Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że Stars TV będzie się starał o miejsca w MUXach lokalnych, których pewnie będzie przybywało z czasem. W ogóle cały ten MUX VIII jeśli będzie oferował coś ciekawego spowoduje, że instalatorzy anten nie będą narzekać na brak zajęcia a producenci sprzętu (anteny, zwrotnice, itp.) będą zacierać ręce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nasze gdybania rozwiewają te słowa prezes UKE:

- Na­ra­żam się na prze­kro­cze­nie ter­mi­nów usta­wo­wych, myślę jed­nak, że jest to zbyt po­waż­na spra­wa, aby­śmy sztyw­no trzy­ma­li się za­pi­sów usta­wo­wych i roz­strzy­ga­li to bar­dzo szyb­ko. Na­le­ży do tej kwe­stii po­dejść nie z po­śpie­chem, a z roz­wa­gą.
- Czekam na decyzje rządu. Do tego czasu konkursu nie będzie. To kolejny multipleks, o który występuje komercyjny podmiot. Nie mogę technicznym przydziałem częstotliwości decydować o kwestiach programowych. Nie czuję się władna kształtować ład medialny w Polsce.

KRRiT też nieco rozwiewa wątpliwości:

KRRiT uważa, że najlepiej decyzje podejmować jesienią tego roku lub później.
Źródło -Co z MUX 8? Decyzja jesienią lub później?

 

Te słowa oznaczają, że nie poznamy szybko losów MUX-8. Prezes UKE i KRRiT nie chcą sami decydować i będą przeciągali losy tego multipleksu, ile się da i wbrew prawu. Pewnie aż do czasu, gdy politycy napiszą ustawę z dalszymi losami cyfryzacji i zagospodarowania multipleksów. Tym samym wszystkie scenariusze stały się możliwe (w tym i konkurs na kanały, jak w MUX-1). Niestety, to może trochę potrwać. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli do tego multipleksu dojdą TVP Sport HD oraz TVP Premium HD a z MUX3 przejdą TVP1 HD i TVP2 HD to widzę plusy tego multipleksu. Bo na trzecim multipleksie zwolni się troche miejsca na nowości w SD (w liczbie trzech kanałów bo czwarte byłyby TVP Seriale) a to oznacza że widziałbym plusy obecności ósmego multipleksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się stało, że KRRiT przyjeła takie stanowisko. Nadawca publiczny emisję multipleksu powierzy pewnie Emitelowi (jeśli to ostatecznie przejdzie). Ale tym wymogiem "HD", KRRiT nabiła im niezłego ćwieka.

 

Z MUX-3, ze względu na ustawę i zasięg, nie będzie można przerzucić tutaj TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Regionalnej. Raczej mało prawdopodobny jest powrót, do starego rozwiązania - dublowania (SD i HD) kanałów TVP1 i TVP2 na dwóch multipleksach. TVP Info też raczej nie przeniosą, bo kanał ma poważną konkurencję (TVN24, Polsat News) i nie pozbawią go atutu zasięgu. TVP Polonii w HD na pewno nie uruchomią, bo to na razie jest mało opłacalne i nie ma przymusu "hadeizacji" ;). Zostają nam więc tylko TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka. Ale w sumie, po co je przenosić? Kanały TVP oglądają głównie ludzie starsi i to oni są widzami dwóch pierwszych. Wątpię, aby chciano ich męczyć kolejnym przeprogramowywaniem tunerów i zabawą antenami w VHF. Jeśli cokolwiek zostanie przeniesione z MUX-3, to tylko TVP Rozrywka. Niewielkim kosztem, poprawi się w ten sposób jakość pozostałych jego kanałów.

 

Zatem, na MUX-8 możliwa jest TVP Rozrywka HD. Co jeszcze? Prawie na pewno TVP Dokument HD. TVP obecnie na dokumenty sporo wydaje i już nie raz starała się o koncesję u KRRiT. Na obecnie przyznanej, już chyba nie zdążą wystartować z kanałem. Ale, zapewnie już niedługo postarają się o nową z HD. Co dalej? Nie liczył bym tutaj na TVP Sport HD i TVP HD. A przynajmniej, nie do czasu wyjaśnienia sprawy z finansowaniem i zmiany sposobu płacenia abonamentu. TVP zapowiedziała też, że nowych kanałów więcej nie będzie, bo nie ma pieniędzy. Maksymalnie (moim zdaniem) można liczyć, jeszcze ewentualnie na TVP Seriale HD. Kanał jest na tyle popularny, że byliby w stanie utrzymać go z reklam. Pozostaje tylko kwestia aktualizacji umów z płatnymi telewizjami kablowymi i satelitarnymi. Oraz zniknięcie z MUX-4 Cyfrowego Polsatu. Nie wiem, na jaki okres mają podpisane umowy... Ale prawdopodobnie CP niedługo, coś tam będzie w nim zmieniał..

 

Podsumowując, ja na MUX-8 widzę 3 i pół kanałów HD: TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Seriale HD oraz niewielkie miejsce na test (np. Sejm HD :] - taki kanał nie potrzebuje dużego bitrate). Przypominam, że w paśmie VHF mamy mniejszą pojemność niż pozostałe multipleksy UKF (stąd moje 3,5 HD).

 

Jeszcze najważniejsza kwestia: jaki będzie system nadawania MUX-8? DVB-T, jak na pozostałych multipleksach? Czy może zdecydują się na DVB-T2 z nowym kodekiem HEVC? Moim zdaniem, powinni zaryzykować T2. I tak ludzie nie unikną grzebania przy antenach, czy wręcz kupna nowych. Przekonanie ich żeby od razu kupili nowy dekoder, nie będzie więc takie trudne. Zachętą będzie spora ilość darmowych kanałów HD. A poza tym, w przyszłości to też ułatwi zmianę systemu w MUX-3. Będzie mniej bolesna, dzięki stopniowym zalewaniu rynku dekoderami T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej całe TVP padnie niż dadzą do naziemnej TVP sport.

 

Jestem przeciwny próbom zawłaszczenia nowego mux przez tego molocha.

Zrobić otwarty konkurs na kanały, tylko dokonać dobrego wyboru i nie dodawać powtórek powtórek powtórek przerywajcych reklamami plusa. Należy dać szanse prywatnym nadawcom. Przecież Discovery i inne zagraniczne koncerny były zainteresowane NTC, ale oczywiście wybrano jakiś fokus tv z dżinglem po którym [beep]ica człowieka strzela, z logo zrobionym w paintcie.

Na pewno by się zgłosili nadawcy którzy by dali kanały o odpowiedniej zawartości merytorycznej a nie tylko powtórki z Polsatu, TVN i TVP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jestem przeciwny Rozrywce i Seriale w HD. W tym MUX może znaleźć się TVP Dokument HD, Sport HD i Premium HD ;) Tak uważam.

Taka opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy Sejm uchwali projekt o powszechnej opłacie audiowizualnej i zapewni im (TVP) stabilne finansowanie. Projekt ustawy w Semie sobie "leży" i się niemrawo rusza. W tej kadencji już raczej nie "podskoczy". Nawet KRRiT zdaje sobie sprawę, że politycy nieprędko tą ustawę ruszą i zamierza podnieść stawki za abonament od przyszłego roku. Jak dobrze pójdzie, dopiero od 2016r. będziemy mieli zmianę. Ale TVP nie będzie tyle czasu czekać z uruchomieniem MUX-8. Z tego co ja słyszałem, oni lobbują za tym, żeby pozwolono zrobić MUX w całości płatny, albo tylko częściowo kodowany. Wczorajszy news z KRRiT takiego rozwiązania jeszcze nie przekreśla, bo to tylko wyrażenie swoich chęci. O tym ostatecznie zadecyduje prezes UKE. A tutaj mogą pojawić się schody i problemy. Trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne i wysłuchać sprzeciwu pozostałych zgłoszonych. A, że sprzeciw będzie można być pewnym jak w banku. Jestem przekonany, że wszystko się rozwlecze (oby do wiosny? :lol2: ). Dlatego ja na pojawienie się TVP Sportu HD w naziemnej tak ochoczo bym nie liczył. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa! Ten Sejm uchwali? Myślę, że nie zabrzmiało politycznie? Następny Sejm w innym rozdaniu może zmienić KRRiT i nici z planów. Taki scenariusz przewiduję a, jak życie wyreżyseruje? Pewne jest to, że jak się nie robi od razu, to kończy się na opowiadaniu. I wyszło w niezamierzonym rymie.

Dlatego, to daleka droga jeszcze. Trudno będzie zrobić MUX w całości płatny, bo jeśli, to ma być publiczna telewizja, to jest jeszcze aspekt społeczny, który jest dalekosiężny. I nie wszystko może się zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP1 HD i TVP2 HD raczej nie zostaną przesunięte szybko do MUX VIII bo po stronie nadawcy musiałoby zostać zapewnione takie samo pokrycie sygnałem jak obecnie MUX III dodatkowo po stronie odbiorców większość musiałaby zmodernizować instalację antenową - dołożyć antenę na VHF.

 

Pomysł na TVP Rozrywka, TVPKultura i Historia w HD to nieporozumienie gdyż większość materiałów jest archiwalna i zostałaby po prostu przeskalowana bez poprawy jakości. TVP Sport HD czy TVP HD raczej też nie będziemy mieć w DVB-T za free ponieważ na ich dystrybucji TVP zarabia, podobnie jest z TVP Seriale, które mamy w płatnym MUXie IV. Co więc miałoby być w MUX VIII nadawane przez TVP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...