Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi tu o samą sprzedaż. Chodzi o to, że Szwajcaria ma najwyższy zasięg DAB+ na całym świecie. Pokrycie aż w 99%. Zatem w naszych warunkach krajowych nie ma co się napinać. Nam do wszystkiego jest daleko. I w naszym przypadku, ani to luksus, ani też wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest mowa o zasięgu, to mogę tutaj przytoczyć problem z odbiorem w zachodniej części Krakowa, w rejonie Mogilan, Skawiny i dalej na zachód, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu są zaniki sygnału. Tutaj spokojnie by wystarczyło uruchomienie doświetlenia z mocą 1kW z Malczewskiego.

 

Niestety idąc tą drogą okaże się, że przed pomysłem wyłączenia analogu stoi długa droga stawiania kolejnych doświetleń i tzw. gapfiller-ów. Do tego dochodzi jeszcze kilka problemów do rozwiązania:

- jak poradzą sobie z zasięgiem nadawcy lokalni?

> według planów zagospodarowania pasma 174-230MHz, prócz trzech multipleksów regionalnych i jednego telewizyjnego, zostaje jeszcze trochę miejsca na uruchamianie nadajników małej mocy. Można się również zastanowić co z wykorzystaniem pasma 230-240MHz, na które przypadają kanały 13A-13F. Moim zdaniem podział może być następujący:

MUX1 - regionalny - 5A-12D - Polskie Radio

MUX2 - regionalny - 5A-12D - komercyjny

MUX3 - regionalny - 5A-12D - komercyjny

MUX4 - ogólnokrajowy - 13A-13F - komercyjny*

MUX5 - ogólnokrajowy - 13A-13F - komercyjny*

MUX lokalne - 5A-13F

 

* - jeden kanał na terenie całego kraju, z drobnymi wyjątkami.

Miejsca będzie sporo pomimo wykorzystania części pasma dla DVB-T.

 

 

- co z utrzymaniem bezpiecznej łączności?

> przy ewentualnym katakliźmie (np. powódź) czy konflikcie zbrojnym, utrzymanie analogowej emisji może się okazać konieczne, więc Polskie Radio raczej nie zaoszczędzi sobie na nadajniku długofalowym. Takie gęste sieci cyfrowe od razu padną w wyniku braku zasilania czy zerwania łączy. Do tego wypadało by, aby pozostała przynajmniej podstawowa sieć nadajników UKF dla jednego z programów.

 

- co zrobimy z pasmem 87,5-108MHz pozostałym po analogowej radiofonii?

> kiedyś planowano przeznaczenie tego zakresu dla lotnictwa, ale może to być bardzo złe posunięcie ze względu na zakłócenia od stacji zagranicznych, których przy ziemii może nie być, ale na wysokości kilku tysięcy metrów będą się pojawiały, oraz zakłócenia od pirackich nadajników oraz wszelkiego rodzaju transmitterów FM.

Zakres 87,5-100MHz przeznaczył bym na nie licencjonowane rozgłośnie o mocy do 10W erp, a 100-108MHz na rozgłośnie lokalne o mocy do 1, ewentualnie 2kW, które by się nie znalazły w DAB/DAB+.

 

- czy będzie nas stać na to?

> przy obecnej sytuacji ekonomicznej kraju może się okazać, że wdrożenie cyfrowego radia wśród nadawców komercyjnych się absolutnie nie powiedzie. Nie bez powodu najbogatsze państwa zastanawiają się nad przejściem na DAB+, a te mniej nie. Nawet w takich Niemczech czy Szwecji podważa się wyłączenie radia na UKF. Jedyny nadawca który może sobie u nas na coś takiego pozwolić, to Polskie Radio, ale te nawet nie musi się martwić o zyski i straty, bowiem wszystko stawia za obce (czyt. podatników oraz abonentów) pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu dochodzimy do ważnego problemu a mianowicie odtworzeniu eteru FM w DAB+. Według mnie przed wejściem do DAB+ stacje prywatne powinny zostać przyporządkowane do programu od strony formy programu - przykładowo TOK FM z racji braku lokalności musiała by dostać miejsce w mux-ie ogólnokrajowych. Sieci radiowe pokroju Radia Eska z kolei musiałyby się określić - czy wolą krajowy zasięg czy jednak mniejszy z lokalnymi reklamami.

Problemy robi też UKE która zezwala maksymalnie na nadajniki 10kW. By nadawać na wyższej mocy nadawca musi udowodnić taką potrzebę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to już na Trzeciewcu powinno zostać. Obiekt w Solcu Kujawskim to niestety nie wypał w kwestii zasięgu w odróżnieniu od wspomnianego wcześniej obiektu który to daleko sieje.

Tradycyjnie piszesz bajki jeśli obiekt w Solcu Kujawskim jest niewypałem skoro nadajnik długofalowy swoim zasięgiem obejmuje pół Europy to ja nie mam pytań. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toruń aktualnie nadaje z mocą ERP 3 kW ale tylko do dzisiaj, od jutra do 30 kwietnia nadajnik zostanie wyłączony, a od 1 maja będzie nadawał z większą mocą.

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd.Nadajnik w Toruniu został wyłączony wczoraj i od 1 maja zacznie nadawanie z taką samą mocą na zmienionym kanale 11C.Równolegle ruszy DAB+ z Trzeciewca z mocą 10kW na kanale 11C z emisją kierunkową na Bydgoszcz i okolice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fałsz - narazie nie ustalono harmonogramu włączania kolejnych muxów, bo przede wszystkim komercyjni są przeciw. A PR kolejne stacje uruchomi w przyszłym roku

Niewykluczone, że w niektórych miejscach mogą się pojawić się dod.programy od nadawców regionalnych jak np. Radio Freee (od R.Lublin) w mux z piask

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% fałsz, gdyż Polskie Radio na razie milczy co do nowych stacji które podobno mają ruszyć w tym roku, mowa tu o Polskie Radio Dla Seniorów oraz Polskie Radio Edukacyjne. Komercyjne nie mają na razie planów wejść do DAB+.

Czyli to też nie tak, że w każdym z regionów można znaleźć regionalną rozgłośnię PR (PR Opole, PR Gdańsk, PR Rzeszów) jak w DVB-T z kanałami TVP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...