Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Peter Parker

6116.16k3pzb.gif

Według tego, co napisał @Matthías, a więc:

[...] Rozporządzenie KRRiT mówi, że symbol graficzny powinien być umieszczony w lewym, górnym rogu.

TVN Turbo i TV Disco łamią zapisy ustawy, bo nadają oznaczenia w prawym górnym rogu i o to mi chodziło w moim poście. Doskonale wiem, że teleTOON+ nadaje oznaczenie w prawym dolnym rogu, ale to akurat jest mało istotne w kwestii całej sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem jeszcze raz i paragraf szósty brzmi tak:

Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.

Ten paragraf jest jakiś lipny, ale mówi on, że ma to być lewy, górny róg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matthías ten paragraf świadczy o tym, że ustawę o oznaczeniach wiekowych pisał jakiś niedouk. Rozmiar znaków umieszczanych na ekranie telewizyjnym powinno podawać się w pikselach lub ewentualnie procentach. Napisali, że pomiar ma być wykonywany na ekranie o przekątnej 21 cali, ale przecież na różnych telewizorach 21-calowych może wyjść inna długość - inny wynik wyjdzie kiedy dokonuje się pomiaru na tv 21-calowym o proporcjach 16:9, a inny jak na starych tv 21-calowych o proporcjach 4:3. Narzucenie górnego lewego rogu ekranu to też głupota, bo przecież niektóre stacje emitują w tym miejscu swoje logo, na przykład TV4 w 2006 roku było zmuszono z powodu tej ustawy zerwać z paroletnią tradycją. Zresztą osoby, które wymyśliły obowiązek spamowania ekranu znaczkami ograniczeń wiekowych to totalni [beep]i. Uważam tak, bo swego czasu oglądałem na TVP3 obrady sejmu i tam pewien poseł wygłaszał swoje absurdalne teorie na temat słuszności wyświetlania tych bazgrołów. Było to za czasów kiedy owe oznaczenia już obowiązywały. Poseł ten chciał, aby znakowane były również audycje sportowe i reklamy. Po za tym zaśmiecanie tv najwyraźniej mu nie wystarczało. Postulował, aby symbole ograniczeń wiekowych musiały być umieszczane na wszystkich polskich stronach internetowych. Według mnie to chory pomysł! Tak naprawdę oznaczenia wiekowe pełnią odwrotną rolę od zamierzonej przez ich pomysłodawców - zamiast ograniczać dostęp do nieodpowiednich treści małoletnim tylko go zwiększają. Dzieci, które przy braku oznaczeń nawet by nie spojrzały na dany film obejrzą go, jeśli na ekranie widnieje znak informujący, że nie powinni go oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dostał taka wiadomość od KRRiT. Z listu od KRRiT wynika że skargi można teraz kierować tylko do stacji telewizyjnych np polsat, itv , tv disco.

 

W odpowiedzi na Pańskie kolejne wystąpienia, dotyczące sposobu oznaczania audycji symbolem graficznym w programach telewizyjnych uprzejmie wyjaśniam, że obowiązek oznaczania audycji z uwzględnieniem grup wiekowych wprowadził Sejm RP a nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmując 2 kwietnia 2004 roku nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. nowelizacja europejska). KRRiT zrealizowała tę delegację ustawową 23 czerwca 2005 r. wydając szczegółowe rozporządzenie w tej kwestii. Rozporządzenie to wraz z załącznikami stanowi do dziś obowiązującą podstawę dokonywania przez nadawców szczegółowej kwalifikacji audycji lub innych przekazów do poszczególnych kategorii wiekowych oraz ich oznaczania widocznymi na ekranie symbolami.

 

Jednocześnie pragnę poinformować, że KRRiT 12 lipca 2011 roku dokonała nowelizacji ww. rozporządzenia w sprawie kwalifikowania audycji mogących mieć wpływ na negatywny rozwój małoletnich. Modyfikacja aktualnie stosowanych oznaczeń wiekowych polegała na zmianie ich czytelności oraz widoczności.

 

Odnośnie poruszonej przez Pana kwestii dotyczącej zarówno logo jak i oznakowań wiekowych np. natężenia koloru czy wielkości uprzejmie informuję, że KRRiT nie posiada kompetencji w zakresie ingerowania w działalność programową samodzielnych nadawców. Przepisy nie określają ani intensywności ich świecenia, ani dokładnego położenia. Uwagi oraz propozycje należy kierować bezpośrednio do biura programowego konkretnego nadawcy wpisując się w dyskusję nad kształtem programu telewizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem jeszcze raz i paragraf szósty brzmi tak:
Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.

Ten paragraf jest jakiś lipny, ale mówi on, że ma to być lewy, górny róg.

Z listy kolegi Logomaniak

KRRiT nie posiada kompetencji w zakresie ingerowania w działalność programową samodzielnych nadawców. Przepisy nie określają ani intensywności ich świecenia, ani dokładnego położenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście przepisy nie określają dokładnego położenia, a fragment:"(...)2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.", oznacza, że oznaczenia mają mieć taką minimalną wielkość, że jakby w telewizorze 21 cali umieszczono je w górnym lewym rogu ekranu, to ich wysokość i długość powinna mieć 2 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy logo i inne oznaczenia w TV4 są nakładane za pomocą automatów? Do tego mam zastrzeżenia, bo dziś w nocy logo ukazało się dopiero po 4 sekundach (podczas filmu ,,Król smoków"), a po reklamach oznaczenie wiekowe dopiero po 3 sekundach. W dzień się tak nie dzieje. Oznaczenie wiekowe i cała ramówka są jakieś dziwaczne wg mnie, zwłaszcza w porach nocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...