Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby początek końca radia cyfrowego w Polsce?

 

- Większość umów z Emitelem obowiązuje do końca września 2017 roku. Współpracujemy z tą firmą także przy nadawaniu w FM, więc rozwiązanie umowy na nadawanie cyfrowe nie oznaczałoby zerwania współpracy w ogóle – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia.

Jak tłumaczy, Emitelowi także nie opłaca się stan „zamrożenia" prac nad rozwojem cyfrowego radia DAB+ , które publiczny nadawca wdraża w Polsce samotnie. - Chcemy wspólnie wypracować jakąś decyzję – mówi Barbara Stanisławczyk. Jak dodaje, cyfrowa emisja kosztuje PR rocznie ponad 4 mln złotych. - Zamroziliśmy rozwój cyfrowego radia, ale - by nie niszczyć lekkomyślnie tego, co już zostało zbudowane - chcemy wypracować jakąś formułę dotyczącą tej technologii w całej Europie. Wydaje się, że przyszłość radia jest jednak raczej w nadawaniu FM, a jeśli także w innej formie przekazu, to bardziej w Internecie, gdzie można tworzyć kanały tematyczne i streamingować sygnał. Z drugiej jednak strony, młodzi dużo podróżują i słuchają radia w samochodzie. Niestety póki co przemysł samochodowy jest niechętny angażowaniu się w cyfryzację radia, a dopóki ta branża i nadawcy komercyjni nie przyłączą się do cyfryzacji, nie będzie ona miała sensu. Po konferencji będziemy bliżsi odpowiedzi na pytanie, co robić z cyfryzacją. Długo w takim stanie zamrożenia tego procesu nie ma co trzymać – mówi Stanisławczyk.

6 października PR organizuje w Krakowie międzynarodową konferencję nt. cyfryzacji, na którą zaproszono przedstawicieli rozgłośni publicznych z całej Europy, dziennikarzy, przedstawicieli świata politycznego i przemysłu samochodowego.

 

 

http://rpkom.pl/artykul/1288623.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani prezes B.Stanisławczyk zawsze była i jest niechętna DAB+. Pisze, że przyszłość radia leży w nadawaniu FM. To przecież anachronizm !!

Nadawanie FM liczy już kilkadziesiąt lat i nic nowego w tym temacie wymyślić się nie da.Rozwój technologii cyfrowej (nie tylko w temacie radia) to jedyny słuszny kierunek postępu technicznego.

Przecież DAB+ to nie tylko radia samochodowe. DAB+ może być w komórkach,tabletach,smartwatch-ach itp. Sądzę,że przed cyfryzacją we wszystkich dziedzinach,w tym w radiach,nie uciekniemy.

Nadawcy komercyjni wcześniej czy póżniej też w DAB+ się włączą bo nie będą mieli innego wyjścia.Jeśli cała Europa kiedyś tak będzie nadawać to trudno byśmy byli samotną wyspą sygnału FM.

A Pani Prezes wiecznie nie będzie prezesem i kiedyś będziemy mieli na tym stołku osobę bardziej przychylną cyfrowemu radiu. Liczę na to !!   :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko porównaj CD do płyty winylowej, TV analogową do cyfrowej, DVD do VHS, wzmacniacz lampowy do tranzystorowego, itd.

Sentyment do starej technologii jest olbrzymi. Ja to rozumiem.

Ale przed cyfrą nie uciekniemy. Tak samo, jak nie będzie powrotu do kineskopów i magnetofonów taśmowych. :smile:

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie pisze o postaci, tylko o jakości, więc interpretuje prawidłowo, choć nie do końca dokładnie, tak na czuja :)

Polskie programy w DAB+ są nadawane strumieniem MPEG-4 (bodajże AAC+) rzędu 96-128kbps. Na jaki strumień MP3 się to przekłada - nie wiem, ani jakie są ograniczenia tego sygnału na częstotliwość, stereo itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe,czy gdyby pani prezes w porozumieniu z Emitelem zdecydowała się na wyłączenie DAB+ w Polsce, co będzie z programami tam nadawanymi :radio Rytm,Czwórka,Dzieci,itp.  Zmieszczą się na UKF-e - raczej nie. Zostaną tylko w internecie ? Czy zostaną zawieszone ?  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe,czy gdyby pani prezes w porozumieniu z Emitelem zdecydowała się na wyłączenie DAB+ w Polsce, co będzie z programami tam nadawanymi :radio Rytm,Czwórka,Dzieci,itp.  Zmieszczą się na UKF-e - raczej nie. Zostaną tylko w internecie ? Czy zostaną zawieszone ?  :wink:

Miejmy nadzieję,że zanim to nastąpi to obecna wyjątkowo niekompetentna pani prezes nie będzie już prezesem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To ustalono:

* Polskie Radio nie zamierza się wycofywać z cyfryzacji (nie ma planów likwidacji istniejącego sygnału)

* nie jest przewidywane kontynuowanie obecnej (do niedawna) formuły rozwoju

* wezwanie do opracowania strategii radiofonii cyfrowej na poziomie państwa i/lub Unii Europejskiej

Źródło (strona Polskiego Radia odmówiła mi posłuszeństwa, próbowałem m.in. znaleźć informacje nt. transmisji meczu Polska-Armenia): http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/polskie-radio-chce-opracowania-jednolitej-formuly-o-dab-w-calej-europie

 

Jeżeli zaś chodzi o moją opinię: jest lepiej niż się spodziewałem (utrzymanie istniejącego sygnału z nadajników), choć decyzja o niekontynuowaniu dalszego rozwoju w obecnej postaci pozostawia pewien niesmak, np. w moim domu w Elblągu mam problem z odbiorem Jedynki i Trójki za pośrednictwem odbiornika radiowego (i innych stacji z nadajnika w Chwaszczynie, możliwych do odbioru w Elblągu; bezproblemowo odbiera stacje z Jagodnika i innych elbląskich nadajników), musiałbym inwestować w antenę radiową na dachu oraz w profesjonalny sprzęt audio (przy dość złośliwym sąsiedzie [który mówi że nie będzie z tego korzystał i kiedyś odciął mi kabel od anteny telewizji naziemnej] to strata czasu i pieniędzy) bądź korzystać z rozwiązań telewizji satelitarnej (głównie z tego rozwiązania obecnie korzystam) i/lub radia internetowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza stagnację w uruchamianiu nowych nadajników. Więc będzie tak jak wcześniej pisałem : ci co mieli szczęście mieć uruchomione nadajniki za poprzedniej władzy - wygrali .Pozostali muszą obejść się ze smakiem i korzystać tylko z analogu.

Ta "nowa strategia" to może być za rok,dwa albo wcale.

Chyba że komercyjni się ruszą to wtedy pchną DAB do przodu.

Sygnał z Kosztowy jest w tej chwili taki słaby u mnie ,że nawet zewnętrzna antena niewiele daje.  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście dni temu napisałem anonimowo list do europejskiego komisarza ds. jednolitego rynku cyfrowego, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i byłego premiera Estonii Andrusa Ansipa ws. sytuacji związanej z naziemną radiofonią cyfrową w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach europejskich niebędących członkiem Unii Europejskiej, a więc prawdopodobnie nakłoniłem go do opracowania nowej strategii ws. DAB+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...