Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oficjalnie nigdzie jednak Polskie Radio już kilka miesięcy temu zdecydowało,że nadajnik będzie Solcu Kujawskim a nie jak wcześniej planowano z Trzeciewca.Jednak do dzisiaj PR nie rozstrzygnęło przetargu na dostawę nadajnika DAB-owskiego.http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=927Wczoraj w audycji Radia Pik była audycja w której właśnie padł termin drugiej połowy 2015 roku kiedy to ma nastąpić uruchomienie nadajnika.http://www.radiopik.pl/42,0,dwunasta-dwadziescia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się, że nie można zbytnio wierzyć mapą zasięgu radia DAB+. Według owych map Nysa jest na pograniczu, lub nawet poza zasięgiem odbioru.

Skusiłem się podłączyć do gniazda antenowego tunera Onkyo T 4030 kawałek drutu w celu eksperymentu, okazało się, że tuner odbiera 8 stacji radiowych DAB+.

Sporo zastrzeżeń można mieć do jakości programowej nadawanych audycji, dominują co kilka minut reklamy i konkursy, a Polskie Radio to nie są stacje komercyjne. Szkoda miejsca na takie stacje jak PR-24, External nadających wiadomości w jakości monofonicznej, co również czynią pozostałe stacje. Tuner Onkyo T-4030 jest bardzo udanym i zaawansowanym urządzeniem, kompromituje on jakość nadawania, każda stacja różni się poziomem wyjściowym, kompresja jednak jest słyszalna. Bardzo dobrym rozwiązaniem są gniazda wyjściowe coaxial, optical również dla FM. Czy warto zainwestować w tuner DAB+, moim zdaniem dla tej ilości programów i jakości programowej nie warto, prawie to samo mamy na UKF. Programy Czwórka i Rytm mogą być nadawane z lepszą jakością oraz z dużo lepszym repertuarem muzycznym. Porównanie radia DAB+ do jakości dobrze nagranej płyty CD jest raczej chwytem reklamowym. Mam nadzieję, że w przyszłości wszystkie programy będą nadawane chociaż z jakością jak Program II Polskiego Radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda miejsca na takie stacje jak PR-24, External nadających wiadomości w jakości monofonicznej, co również czynią pozostałe stacje.

Chyba sobie żartujesz tak się składa,że PR 24 to najlepsza stacja w DAB+ w dodatku całkowicie bez reklam nie licząc oczywiście wartościowej dwójki i trójki ale te dwa ostatnie są też dostępne w FM a PR24 nie.Co niby mieliby umieścić na swoim mux-ie ?? stacje z muzyką Disco-Polo ?? :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19882misiek napisał:

Co niby mieliby umieścić na swoim mux-ie ?? stacje z muzyką Disco-Polo ?? :crazy:

 

Gatunków muzycznych jest ponad 100, więc do wyboru jest wszystko co dusza zapragnie. Jeżeli PR 24 jest takie dobre, przeplatane muzyką, dlaczego jest w mono?

Usunąć program External i będzie w stereo, nawet w lepszej jakości. Posiadam kilkadziesiąt oryginalnych płyt CD, HDCD, SACD i mnie osobiście na tym nie zależy, ale jeżeli kupiłem tuner DAB to mogę mieć wymagania. Płacę abonament RTV od ponad 40 lat w stosunku do ponad 50% niepłacących za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, dlatego brakuje funduszy. Szkoda tylko, że kilkadziesiąt gatunków muzycznych polskiego radia jest w pakiecie internetowym, bez możliwości odbioru na serwerach radia internetowego, możliwość odbioru jest tylko za pomocą komputera. Można by najlepsze gatunki muzyczne przenieść do radia DAB+, wiadomo są to początki rozwoju techniki DAB, więc poczekajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PR 24 nadaje w mono ponieważ od przyszłego roku w tej stacji w ogóle nie będzie muzyki.Co do External tu pełna zgoda stacja zbędna.

No ale niestety stacja zostanie tak jak TVP Polonia w DVB-T a szkoda bo za to Polskie Radio mogłoby uruchomić jeszcze jeden projekt radiowy.

Tymczasem wiadomo już co nieco o emisji w Krakowie na kanale 12D a mianowicie będzie ona nadawana z "Chorągwicy" z polaryzacją pionową (V) oraz charakterystyką kierunkową. Termin startu nie ulegnie zmianie więc w stolicy mojego województwa na bank już za kilka tygodni zawita emisja w technologii cyfrowej. Emisja zawierać będzie 12 stacji w tym między innymi dodatkową stacje Radia Kraków która to zostanie uruchomiona już niedługo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają to być następujące stacje:

Polskie Radio

1. PR 1

2. PR 2

3. PR 3

4. PR 4

5. PR 24

6. External

7. Rytm

8. Krasnal (dla dzieci - docelowo)

9. Retro (dla starszych - docelowo)

10. Eureka (popularnonaukowy bodajże a'la BIS - docelowo)

Radio Kraków

11. Stacja główna

12. Stacja autorska - tu mam pewne informacje o stacji wraz z datą startu ale nie wiem czy o nich mówić bo mam je od stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Krasnal, Eureka i Retro ruszą w przyszłym roku. Na bank natomiast już niedługo (być może nawet pod koniec stycznia) ruszy dodatkowa stacja krakowskiej rozgłośni regionalnej.

Radio Kraków z tego co wiem ma już na niego pomysł i naprawdę wydaje się on bardzo interesujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio Wrocław chce z kolei od nowego roku ruszyć ze stacją poświęconą kulturze. To będzie najprawdopodobniej radio przygotowane na wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury 2016. Na antenie Radia Wrocław cały czas lecą autopromocje zachęcające do zgłaszania pomysłów na nowe radio.

Ciekawe, że do DAB+ chcą dać swój 3 kanał radiowy, a nie dają już istniejącego Radia RAM (program miejski Radia Wrocław).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Krasnal, Eureka i Retro ruszą w przyszłym roku. Na bank natomiast już niedługo (być może nawet pod koniec stycznia) ruszy dodatkowa stacja krakowskiej rozgłośni regionalnej.

Radio Kraków z tego co wiem ma już na niego pomysł i naprawdę wydaje się on bardzo interesujący.

 

Radio dla Dzieci pod roboczą nazwą Krasnal miało ruszyć pod koniec grudnia 2013, mamy połowę grudnia 2014 u dalej nic, więc nie cieszył bym się teraz, że za nie długo nowe stacje mają się pojawić. Planowane uruchomienie zawsze można zmienić, jak dotychczas robi Polskie Radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Radio Eureka oraz Radio Retro w przyszłym roku nie ma najmniejszych szans.Natomiast w najbliższych tygodniach ruszy stacja dla dzieci.W wywiadzie dla portalu Tyflopodcast przedstawiciele PR powiedzieli,że w styczniu DAB+ ruszy tylko w Gdańsku,Krakowie,Poznaniu i Kielcach a w drugim kwartale 2015 w pozostałych aglomeracjach na które rozstrzygnięto przetargi.Wynika z tego,że PR po raz kolejny zmieniło plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Eureki chyba bardziej wypadałoby aby stacja nosiła nazwę Radia Bis gdyż pozwoli to na wyciągnięcie z archiwum materiałów emitowanych dawniej na antenie tej stacji.

Co do Retra i Krasnala to mam nadzieje że publiczny nadawca radiowy się jednak skupi i uruchomi emisje nie tylko tych stacji ale i DAB+ w brakujących miastach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...