanał nadaje w 4:3, telewizor powinien dodać pillarbox, a jeśli kanał nadaje w 16:9, obraz ma być na całym ekranie). Chociaż może być tak, że dekoder nie przepuszcza tej informacji na ósmej nóżce SCART-a. Ale zazwyczaj dekodery tę informację przepuszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze, że spośród stacji nadający nadal 4:3 to i tak większość przynajmniej stosuje letterbox (choć z logiem przy kaszecie): Discovery World, Science, Viasat History, Club TV, Zone Reality, Extreme.

 

Na krytykę zasługuje Universal, który cały czas jest na etapie obcinania kadru do formatu 4:3. Cieszę się, że moja kablówka (Vectra) wyrzuciła Universal Channel i Sci Fi Universal z oferty. Czekam, aż to samo zrobią z 13th Street.

 

Co do formatu Kino Polska - tam i tak większość filmów jest nieprzystosowana do 16:9. Oczywiście dynamiczny 16:9 byłby mile widziany, ale sądząc po KP Muzyka może być inaczej...

No mnie nie ciszy wycofanie Scifi mimo ze nie mam platyny był to jeden kanałów dla których miałem ten pakiet wziąć bo maja horrory. Dla mnie bardziej liczy się co nadają a nie jak nadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca.Poczytaj o formacie anamorficznym.

 

O tym to ja wiem, mówię jak to wygląda z perspektywy byłego posiadacza telewizora 4:3.

Nadawca nadaje oryginalnie tzw. "rozciągnięte mordy" - dopiero dekoder rozciąga je na szerokość w 16:9, przy ustawieniach dostosowanych do telewizora 4:3, następuje "spłaszczenie" obrazu w dekoderze - widać cały przekaz, często nawet flagę WSS.

Jak już wspominałem - z poziomu telewizora w 16:9 wygląda to jak powiększenie z windowboxa do prawidłowych proporcji.

 

No to nie bardzo rozumiem w czym problem.Możesz przecież na telewizorze 16/9 oglądać programy 4/3 w "natywnych" proporcjach.Jeśli nadawca jest przygotowany do nadawania w 16/9 to stosując format anamorficzny otrzymujesz bardzo dobrej jakości obraz panoramiczny.Zapominasz chyba o fakcie że format 16/9 odbierają bez problemu panoramiczne telewizory CRT a plazmy czy LCD przyszły dużo później..

Polsat zaoszczędził na jinglach i poprzerabiał z formatu 4/3 na 16/9 stąd kwiatki w postaci tracenia ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym to ja wiem, mówię jak to wygląda z perspektywy byłego posiadacza telewizora 4:3.

Nadawca nadaje oryginalnie tzw. "rozciągnięte mordy" - dopiero dekoder rozciąga je na szerokość w 16:9, przy ustawieniach dostosowanych do telewizora 4:3, następuje "spłaszczenie" obrazu w dekoderze - widać cały przekaz, często nawet flagę WSS.

A ja jednak posiadając w pokoju telewizor 4/3 doceniam bardziej format 16/9. Dekoder mam ustawiony tak, by nie przestrajał obrazu do letterbox, lecz nadawał go w oryginalnie stosowanym przez nadawcę formacie. Telewizor sam odczytuje flagi WSS, dzięki czemu zwęża ekran. Efekt jest taki, że pasy u góry i u dołu nie są wyświetlane (są to nieaktywne fragmenty ekranu), a wszystkie piksele (choć nie zwiększę siłą rozdzielczości) skupiają się na panoramicznym obrazie. W moim przekonaniu daje to dużo żywszy i wyraźniejszy obraz. W normalnym przypadku telewizor musiałby wyświetlać normalny obraz w 4/3, z czego większość ekranu zajmują czarne (przechodzący w jasną czerń) pasy.

 

Jak już wspominałem - z poziomu telewizora w 16:9 wygląda to jak powiększenie z windowboxa do prawidłowych proporcji.

Ok. Włącz TVN w 16/9, a później Polonię 1 i zrób powiększenie. Zobaczysz na czym polega różnica i jak powiększają się piksele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak posiadając w pokoju telewizor 4/3 doceniam bardziej format 16/9. Dekoder mam ustawiony tak, by nie przestrajał obrazu do letterbox, lecz nadawał go w oryginalnie stosowanym przez nadawcę formacie. Telewizor sam odczytuje flagi WSS, dzięki czemu zwęża ekran. Efekt jest taki, że pasy u góry i u dołu nie są wyświetlane (są to nieaktywne fragmenty ekranu), a wszystkie piksele (choć nie zwiększę siłą rozdzielczości) skupiają się na panoramicznym obrazie. W moim przekonaniu daje to dużo żywszy i wyraźniejszy obraz. W normalnym przypadku telewizor musiałby wyświetlać normalny obraz w 4/3, z czego większość ekranu zajmują czarne (przechodzący w jasną czerń) pasy.

 

Nie rozumiem... Skoro nie masz pasów na telewizorze CRT, nie stosujesz Pan&Scan to oglądasz rozciągnięte w pionie mordki, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Z tego wynika, że tak. Ja tam pooglądałem tak z tydzień to mi się odechciało. Tylko letterbox da się normalnie oglądać. I to nawet jak dziadkowi ustawiłem obraz anamorficzny na CRT to się czepiał czemu rozciągnięte wszystko i mówił żebym przełączył na pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie coś, że jak kupimy nowy TV chcemy mieć obraz na pełnym ekranie. Jak się jeszcze nie znałem na formatach TV itp. zawsze rozciągałem obraz 4:3 na boki. Jednak szybko stwierdziłem że coś tu nie gra i juź nie wyobrażam sobie stosować innego niż oryginalnego formatu w jakim nadawana jest audycja. Niestety czasem jak ktos mnie odwiedzi dziwi się, że oglądam w taki dziwny sposób, bo oni to mają wszystko na full ekranie :) ...Cóż

Edukować! Edukować! Puszczać klipy w TV by nie rozciągać mord!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze u moich znajomych choć jednego telewizora z obrazem o poprawnych proporcjach. Raz jednemu przestawiłem ustawienia (programy 4:3 oglądał na całym ekranie, te w anamorficznym 16:9 oraz HD - z letterboxem, no więc... :lol: ) to był zdziwiony, że przecież teraz wszyscy są tacy wychudzeni na ekranie. Tu żadna edukacja nie pomoże, "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie" i "skoro kupiłem plazmę LED 42" to niech mi nikt nie wciska, że coś robię źle".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edukować! Edukować! Puszczać klipy w TV by nie rozciągać mord!

 

Popieram, ale chciałbym zauważyć, że są osoby, które znają się na formatach obrazu, i ŚWIADOMIE ustawiają rozciąganie obrazu 4:3 na cały ekran! :( Im nie uda się wmówić, że robią źle. Całe szczęście, że kanały HD nadają w sztywnym 16:9 i praktycznie wszyscy najwięksi nadawcy na całym świecie puszczają archiwalne produkcje 4:3 w pillarboxie. Za kilka lat, kiedy większość ludzi będzie już miała dekodery HD, wersje SD kanałów znikną (oby jak najszybciej! :P ) i jest nadzieja, że przynajmniej to oduczy ludzi beznadziejnego rozciągania obrazu :D

 

Dla osób którzy chcą mieć cały ekran jest Zoom i nie ma co dyskutować o jakimś spadku jakości :D

 

Spadek jakości jest oczywisty i zauważalny gołym okiem, a jeszcze gorsze jest to, że traci się aż 1/4 oryginalnego obrazu :/ Oglądanie obciętych głów to nie dla mnie... Nie akceptuję oglądania produkcji 4:3 w sposób inny niż pillarbox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze u moich znajomych choć jednego telewizora z obrazem o poprawnych proporcjach. Raz jednemu przestawiłem ustawienia (programy 4:3 oglądał na całym ekranie, te w anamorficznym 16:9 oraz HD - z letterboxem, no więc... :lol: ) to był zdziwiony, że przecież teraz wszyscy są tacy wychudzeni na ekranie. Tu żadna edukacja nie pomoże, "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie" i "skoro kupiłem plazmę LED 42" to niech mi nikt nie wciska, że coś robię źle".

 

Czyżby na dekoderze N'ki? (znajomy miał coś podobnego).

 

Ja raz w odwiedzinach u dalszej rodziny zobaczyłem jak na nowym LCD oglądają zaśnieżony analog, przy czym produkcje w letterboxie oglądali rozściągnięte z pasami :lol2: Oczywiście produkcje w 4:3 rozciągnięte na pełny ekran. O ile to drugie jestem w stanie zrozumieć, to "nieobcięty" letterbox na ekranie panoramicznym to głupota której nigdy nie zrozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jakiś dekoder Cyfry+. Ustawiony na telewizor w formacie 4:3 (a przecież oglądał na superpłaskiej plaźmie LCD), a na telewizorze opcja "rozciągaj obraz na cały ekran" czy coś w tym stylu, więc wyszedł klops. Kozacko wyglądały reklamy w TVN24 tuz po przejściu na 16:9 w marcu 2009 roku: pilarbox, letterbox ze spotu reklamowego i letterbox z formatu obrazu. Małe okienko na środku ekranu, a wokół wielkie, czarne pole :lol:

 

Nie wiem, jakim trzeba być [beep], żeby nie zauważyć, że coś nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tv crt ''29'' i mam rozciągnięte mordki (od nowego roku)i powiem wam że można sie przyzwyczaić wolę to niż pasy na górze i na dole ustawiłem sobie tak na dekoderze bo w niektórych stacjach widzę przerywane białe paski , to tak denerwuje że wolę już rozciągnięty obraz ,wiem proporcje nie są zachowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(programy 4:3 oglądał na całym ekranie, te w anamorficznym 16:9 oraz HD - z letterboxem, no więc... :lol: )

 

Ból i cierpienie dla mojej wyobraźni. Zresztą sam widziałem to nieraz niestety - nawet w salonach C+/CP...

 

No i w sumie, to w czym problem? Każdy ogląda jak chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...