Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem, przecież jeszcze nie tak dawno TVP płaciła za MUX-3, za połowę MUX-1, a dodatkowo jeszcze za TVP 1, TVP 2 i TVP Info w analogu. Teraz płaci tylko za MUX-3 z doświetleniami - czyli jest sporo do przodu. Tak samo nikt im przecież nie nakazał zapewnienia odbioru MUX-3 wewnątrz pomieszczeń w większych miastach - zrobili to z własnej woli.

Prywaciarze nie doświetlają np. MUX-2 dlatego, że nie mają w tym interesu (własne platformy sat), a nie to, że ich na to nie stać. No przecież w analogu taki Polsat czy TVN płacił dużo więcej za nadawanie kanału analogowego niż za wykorzystywanie obecnie 2/8 pojemności MUX-2.

Jeżeli MUX-8 nie będzie miał doświetleń, to co na nim się znajdzie? TVP Sport HD, TVP Premium HD za darmo nie dadzą, przenieść TVP 1 HD i TVP 2 HD z MUX-3 też nie będą mogli, a jak stworzą na siłę TVP Polonia HD czy TVP Rozrywka HD, to będą musieli usunąć ich wersje SD z MUX-3, a tym samym obniżą sobie oglądalność tych stacji i narażą się na krzyki niezadowolonych ludzi (którzy nie będą mogli odbierać tych programów z MUX-8, a odbierali je z MUX-3).

 

Skąd wziąłem te 10 kw? Ze strony UKE. Poszukaj w starszych komunikatach.

Podrzuć linka, w którym konkretnie komunikacie to było. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie TVP dostanie MUX VIII i przeniesie coś z MUX III (podmieniając wersję SD na HD) to krzyki jakieś na pewno będą. Ciekawe też czy w takim przypadku będziemy mieć drugi sezon serialu "Babcia Lodzia" ;) Ciężko będzie przecież ludziom wytłumaczyć, ze te super nowoczesne anteny kierunkowe to jednak takie nowoczesne nie są i niejedna osoba będzie musiała dokupić drugą antenę, zwrotnicę antenową a może nawet i cały maszt postawić bo antena na VHF mała nie będzie a to wszystko żeby mieć więcej niż dwa programy HD. Co gorsza nie jedna osoba może i miała antenę na VHF przed cyfryzacją i stwierdziła, że ona się już nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro max moc nadajnika pracującego w VHF to 10 kW to rzeczywiście fale vhf muszą się daleko rozchodzić ;)

Draco twierdzisz że ten MUX będzie odbierało poniżej 80% ludności. Akurat w dokumentacji konkursowej jest zapisane że pokrycie w ciągu "jakiegoś" czasu musi wynieść minimum 95% obszaru Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od UKE w sprawie nadajników i mocy MUX-8. Wygląda na to, że niepotrzebnie namieszałem. Wybaczcie. Tamte informacje odnosiły się do multipleksu radiowego, nie TV. Jednak nie we wszystkim się myliłem. :)

 

UKE mi napisał, że:

- MUX-8 nie będzie miał wytycznych co do mocy ERP, UKE nie będzie nic narzucać; zwycięzca musi się trzymać tylko przepisów międzynarodowych, które mówią że nie należy przekraczać 200 kW

- liczba nadajników też nie została narzucona; nadajników ma być tyle, żeby wystarczyło na pokrycie wymaganej liczby ludności (doświetlenia zależą od zwycięzcy, ale raczej nie wchodzą w grę - spełni wymagane minimum i tyle)

- zasięg to 95% liczby ludności zamieszkującej terytorium kraju; czyli pokrycie terytorialne nie zostało określone, może być ono ciut niższe od % liczby ludności (co do tego, miałem rację - mieszkańcy gór mogą zapomnieć o odbiorze tego mux'a ;))

- zwycięzca ma 2 lata na to, żebyśmy mogli stabilnie wszyscy odbierać MUX-8 anteną na zewnątrz budynku; 2 lata na to, żeby można go odbierać na antenach o niższej mocy (wewnętrznych, zewnętrznych, ruchomych), na przynajmniej 10 obszarach, w których będą nadawać (około 50% ludzi w kraju?); 3 lata na pokrycie sygnału, tak żeby na antenach o niższej mocy mogli odbierać wszyscy (95% ludności z terytorium Polski)

- wygrany ma 10 miesięcy na rozpoczęcie nadawania, na co najmniej 7 obszarach wymienionych w dokumentacji konkursowej (czyli nie muszą startować od razu wszędzie)

A teraz najciekawsze, wg. mnie:

- zwycięzca musi nadawać kanały tylko TVP, bezpłatnie i w HD (ten punkt rozwiewa wątpliwości, że to konkurs tylko na operatora; czyli nie ważne kto będzie operatorem, kanały i tak będą od TVP)

- nie będzie multipleksu na pół kodowanego, bądź kodowanego w całości

- UKE, KRRiT ani operator nie mogą nakazać TVP oferowania bezpłatnie swoich komercyjnych kanałów (zapomnijcie o TVP Sport, TVP Premium i TVP Seriale w tym multipleksie)

- TVP może umieścić tu nowe kanały HD, albo wersje HD kanałów istniejących na MUX-3 (mają 30 dni na ich wycofanie z tego multipleksu, jeśli się zdecydują)

- każdy program ma zajmować 1/4 multipleksu [czyli będą tylko 4 kanały HD; punkt bez sensu, a co jak wybiorą DVB-T2 z HEVC? będziemy mieli tylko 4 kanały z wysokim bitrate? A może to furtka na przyszłość dla 4K? W końcu ten mux jest na 15 lat. Bardzo dobry zapis. Oby tak było.]

- możliwe standardy kodowania video: DVB-T H.264/AVC (MPEG4; HP@L4) i DVB-T2 H.265/HEVC (MP@L5.2); fonia: E-AC-3 (DolbyDigital+) i MPEG-2 Layer II (bardzo liczę na ten HEVC; i po co ten MPEG-2? Nadal będzie nikomu niepotrzebna ścieżka dźwiękowa.)

 

Niestety jest to tylko projekt do konsultacji. Czyli, wiele jeszcze może się zmienić po rozpatrzeniu, stanowisk zainteresowanych, przez UKE. Właściwi konkurs powinien ruszyć na jesieni albo pod koniec roku (w zależności od tego, czy procedur nie będzie trzeba powtarzać). Jeśli konsultacje będą się przeciągać, konkurs może być dopiero w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To nie jest dobry pomysł. Zrobi się zamieszanie z poplątaniem. TV Puls będzie musiał oddać (?) miejsce z MUX-2. I co, Puls 2 będzie miał lepszy zasięg od TV Puls? Ale zapewne miejsca nie oddadzą, bo mają je zagwarantowane w ustawie i będzie dubel SD. TVN i Polsat też zaraz zaczną domagać się miejsca na HD. A nie będą mogli dostać, bo inne multipleksy przed 2016r. nie powstaną. Dlatego uważam ten pomysł za zły. MUX-8 w całości dla TVP albo dla kanałów płatnych w nowym systemie DVB-T2. Wersje HD istniejących kanałów pojawią się dopiero ok. 2024 roku. Kiedy pokończą się obecnie wydane licencje i będzie można zmienić system, rozdając nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była już o tym mowa i zapisy prawne będą musiałyby być raczej zmodyfikowane bo ewentualne przeniesienie obecnie dostępnego programu w DVB-T w jakości SD do MUX VIII i zmiana standardu na HD będzie równoznaczne ze zwolnieniem obecnie zajmowanego miejsca po zapewne jakimś krótkim okresie przejściowym. Mówiąc prościej "albo rybki, albo akwarium".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie zgodzi się na przenosiny i oddanie miejsca, zapomnij. Telewizje już sporą kasę zainwestowały w nadawanie na MUX-2. Co najwyżej zgodzą się, jeśli w to miejsce będą mogli uruchomić inny własny program. Teraz powstały już pewne zależności, których nie można ignorować. Poza tym, KRRiT musi dbać o równe traktowanie podmiotów. Nie można dać miejsca np. TV Puls HD, jednocześnie zapominając od TVN HD czy Polsacie HD. Nie, raczej nie liczył bym na te kanały HD, przed zmianą systemu na T2.

 

Dzisiaj UKE przedłużył do 18 sierpnia konsultacje tego projektu na MUX-8. Myślę, że jeszcze nie raz to się będzie przeciągało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na muksie ósmym powinny być kanały: TVP Dokument, VOX Music TV, Polonia 1 i Tele 5, kolejnych kopii w HDTV z SDTV nie powinno być, bo to tylko zaśmiecałoby muksy. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile Tele5 w DVB-T pewnie miałoby jako taką oglądalność o tyle na Polonii 1 wg mnie nie ma nic ciekawego. Szkoda, że losy tej stacji nie potoczyły się inaczej... Obecnie przez większą część dnia są telezakupy, chyba, że komuś na lekkich erotykach zależy w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na muksie ósmym powinny być kanały: TVP Dokument, VOX Music TV, Polonia 1 i Tele 5, kolejnych kopii w HDTV z SDTV nie powinno być, bo to tylko zaśmiecałoby muksy. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Ja bym tą listę jeszcze bardziej sprecyzował: Disco Polo Music, Muzo.tv, TVP Dokument, Tele 5, TVS, TVR, ITV, VOX Music TV, Stars.tv czyli razem 9 stacji telewizyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie w MUXie mogą być niekodowane. A na satelicie to już od nadawcy zależeć będzie.

Teraz też masz większość kanałów MUXach dostępne, a na sat kodowane. Wyjątkiem masz tylko POLO, ESKA TV, FOKUS TV, TRWAM, TVP POLONIA, TVP KULTURA, TVP HISTORIA z Astry, TVP INFO z Astry.

 

Tutaj naprawdę może teoretycznie się pojawić każdy kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak dla mnie, to z ntc powinny zniknąć polsat, tvn, tvn7 i puls, w ich miejsce dodałbym kinopolska, kinopolskamuzyka, tvr, tele5 i starstv - zmieściliby te 5 kanałów bez problemu, a w Mux8 dać pulshd, polsathd, tvnhd, tvn7hd. :-)

 

a tzw. mux lokalny powinien być dostępny w całej Polsce. Wyglądałoby to tak - 1. VOX MUSIC TV, 2. POLSAT2, 3. TVS, 4. MJUZIK.TV, 5. 4FUN.TV, 6. POLSAT FILM, 7. KANAŁ LOKALNY1 - np. w Poznaniu Wtk lub LechTV, w koszalinie pomeraniatv, w radomsku ntl, itd, 8. Kanał lokalny2, np. w Poznaniu tvwielkopolska. U mnie w Trzciance chciałbym astatv i wtk. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że to dopiero projekt konkursu.

 

Mówiłem, że będzie krytyka takiego postawienia sprawy przez KRRiT. Teraz będą mieli czas na rozpatrzenie tych stanowisk. Jeśli nie będą miały pozytywnego wpływu, to wkrótce powinien zostać ogłoszony właściwy konkurs na operatora. Jeśli nie, to niestety będzie się sprawa przeciągała. Mam nadzieję, że nie skończy się na bezustannym szlifowaniu projektu. Tak czy siak, operatorem zostanie pewnie Emitel. To oni naciskają, mają sprzęt oraz pieniądze i najbardziej im zależy na zarobieniu nowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...