Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do 1982misiek: Sygnał jest mało stabilny, rwie się dźwięk, ale stacje się wyszukują i da się słuchać. Raczej wątpię w sygnał z Warszawy, bo nadajniki warszawskie nie obejmują zasięgiem Płocka, a radio mam naprawdę raczej z tych z niskiej półki, bez instalacji zewnętrznej, zwykły teleskop. Jeśli by to było odbicie sygnału przy jakiejś bardzo silnej propagacji to raczej nie trwało by tak długo i doszłoby raczej z Łodzi (w pakiecie stacji nie ma RDC tylko Radio Łódź, to też mnie zdziwiło). Nie robiłbym sprawy i  nie odzywał na forum, gdyby nie rozmowa z radiową centralą, gdzie wszystko mi potwierdzono. Dzwoń pod numery 22 645 33 77 / 22 645 90 07. Tam mi powiedziano, że DAB+ dla Płocka ruszył. Mam tylko nadzieję, że poprawią jakość sygnału, bo na razie jest trochę kiepsko.

Nadajnik z Płocka jak i pozostałe planowane nie zostały uruchomione,sygnał który odbierasz pochodzi z Łodzi.Jeśli w PR poinformowano cię o uruchomieniu emisji w Płocku to tylko kolejny dowód na skrajną niekompetencję obecnego szefostwa Polskiego Radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1982misiek - zasięg z Łodzi nie dochodzi nawet do Kutna, które jest w połowie drogi między Łodzią a Płockiem (wg mapek zasięgu, które należy przyjąć na tak proste radioodbiorniki jakie używa @jotes [i poniekąd też mam podobny, tyle że Sony] - nie sądzę by miał zestaw hi-fi kosztującą co najmniej 2000 PLN [sony; Denon czy Harman-Kardon kosztowałyby nawet więcej] i antenę radiową na dachu, w tym wypadku zasięg byłby większy). Jeżeli coś jest nie tak, to jest temu winny brak jakiegokolwiek komunikatu informacyjnego na temat tych nadajników - co potwierdza znaczącą niekompetencję obecnej prezes Polskiego Radia, która (moim zdaniem) nie powinna nawet kierować szkolnym radiowęzłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik z Płocka jak i pozostałe planowane nie zostały uruchomione

 

Czyli jednak prawda o wstrzymaniu cyfryzacji radia w Polsce. Harmonogram uruchomień do tej pory dość dobrze realizowany można wyrzucić do śmieci.

A szkoda,naprawdę szkoda.Jest to pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne. Radio cyfrowe ma b.małą słyszalność bo nie ma tanich,masowych, dobrych odbiorników (miniwież)  - a nie uruchamia się nowych nadajników bo trafiają w próżnię,mało kto tego słucha.Trzeba przerwać to zjawisko i opracować nowy plan rozwoju radia DAB+ w Polsce. Szkoda tego co już zrobiono.Trzeba iść do przodu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio cyfrowe ma mała słyszalność, bo nikt o nim nie wie, nie ma żadnej kampanii reklamowej ogólnokrajowej. A na aukcjach internetowych znalazłem mini wieże za 350zł, co nie jest chyba wygórowaną ceną. W swojej okolicy też nie mogę nic znaleźć w DAB+ od 1 lipca, mimo iż mnie w Polskim Radio zapewniano, że tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zerojedynkaX, @1982misiek, @lukis90el,@MasterFlamaster

 

Mogę tylko podsumować fakty:

1. Na radiu Medion kupionym na serwisie aukcyjnym jako niemiecka zrzutka magazynowa mieszkając w Płocku mogę odebrać paczkę 9 programów Polskiego Radia w DAB+. Taki stan trwa od wieczoru 1 lipca. Nie jest to ani Denon ani Harman, nie ma instalacji zewnętrznej. Wyłączając możliwość jakiegoś nadzwyczajnego odbicia fal tudzież aktywność jakiś sił metafizycznych jest raczej niemożliwe, żebym na tym radiu odebrał cokolwiek w DAB+ czy z Warszawy czy z Łodzi, gdyby nie był włączony nadajnik bliżej Płocka. Podejrzewam, że nie jestem jedyny. Może ktoś jeszcze z Płocka (lub innych "lipcowych" miast się odezwie).

2. Informacje o uruchomieniu nadajnika uzyskałem z samego źródła - pod numerami telefonów, które już podawałem, a które doprowadziły mnie do kontaktu z kompetentną i sympatyczną Panią Inżynier Dyżurną PR. To właśnie ona potwierdziła mi ostatecznie start DAB+ dla Płocka.

3. Dziwią dwie rzeczy: odbiór, tak jak pisałem, jest ciągle "nieregularny": godziny poranne i wieczorne - odbiór jest czysty a poziom "błędnego sygnału" jest niski, wynosi 2 - 3; w ciągu dnia bardzo często pojawia się na wyświetlaczu komunikat "odtwarzanie/brak dźwięku", błąd sygnału jest wysoki, praktycznie nie słychać nic, chociaż przy powtórnym wyszukiwaniu stacji wszystkie meldują się w komplecie. Przed 1 lipca kiedy włączałem "dla sprawdzenia" wyszukiwanie dab+ nie było kompletnie nic.Nie wiem, czy za taki trochę "rwany" odbiór odpowiada moje proste radio, czy to, że nadajnik jest w fazie jakiegoś rozruchu/prób. Radio Łódź zamiast RDC mnie już tak bardzo nie dziwi - Warszawa chętnie "spycha" Płock w kierunku Łodzi. Widać to w różnych administracyjnych strukturach, czemu by nie miało być słychać w radiu :); Druga rzecz- do tej pory jest kompletna cisza o uruchomieniu DAB+ i lokalnie i na portalach radiowych (typu radipolska) które zwykle są bardzo na bieżąco...to rzeczywiście zastanawia.

Tyle fakty.

Z jednej strony się cieszę. Zależało mi na PR 24, słuchałem przez internet, dla mnie bardzo sensowna równowaga dla TOK FM choćby. Może ktoś się zdziwi,ale komplet stacji PR od Jedynki do Czwórki jest bez DAB+ w Płocku nieosiągalny, to są niby drobne rzeczy, ale jak ktoś lubi radio - cieszą. Z drugiej strony jakość nadawania i milczenie informacyjne (trzeba się otrzeć o dyrekcję techniczną PR, żeby ktoś w ogóle był zorientowany w temacie cyfryzacji radia, terminów uruchomień..)  zastanawiają. Jeśli to jest, jak powiedziała nowa Pani Dyrektor PR mówiąc o DAB "radio dla duchów", to informuję, że jestem takim "duchem", płacę abonament RTV od lat, przez co uchodzę u wielu (pewnie słusznie, jak widzę, co się dzieje) za naiwniaka, i bardzo by mi było miło, gdybym mógł sobie to"radio dla duchów" włączyć w swoim mieszkaniu.

Pozdrawiam Forumowiczów, zwłaszcza dyskutantów w tym temacie. Nie mam za dużej wprawy w takich dyskusjach, zdecydowałem się napisać, ponieważ sam wiele razy z informacji/porad SatKuriera i jego Forum korzystałem ,chciałem po prostu dołożyć dobrą cegiełkę i może komuś pomóc. Powodzenia wszystkim i miejmy nadzieję, że Polskie Radio zdobędzie się przynajmniej na jakąś wyjaśniająca sytuację ogólnie dostępną informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Może ktoś z forumowiczów wie , jakie będą dalsze losy radiofonii DAB+ ?  Czy nowe uruchomienia zostały zawieszone,czy całkowicie zlikwidowane ?

Jeśli czwórkę przenieśli do DAB-u, to może jest jakaś nadzieja na poszerzanie zasięgu ? Na stronach Polskiego Radia strona na ten temat "jest niewidoczna"- co to znaczy ? :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ci co mają w swoich miastach nadajniki DAB+ to je będą mieli, a tym co nie zdążyli uruchomić są przegrani. Nie,to nie jest normalne.

Przestańmy nadawać w DAB+ w całym kraju,porzućmy tę technikę, albo nie dzielmy Polski na A i B i uruchomimy nadawanie na całym obszarze.

To tak jakby w mazowieckim była TV cyfrowa,a w świętokrzyskim analogowa bo ktoś zawiesił TV cyfrową i już w Kielcach nie zdążyli uruchomić.

Gdzie ja żyję ??!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdrażanie DAB+ w Polsce okazało się niewypałem - utopione mnóstwo pieniędzy w infrastrukturę i promocję, a słuchalność znikoma. Nie porównuj telewizji do radia, w przypadku telewizji to państwo polskie wymusiło przejście z analoga na cyfrę. W przypadku radia nie ma takiego wymogu w najbliższej perspektywie czasowej. Nie ma też chęci nadawców komercyjnych do przejścia na cyfrowe nadawanie (więcej kanałów eterze to mniejsze wpływy z reklam). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...