Skocz do zawartości

Propozycje zmian na forum (po 10.09.2015)


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@emirates istnieje wiele innych systemów aby za otrzymaną pomoc podziękować zamiast śmiecić w poszczególnych wątkach, jest przecież system prywatnych wiadomości, a chyba najprościej podziękować na shoutboxie.

Sam pomysł systemu reputacji nie był zły, gorzej wyszło w praktyce, w zasadzie to dochodziło do małych patologii bo Ci sami użytkownicy przyznawali;i sobie plusy nawzajem, a ile postów z przyznanymi punktami reputacji wylądowało w koszu to już osobna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to nie rozwiąże problemu nabijaczy reputacji, którzy działali na dwa sposoby:

- albo dogadywali się przez PW i wzajemnie sobie plusowali posty,

- albo rejestrowali dodatkowe konta.

 

Akurat tego bym się nawet nie spodziewał, że ktoś sobie tyle trudu zada, zamiast nastawić się na sensowne pisanie.

 

@emirates istnieje wiele innych systemów aby za otrzymaną pomoc podziękować zamiast śmiecić w poszczególnych wątkach, jest przecież system prywatnych wiadomości, a chyba najprościej podziękować na shoutboxie.

Sam pomysł systemu reputacji nie był zły, gorzej wyszło w praktyce, w zasadzie to dochodziło do małych patologii bo Ci sami użytkownicy przyznawali;i sobie plusy nawzajem, a ile postów z przyznanymi punktami reputacji wylądowało w koszu to już osobna sprawa. 

 

Podziękowania na PM to moim zdaniem taki sam spam jak w przypadku podziękowań na forum. Na SB ilu nas zagląda? Łącznie z dziesięciu? :mrgreen: Jeszcze w przypadku jakichś większych projektów, typu ktoś organizuje typera i się nim opiekuje to nawet ostatecznie można podziękować na PM, ale gdy już mowa o jakiejś aktywności bardziej regularnej to znów robi się śmietnik. A ja np. nie chciałbym któregoś dnia zobaczyć w swoim profilu X wiadomości z podziękowaniami. Raz, że trzeba to przejrzeć, czy niczego ważnego nie ma, a dwa na niektórych forach jest limit prywatnych wiadomości (nie wiem jak u nas) i łatwo sobie zapchać skrzynkę. Aaa no i mam powiadomienia o PM na mejlu, więc kolejny śmietnik się robi.

Nie sprawdziło się to trudno, kiedyś też nie było i jakoś się żyło :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit wiadomości prywatnych wynosi tutaj 250.

A, tak przy okazji, jak stoją prace nad zmianami w shoutboxie, skoro już wywołujemy to narzędzie? :) (jakby co, to wiem że to może być gdzieś nisko na liście spraw do załatwienia, po prostu pytam bo chciałbym wiedzieć, jak to wygląda)

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emirates - wyjaśniam w wątku ankiet czemu zostało to wyłączone. Ilość problemów i naruszeń wynikających z systemu reputacji okazała się zbyt duża (rejestrowanie multikont, wykłócanie się niektórych na PW lub na forum publicznym za minusy, minusowanie odwetowe, a nie za faktyczną treść itp.) Zamiast pomocnego narzędzia wyszła z tego totalna patologia, do której dodatkowo nieustannie trzeba było dokładać pracy reagując na zgłoszenia i skargi.

 

Generalnie żeby system reputacji działał dobrze - wszyscy użytkownicy muszą z niego odpowiedzialnie korzystać. U nas grupa mająca z tym problem była zbyt duża, w lutym co kilka dni były skargi w tej sprawie.

Sam pomysł był super, ale tu nie wypalił.

 

W pełni popieram słowa naszego Admina!

I cieszę się bardzo, że ten cyrk z minusowaniem i plusowaniem postów został wreszcie tu na forum zakończony. :)

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku byłem nastawiony do tego pomysłu bardzo optymistycznie, ale im dłużej to działało, tym więcej nowych patologii generowało. Podejrzewałem, że jakieś trudności mogą być, ale nie aż tyle. Cóż - warto było to sprawdzić, jest z tego cenna lekcja i doświadczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stanley99 - znany błąd, można zmienić na raz dziennie, ale wtedy przychodzą tylko zbiorcze powiadomienia,pracuję nad poprawką.

Dziennych nie testowałem, ale tak myślałem, tzn. że przychodzą tylko raz na dobę (zgodnie z nazwą ;)). Wolałbym, żeby działały tak jak opisałem, czyli natychmiastowo, lecz tylko raz aż do momentu ponownego odwiedzenia topicu. Czasem dyskusja, że tak napiszę wartko się toczy i śledzi się odpowiedzi niemal na bieżąco. Jednak z drugiej strony nie chciałbym aby po powrocie z urlopu czekało w skrzynce 1000 maili powiadomień ;) Czekam zatem na poprawkę.

 

Co do plusów dodatnich i minusów ujemnych: jako, że na tym forum stosunkowo rzadko biorę udział w dyskusjach, szczerze pisząc ani mnie to ziębi(ło), ani grzeje(ło).  Poza tym najczęściej przeglądam z Tapatalka, a tam zdaje się opcja nie była widoczna/dostępna. Zresztą skoro Admin zakomunikował, że funkcja została wycofana - to została. Uważam nie ma sensu dalej wałkować tego tematu.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Stanley99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sprawa była już dyskutowana i było kombinatorów @diabeu i zamieszczam cytat Mr. Orbity

Tyle, że to nie rozwiąże problemu nabijaczy reputacji, którzy działali na dwa sposoby:

- albo dogadywali się przez PW i wzajemnie sobie plusowali posty,

- albo rejestrowali dodatkowe konta.

 

Generalnie żeby system reputacji działał dobrze - wszyscy użytkownicy muszą z niego odpowiedzialnie korzystać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż to już kwestia administracji i moderacji aby zapanować nad forum.

 

Co do dogadywania się to moim zdaniem gorsze było dogadywanie się co do minusów, bo można było minusować kogoś za poglądy pomimo że miał rację. Samo plusowanie nie jest niczym negatywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było kwestie plusów i minusów rozwiązać inaczej, tak jak funkcjonuje to na innych forach. Czyli że rozdawać można tylko plusy jako podziękowanie czy wyróżnienie wartościowego postu.

Byś przynajmniej mnie regularnie nie minusował za poglądy... Ciekawe czy to zebrane punkty ocen zostały, czy już są definitywnie utracone?

Natomiast co do zmian, poprawek na forum to już się nie pytam, bo ta sprawa od miesięcy nie zajmuje Mr. Orbity. Może jak uruchomi nową stronę satkurier.pl to kiedyś do tego powróci - chociaż jak widać wyłączenie ocen przyszło mu szybko i miał na to czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było kwestie plusów i minusów rozwiązać inaczej, tak jak funkcjonuje to na innych forach. Czyli że rozdawać można tylko plusy jako podziękowanie czy wyróżnienie wartościowego postu.

 

Faktycznie przydałby się na tym forum jakiś system nagradzania za udzieloną pomoc. Lecz powinien działać tylko w określonej sytuacji: punkty podziękowań mógłby przyznawać tylko twórca wątku, czyli ten, kto szuka pomocy w rozwiązaniu problemu. Oraz tylko w niektórych działach forum, gdyż przyznanie punktu "pomógł" tudzież wirtualnego "piwka" (różnie to na różnych forach się zwie) np. w Hyde parku, za dobrze opowiedziany (napisany) dowcip w topicu Humor, byłoby cokolwiek kuriozalne ;)

Oczywiście taki system także nie wyklucza nadużyć, np. można sobie wyobrazić, że ktoś zakłada fikcyjne konta i tematy (np. w stylu "Jaki kupić dekoder?"), aby następnie z tychże kont przyznawać sobie  punkty za udzieloną pseudo-pomoc (sobie - tzn. na konto pod którym "oficjalnie" funkcjonuje na forum). Aczkolwiek moim zdaniem  ktoś, kto tak postępuje powinien nie tracić czasu na fora, a raczej zastanowić się nad szybką wizytą u specjalistów zawodowo trudniących się leczeniem ludzkich umysłów.

W każdym razie uważam system byłby bardziej wiarygodny, pozwolił docenić/wyróżnić osoby niosące pomoc na forum, udzielające się (i nie generował takich animozji...), niż prymitywne (bez urazy) klikanie w "plusy i minusy" dostępne przy każdym poście.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Stanley99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Peterownys - tak, ale nie jestem zadowolony z efektów, nie działa to prawidłowo, generuje ogrom różnych problemów m.in. z działaniem powiadomień. Nie ma chyba dobrze działającego rozwiązania - niestety ukrywanie wątków nie jest funkcją normalnie obecną na forum.

 

@diabeu - zapanowanie owszem, ale nie na zasadzie, że mamy sobie dołożyć ogrom roboty aby namierzać oszukujących, bez tego mamy już wystarczająco dużo pracy. System niestety się nie sprawdził, 

 

@widz666 - po co się wypowiadasz jak nie wiesz? Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile czasu poświęciłem przez ostatnie tygodnie na różne wewnętrzne testy poprawek i udoskonaleń. Czym inny jest proste wyłączenie reputacji od czego jest jeden przycisk w adminie, a czym innym przekopanie sieci w poszukiwaniu rozszerzeń, a później kodu w poszukiwaniu sposobu jak np. dodawać treść postów w RSS, gdy takiej opcji po prostu normalnie nie ma. Jeszcze przed zmianą portalu będą zmiany na forum, bo potrzebne będą do integracji logowania forum-nowy portal.

 

Punkty nie zostały utracone, ale po wyłączeniu nic nie widać. System jest tylko dodatkiem do forum, może być w każdej chwili wyłączany/włączany oraz możliwa jest prosta zmiana jego zachowania. Co nie zmienia faktu, że system zawiódł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"system zawiódł" A wszyscy myśleli że człowiek... Co za tępi ludzie.

 

Co do zmian, to oczywiście tak podejrzewałem. Sorry adminie, że nieraz nie odczuwasz, ale naprawdę mam Cię za bardzo kompetentnego i rozsądnego człowieka. Może trochę podle, że zrobiłem podpuchę. Zawsze jednak lepiej coś całkowicie zdeprecjonować i potem usłyszeć całą prawdę, niż się notorycznie podpytywać bez efektu. Po prostu od września słyszeliśmy o zbieraniu listy poprawek, a niewiele było tego widać w praktyce. W grudniu było znowu zapewnienie, że oczywiście są nadal zbierane. Ale o poprawkach, udoskonaleniach nie było realnie słychać. Wyglądało jak coś odłożone na świętego gdygdy. Oczywiście wiemy że pracujesz adminie nad stroną, więc myśleliśmy że to Cię cały czas pochłania. Myślałem też, że ten nowy skrypt jest tak nowoczesny, uniwersalny, że nie trzeba wstawiać drzwi do lasu, żeby uzyskać jakieś użyteczne funkcje. Może były lepsze skrypty do wyboru?

 

Natomiast nie jestem przekonany do logowania na stronie. Mam nadzieję ,że będzie można być zalogowanym na forum równocześnie pisząc komenty na stronie jako niezalogowany - bez wcześniejszego wylogowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System, czy człowiek - bez znaczenia, chodzi mi o to, że w takiej formie to było nadużywane.

 

Jednocześnie zajmuję się różnymi rzeczami (akurat portalem nie aż w takim stopniu, jest od tego inna osoba), więc wszystko się ciągnie - wiem o tym, ale to akurat nie moja wina :P Jest 4:15 a ja zajmuję się forum, większość ludzi w tym czasie śpi (lub są na imprezach, bo to noc z soboty na niedzielę), a ja ogarniam czego nie zdążę w ciągu dnia. To chyba świadczy o pewnym poświęceniu.

 

Ze skryptami jest tak, że każdy ma coś lepszego, ale jednocześnie ma jakieś minusy, które wymagają pracy. Testowałem ogrom skryptów przed wyborem tego i ten był tym, do którego miałem najmniej uwag (wraz z tymi, które wyszły przy otwartych testach od innych użytkowników, którzy się skusili na eksperymenty), co oczywiście oznacza, że też nie jest idealny (ale lata świetlne przebija phpBB :P ). Będą dalsze zmiany w kierunku udoskonalania sytuacji, może nawet drastyczne :P Raczej blisko, bo do testów portalu będę potrzebował pewnych rzeczy tu gotowych.

 

O logowaniu już wydaje mi się, że się pytałeś - nie będzie konieczności logowania i przynajmniej na tą chwilę logowanie jest rozdzielne, czyli logujesz się na te same dane, ale nie jesteś zalogowany wszędzie jednocześnie (nad tym się jeszcze zastanawiamy, bo ma to plusy i minusy, Ty pokazałeś minus, ale z drugiej strony wiele osób może preferować bycie zalogowanym jednocześnie tu i tu po jednym zalogowaniu, żeby się nie logować "sto razy"). Będą testy portalu, zbierzemy opinie, będziemy myśleć. Wszystko w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jakby komentarze w serwisie byłyby dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników to i tak nie uniknęło by się durnych komentarzy, chyba że pewnym użytkownikom zablokowało by się dostęp. Nie piszę tu o poglądach a o dziecinnej u[beep]liwości której nie brakuje niektórym użytkownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie powinien nic głupiego pisać? :>

 

Ale z logowaniem to nie o to chodzi - już pisałem wcześniej, że jest to odpowiedź na prośby o możliwość "zabezpieczenia" swojego nicka, ukrócenia podszywaczy. Natomiast nie ma to mieć wpływu i na pisanie anonimowe bez konta na forum (tylko wtedy nick nie będzie wyróżniany) ani też jeśli ktoś zechce coś napisać z anonima, nie logując się, choć konto ma. Wynika to z tego, że uważamy, że tak naprawdę wymóg rejestracji nie spowodowałby pozbycia się różnego rodzaju trolli, bo konto zawsze można założyć nowe (choć w planach jest wprowadzenie pewnych technicznych utrudnień dla osób próbujących wracać po wyrzuceniu/blokadzie konta). Za to wyróżnianie osób zalogowanych sprawi, że komentarze osób o określonej reputacji tu na forum będą na pewno autentyczne, zwiększy się poważanie dla nich. Teraz np. gdyby SatExpert (przykładowo ;) ) napisał komentarz, to tak naprawdę nikt nie wie, czy to on, czy nie on. To się zmieni (zakładając, że osoba pisząca komentarz się zaloguje). Nie widzę minusów takiego podejścia - osoby piszące anonimowo będą zadowolone, użytkownicy też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast co do zmian, poprawek na forum to już się nie pytam, bo ta sprawa od miesięcy nie zajmuje Mr. Orbity. 

 

Testowałem ogrom skryptów przed wyborem tego i ten był tym, <...> co oczywiście oznacza, że też nie jest idealny (ale lata świetlne przebija phpBB :P ). 

 

Nie znam się na tych skryptach, prowadzeniu fora "od kuchni" (znaczy się nigdy nie podchodziłem tematu), zdaje sobie sprawę, że wymaga to niemałej wiedzy i poświęcenia czasu. Jednak od pewnego czasu coraz częściej odnoszę wrażenie, że lepsze bywa wrogiem dobrego... Na jednym z forów też mi wymienili silnik, skrypty, czy jak się to tam zwie i teraz tak żre zasoby, jest tak mułowate nawet przy prostej edycji posta, że chyba będę musiał cały swój sprzęt zutylizować i kupić jakiś najnowszy z wysokiej półki. Może z rok podoła ;)

 

Powiadomienia nadal przychodzą masowo. Strach się bać, jeśli do skrzynki nie zajrzę przez kilka tygodni. Chyba będę musiał interesujace mnie topice odsubskrybować, bo wnet zatonę w spamie. Próbowałem przestawić na dzienne - przyszło raz i zdechło. Lipa.

Edytowane przez Stanley99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiadomienia są piętą achillesową - jak pisałem są plusy i minusy, ale to zostanie udoskonalone. Natomiast zasobów tu forum nie powinno zżerać, jest raczej lekkie, to miałem na uwadze, bo zdarza mi się korzystać w trasie na słabszych urządzeniach i bym się sam denerwował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...