Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tłuc e-mailami i telefonami na Ostrobramską w Warszawie. Może wejdą do telewizyjnej Europy...

Może by coś pomogło, bo teraz też ludzie się skarżyli na TVP, że oznaczenia wiekowe były za wielkie i je pomniejszono/wycięto cyfry/półprzeźroczyste.

 

Tak chwalicie oznaczenia TVP HD, może ktoś wstawi zap, jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak małe są te oznaczenia na TVP HD w każdym razie na TVP 2 i TVP 1 są zmniejszone i to bardzo w porównaniu do tego co było. Co moim zdaniem jest wielkim plusem.

Obecnie na TVP1/2 ograniczenia wiekowe są i tak większe niż te pierwsze (nazwijmy to sierpniowe :) ) ograniczenia na TVP HD. A że obecnie na TVP HD ograniczenia zostały jeszcze pomniejszone i wycięto biały kolor z liczb to są one już naprawdę zdecydowanie najlepsze ze wszystkich polskich stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj... za przeproszeniem. Jest wiele seriali, które prezentują "goliznę" - +12. Nie do końca chodzi o to, że gdy w serialu zagości kobitka bez stanika, to już trza wprowadzić +16.

Serial pt.,,Życie nad rozlewiskiem", jest kręcony w ten sposób, aby wszystkie odcinki były dozwolone dla małoletnich od lat 12. Tak jest z wszystkimi serialami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kategorii +7 są zaklasyfikowane programy i seriale z niedwuznacznymi aluzjami seksualnymi. Cały ten podział na kategorie wiekowe jest chory. "Bez ograniczeń", "za zgodą rodziców" i "tylko dla dorosłych" - to jedyny rozsądny podział.

 

A tak w ogóle to o tym co dzieci oglądają w tv decydują tylko i wyłącznie rodzice, i jakiekolwiek znaczki na ekranie nie mają tutaj kompletnie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Przecież nikt nie będzie tego przestrzegał, to nie jest jak znaki drogowe. Nikt mi nie przyjdzie do domu i nie ukarze za oglądanie czegoś +18. To jedynie może być taka wytyczna dla rodziców i to oni zadecydują.

Co do scen erotycznych, to według mnie teraz już +12 to normalna granica. Wiemy doskonale, że wiek kiedy się młodzież tym zaczyna interesować jest coraz niższy. Kiedyś pewnie wszystko co miało chociaż odrobinę erotyki było od 16+ albo 18. Pamiętam jak byłem mały to oglądałem Superkino i był czerwony znaczek, a taki sam film już w nowych oznaczeniach był 16+. Podobnie jest z wulgaryzmami na filmach. Kiedyś była cenzura albo takie filmy leciały bardzo późno w nocy. A teraz od 20:00 i 16+ lecą kur*ami na całego w niektórych polskich filmach bez cenzury. Nieraz właśnie oglądałem taki film, szczególnie na TVP lecą, aż moja mama się mnie pyta: ''Co to się porobiło? Kiedyś to wszystko by było ocenzurowane'', hehe. A czasem nawet i 12+ się trafi jak są sporadyczne nieocenzurowane przekleństwa w serialach typu Hotel 52 albo Ludzie Chudego. Ogólnie widać, że to się wszystko zmieniło, już nie ma takiej wielkiej :censored: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę Waszej dyskusji, ale po tym jak zobaczyłem jakąś audycję w TV w której ludzie wypowiadali się szczegółowo jak ich zomo katowało i zobaczyłem w rogu zieloną uśmiechniętą buźkę dla przedszkolaków to uwierzyłem w wyższy sens tego oznaczenia (a więc w sens którego nie jestem w stanie pojąć). Motyw buźki jest bardzo sugestywny a jego znaczenie nie powinno chyba stanowić problemu nawet dla kogoś kto nie zna przepisów KRRiT. Ja przynajmniej kiedy widzę taką buźkę na ekranie (niekoniecznie w tym rogu i niekoniecznie zieloną) nie mam wątpliwości o co chodzi - jest to audycja dla dzieci. Przynajmniej tak mi się dotąd wydawało... Sens przyklejania tego na każdą audycję w której nikt nie dopatrzył się aluzji seksualnych czy innych tego typu rzeczy, niezależnie od tego czy audycja jest SKIEROWANA do dzieci czy też do rolników, emerytów, czy miłośników wspinaczki górskiej, jest dla mnie niepojęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sonik79 Źle odczytałeś znaczenie tego symbolu. Uśmiechnięta [beep] nie oznacza programu dla dzieci. Ten znaczek oznacza, że audycja nie ma ograniczeń wiekowych. Fakt, że zobaczyłeś audycje, w której ludzie wypowiadali się szczegółowo jak ich ZOMO katowało ze znaczkiem uśmiechniętej buźki to błąd ze strony osób przyznających oznaczenia. Audycja ta zawierała realistyczne opisy przemocy, a więc powinna być +12. Ludzie pracujący w telewizji nie są nieomylni i czasami zdarza się, że ocenią jakiś program zbyt łagodnie lub zbyt surowo. Według mnie ekran telewizyjny powinien być wolny od spamu w postaci znaczków ograniczenia wiekowego, choć za najbardziej absurdalny uważam właśnie znaczek informujący o braku ograniczeń, bo niczego on nie ogranicza, a tylko zasłania obraz i rozprasza w oglądaniu. A jeśli już ma być znaczek informujący o braku ograniczeń to na pewno nie powinna to być szczerząca się z ekranu [beep] tylko coś neutralnego. Przecież może się zdarzyć, że jakaś audycja ma smutny charakter i jednocześnie nie zawiera żadnych szkodliwych treści, na przykład program o jakiejś zmarłej osobie. Skoro znaczek od 7 lat zawiera cyfrę 7 wpisaną w prostokąt, znaczek od 12 lat 12 wpisaną w prostokąt, znaczek od 16 lat 16 wpisaną w prostokąt, to znaczki bez ograniczeń i od 18 lat również powinny powielać ten schemat - znaczy zamiast uśmiechniętej buzi powinno być 0 wpisane w prostokąt, a zamiast klucza powinna być 18. Jako ciekawostkę dodam, że gdy w 2005 roku wprowadzili szpetne trójkąciki to przez pierwszą godzinę nie wiedziałem co oznaczają, gdyż pierwszy raz w życiu spotkałem się z czymś takim. Dopiero później skapnąłem się, że ten śmieć na ekranie to zalecenie wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje osobiste propozycje:

 

Usunięcie ikonki "buźki" - tak jak nie wyświetla się w programach informacyjnych i sportowych - brak obrazka samoistnie oznacza, że dana audycja nie nakłada ograniczen wiekowych

 

Zmiana ikonki "kluczyka" na napis 18, analogicznie jak w innych obrazkach.

 

Obecny znaczek zielony i czerwony są dziecinne. Liczba lat lepiej przemawia do odbiorcy, a na pewno do dziecka - jak zobaczy ładny animowany kluczyk na pewno nie pomyśli, że to coś, czego nie powinien oglądać (oczywiście przy obecnym założeniu, ze te wszystkie znaki w ogóle czemuś służą).

Co ciekawe, skoro są te całe oznaczenia, to po co jeszcze nakładają ograniczenia, że nie można emitować programów "16" i "kluczyk" o dowolnej porze? Przecież po to są znaczki, żeby oglądał to jedynie widz z określonego przedziału wiekowego.

 

 

A tutaj bardzo fajne porównanie oznaczeń w wybranych krajach świata: http://en.wikipedia.org/wiki/Television ... ems#Poland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo: żadnych oznaczeń wiekowych na ekranie być nie powinno, zaśmiecają one tylko niepotrzebnie obraz. Obowiązkowe, niestety, w dzisiejszych czasach logo programu to powinien być pierwszy i ostatni znaczek. Do oznaczenia wiekowego powinno wystarczyć EPG, a jeśli na ekranie to tylko dla tych kanałów, które są nadawane w analogu.

Po drugie primo: jeśli już stacje telewizyjne zmuszone są prawem taki znaczek umieszczać na ekranie to powinien on być jak najmniejszy i półprzeźroczysty. Nie ma w tym względzie (chyba) żadnych wytycznych i trzeba to bezwzględnie wykorzystać. Należy tu pochwalić TVP i TVN, które właśnie takie (małe i półprzeźroczyste) oznakowania mają, gorzej jest na Polsacie czy Tele5 gdzie te oznakowania są większe i co gorsza wściekle kolorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...