Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, zgadzam się, to było bardziej humorystyczne z mojej strony. U mnie jest możliwość ustawienia kolejności kanałów, zarówno na sprzęcie od światłowodu, jak i mam możliwość dzięki KODI na boxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dvbtowiec napisał:

To jeszcze jestem w stanie zrozumiem, gdyż są to główne i podstawowe kanały z oferty naziemnej, dostępnej bezpłatnie dla każdego i każdy kto zakłada sobie jakąkolwiek ofertę płatną, chciałby mieć dostęp także do tych podstawowych w ramach jednego pakietu. To jest z korzyścią dla każdej strony.

 

Czym innym jest jednak zmuszanie prywatnych operatorów do układania listy kanałów, w tym np. do umieszczania TVP3 na pozycji nr 3. Od tego powinny listy ulubionych, aby każdy ułożył sobie jak chce i do tego regulator powinien co najwyżej dążyć.

 

Ok, rozumiem. Jeśli chodzi konkretnie o TVP3 problemem jest to, że kanał ten poza lokalnymi serwisami (niekoniecznie dobrej jakości) w paśmie ogólnopolskim nie stanowi dużej wartości. Powinienem napisać nawet, że jest on robiony mocno na siłę, aby zapełnić czymś tę lukę. Tutaj jest niebezpieczeństwo, iż TVP w ten sposób może zbudować sobie sztucznie trzecią antenę, gdyby zaczęła wprowadzać np. programy rozrywkowe, odbierając udziały reklamowe kanałom komercyjnym. Nie wiem jaki jest dokładnie status prawny w tym momencie, ale niezależnie od pozycji jaką TVP3 zajmuje na liście, kanał ten powinien mieć odpowiednie ograniczenia koncesyjne (informacyjno-publicystyczny, lokalny itp.). Podejrzewam, że jest to główny powód którego szeroko pojęty rynek się boi (ale najchętniej woli po prostu całość wyrzucić do kosza, najlepiej wykorzystując politycznie antagonistyczne emocje opinii publicznej).

 

Ja bym to rozwiązał jeszcze w inny sposób, który pogodziłby wszystkich, ale może na razie to zostawmy. Trzeba pamiętać, że trzeba słuchać opinii rynku i rozstrzygać zasadność zastrzeżeń. Patrząc na różne działania rządzących obawiam się, że ich regulacje mogą mieć charakter walenia siekierą w głowę, co może zniszczyć wypracowanie dobrego dla wszystkich rozwiązania. Umysł podpowiada, że w tym akapicie powinno paść określenie "polski ład", ale zupełnie nie wiem dlaczego.

 

W tym względzie się różnię i uważam, że dopuszczalnym jest uchwalenie przepisów, które dają regulatorowi podstawę prawną do interwencji, gdy operator stosuje dyskryminację o której pisałem wcześniej. Tu nie chodzi o to, że ma ustalać co dokładnie ma być na którym kanale, ale żeby w przypadku ewentualnego sporu operator mógł udowodnić np. w sądzie, że lista nie ma charakteru dyskryminującego. W ten sposób każdy będzie się pilnował, wypracuje swoje kompozycje, jak ma to miejsce w krajach zachodnich.

 

Być może to jest przypadek, ale ostatnie zmiany na liście Polsatu Box sugerują, że coś może być na rzeczy. Podział, który jest obecny na kanałach 200-999 jest prawdopodobnie docelowym. Nie wiemy jakie zmiany mogą zajść na liście kanałów 1-199. Tutaj podkreślam, że nie wiem jak jest, może mieli taki kaprys. Ale jest to sugestywne.


Rozwiązania mogą być różne. Można ustalić, że kanały z must curry mają rozpoczynać listę. Można ustalić, że mają być w pierwszej 20-tce albo że 3 anteny TVP mają być jeden po drugim (czyli w PB na kanale 5., w C+ na kanale 13.). Ja osobiście nie upieram się, że koniecznie ma to być dokładnie kanał 3. Przedstawiam i omawiam w szerokim kontekście całą tę sprawę, gdyż subiektywnie uważam, że taki głos w debacie jest potrzebny. Nie jest moją ambicją, aby wbijać komuś gotowe rozwiązania, ale staram się dać szansę na inne spojrzenie na różne tematy. To w jaki sposób zostanie to zinterpretowane zależy od właściwości danej jednostki, która różni się wiekiem, doświadczeniami, wiedzą, konstrukcją myślową itp. Nie jestem cynikiem i nie będę dostosowywał przekazu do wiodącej opinii, gdyż co najmniej w tym względzie nie kierują mną jakieś patrykularne interesy.

 

8 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Nie, dla mnie to nie jest podobne. To dotyczy każdego bez wyjątku, zatem nie ma faworyzowanie konkretnego podmiotu.

 

Co do przykładowych gazet, jest to bardzo dobry przykład, gdyż mając wąską półkę prezentacyjną, masz ograniczone możliwości ułożenia wszystkiego na pierwszym planie.

Każdy sprzedawca na pierwszy plan wystawia pozycje które wg niego są bardziej atrakcyjne i lepiej się sprzedają, lub zawarł jakąś specjalną umowę z właścicielem gazety z której czerpie zyski z ekspozycji.

Tak postępują platformy, układając listy i najbliżej dają te kanały które przynoszą im największe zyski. Nie widzę w tym sprzeczności :)

 

Nie będę ciągnął tego wątku, bo może on się nie skończyć. Bariery wejścia na rynek dla sklepów są znacznie, znacznie mniejsze. Podobnie jak poziom konkurencyjności. Gdybyśmy mieli chociaż 50 takich platform czy 50 kablówek, to byłaby jakaś szansa, że problem ten rozwiązałby się na drodze gry rynkowej. A jest takie zapotrzebowanie rynku (najbardziej u osób starszych), ale nikt go nie spełni ze względu na oligopoliczny charakter rynku.

 

7 godzin temu, maks27 napisał:

Wystarczy nie blokować klientowi własnej numeracji na liście ułożonej przez klienta i wtedy widz sam zdecyduje czy chce mieć TVP3 pod 3 na liście kanałów czy cokolwiek innego.

 

5 godzin temu, michael112 napisał:

O, to właśnie. Powinien być nakaz umożliwienia użytkownikowi ustawienia kolejności kanałów na własną rękę.

 

To swoją drogą. Powinien być taki nakaz z możliwością tworzenia pustych kanałów i gwarancją, że kanały nie będą znikały z listy po zmianie parametrów (czyli prawo musi to dobrze unormować, aby platformy nie psuły z premedytacją tej funkcji). Ponadto możliwość wyszukiwania pozostałych kanałów w przypadku telewizji satelitarnej. Z tym, że dla mnie to nie rozwiązuje problemu, gdyż 90% klientów nie będzie układać swojej listy i w dalszym ciągu będzie to miało niekorzystny wpływ na rynek. Ale jestem za tym, żeby także takie zapisy były.

Edytowane przez WebMat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzeczowy przedmówca. Powiem, ze jestem przeciwnikiem wszelkich takich regulacji dotyczących listy kanałów. Zawsze irytowało mnie to mając Cyfrowy Polsat. Każdy użytkownik powinien moc ułożyć sobie listę kanałów wg swoich preferencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy w dyskusji konsensus. Także wcześniej pisałem o tym że co najwyżej powinna być regulacja nakładająca na operatorów możliwość tworzenia własnej listy ulubionej jako wiodącej dla użytkownika. 

Wtedy każda strona jest zadowola. Starsze pokolenie i tak zapewne ustawi główne kanały publicznego nadawcy wg przyzwyczajeń czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info na pierwszych pozycjach, w tym pozostałe główne komercyjne jak TVN, Polsat, Puls, młodsze zapewne wyżej ustawi kanały filmowo-serialowe, czy sportowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vectra w Radomsku woj. łódzkie  blisko śląskiego i w ofercie dwie wersje TVP3 Warszawa i Katowice. Zgodnie z prawem włączyli TVP3, jednak brak odpowiedniej wersji czyli TVP3 Łódź.

Nie wiem czy jest konkretny przepis aby domagać się właściwej regionalnie wersji ?

Edytowane przez maks27
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lata zaniedbań Trójki odcisnęły na obecnej sytuacji Trójki spory wpływ. Myślę, że z Trójką nie byłoby problemu, gdyby nie wcześniejsze lata zaniedbań, których skutkiem jest oglądalność - Trójki - jaka jest. 

 

Województwo, to... nie tylko stolica, ale też i inne miasta w danym województwie, moim zdaniem w wiadomościach powinna być mowa o całym województwie, a nie że jest tylko stolica województwa. Przecież w innych miejscowościach też mogą być ciekawe wydarzenia. 

(Aż mi się przypomniało - u mnie w miejscowości są Dni Ziemi Suskiej - ciekawe, czy w TVP 3 Kraków coś o nich wspomną :D )

 

Jak dla mnie - ramówka też pozostawia sporo do życzenia. Program lokalny - jak dla mnie lokalność to nie tylko kultura, ale też np. sport, albo rozrywka, turystyka, nie dziwię się, że ramówka może wydawać się nudna, i mało co przyciągająca do telewizora. Program główny - sporo powtórek niestety, i co do ramówki, to widziałbym coś jak połączenie lokalności ze stacją uzupełniającą TVP 1 i TVP 2. A jakość w SD - TVP 3 Kraków - to jak dla mnie jeden wielki kryminał. 

 

Przykro się na to patrzy, ale... to jeszcze można odratować. Fajną, ciekawą opcją byłoby HbbTV - np. z funkcją dodatkowych wiadomości po włączeniu przycisku. Powinno zostać utworzone coś w stylu tego, co nas może przyciągnąć do telewizora. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Czyli mamy w dyskusji konsensus. Także wcześniej pisałem o tym że co najwyżej powinna być regulacja nakładająca na operatorów możliwość tworzenia własnej listy ulubionej jako wiodącej dla użytkownika. 

Wtedy każda strona jest zadowola. Starsze pokolenie i tak zapewne ustawi główne kanały publicznego nadawcy wg przyzwyczajeń czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info na pierwszych pozycjach, w tym pozostałe główne komercyjne jak TVN, Polsat, Puls, młodsze zapewne wyżej ustawi kanały filmowo-serialowe, czy sportowe. 

 

Pomijając już zupełnie kwestię przepisów: gdybym wcielił się w rolę projektanta oprogramowania, to ja bym uwzględnił jeszcze kwestię dodawania nowych kanałów. Taki checkbox, który jeżeli jest włączony w ustawianiach, to wszystkie nowe kanały z listy operatorskiej dodaje np. na koniec listy użytkownika. I drugi checkbox, jeżeli jest włączony w ustawieniach, to pokazuje się komunikat, że do listy ulubionych automatycznie dodano np. 2 nowe kanały. Trochę tak jak teraz pokazuje się komunikat o rachunku. Naciskając sprawdź można by było odczytać listę tych nowych kanałów z ich numerami. Ktoś kto nie śledzi zmian na bieżąco nie będzie kontrolował jak aktualizowana lista operatorska rozjeżdża się w stosunku do nieaktualizowanej listy użytkownika.

 

Jako, że poniższy tekst trochę odbiega od głównego wątku, to w spoiler wstawiłem opis, wydaję mi się, najlepszego konsumenckiego systemu konstruowania takiej własnej listy kanałów jaki sobie wyobrażam. Takie coś, co się nigdy nie stanie i nikt czegoś takiego nie wprowadzi. Ale zachęcam przeczytać jakby teoretyczne takie złote rozwiązanie mogło wyglądać:
 

Spoiler

Zrobiłbym podział na tryb uproszczony i zaawansowany. Każdemu kanałowi z listy operatorskiej operator przypisałby określoną kategorię np. sport, muzyka, informacja itp. W zaawansowanym każdy kanał ustawiamy ręcznie jak jest do tej pory, jeden po drugim. W trybie uproszczonym mamy listę wszystkich tych kategorii (powiedzmy, że jest 10 takich kategorii). Każda kategoria ma swoją określoną przez operatora "pojemność" (np. sport miałby "pojemność" 30 kanałów) i ustawiamy sobie od jakiego numeru mają być poszczególne kategorie (oprogramowanie blokuje możliwość nakładania się kategorii dzięki właśnie owej "pojemności"). Czyli np. sport od 50, dzieci od 80, lifestyle od 100, muzyka od 150 itd. Wszystkie nowe kanały dodawałyby się nie na koniec listy, ale na koniec danej kategorii. W drugim oknie można by było zmieniać ręcznie kolejność kanałów dla danej kategorii (domyślnie za pierwszym razem byłoby ustawione po operatorsku w ramach danej kategorii). Musiałaby być także specjalna kategoria "ulubione", do której dodajemy dowolne kanały (duble) i możemy ja sobie wrzucić np. od 1. kanału.

 

W ten sposób taka lista w trybie uproszczonym jest w zasadzie samoobsługowa. Wystarczy raz poświecić trochę czasu, a ona będzie się sama aktualizowała według opisanej logiki. Jak dojdzie np. TVP Kobieta z kategorii lifestyle i automatycznie wskoczy na kanał 123. (załóżmy, że lifestyle to kanały 100-149), to potem dzięki komunikatowi o nowych kanałach możemy sobie w ustawieniach ten kanał przesunąć np. na kanał 102. (już w ramach tej kategorii) czy dodać jego dubel na np. kanał 14 (w ramach kategorii ulubione).

 

To, co opisałem nie dotyczy przepisów prawnych. Raczej jak konstruowanie takiej listy użytkownika, wydaje mi się, byłoby najbardziej user friendly. No i możliwość układania w ten sam sposób także poprzez stronę internetową do zarządzania umową jak np. strefa C+. Wtedy jakiś syn czy wnuk (ok, może być także córka albo wnuczka) mógłby nawet zdalnie ustawić rodzicom czy dziadkom taką listę lub coś w niej poprawić po czasie. I żeby ta lista mogła być jednocześnie na wszystkich dekoderach multiroom.

 

Ale to podkreślam: takie złote rozwiązanie gdyby wolno było wszystko i operatorom by na tym zależało. Nic takiego się nie zdarzy, ale gdybym np. prowadził małą telewizję kablową, która nie zarabia na miejscach na liście kanałów, to bym coś takiego chciał mieć. To byłaby przewaga konkurencyjna w stosunku do innych, dużych i znanych kablówek. Zamiast konkurować ceną, można by było budować na tym marżę. Gdybym był dostawcą technologii (sprzętu, systemu) dla małych kablówek, to z 15 lat temu (kiedy cyfrowy rynek DVB-C się tworzył) w ten właśnie sposób bym swój produkt reklamował kablówkom i pokazywał możliwości systemu. I wtedy z kolei dostawca technologii mógłby na tym budować marżę i sprzedawać lub udostępniać subskrypcję na rzecz kablówek (rozliczenie per użytkownik/klient kablówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co przenosić serial do TVP 3.

W Jedynce będzie lecieć powtórka "Wojennych Dziewczyn ".

Przykrością informujemy iż decyzja TVP doprowadzi do spadku oglądalności serialu.

Pora koliduje z "Leśniczówką"i kolumbijskim serialem "Bolivar"

Ludzie dobrej woli piszcie do prezesa Kurskiego by decyzje zmienił.

https://m.wirtualnemedia_pl/m/artykul/serial-tajemnice-tvp3-obsada-gdzie-ogladac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formuła a'la TVP3 po 2002 roku (gdy wchodziło coś co potem przekształciło się w TVP Info wraca. Na razie od poniedziałku do piątku od 10:30 do 14:30 i od 16:00 do 16:30: https://www.wirtualnemedia_pl/m/artykul/jak-odbierac-tvp3-info-lokalne-pasmo-informacyjne-gdzie-ogladac-kiedy
Ja byłbym za opisanymi w artykule zmianami pod niniejszymi warunkami wzmacniającymi regionalną antenę i dającymi pożytek z „Trójki" :

 1. Powrotem „Poranka TVP3" w dni powszednie od 6 do 8 a może też i w weekendy.
2. Powrotem serwisów lokalnych o 12:30 i 14:30 i dodaniu tych o 7:30 i 10:30 zarówno od poniedziałku do piątku jak i w weekendy)
3. Przeniesieniem głównego pasma porannego w weekendy z bloku 10 - 12 na 8 - 10. 
4. Utrzymaniem formuły regionalnego głosowania z ”Premier" na KFPP wraz z dodaniem go też do „Debiutów" i przede wszystkim do preselekcji na Eurowizję.
5. Wejściem przynajmniej TVP3 Kraków oraz TVP3 Katowice, TVP3 Wrocław, TVP3 Poznań, TVP3 Gdańsk, TVP3 Łódź i z racji sytuacji TVP3 Lublin i/lub TVP3 Rzeszów na satelitę jako uzupełnienie do TVP3 Warszawa. Nie musi tam bowiem być 16 ośrodków ale przynajmniej jakaś podstawa inna od  stolicy + TVP3 Warszawa + czyste TVP3 gdzie w miejscu pasm lokalnych mogłyby być programy skasowane przez pasmo informacyjne.
6. Ustabilizowaniem godzin serwisów lokalnych,  Expressu Regionów i Dziennika Regionów:
Serwisy lokalne: 
Od poniedziałku do piątku: 6:30, 7:30, 8:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 17:30, 18:30, 20:30, 22:30
Weekend: 6:30, 10:30, 14:30, 16:30, 17:30, 18:30, 20:45
Express Regionów: 6:45, 7:45, 14:45, 16:45, 17:45, 20:45 (w weekendy też 12:45)
Dziennik Regionów: codziennie między 22:00 a 22:25 (potem mogłaby być Pogoda (o 22:25), serwis lokalny (o 22:30), Echa Dnia (o 23:00) a Telekurier byłby o 21:00 po którym byłby serwis Info Wilno o 21:30). Dodatkowo jako rozbudowa oferty informacyjnej o 23:25 mogłaby być powtórka serwisu Polonia 24 tworzonego przez redakcję kanału TVP Polonia a Agrobiznes Extra bez zmian o 12:55 wraz z Agropogodą i Agrorozmową. Przy okazji wypadłby też blok religijny od 15:00 do 16:00 na rzecz dalszej części bloku informacyjnego. 

7. Ustabilowaniem godzin pasm lokalnych które byłyby o następujących porach przez wszystkie 7 dni tygodnia: 6:30 - 6:45, 7:30 - 7:45, 8:00 - 10:00, 10:30 - 10:45, 12:30 - 12:45, 14:30 - 14:45, 16:30 - 16:45, 17:30 - 17:45, 18:00 - 20:45, 22:30 - 23:00.
Razem to by dało 7 godzin programu lokalnego. 
 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już wieczorny dziennik regionów.

W regionach nie ma aż tylu ciekawych informacji aby je pokazywać na żywo. Gdyby to robiły niezależnie ośrodki regionalne w wydzielonym paśmie, wówczas jeszcze by to miało sens.

W tej formule widz z południa Polski będzie słuchał co się dzieje na północy. Jaki to ma sens? TVP3 z założenia miało być regionalne, a staje się pomału kolejnym ogólnopolskim kanałem info.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to dobry pomysł, aby w TVP3 było pasmo informacyjne zamiast powtórek. Jednak robienie z TVP3 kanału głównie informacyjnego to zły pomysł. Powinno pozostać miejsce na programy nieinformacyjne ośrodków regionalnych tj. Na zdrowie, Jedź bezpiecznie, Rusz się człowieku, Moda na język polski itd. - tak jak to jest teraz

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...