Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjęto ustawe  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/zmiany-w-abonamencie-rtv-rzad-przyjal-projekt-zmian/bdnfhk , wiec smiało można będzie wypowiadać umowe ,   a tu macie prawo o czym świadczy http://kompendiumprawne.pl/2013/05/21/konsekwencje-naruszenia-ustawy-o-ochronie-danych-osobowych/

 

wiec kablówki i operatorzy satelitarni niech zaczną sie bać albo zwykły Kowalski wytoczy im wojne , to samo dotyczy marketingu w umowie

 

 

 

 

Podana w umowie z operatorem klauzula o braku zgody klienta na udostępnianie podmiotom trzecim danych osobowych, jest integralną częścią umowy. Złamanie przez operatora tego zapisu, będzie równoznaczne z jego jednostronnym zerwaniem umowy z klientem, ze skutkiem natychmiastowym. Ale to nie wszystko, bo operator popełni jednocześnie przestępstwo, złamie ustawę o ochronie danych osobowych. W związku z tym każdy klient będzie mógł powiadomić prokuraturę o popełnieniu przez operatora przestępstwa. Klient nie poniesie wówczas żadnych kosztów, bo takie sprawy są ścigane z urzędu. A nawet jak jakieś koszty będą, to operator i tak będzie musiał je zwrócić po przegranej sprawie sądowej.
Edytowane przez bigcyc123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze niby jak się ma 2 multiroomy przykładowo, to abonament razy 3? A to jest opłata zarówno za radio jak i za TV?

W przypadku gospodarstw domowych opłata zawsze jest taka sama, niezależnie od tego ile ma się telewizorów czy radioodbiorników. Wynosi ona 22,70 i to jest za radio i telewizję. Gdybyś miał firmę, to wtedy za każdy telewizor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już pisze o nowej ustawie, te 8PLN, to za tv, czy radio i TV? Gdy w gospodarstwie jest osoba zwolniona z opłat, to reszta nie płaci?

To w ogóle nie tak. Będzie to pobierane jak składka ZUS, niezależnie czy masz TV czy nie. Zwolnienia na pewno będą, ale kto to nie wiadomo? To o czym ty piszesz to składka audiowizualna, która wymaga notyfikacji w UE. Te 8 zł będą szły i na radio i TV, ale będzie powszechne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym został zaprezentowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku marca br. Jego głównym założeniem jest to, że w pobieraniu abonamentu będą brali udział operatorzy płatnej telewizji, którzy mają przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów, za co otrzymają wynagradzanie."
 

Hmm... Chciałbym zobaczyć tekst tej nowelizacji. Jeśli rzeczywiście jest tam takie zdanie to :D Co to zmienia? Praktycznie nic. Tworzy tylko dodatkowe koszty, wprowadza chaos. Nie zgłosisz posiadania TV u operatora to teoretycznie mogliby nasłać kontrolę, ale chwila... Teraz też mogą, a przecież operator ma podać dane tych, którzy dobrowolnie się przyznają, że telewizor posiadają, a nie wszystkich abonentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co radzicie? Czekać na pismo od operatora (o chęci przekazania danych), a dopiero po tym wypowiadać umowę? Wydaje mi się że to najbardziej rozsądne, bo siłą rzeczy nie wiadomo jak na ustawę zareaguje operator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś płacić karę to nie wypowiadaj. Po co? Nie masz zarejestrowanego TV to nie zapłacisz. Poczta Cię przyjdzie skontrolować, nie wpuścisz. Dopiero przy podpisywaniu nowej umowy może być kruczek typu; bierzesz pakiet telewizji od np. CP czyli przyznajesz tym samym, że telewizor posiadasz. Od tego momentu płacisz bo mają świstek, że przyznałeś się do posiadania odbiornika. Raczej bym radził przedłużać umowę póki zapisu "kupujesz pakiet = masz TV" w umowach z operatorami nie ma. 

 

Poza tym jak już mówiłem, po przeczytaniu tekstu ustawy dopiero będzie można wyciągać wnioski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Od dnia wejścia w życie ustawy aktywny abonent podlega domniemaniu posiadania odbiornika TV.

W ramach „pomocy” poczcie, która nie radzi sobie z identyfikacją osób mających odbiorniki operatorzy (np. UPC, CP, NC+) mają informować pocztę o każdej zawartej umowie i podawać dane do identyfikacji tej osoby. Dzięki domniemaniu = płacisz za usługi TV = masz TV = powienieneś płacić abonament.

Dostawcy usług TV mają przekazywać informację przy zawieraniu nowych umów, że zawarcie takiej umowy = domniemanie, że ma się odbiornik TV i że dane zostaną w ciągu 30 dni przekazane poczcie.

Poczta może trzymać dane osoby, która wyrejestrowała odbiornik przez 5 lat, chyba że jest to osoba, która odbiornika rejestrować nie musi (tutaj nie widać zmian co do zasad) pod warunkiem, że osoba zwolniona nie ma zaległości bądź postępowań egzekucyjnych.

 Operatorzy TV dostają rekompensatę za przekazywanie naszych danych (żeby zmniejszyć ich koszty za udział w procederze).

Umowy podpisane przed wejściem w życie ustawy są traktowane tak jakby zostały zawarte w tym właśnie dniu.

Do 30 dni od wejścia w życie ustawy operator poinformuje nas o terminie przekazania naszych danych. Będzie to w tej samej formie w jakiej dostajemy fakturę za TV czyli np. mailem bądź pocztą.

 

Jeśli coś pominąłem, przeoczyłem bądź przeinaczyłem proszę o poprawienie mnie. Nie chciałbym wprowadzać kogoś w błąd złą interpretacją. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad:7

 

A co jeśli nie wyrażam zgody na przekazanie danych? Mogę rozwiązać bezkarnie umowę. Odpowiedź: pewnie NIE, bo zmiana prawa. Ale tym tropem to można pozmieniać wiele rzeczy ustawowo (w tym dług. minimalne/maksymalne umów a nawet obciążyć każdego Abonenta opłata za wspom. abonament RTV do rachunku) i dalej jest wszystko OK.

 

NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT w historii

 

Ad:2

 

Pomijam fakt, że antenę naziemną można uznać za fakt pos. odbiornika. A kto jeśli zawarł umowę a korzysta z TV w sposób mobilny (w ramach opcji GO)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś płacić karę to nie wypowiadaj. Po co?

 

Będę chciał bezkarnie wypowiedzieć umowę w zawiązku z jej złamaniem przez CP. Nie godzę się bowiem o przekazanie moich danych obcym podmiotom. Niech CP kombinuje z nazwami usług lub przenosi interes za granice kraju. Ja swoich danych nie dam "sprzedać"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ktoś się wziął za to porządnie. Tylko to nie rozwiązuje kwestii niepłacenia abonamentu przez osoby mające NTC.  Nie dziwi,że operatorzy się burzą, bo boją się odpływu abonentów. Solorz już zrobił ruch wyprzedzający wprowadzając Polsat Sport i PSE w jakości HD do najniższego pakietu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  1. Od dnia wejścia w życie ustawy aktywny abonent podlega domniemaniu posiadania odbiornika TV.
  2. W ramach „pomocy” poczcie, która nie radzi sobie z identyfikacją osób mających odbiorniki operatorzy (np. UPC, CP, NC+) mają informować pocztę o każdej zawartej umowie i podawać dane do identyfikacji tej osoby. Dzięki domniemaniu = płacisz za usługi TV = masz TV = powienieneś płacić abonament.
  3. Dostawcy usług TV mają przekazywać informację przy zawieraniu nowych umów, że zawarcie takiej umowy = domniemanie, że ma się odbiornik TV i że dane zostaną w ciągu 30 dni przekazane poczcie.
  4. Poczta może trzymać dane osoby, która wyrejestrowała odbiornik przez 5 lat, chyba że jest to osoba, która odbiornika rejestrować nie musi (tutaj nie widać zmian co do zasad) pod warunkiem, że osoba zwolniona nie ma zaległości bądź postępowań egzekucyjnych.
  5.  Operatorzy TV dostają rekompensatę za przekazywanie naszych danych (żeby zmniejszyć ich koszty za udział w procederze).
  6. Umowy podpisane przed wejściem w życie ustawy są traktowane tak jakby zostały zawarte w tym właśnie dniu.
  7. Do 30 dni od wejścia w życie ustawy operator poinformuje nas o terminie przekazania naszych danych. Będzie to w tej samej formie w jakiej dostajemy fakturę za TV czyli np. mailem bądź pocztą.

 

Jeśli coś pominąłem, przeoczyłem bądź przeinaczyłem proszę o poprawienie mnie. Nie chciałbym wprowadzać kogoś w błąd złą interpretacją. 

 

Czy ktoś z Was się orientuje kiedy jest głosowanie w Sejmie?

Po głosowaniu 1 m-c na wejście ustawy w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to głosowanie nie było dziś?

Wydawało mi się że teraz tylko czekać na podpis prezydenta :P

 

A ciekawe co z osobami tj jak ja - umowe na tv mam na siebie, z rodzicami nie mieszkam a to oni moją umowę abonencką wykorzystują gdyż ja nie korzystam z tv - zaczyną pobierać ode mnie chociaż telewzior posiadam tylko pod konsole, oraz od rodziców jeśli nie mają żadnej umowy, a w rejestrze są bo cycklinicze opłacają..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ktoś się wziął za to porządnie. Tylko to nie rozwiązuje kwestii niepłacenia abonamentu przez osoby mające NTC.

"Porządnie" to by było wtedy, gdyby opłatą obarczeni byli wszyscy, a nie wybiórczo. Dodatkowo sposób "kupowania" danych jest mocno nieporządny!

Ja tylko cierpliwie czekam aż z tej ustawy wyjdzie więcej szkody niż korzyści dla tvp. Wszyscy do okola mówią że to bubel ustawowy, a on na siłę jest wprowadzany. Tylko czekać aż wyleje się ten dzban z mlekiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Porządnie" to by było wtedy, gdyby opłatą obarczeni byli wszyscy, a nie wybiórczo. Dodatkowo sposób "kupowania" danych jest mocno nieporządny!

Ja tylko cierpliwie czekam aż z tej ustawy wyjdzie więcej szkody niż korzyści dla tvp. Wszyscy do okola mówią że to bubel ustawowy, a on na siłę jest wprowadzany. Tylko czekać aż wyleje się ten dzban z mlekiem...

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się to skończyło jak opłata z prądem, która była lepsza niż ten potworek legislacyjny. Nie wiem czemu boją się finansowania bezpośrednio z budżetu? Przecież to najlepsze rozwiązanie, tak zrobiono na Węgrzech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to głosowanie nie było dziś?

Wydawało mi się że teraz tylko czekać na podpis prezydenta :P

 

A ciekawe co z osobami tj jak ja - umowe na tv mam na siebie, z rodzicami nie mieszkam a to oni moją umowę abonencką wykorzystują gdyż ja nie korzystam z tv - zaczyną pobierać ode mnie chociaż telewzior posiadam tylko pod konsole, oraz od rodziców jeśli nie mają żadnej umowy, a w rejestrze są bo cycklinicze opłacają..

Z głosowaniem nie wiem kiedy....

Najpierw rada ministrow/sejm/Prezydent+ 1 m-c i zaczyna się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chociaż obniżyli ten abonament- do około 10 zł to pewnie by to gładko przeszło. Kwota 22 złotych miesięcznie za kanały TVP to jest zdzierstwo. Ludzie będą zakańczać umowy na płatną telewizję. Będzie ucieczka do internetu.

 

Całe zamierzenie polega chyba na tym by przejąć abonentów od płatnych telewizji i skierować ich pieniądze do TVP. Ciekawe, czy płatne telewizje obniżą abonamenty by klientom zamortyzować jakoś te dwie dychy? Bo inaczej będzie duży odpływ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...