Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.01.2020 o 17:39, Szymon9904 napisał:

W przypadku Polskiego Radia - wszystko przesunęło się o rok. Aktualna data planowanego rozpoczęcia emisji to październik 2020 roku.
Jeżeli chodzi o MUX lokalny, nie wydano jeszcze decyzji koncesyjnych. Ponadto trzeba wyłonić operatora emisji, a to może potrwać.

O rok jeśli chodzi o zasięg ogólnokrajowy ? Ciekawe czy te miliardy na radio i TV przyśpieszą sprawę. Czekam od pięciu lat i wtedy zakupiłem już radia DAB+ i nic. Teraz zastanawiam się nad zakupem do samochodu. Sygnał zbierałbym z Łosic koło Siedlec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, zerojedynkaX napisał:

Nie mam jeszcze radia DAB+ ale podobno większość programów PR jest nadawana MONO. Czy to możliwe ? Może ktoś to potwierdzić ? 

Nie. W Mono są tylko stacje mówione. Są to: Polskie Radio 24 i Radio Poland. Wszystkie pozostałe są w STEREO. 

1 godzinę temu, zerojedynkaX napisał:

Jeśli to prawda to jakaś kpina. W XXI wieku nadawać mono i cyfrowo.(...)Ciekawe jak nadają DAB-y lokalne. Też mono ?

Wzorowy przykład, że dzisiaj ludzie wszystko, co przeczytają w internecie, łykają jak bocian żabę. I po co od razu wylewać żale? 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam sobie sprawić mini wieżę z DAB+. Przejrzałem internet , ale wybór jest baaardzo skromny. Nie zamierzam wydać więcej niż 500-600 zł.

Znalazłem Grundig CMS 4000 za 500 zł. Ma na pewno DAB z plusem. Niezłe opinie. Warto ? A może inne propozycje macie ?

Edytowane przez zerojedynkaX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze  do wszystkich: dlaczego na rynku jest tak mało odbiorników z zakresem DAB+ ?  Mam oczywiście na myśli sprzęt średniej :klasy (wieże) , amplitunery ,tunery w cenach do 500-600 zł. Odwiedziłem kilka "salonów" RTV i oprócz odbiorniczków przenośnych po 100 zł i sprzętu z wyższej półki po 2-3 tys.zł nic nie znalazłem. A na portalach aukcyjnych jak coś jest to "powystawowe" bez gwarancji. I jak ma się to do rozwoju radia cyfrowego w Polsce ? A wystarczyć powinna odpowiednia "dyrektywa" że każdy model radia będące w sprzedaży musi mieć zakres DAB+.  Tak samo jak każdy telewizor musi mieć DVB T i DVB T2/HEVC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy też "dyrektywa", że przez ulicę należy przechodzić na rękach, a zużycie butów się zmniejszy.

O ile technologia cyfrowa w przypadku telewizji to był spory skok naprzód i to pod każdym względem to w przypadku radia DAB+ tak nie jest.

Edytowane przez Barti
Nie KRZYCZYMY na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest krokiem naprzód, ale nie dla oligopolu RMFu, ZPR czy Agory bo nagle powstanie 30 stacji, które sprawią, że osiągnięcie dotychczasowej słuchalności stanie się niemożliwe.

Tak samo jak się stało w przypadku DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej ma do powiedzenia KRRiT. Jak czytam,jesienią powstanie kilka nowych nadajników DAB+,zwiększy się zasięg tej technologii. Tylko na czym to odbierać ? Na powystawowym Dualu ? Na piszczącym kieszonkowym odbiorniczku ? Na radiobudziku ? Musi powstać coś w rodzaju "Amatora-stereo" z tamtych lat. Tani i w miarę dobry. I nie ważne czy będzie produkowany w Chinach czy na Węgrzech. Ważne żeby był stale obecny w "salonach" RTV !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie najprostsze małe radyjko Dual Dab 14. Nie jest to szczyt techniki, Gra niezbyt głośno. W zasadzie głośność musi mieć na 70-80% aby dało się słuchać ale za to ma świetną czułość na zasięg. Ma dobre opinie co do zasięgu i muszę się z tym zgodzić. Łapie mi stacje na tej zwykłej antence tak jak na antenie zewnętrznej FM którą mam na dachu, która jest podłączona do miniwieży. Kupiłem za 99 zł, nawet potem bywały po 79. Teraz niestety jest drożej.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bugmenot napisał:

Oczywiście, że jest krokiem naprzód, ale nie dla oligopolu RMFu, ZPR czy Agory bo nagle powstanie 30 stacji, które sprawią, że osiągnięcie dotychczasowej słuchalności stanie się niemożliwe.

Tak samo jak się stało w przypadku DVB-T.

 

Monofonia w XXI wieku to żenada. Bitrate na poziomie amatorskich stacji internetowych także. Takiemu nadawaniu mówię "nie".

Edytowane przez Barti
Usunięto fragment postu - treść nieczytelną. Na forum piszemy poprawnie po polsku, z poszanowaniem zasad polskiej pisowni, gramatyki, ortografii i interpunkcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w Polsce nie nadaje radia w DAB w mono. Bitrate jest normalny. Dosyły do nadajników analogowych i pliki na dyskach w stacjach radiowych też taki mają ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...