Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bezpłatna tv płatnej nigdy nie zastąpi bo zawsze będą osoby, które chcą zobaczyć coś więcej niż daje "darmowa" telewizja. Jeśli MUX VIII miałby pójść pod bezpłatne kanały HD to w pierwszej kolejności zapytałbym dotychczasowych nadawców (TVN, POLSAT, TV4, TV PULS) czy są zainteresowani nadawaniem w HD, jeśli miałby pójść pod bezpłatne kanały SD to wpierw wystarczyłoby zapytać "przegranych" z dotychczasowych konkursów czy nadal są zainteresowani wejściem w DVB-T. Może okazałoby się, że znajdzie się dwóch nadawców zainteresowanych wejściem w HD i będzie miejsce jeszcze na trzy programy SD. Jeśli zainteresowania nadawaniem FTA by nie było wówczas dopiero bym ten MUX VIII przeznaczył na płatną telewizję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie MUX 8 powinien być darmowy, w DVB-T i nie być całkowicie przeznaczony na HD bo ma niedużą pojemność. Na nowsze standardy oraz HD powinien być przekazany MUX 5.

 

W MUX 8 mógłby się znaleźć: DMAX, TVS, jakiś kanał info, dla kobiet, dla mężczyzn, sportowy, dla młodzieży. To była by bardzo dobra oferta.

 

No cóż my nie decydujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dvb-t potrzebne są zmiany:

mux3 usunięcie Poloni i Rozrywki (powtórka,powtórek nic konkretnego jedne te same kabarety festiwale a koncertów brak)w ślad poprawienie kanałów HD

a co do muxa 8 to wprowadzienie DVB-T2 i kanały HD:

Puls,Polsat,TVN,TVP Info lub dodatkowo wprowadzić SD TVPSport Dmax,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T2 tylko jeśli miałby to być MUX kodowany (wówczas niech operator martwi się o sprzęt dla abonentów), jeśli będzie FTA to tylko jako DVB-T żeby nie trzeba było dekoderów/telewizorów prawie nowych wymieniać. Minie 10 lat i wówczas nad DVB-T2 można pomyśleć globalnie (wszystkie MUXy), tak ja to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10 lat DVB-2 HEVC to będzie przeżytek - stoimy trochę na rozdrożu - trochę za wcześnie na DVB-T2 HEVC (dopiero 2 lata po wy. analogu) ale za późno na DVB-T MPEG4 (przynajmniej jesli chodzi o HD)

W innych krajach "trafili" czasowo z tym lepiej jak np. w Czechach gdzie już troche sobie to DVB-T ponadawało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T2 HEVC za 10 lat nie będzie przeżytkiem. Zgadza się że o wiele za wcześnie na T2 i HEVC. Wszyscy odbiorcy mają sprzęty przystosowane do obecnego systemu.

Nikt nie będzie kupował dodatkowe sprzętu! Jeszcze na dodatek większość odbiorców DVB-T to osoby starsze, którym wystarczy to co jest i nie będą kupować dekodera do kilku kanałów.

Pozostali nie będą również kupować dekodera do kilku kanałów, tylko podpiszą umowę z PAY-TV na najtańszy pakiet z dekoderem za 1zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I okazuję się, że telewizja naziemna nie jest taka prosta. Kolejny MUX! A z niego nic nie wynika. Wiadomości skąpe. Dopiero rozpoczynają postępowanie konsultacyjne. A to dopiero projekt? Czyli sami nic nie wiedzą. Nie wiedzą, jakie będzie wzięcie i zainteresowanie przez samych nadawców. Rzucają hasło i czekają na odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ten MUX nie będzie kodowany zwłaszcza że na nim będzie Telewizja Polska która kodować swoich programów po prostu nie może.
Może kodować i to właśnie robi na satelicie. Warunki konkursu na MUX-8, ani ustawa nie zabrania TVP uruchomienia kanałów kodowanych w NTC. Więc teoretycznie możemy się doczekać multipleksu, tak jak mówiłem wcześniej, pół kodowanego, a pół nie.

 

(...) Prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie, albo się zmieni Prezes
Sugerujesz, że to obecny prezes blokuje TVP Sport w naziemnej? Przypominam, że to nie za jego kadencji zdecydowano o zakodowaniu tego kanału. Pisałem o tym wielokrotnie, musi zmienić się abonament. Czyli nie może być tylu wymigujących się od opłat. :P

 

@TV i HD:

Przeciągają, ale w ramach prawa i dozwolonych procedur. KRRiT odpowiedziała przecież Emitelowi w wyznaczonym czasie. UKE, zaraz po konsultacji z KRRiT, ogłosiło projekt zagospodarowania i konsultacje. Do 11 sierpnia mają czas wypowiedzieć się wszystkie pozostałe zainteresowane strony. Po tym czasie, UKE wraz z KRRiT będą miały czas na analizę stanowisk podmiotów. Jeśli nie będzie większych zastrzeżeń, to sprawa ruszy dalej. A jak będą (w co nie wątpię), to trzeba będzie poprawić dokumentację konkursową i cała procedura konsultacji się powtórzy. Czyli kolejne 3-4 miesiące w plecy. Nawet jeśli obejdzie się gładko i TVP dostanie MUX, to chyba nie wystartują od razu... Chyba będą mieli czas 10 miesięcy, jeśli dobrze pamiętam? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie nie ma problemu, żeby część multipleksu kodować a część nie jednak od strony biznesowej takie rozwiązanie nie ma wg mnie sensu bo o ile znajdzie się ktoś chętny do zakupienia pakietu przykładowo 7-8 programów SD to pakiet powiedzmy 3-4 programów kodowanych będzie już znacznie mniej atrakcyjny. Czasy kiedy mieliśmy jeden program kodowany (Canal+) za który sporo osób płaciło oddzielny abonament to już historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli MUX miałby być pół kodowany pół nie to na pewno zmieściliby więcej kanałów. Powiedzmy że 10-12 kanałów: 3-4 darmowe reszta płatna.

Przy płatnym MUX byłoby zapychanie jak w MUX 4, gdzie jest obecnie 8 kanałów + kanały mobilne które razem zajmują tylko połowę MUXa, a na dodatek chcą włączyć jeszcze 4 kanały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pisze o zasięgu i mocy tego MUX'a. Mnie udało się wygrzebać ciekawe dane. Wynika z nich, że 8 multipleks będzie miał przydzielonych 21 kanałów dla 21 regionów, a maksymalna moc nadajnika nie będzie przekraczać 10 kw. Dla porównania MUX-1 ma 53 kanały i maksimum 100 kw. Oczywiście pasmo VHF lepiej się rozchodzi w terenie i jest mniej podatne na zakłócenia. Ale to oznacza, że MUX-8 będzie miał zasięg tylko ok. 85% powierzchni Polski. Oczywiście lepszy odbiór będą mieli ludzie posiadający anteny reflektorowe, przy kierunkowych będą większe problemy z odbiorem. Mieszkańcy gór chyba będą sporo narzekać, bo raczej nie będzie doświetleń - jak w przypadku MUX-3. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak MUX-8 dostanie TVP, to pewnie doświetlenia będą. Skoro w analogu doświetlali TVP 1 i TVP 2, to dlaczego w cyfrze nie mieliby doświetlać 2 MUX-ów? Koszty chyba będą podobne. W analogu potrzebne były 2 nadajniki dla TVP 1 i TVP 2, w cyfrze także potrzebne będą 2 nadajniki dla MUX-3 i MUX-8. A że w cyfrze w jednym kanale da się upchnąć więcej stacji, to przecież tylko TVP na tym zyska. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto/co zagwarantuje te doświetlenia? TVP nie dostanie już pieniędzy z Unii. Nie zmusza ich do tego żadna ustawa (jak w przypadku MUX-3). Radzę się oswajać z mniejszym zasięgiem. Nie ma na to pieniędzy, co potwierdzają moje źródła w TVP. Podobno też moje wyliczenia są zbyt optymistyczne, i realny zasięg będzie nawet poniżej 80%, bo ludzie w większości mają beznadziejne instalacje antenowe. Analog to była inna bajka i dotyczyła głównych kanałów. TVP nic nie zyska (jeśli to oni wygrają), bo koszty spore, a wzrost widowni niewielki. Wysłałem zapytanie do UKE w tej sprawie - zobaczymy, co mi odpiszą.

 

@Poland:

Emitel nic nie zrobi z nadajnikami, dopóki im ktoś nie zapłaci. A nic nie wskazuje, że będą doświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak to, za czasów analogu było ich stać (i to bez funduszy unijnych) na doświetlanie 2 kanałów, a teraz już nie? TVP 1 i TVP 2 w analogu to przecież to samo co MUX-3 i MUX-8 w cyfrze (2 kanały - 2 nadajniki). Jaka ustawa zmuszała TVP do doświetlania MUX-3? Sądziłem, że to była tylko ich dobra wola.

@draco_san, w którym dokumencie wyczytałeś, że max. moc nadajnika MUX-8 nie przekroczy 10 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czasach analoga doświetlali główne kanały - teraz wszystkie główne kanały mają już doświetlenia w MUX-3. TVP nie miała kasy nawet na tamte (MUX-3) i musiała żebrać w Unii, a co dopiero teraz. Nowego źródełka z UE już nie będzie - pomoc jest tylko 1. Niestety, ale wcześniej więcej ludzi płaciło abonament RTV. Teraz jest z tym dużo gorzej. Dobra wola? Akurat - zmuszała ich do tego ustawa o cyfryzacji. Były w niej zapisy o docieraniu z kanałami TVP1, TVP2 i Regionalnej do 99% populacji kraju (jeśli dobrze pamiętam). Dlatego musiały być doświetlenia. Zauważ, że dla MUX'ów 1 i 2 takich zapisów już nie było, dlatego nie są one doświetlane. Nadawcy komercyjni uważają je za nieopłacalne. TVP w przypadku MUX-8 też uważa tak samo. Skąd wziąłem te 10 kw? Ze strony UKE. Poszukaj w starszych komunikatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...