Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W TVP Info Gdańsk również wprowadzono mniejsze, przezroczyste (z wycięciami) oznaczenia wiekowe. I takie oznaczenia są już jak najbardziej OK!

Ciekawe czemu zwlekają z wprowadzeniem ich na TVP 1, TVP 2 i pozostałych kanałach TVP? Dobrze by było, gdyby wraz z ich wprowadzeniem pomniejszyli także logo w przypadku audycji nadawanych w 16/9 (analog - letterbox), tak jak robią inne stacje (np. TVN).

 

Zauważyłem, że belka "Audycja zawiera/ła lokowanie produktu" również została pomniejszona.

A samo stosowanie tej informacji w ogóle jest absurdalne.

 

Przykład 1

Miałem włączony telewizor na którymś z kanałów TVP i leci sobie serial "Pogodni". Pojawia się belka "Audycja zawiera lokowanie produktu". Myślę sobie - obejrzę i zobaczę, gdzie występuje to lokowanie produktu. Serial się kończy, pojawia się belka "Audycja zawierała lokowanie produktu", a ja dziwię się - gdzież to lokowanie produktu? Dopiero na końcu napisów pojawiła się informacja w stylu - w programie wykorzystano samochód marki LEXUS. No super po prostu, większość ludzi kompletnie nie zwraca na takie rzeczy uwagi - tym bardziej, że nawet nie było zbliżenia kamery i nie było widać marki! Jechał sobie jakiś samochód gdzieś w oddali.

 

Przykład 2

Na Polsacie powtarzano któryś odcinek "Świata według Kiepskich". W pewnym momencie było zbliżenie kamery na telewizor Ferdka i jak byk widać było markę SONY. No i oczywiście tutaj belka "Audycja zawiera/ła lokowanie produktu" nie była wyświetlana ani na początku, ani na końcu serialu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często się zdarza, że nawet osoby pracujące w telewizji nie znają dokładnie ustawy. Na przykład pierwsze wydanie Puls raportu było emitowane z trójkątem z dwunastką:
albo na TV4 kiedyś często się zdarzało, że audycje sportowe były emitowane z zielonym kółkiem:
- tutaj podałem przykład samej zapowiedzi i z nowym oznakowaniem, bo lepszego przykładu nie znalazłem. Obecnie na TVP Historia Dzienniki Telewizyjne są emitowane ze znaczkiem "uśmiechniętej mordy", choć program ten to archiwalny serwis informacyjny.

Najbardziej mnie wkurzało oznaczenie "bez ograniczeń wiekowych", podczas transmisji sportowych. TV4 przekraczała wszelkie granice. Nie wiem, czy nawet nadal stosują te oznaczenie podczas transmisji sportowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład 2

Na Polsacie powtarzano któryś odcinek "Świata według Kiepskich". W pewnym momencie było zbliżenie kamery na telewizor Ferdka i jak byk widać było markę SONY. No i oczywiście tutaj belka "Audycja zawiera/ła lokowanie produktu" nie była wyświetlana ani na początku, ani na końcu serialu!

Lokowanie dotyczy audycji wyprodukowanych po którymś tam dniu maja br.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przykładu 1 to muszą to stosować jeśli lexus zapłacił im za reklamę. Jestem ciekawy co byś wybrał jakbyś kupował samochód i miałbyś do wyboru dwie marki, podobne do siebie, w tym lexusa. Na pewno pod wpływem tej reklamy byś ją wybrał.

Co do przykładu 2 to ten podpis muszą mieć programu wyprodukowane chyba od maja.

Do tego jestem zdania że informacja o lokowaniu jest potrzebna by ludzi nie wprowadzać w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo dla TVP za zmianę oznaczeń wiekowych, niestety logo w dalszym ciągu pozostało olbrzymie na audycjach 16/9. Szkoda.

 

Lokowanie dotyczy audycji wyprodukowanych po którymś tam dniu maja br.
Co do przykładu 2 to ten podpis muszą mieć programu wyprodukowane chyba od maja.

Do tego jestem zdania że informacja o lokowaniu jest potrzebna by ludzi nie wprowadzać w błąd.

Dzięki za info.

Czyli rozumiem, że na wszystkich (polskich i zagranicznych) filmach, serialach i innych audycjach wyprodukowanych przed majem br. ta belka pojawiać się nie będzie (mimo iż zastosowano w nich lokowanie produktu)? Jeżeli tak, to bardzo mnie to cieszy. Przynajmniej starsze produkcje pozostaną "czyste".

 

Co do przykładu 1 to muszą to stosować jeśli lexus zapłacił im za reklamę. Jestem ciekawy co byś wybrał jakbyś kupował samochód i miałbyś do wyboru dwie marki, podobne do siebie, w tym lexusa. Na pewno pod wpływem tej reklamy byś ją wybrał.

Idąc tym tokiem myślenia, to belka o lokowaniu produktu powinna pojawiać się na każdej audycji. Wszak oglądając jakiś film czy serial widzimy aktora ubranego w jakieś ubranie, rozmawiającego przez jakiś telefon, w pomieszczeniu są jakieś meble, itp. Nie wiemy jaki jest ich producent, ale możemy się pomylić, bo produkty różnych producentów mogą być do siebie podobne.

Dla mnie to głupota, uważam że belka powinna się pojawiać tylko wtedy, gdy pokazana jest wyraźnie dana marka - czyli widzimy na ekranie konkretnie, np. telewizor "Sony", gazetę "Tele Tydzień", piwo "Heineken", margarynę "Rama", itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tim - źle myślisz. Lokowanie ma na celu uświadomienie odbiorcy programu że specjalnie jest użyty tak produkt żebyś poleciał do sklepu i to kupił. Co innego jest jak ktoś jeździ samochodem, inny bohater jeździ inny. A inaczej jak idzie do banku i mówi jaki to świetny bank, konto za zero i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Polsatu, to i tak to już wygląda dobrze. Nie dość, że czytelne, to nieduże (16/9).

Żartujesz sobie? Polsat ma duże oznaczenia wiekowe.

 

Jak wiadomo na telewizorze o przekątnej 21 cali oznaczenie nie może być mniejsze niż 2 cm. Sprawdziłem oznaczenia na kanałach TVN, TVP i TVP HD.

Kanały z Grupy TVN (bez TVN HD) - 2 cm (TVN HD 1,7 cm)

Kanały TVP - 1,5 cm w pozycjach w 16:9. W pozycjach 4:3 jest to tylko 1 cm.

TVP HD - 0,5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na TVP HD są obecnie najlepsze oznaczenia wiekowe. Po ostatniej zmianie, znaczki zostały jeszcze bardziej zmniejszone i wycięty biały kolor z cyfr i buziek. Teraz oznaczenia te są prawie niewidoczne. Nawet TVN sie chowa. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Tak jak na TVP HD oznaczenia wiekowe powinny też wyglądać na kanałach filmowych typu nFilm czy Canal+, skoro już muszą one tam być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Polsatu, to i tak to już wygląda dobrze. Nie dość, że czytelne, to nieduże (16/9).

Żartujesz sobie? Polsat ma duże oznaczenia wiekowe.

 

Jak wiadomo na telewizorze o przekątnej 21 cali oznaczenie nie może być mniejsze niż 2 cm. Sprawdziłem oznaczenia na kanałach TVN, TVP i TVP HD.

Kanały z Grupy TVN (bez TVN HD) - 2 cm (TVN HD 1,7 cm)

Kanały TVP - 1,5 cm w pozycjach w 16:9. W pozycjach 4:3 jest to tylko 1 cm.

TVP HD - 0,5 cm.

@matik co do Polsatu, to on ma duże ograniczenia wiekowe w 4/3, w 16/9 są w miarę znośne. Ale wyciąć białość ze znaczków też mogliby. Nikomu by nie zawadzało też, gdyby były one jednak mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spodenki15

Wycięcie cyfr w oznaczeniach to nie wystarczy. Zrobiła tak TV4, TV6, CSBTV i jak to wygląda? Źle. Nadal się rzucają w oczy. One muszą być półprzeźroczyste.

 

@pavl6

Sądzę, że wybory nie mają tu nic do rzeczy. Od dawna nie było żadnych zmian graficznych. Musiały one kiedyś nastąpić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sentence

Tak, rozumiem, wycięcie białości nie wystarczy. Ale znaczki w Polsacie są na pewno mniejsze, niż wymienione przez Ciebie stacje. Nawet w 4/3 znaczki te są mniejsze niż np. w ITV (paskudne wykonanie, rekord wielkości), lub w TV4 i TV6 (spłaszczone znaczki w 16/9, niedokładne wycięcie białości). Ale powtarzam raz jeszcze, znaczki w Polsacie mogą być jeszcze lepsze.

Tymczasem, w weekend natknąłem się na film na kanale TVE Internacional, i nad logo był znaczek ograniczenia wiekowego, który był rażąco podobny do naszych. Ale był on b.mały, choć większy od oznaczeń TVP. i białe cyfry były. Tam nikt się nie kłóci o to, ponieważ znaczki te są tylko przy wybranych pozycjach. Kolejny przykład-Węgry. Tam znaczki są podobnej wielkości, co na Polsacie. Tylko, że one również pojawiają się w wybranych programach, i, co najważniejsze, są przeźroczyste. Natomiast wzorem do naśladowania jest Francja-nie dość, że są one przeźroczyste, to nie mają one kolorów i pojawiają się tylko w niektórych programach i są pokazywane tylko na początku i po reklamach. Jak widać, Europa może lepiej. A u nas do tej Europy weszły TVP i TVN. Co zrobić? Tłuc e-mailami i telefonami na Ostrobramską w Warszawie. Może wejdą do telewizyjnej Europy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...