Jump to content
Mr. Orbita

Odświeżone Forum SAT Kurier: dyskusja, propozycje

Recommended Posts

Witam po tygodniowej przerwie 😺

 

Trochę to trwało, ale jeśli coś ma być zrobione dobrze (a przynajmniej najlepiej jak się da), to lepiej nad tym posiedzieć. Forum otrzymało solidną aktualizację, odświeżenie, zmieniło się wiele na pierwszy rzut oka, ale i też sporo pod maską (co wpłynęło na wydłużenie przerwy). Mamy HTTPS (uwzględniając przerzucenie wewnętrznego linkowania, grafik itp. na HTTPS), baza danych została przekodowana na utf8mb4, mamy emoji 😍 i jakieś tam pewnie różne nowe funkcje, bo przeszliśmy z IPB3 na IPB4.

 

Włożyłem sporo wysiłku, aby zadbać o przeniesienie wszystkiego w najlepszej formie, jest nawet shoutbox (aka stuboks) z kompletną zawartością/historią (choć rozsypane są np. linki, ale to może poprawię w późniejszym czasie, nie jest to w mojej ocenie krytyczne, bo rzadko historia SB jest przeglądana). Został też Tapatalk, mobilni z aplikacją powinni móc korzystać od razu.

 

Pragnę podkreślić, że zmiana nie była niczyim wymysłem/kaprysem - zostaliśmy do tego zmuszeni, bo IPB3 od dawna był bez wsparcia technicznego. Dlatego trzeba to było zrobić i nie było wyboru. Miałem natomiast poważne wątpliwości, czy powinniśmy iść w IPB4 (i to w ogóle spychało aktualizację), bo np. forum przy dobreprogramy.pl z IPB4 zrezygnowało po serii problemów. Wolałbym, aby u nas się to nie powtórzyło, IPB4 od tego czasu nieco dopracowano. Jako alternatywę brałem pod uwagę WBB, ale relatywnie mizerne wsparcie techniczne w stosunku do IPB (począwszy od tego, że spolszczenie musiałem zrobić sam, później musiałbym je aktualizować, a pewnie wiecznie nie będę się tym zajmować) sprawiło, że jednak poszliśmy w IPB4.

 

Pierwsze tygodnie pewnie będą trudne dla wszystkich, bo do obsługi po zmianach trzeba będzie się przyzwyczaić. Można zauważyć jednak pewne naprawdę fajne udoskonalenia, jak np. wygodne selektywne cytowanie w edytorze - zaznaczamy fragment postu, dajemy cytat i cyk - zacytowany fragment :) Można wstawiać posty FB, Tweety. Ciekawostką jest funkcja wspomnienia - teraz jeśli ktoś coś od kogoś chce, to wstawiając jego nick z małpą, np. @Mr. Orbita - osoba ta dostaje powiadomienie. To może ułatwić kontakt - zdarzało się, że np. ktoś coś ode mnie chciał, ale tylko napisał w wątku, a że nie jestem w stanie czytać wszędzie wszystkiego, to nie zauważyłem i przeleciało bez odpowiedzi. Zapewne udoskonaleń jest więcej, ale i pewnie jakieś regresy. Błędy proszę zgłaszać tu:

 

 

Czas do końca września traktuję jako rozbieg dla wszystkich i moment na opanowanie obsługi. Będziemy obserwować jak co działa, jakie są ew. problemy i pomyślimy co jest do zmiany, co jest do udoskonalenia, co da się zrobić, co nie bardzo itp. Zresztą niestety jako że oddajemy magazyn do druku, to w ogóle praktycznie do końca września nie mogę już poświęcić więcej czasu na forum i nie przewiduję na razie wprowadzania zmian poza jakimiś pilnymi jakby wyszły krytyczne problemy. Do forum od strony technicznej siądę znowu mam nadzieję na początku października. Do tego czasu musi być jak jest. W październiku możliwe są jakieś zmiany w konfiguracji, głównie sprowadzające się do wyłączenia jakichś zbędnych bajerów, potrzebuję więcej czasu na przeanalizowanie co od czego zależy, co można zgasić itp., a tego czasu na razie nie mam.

 

Ten post rezerwuję sobie na zbieranie listy pomysłów. Będę go edytował i zbierał co podrzucicie w postach dalej. Będę sukcesywnie badać co uda się zrealizować (choć niezmiennie trzymam się zasady - im mniej modyfikacji - tym lepiej, bo później każda aktualizacja demoluje pół forum, a w dzisiejszych czasach aktualizować skrypty trzeba).

 

Na razie tyle 😊 Przepraszam za tak długą przerwę, ale szybciej się nie dało, dłubałem przy tym nawet w weekend (uważni zauważyli, że w pewnym momencie zmienił się wygląd - to był ten moment przepięcia, w sobotę późnym wieczorem).

 

Aktualne plany/pomysły:

 1. Wykonać komplet angielskich tłumaczeń nazw i opisów działów oraz grup użytkowników
 2. Dokończyć tagowanie wątków nazwami platform, w zależności od wniosków z dyskusji prowadzonej w wątku: https://forum.satkurier.pl/topic/27692-tagi-dla-wątków-kanałów-pomysły-dyskusja/ [rozwiązane - zrealizowane]
 3. Zbadać możliwość wprowadzenia alternatywnej ciemnej skórki [rozwiązane - IPS.Dark do wyboru w ustawieniach] 
 4. Rozważyć zmniejszenie szerokości całego forum z 95% do np. 80% [rozwiązane - zmniejszono do 85%]
 5. Zbadać możliwość wyłączenia jakichś bajerów typu lajki, temat jeszcze do przedyskutowania [porzucone - wydaje się, że obecne ustawienia są satysfakcjonujące, brak skarg]
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się tylko zastanawiam dlaczego wszyscy, no prawie wszyscy, idą w kierunku wyglądu stron na zasadzie "białe na białym"? Czy tylko mnie bolą oczy od tej żarówki świecącej prosto w oczy? Co zrobić, mam monitor ustawiony na 105 kandeli, ale zmniejszę sobie zaraz na 100. A przecież pamiętamy, jak to kiedyś było, zauważyć można nawet w słynnym Matrixie, że ekran czarny, a literki zielone. A wszystko po to, żeby oczu nie męczyć😎

Share this post


Link to post
Share on other sites

Estetyczniej wygląda białe tło i jest neutralne. Jakoś sobie nie wyobrażam forum z czarnym tłem. Może na święta będzie w nieco innych kolorach jak to zawsze było w tradycji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bardziej pytanie do twórców IPB ;) Motyw ciemny mógłby być - zresztą takie są też trendy, że jest wybór jasny/ciemny, nawet w Windows 10.

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest lukimann

Prędkość otwierania stron jest tragiczna. Średnio podoba mi się nowa forma  forum.

Punkty dotyczące reputacji użytkownika są konieczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie będzie możliwość wyłączenia punktów reputacji. Jak to miało miejsce przy poprzedniej zmianie forum.

 

Momentami forum śmiga aż miło a jest moment, że pokazuje błąd od hostingu. 

Hosting również został zmieniony przy zmianie forum czy pozostał ten sam ?

Edited by andrzejgratis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest lukimann

Oooo i możemy zaznaczyć swoja reakcję ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hosting ten sam, problem prędkości jest badany, mam nadzieję, że szybko dojdziemy w czym rzecz i zaraz uda się to opanować...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może to tylko pierwsze wrażenie ale stare forum było bardziej czytelne. Jednak po tygodniowej abstynencji od świata satelitarnej telewizji to każda forma forum mi odpowiada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To dobra (złego) informacja, bo już myślałem, że to u mnie coś z telefonem, że tak forum się długo ładuje. Z tym, że  u mnie to z początku tylko muli - pierwsze wejście, potem przeglądanie forum jest w miarę sprawne :). Co do jasności - włączy się tryb nocny ;) i po problemie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chodzi mi o to, że ma być czarno, ale że jest jeszcze więcej jasnych elementów niż poprzednio. Zmniejszenie jasności monitora jednak pomaga, było 107 cd/m2 a teraz mam 101 i jest lepiej. Na marginesie dodam, że w oprogramowaniu do miernika dawali kiedyś domyślnie 120. Zresztą teraz pewnie też tak jest, ale aplikacja jest marna, więc od dawna nie używam. Dla mnie to było zawsze za jasno i zmieniałem na 110, ale prawdopodobnie do monitora najlepiej jest ustawiać około setki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam takie pytanie/propozycje odnośnie powiadomień z oznaczeniem kogoś w poście @...  , czy możliwe byłoby zrobienie, aby po takim oznaczeniu forum wysyłało powiadomienie do przeglądarki chrome, a nie mailowo? 

No chyba, że to wprowadzono, ale nie doczytałem, to wtedy sorki 😂😂

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Ozzy666 napisał:

Może to tylko pierwsze wrażenie ale stare forum było bardziej czytelne.

Ja też odnoszę takie wrażenie. Ale może to kwestia przyzwyczajenia. 

Pytanie numer 1: czy w widoku "aktywności" da się ustawić tak żeby wyświetlał ostatnio aktywne wątki, a nie pojedyncze posty?

Po przełączeniu w widok kompaktowy zmienia się tylko tyle, że nie wyświetla treści, ale nadal każdy post jest na liście osobno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Podobają mi się  nowe oznaczenia "nc+/ CP itd" przy kanałach, ale drażni mnie "i 1 więcej". Dlaczego nie mogą się wyświetlać wszystkie oznaczenia  jednocześnie? (wraz z wszystkimi kablówkami i dvbt)

2.Fajnie byłoby wprowadzić miniatury-logotypy kanałów

3.Można by dodać do tematów dot. kanałów oznaczenie (HD) (UHD)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanko: Dlaczego w "Obserwowana zawartość" Nie widzę już w których wątkach pojawił się nowy post? 😥 Czy to może ja źle coś robię i nowe posty pojawiają się teraz w innym miejscu? 😑 No chyba że to tak teraz ma wyglądać i muszę latać po całym forum żeby zobaczyć czy w konkretnych wątkach pojawił się nowy post? 😌

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy teraz od obserwacji tematów będę tylko emaile dostawał z powiadomieniem o nowej zawartości ?  Nie można za pomocą zwykłych powiadomień? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dałoby radę wprowadzić taki widok przy "najnowszych postach" jaki był do tej pory, czyli lista bodajże 15 wątków, w których coś ktoś nowego napisał? W mojej opinii było to rozwiązanie znacznie wygodniejsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie to wszystko jest zbyt duże. Czy w wersji desktopej, czy tym bardziej mobilnej.

 

Niektóre nowe rzeczy, np. emotikony, przeglądanie profili, reputacja czy powiadomienia z dźwiękiem o odpowiedzi, są na plus. Natomiast wciąż nie ma jakiegoś wąskiego paska, który automatycznie zwijałby się z góry, tak aby można było od razu kliknąć w logo z przejściem na stronę główną bez zbędnego przewijania wszystkiego na górę. Najbardziej tego brakowało w wersji mobilnej, gdzie obecnie to jest podstawa na wielu stronach czy też forach.

 

Tak w ogóle, to można jakoś wyłączyć podgląd treści w najnowszych postach? Osobiście wolę minimalizm i wystarczy mi jedynie nazwa tematu, jak to poprzednio było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Szymon9904 - chodzi o te "Najnowsze posty" po prawej? Czyli to o czym pisze też Emil, że jest treść niepotrzebnie? Wiem o tym - będę szukał możliwości pozbycia się treści, bo przeszkadza, dodam to do błędów ;)

@nieczęstygość99 - powiadomienia z @ powinny być w przeglądarce, jeśli są mailowo u Ciebie, sprawdź ustawienia powiadomień, to z tagaimi, że są dwa pierwsze - dopiszę do błędów, żeby pamiętać (to by mogło być inaczej, nawet zauważyłem, ale nie przepisałem z wewnętrznego tematu), 2 - może się da, ale nie wiem jak to jest z użytkowaniem logotypów w takiej sytuacji, może nie jest to bezpieczny prawnie pomysł, 3 - raczej nie, żeby nie dokładać zamieszania, chcę się pozbyć z tytułów wątków kanałów wszystkiego, co nie jest nazwami (psuje SEO :P ), 4 - to się chyba da zrobić, dopiszę do listy błędów

@Tokić - awaria, na razie działa OK, ale szukamy przyczyny poranno-dopołudniowych problemów.

@Emil.1603 - fruwający logotyp - nie wiem, dopiszę do listy błędów do sprawdzenia na później

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak samo treść w Najnowszych postach niepotrzebnie moim zdaniem się dubluje. Wystarczyłby jeden i szybki odnośnik do danej tematu, w którym jest coś nowego.

 

@Mr. Orbita, jakiś mały. Ewentualnie strzałki "góra" / "dół" w którymś miejscu, które automatycznie przeniosłyby nas w dany kierunek. O ile to jest możliwe.

 

Jeszcze jedno mnie zastanawia. Jak wygląda zapisywanie treści w polu tekstowym? Czy zapisuje dopiero po jakimś czasie i tak jak chce, czy w każdej chwili przy czym nie trzeba byłoby się martwić o pisanie wszystkiego od nowa w razie gdyby karta niechcący się zamknęła czy straciło się połączenie z siecią?

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, SatExpert napisał:

Pytanko: Dlaczego w "Obserwowana zawartość" Nie widzę już w których wątkach pojawił się nowy post? 😥 Czy to może ja źle coś robię i nowe posty pojawiają się teraz w innym miejscu? 😑 No chyba że to tak teraz ma wyglądać i muszę latać po całym forum żeby zobaczyć czy w konkretnych wątkach pojawił się nowy post? 😌

UWAGA! Mam rozwiązanie! :P UUdało mi się dokonać pewnych ustawień i oto link do nich. :D

https://forum.satkurier.pl/discover/unread/?&stream_default_view=undefined&stream_club_select=undefined&stream_club_filter=undefined&stream_follow=followed&stream_followed_types[items]=1&view=condensed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały ten system aktywności ma potężne możliwości i można filtrować sobie tematy na różne sposoby oraz tworzyć też własne widoki, ale ilość kombinacji tam trochę przeraża, trzeba będzie się przyzwyczaić. Tak widać ma to wyglądać w XXI wieku :P

 

Z zapisywaniem, to nie wiem, to jest CKEditor, pewnie ma jakieś domyślne ustawienia w tym zakresie, zerknę w sieci co piszą na ten temat, ogólnie widzę, że zapisuje treść także lokalnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...