Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A jak zrobić w telewizorze 32 calowym, który w menu nie ma formatu obrazu (Wszystkie pixele 1:1), aby był pełny obraz wyświetlany z Wszystkimi pixelami bez ucięć boków obrazu?

Rozdzielczość z dekodera mam 1080i w TV Funai LH7-M32BB.

Proszę o pomoc czy jest możliwość jakoś uaktywnić by wszystkie pixele były wyświetlane i nie ucinało mi boków obrazu? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
jak w telewizorze 32", który w menu nie ma opcji (1:1), ustawić obraz wyświetlany bez ucięć boków obrazu?

Rozdzielczość HDMI mam 1080i.

W telewizorze o którym wspominasz w oryginalnym poście nie ma takiej opcji. Telewizory 1366x768 nie mogą wyświetlić obrazu 1080 na zasadzie 1:1 z definicji, one muszą go przeskalować do swojej rozdzielczości i jak się okazuje nie robią tego bez obcięcia pewnej ilości linii czyli bez overscanu.

 

Mogę ci tylko poradzić, żeby w tunerze ustawić rozdzielczość natywną czyli tak, żeby na wyjściu HDMI był taki format, jak oryginalnie nadaje nadawca czyli 1080i, 720p lub 675i. Wtedy będziesz miał obraz przeskalowany zawsze tylko jeden raz, a w tych ustawieniach jak masz teraz kanały 720p oraz 576i są przeskalowane 2 razy - pierwszy raz w tunerze, drugi raz przez telewizor. A to zawsze oznacza utratę jakości. Ustawienie natywnej rozdzielczości w tunerze skutkuje dużo (naprawdę dużo) lepszą jakością kanałów SD i HD 720p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w telewizorze 32", który w menu nie ma opcji (1:1), ustawić obraz wyświetlany bez ucięć boków obrazu?

Rozdzielczość HDMI mam 1080i.

W telewizorze o którym wspominasz w oryginalnym poście nie ma takiej opcji. Telewizory 1366x768 nie mogą wyświetlić obrazu 1080 na zasadzie 1:1 z definicji, one muszą go przeskalować do swojej rozdzielczości i jak się okazuje nie robią tego bez obcięcia pewnej ilości linii czyli bez overscanu.

 

....

 

To ciekawe co piszesz bo w starej plaźmie HD Ready miałem opcję overscan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Overscan ma każdy telewizor, nie każdy ma możliwość, żeby go wyłączyć. W każdym razie jeszcze raz radzę ustawić tak rozdzielczość w tunerze, żeby była natywna. A zatem opcja automatycznego dopasowania rozdzielczości odpada, bo zostanie włączona na sztywno 1080i a to jest gorsze rozwiązanie nawet mając telewizor Full HD, nie mówiąc już o HD Ready. Sam mam ustawione na rozdzielczość natywną i dzięki temu jakość kanałów SD jest dużo lepsza, a niemieckie kanały HD 720p też wyglądają dużo lepiej. Warto o tym wiedzieć, bo przy ustawieniu tunera na 1080i z obrazu progresywnego tuner nam zrobi obraz z przeplotem, a potem telewizor musi ten przeplot usuwać, co zazwyczaj robi źle, a przecież w oryginale przeplotu nie było w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens miałoby zamieszczanie opcji bez możliwości wyłączenia ?Jasne że miałem w plaźmie wyłączalną opcję overscan inaczej bym o tym nie pisał.

Co do ustawień to każdy musi sprawdzić jaki obraz ma najlepszy na jakich ustawieniach.Teoria teorią a praktyka wygląda zupełnie inaczej.Gdybyś chciał się bawić w ustawianie natywnej rozdzielczości to co chwilę musiałbyś ją zmieniać w zależności czy oglądasz kanał HD czy SD a po przełączeniu na Astrę kolejny raz zmieniać dla niemieckich HD.Bez sensu.Chyba że ktoś się lubi bawić w ciągłe zmienianie.

 

Obecnie posiadając turbodekoder i plazmę full hd i mam na stałe ustawione 1080i bo w tym trybie mam najlepszy obraz.Wcześniej na plaźmie HD Ready i tym samum dekoderze miałem dokładnie te same ustawienia bo również obraz wtedy był najlepszy chociaż teoretycznie powinienem używać trybu 720p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią a praktyka wygląda zupełnie inaczej.Gdybyś chciał się bawić w ustawianie natywnej rozdzielczości to co chwilę musiałbyś ją zmieniać w zależności czy oglądasz kanał HD czy SD a po przełączeniu na Astrę kolejny raz zmieniać dla niemieckich HD.Bez sensu.

Teoria zmienia się w praktykę, kiedy się zmieni złom oferowany przez platformę cyfrową na odbiornik z prawdziwego zdarzenia. W złomie, o ile mi wiadomo, nie ma opcji natywnej rozdzielczości, czyli tuner nie potrafi automatycznie zmieniać rozdzielczości na taką, jaką ma oryginalny obraz. Odbiornik satelitarny z prawdziwego zdarzenia ma taką opcję i nie trzeba tego robić na piechotę, ręcznie i za każdym razem. W codziennej praktyce oznaczałoby takie ręczne dostosowywanie rozdzielczości napad padaczki, kiedy po raz 150 się wchodzi w ustawienia. Chociaż któryś odbiornik n-ki miał to pod jednym klawiszem, więc nie było tak tragicznie. Jeśli ktoś poskakał po kanałach i się zdecydował na obejrzenie całego programu na kanale SD, to taka zmiana rozdzielczości dobrze mu robiła.

 

W rzeczy samej nawet odbiorniki satelitarne wysokiej klasy skalują SD do HD bardzo źle. Żeby się przekonać jak duża strata jest na skalowaniu można się samemu przekonać. Sposób jest trudny, ale warto

 

Trzeba się postarać o nagrania programów FTA SD i hd 720p zrobione na sprzęcie, który pozwala przenieść nagrania z dysku na inny nośnik. Oczywiście to musi być kopia 1:1 bez żadnego konwertowania! I teraz takie nagrania wypalamy na płycie, kopiujemy na USB lub odtwarzamy przez DLNA na odtwarzaczu Blu-ray. Jakimś dobrym, nowym odtwarzaczu Blu-ray. Dopóki ktoś tego nie zrobi, to nie będzie wiedział jak dobre może być SD i przede wszystkim ile traci codziennie oglądając kanały SD.

 

Pierwsze przybliżenie do optymalnej jakości to ustawienie rozdzielczości natywnej. Wtedy nawet Telewizja Republika SD i TV Trwam wyglądają naprawdę dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam bardzo dobry odtwarzacz Blu-ray z rewelacyjnym skalowaniem SD do HD i okazuje się, że TV SD może wyglądać bardzo dobrze. Tak dobrze, że można się zdziwić. A filmy DVD w porównaniu z wersjami BD wcale nie wyglądają źle. Wręcz wyglądają bardzo dobrze, tylko BD wygląda jeszcze lepiej. Natomiast obraz z tunera ustawionego na kanale SD na 1080i i na 576i różni się i to bardzo. Warto spróbować! Trzeba sobie nagrać jakiś program na dobrze nadawanym kanale SD i potem obejrzeć wybrany fragment kilka razy zmieniając rozdzielczość. Telewidzowie dysponujący dobrymi telewizorami zauważą naprawdę dużą różnicę. Miłej zabawy w końcu idą święta i będzie może czas na zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Nick Jr zmienił nadawanie na 16:9 to tak wygląda zaktualizowana lista

 

W formacie 4:3 nadal nadają z Hot Birda:

01. Baby TV

02. Boomerang

03. Cartoon Network

04. CBS Action

05. CBS Drama

06. Disney Junior

07. Polsat JimJam

08. TCM

a w sieciach kablowych:

09. Baby First TV (UPC)

10. Duck TV (Inea, Jambox)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Skoro Nick Jr zmienił nadawanie na 16:9 to tak wygląda zaktualizowana lista

 

W formacie 4:3 nadal nadają z Hot Birda:

01. Baby TV

02. Boomerang

03. Cartoon Network

04. CBS Action

05. CBS Drama

06. Disney Junior

07. Polsat JimJam

08. TCM

a w sieciach kablowych:

09. Baby First TV (UPC)

10. Duck TV (Inea, Jambox)

 

A czy Baby First TV i Duck TV to są kanały nadające po polsku? Myślałem, że mają tylko oryginalną ścieżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są oficjalnie dystrybuowane w Polsce, jak i dostępne w sieciach kablowych, więc o tych rodzynkach można chyba wspomnieć ;)

 

Co do Baby TV, to jest trochę dziwne. Kanał nadaje już od dawna w HD (w Azji Południowo-Wschodniej), ale feed SD jest w 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

http://m.satkurier.pl/116896-tnt-hd-w-p ... e-dostepny

 

TCM od Paździennika zmieni się w TNT HD. Pozostanie 9 kanałów ciekawe czy przed końcem roku 2015 umrze ostatni polski przekaz z w formacie 4:3.

 

Moim zdaniem kanały 4:3 a nawet kanały SD nie mają obecnie żadnej racji bytu. Osobiście posiadam telewizję satelitarną 13E i 19,2E i do tego moduł n na karte HD i Samsunga z tunerem satelitarny. Co zapewnia swobodę tworzenia listy według własnych upodobań. Wszystkie dostępne kanały SD wywaliłem na samiutki koniec najpierw są Polskie HD potem FTA HD 13E potem FTA HD 19,2E a na samym końcu kanały SD przy czym jedyne kanały SD to kanały z oferty NNK i kanały polskie FTA. Powód jest prosty na TV 50 calowym a nawet 40 calowym SD wygląda bardzo bardzo słabo. I gdybym miał możliwość wyboru to nie płaciłbym ITI neovision ani jednej złotówki za kanał SD bo to jakość bardzo zbliżona a czasem nawet gorsza od stremingu VOD. Jedyne co mnie powstrzymuje od wy[beep]a tych kanałów z list to fakt że musze za nie płacić. Obecnie polskie platformy cyfrowe powinny postawić na wyłącznie kanały HD oraz kanały UHD bo to ich jedyna przewaga nad internetem szerokopasmowym. Porządne HD dostępne dla milionów bez zacinania.

 

W formacie 4:3 nadal nadają z Hot Birda:

01. Baby TV

02. Boomerang

03. Cartoon Network

04. CBS Action

05. CBS Drama

06. Disney Junior

07. Polsat JimJam

08. TCM

a w sieciach kablowych:

09. Baby First TV (UPC)

10. Duck TV (Inea, Jambox)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...