Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@kisiel95

Mała uwaga na początek: Obecnie abonament RTV jest opłatą za użytkowanie odbiornika, nie za oglądanie/odbiór kanałów TVP. ;)

 

W jaki sposób chcesz sprawdzić, czy ktoś faktycznie nie ma możliwości bezpłatnego odbioru? Deklaracje odpadają, bo to kolejne pole do wykrętów. A sprawdzenie każdego (potencjalnie wykluczonego) indywidualnie, też może swoje kosztować. TVP umieszcza część materiałów i kanałów, bezpłatnie na swoich stronach. Wystarczy, że do streamu dodadzą resztę kanałów, i już nie będzie "białych plam". Masz w sumie rację, ale w praktyce to nie będzie takie proste.

 

@tweed77

Niestety, to nie takie łatwe do osiągnięcia.

 

Upraszczanie nie może generować nieuzasadnionych kosztów. A debiut takiej platformy w tej chwili, to spory koszt, a korzyść tylko dla garstki "białoplamowców". TVP wydała już kasę na doświetlenia (gapfillery) MUX-3 w NTC. Zazwyczaj się tego nie robi, jeśli ma być platforma. A poza tym, przez czas jakiś, musieliby płacić podwójnie za pojemności satelitarne większości kanałów. Czyli mnożenie wydatków ponad stan. W sytuacji, gdy potrzeba kasy na unowocześnienie sprzętu i budowę budynku do produkcji, m.in. redakcji kanału newsowego.

 

Jak będzie kasa, to można o tym pomyśleć.

 

@ania28

Nie opowiadaj głupot. Większość telewizji publicznych w Europie, działa na zasadach spółki. Sytuacja prawna nie stanowi istoty problemu. Jest nią stabilność finansowa.

 

A ja przypominam (po raz kolejny), że nikt nie gwarantuje w tej chwili dostępu do kanałów TVP, w zamian za abonament RTV. Takie prawo. ;)

 

I skończ już to powtarzanie w kółko tej bzdury, że to niby platformy dysponują produkcją TVP i tylko one decydują. Po pierwsze, głównym pionem dystrybucji produkcji TVP jest NTC, nie satelita. Po drugie, celowo pomijasz kablówki i dostępność materiałów w internecie. Ale to też tylko dodatki. Po trzecie, kanały komercyjne, np. TVP Sport, od początku były przeznaczone celowo tylko do takiej dystrybucji. Działanie zgodne z prawem. I na pewno nie wbrew interesowi publicznemu, bo niefinansowane z środków nas wszystkich (co już udowadniałem nie raz).

 

Nergal nic złego na antenie TVP nie zrobił. Co więcej, nie został skazany w tym temacie. Więc o jakim obrażaniu mowa? Osobiście uważam, że pewna grupa ludzi się na niego uwzieła, bo się ośmielił otwarcie i publicznie krytykować ich świętości. W kraju demokratycznym i państwie prawa, takie karanie wyrokami więzienia za krytykę, nie powinno mieć miejsca. Tacy ludzie też mają prawo występu w telewizji publicznej. W niemieckiej TV publicznej ateistów było niemało. Ostatniego zdania nie skomentuje. :P

 

Sprawy drwin z niepełnosprawnych, niestety nie kojarzę. Coś więcej na ten temat?

 

2 post @tweed77

Wizję stworzenia takiej platformy TVP posiadam i ja. Co nie znaczy, że jestem kompetentny w temacie. ;) A poza tym, to nie Farfał był inicjatorem tego pomysłu, tylko Łodzikowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja publiczna nie jest usługą. Więc mówienie, że abonament/opłatę a. powinni uiszczać tylko oglądający, jest zupełnie bez sensu. Taki argument przeczy idei słowa "publiczna", czyli dla wszystkich.

Jak czytam takie słowa, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Wprowadzanie opłaty za samą możliwość odbioru kanałów TVP, bez względu na to, czy ktoś jest tym zainteresowany, czy nie., powoduje że 99% narodu jest zmuszana do jego opłacania. Nie ma to jak dawać coś za darmo, a potem urzędowo wyciągać rękę po kasę.

Po to mamy technologie cyfrowe, żeby móc coś zakodować i uczciwiej już byłoby, gdyby misja TVP została po prostu zakodowana i udostępniona opłacającym abonament, tudzież pobierana od operatorów SAT/kabel.

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa, nie szef tylko wyrobnik decyduje o takich strategicznych sprawach...paranoja. Lodzikowski był i po Farfale i jakoś nie kontynuował.

Nie. To rada nadzorcza zdecydowała. Więc, co miał kontynuować?

 

@michaeli112

Kolejny, który nie rozumie, że dystrybucja drogą satelitarną nie jest ich priorytetem w tej kwestii. Wpakowano miliony zł w nadajniki naziemne, i tylko w ten sposób zapewnia się powszechny, publiczny dostęp. Dlaczego więc, tylko korzystający z platform i kablówek mają płacić? To nie jest uczciwe. Pieniędzy z takiej opłaty tylko od części gospodarstw domowych, na pewno nie wystarczy do funkcjonowania TVP na poziomie. Co więcej, pojawią się głosy nawołujące do likwidacji, bo sens istnienia TVP w takiej formie jest dyskusyjny. Bo po co komu przymusowa płatna usługa, która nie jest zbyt atrakcyjna komercyjnie? To już lepiej płacić tylko za Canal+ i HBO, a TVP zlikwidować.

 

I ja nie widzę, w przypadku tej opłaty audiowizualnej, żadnego zmuszania. Jesteś częścią społeczności, więc masz obowiązki. Masz się solidarnie dokładać, nie ważne czy będziesz oglądał. Bez solidarności większości, telewizja publiczna traci sens bytu.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja nie widzę, w przypadku tej opłaty audiowizualnej, żadnego zmuszania. Jesteś częścią społeczności, więc masz obowiązki. Masz się solidarnie dokładać, nie ważne czy będziesz oglądał. Bez solidarności większości, telewizja publiczna traci sens bytu.

Ja widzę to inaczej. Telewizja, w przeciwieństwie do wielu innych rzeczy zapewnianych przez państwo nie jest na liście rzeczy które:

 

  • To właśnie pańswto powinno zapewniać, bo są zbyt potężnym narzędziem, by ryzykować ich przekazanie podmiotom prywatnym. Do takich zaliczam wojsko, policję, sądownictwo, czyli tak zwany "aparat przymusu". I nie dyskutujmy tu, że państwo też ich nadużywa.

  • Są zbyt ważne z innych względów, żeby ryzykować utratę kontroli nad nimi: linie kolejowe, drogi, mosty, strategiczne linie przesyłowe (czy to gaz, prąd, ropa, czy jeszcze co innego). To strategiczna infrastruktura.

  • Są ZBYT DROGIE dla obywatela, a stanowią o gólnym dobrobycie społeczeństwa. I tu na pewno wpada opieka medyczna, powiedzmy sobie szczerze, nie każdy wymaga leczenia za miliony, ale te jednostki, które wymagają, powinny móc liczyć na tak zwaną "solidarność społeczną".

 

TV nie zalicza się do żadnej kategorii powyżej. A jeśli już mi mają robić wodę z mózgu, to jednak wolałbym, żeby to był mój wybór, gdzie postanowię te pieniądze zmarnować. Co byśmy nie wymyślili, tak zwana TV publiczna ZAWSZE I WSZĘDZIE będzie Goebelsowska, czyli będzie narzędziem propagandy aktualnej ekipy rządzącej. A ja niekoniecznie chcę się do takiego interesu dokładać.

 

Jeśli już chcemy realizować misję, to proszę bardzo - czemu nie ogłaszać konkretnych przetargów, na jej konkretne elementy? Chcesz Teatr TV? Proszę, przetarg na 12 spektakli, kto zaproponuje najlepsze warunki - robi Teatr TV. I puszcza u siebie na antenie. Orędzie prezydenta - jak wyżej. Relacje z ważnych wydarzeń - to samo. Problem? Nie. Chętni na taką realizację misji, zdolni dotrzeć do praktycznie całego społeczeństwa, się znajdą, w końcu mamy 24 programy TV w DVB-T. A nawet jak ich tam nie ma - niech się dogadają z nadawcami.

 

A jak już jakaś partia ma potrzebę robić komuś wodę z mózgu, to też niech płaci. Ma na to dofinansowanie z budżetu, to niech wydaje. Jak rząd się potrzebuje pochwalić osiągnięciami - to też niech płaci - za tą konkretną audycję. I my ten rząd, z tych konkretnych audycji i wydanych na nie pieniędzy, rozliczymy. A nie, że Zdzichu dzwoni do Wiecha i mówi, "no wiesz, musimy się trochę wyborcom pokazać, bo za rok wybory samorządów, znajdź nam studio w dobrym czasie i puść nas na antenę". NIE. Tak nie chcę.

Edytowane przez tomkep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kisiel95

Mała uwaga na początek: Obecnie abonament RTV jest opłatą za użytkowanie odbiornika, nie za oglądanie/odbiór kanałów TVP. ;)

 

W jaki sposób chcesz sprawdzić, czy ktoś faktycznie nie ma możliwości bezpłatnego odbioru? Deklaracje odpadają, bo to kolejne pole do wykrętów. A sprawdzenie każdego (potencjalnie wykluczonego) indywidualnie, też może swoje kosztować. TVP umieszcza część materiałów i kanałów, bezpłatnie na swoich stronach. Wystarczy, że do streamu dodadzą resztę kanałów, i już nie będzie "białych plam". Masz w sumie rację, ale w praktyce to nie będzie takie proste.

 

No tak jest, ale cała ta ustawa abonamentowa jest napisana źle (czyt. bez konkretów i dzięki temu jest pole do wykrętów). Choćby w 1. artykule i ustępie 2: "Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika." I weź tu wytłumacz co wg ciebie znaczy "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu". Czy "programem" są audycje lecące na wszystkich kanałach TVP, czy tylko na tych w DVB-T, czy może możliwość odbierania n.p. Polsatu i TVN? Czy jak ktoś może odbierać tylko n.p. kanały z IPLI na swoim komputerze to też jest tzw. "program"? Albo jakaś transmisja na YouTube? Problemem też jest to, że kiedyś Donald Tusk powiedział, żeby nie płacić abonamentu i niektórzy ludzie się do tego stosują.

 

Czasem zdarza się, że ktoś z Poczty Polskiej w jakimś mieście puka i sprawdza, czy w domu jest telewizor. Ale to jest kpiną i zakrawa na śmieszność.

Jest inny lepszy sposób niż chodzenie po domach:

1. Zakodowanie MUX-3 gdzie znajdują się prawie wszystkie kanały TVP (TVP ABC byłby bez kodowania), albo konkretych kanałów TVP w DVB-T (z TVP ABC).

2. Każdy, kto chciałby mieć możliwość odbioru terestrialnego to musiałby się zgłosić do Urzędu Miasta (albo innej państwowej jednostki terytorialnej), gdzie byłyby karty dekodujące (wkładane do TV, montowane w TV, albo gdy telewizor nie obsługuje MPEG-4 to dekoder z gotową kartą) i przychodziłby technik opłacony za państwowe pieniądze i to montował, aby były wszystkie kanały DVB-T.

3. Po zamontowaniu wszystkiego byłaby podpisywana umowa na płacenie opłaty abonamentowej.

 

Przy transakcji sprzedaży nowego sprzętu wszystko musiałoby być już zamontowane i po tym podpisywałoby się umowę na płacenie opłaty abonamentowej. Oczywiście to nie takie proste, ale skuteczne.

 

A co do Internetu to:

1. Wszystkie darmowe kanały TVP (będące w DVB-T) musiałyby być dostępne w ramach TVP Stream (drugą kpiną jest to, że teraz TVP 1 i TVP 2 można oglądać za pomocą usługi videostar, która musiała sobie to wywalczyć, a w TVP Stream tych kanałów nie ma) i mieć formę zakodowania (n.p. aby oglądać załóż konto, no i aby to tylko było dostępne w PL).

2. Każdy, kto chciałby mieć możliwość odbioru internetowego to musiałby się zgłosić do Urzędu Miasta (albo innej państwowej jednostki terytorialnej), gdzie założyłby konto na konkretne urządzenie, na którym będzie oglądał darmowe kanały TVP (byłaby możliwość założenia multikonta).

3. Po założeniu takiego konta byłaby podpisywana umowa na płacenie opłaty abonamentowej.

 

Co do operatorów SAT/kabel byłaby podpisywana po prostu umowa na płacenie opłaty abonamentowej od abonenta niepłacącego już tejże opłaty.

 

Aha i nie łudzę się, że skuteczność wynosiłaby 100 %, ale z 80 % jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co umowa. Można to rozwiązać tak, jak to zrobiła N-ka z ich prepaidami. Idziesz do sklepu i kupujesz kartę albo samą albo moduł lub dekoder. W cenie jest 1-3 miesiące dostępu do treści oferowanych przez TVP. Podłączasz co trzeba, wkładasz kartę w określone miejsce i się cieszysz. A jak promocja się skończy wpłacasz pieniądze na załączony do korty numer konta i oglądasz dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga na początek: Obecnie abonament RTV jest opłatą za użytkowanie odbiornika, nie za oglądanie/odbiór kanałów TVP

 

 

Jak można płacić za coś co jest własnością ?  .Gdyby zastosować to na szerszą skalę to producenci mebli ,butów  i innych przedmiotów też powinni domagać się opląty za użytkowanie 

Nawet w przypadku platform cyfrowych jest to bardziej uczciwe - dostajesz dekoder płacisz za wynajem ,jeżeli masz swój nie płacisz operatorowi 

 

Upraszczanie nie może generować nieuzasadnionych kosztów. A debiut takiej platformy w tej chwili, to spory koszt, 

Teraz to sobie można - na platformę cyfrową był czas .To tak jakby leczyć zęby w sytuacji kiedy nadają się już tylko do usunięcia  - trzeba niestety chodzić bez zębów .Podobnie TVP zostaje jedynie PRZYJĄĆ WARUNKI PRYWATNYCH PODMIOTÓW I DO NICH SIĘ DOSTOSOWAĆ !

 

I skończ już to powtarzanie w kółko tej bzdury, że to niby platformy dysponują produkcją TVP i tylko one decydują. Po drugie, celowo pomijasz kablówki 

 

 

Całość  POWTARZAM ! całość produkcji TVP jest na transponderach prywatnych platform i to one decydują jaki kanał znajdzie się w jakim pakiecie i ile będzie kosztować .W przypadku kablówek jest sytuacja identyczna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można płacić za coś co jest własnością ?  .Gdyby zastosować to na szerszą skalę to producenci mebli ,butów  i innych przedmiotów też powinni domagać się opląty za użytkowanie 

Można, np za samochód (ubezpieczenie OC - obowiązkowe, "podatek drogowy" - w cenie paliwa jako opłata paliwowa). Nie wspomnę już o podatkach / czynszach za nieruchomości. Też niby własność, a trzeba płacić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Po trzecie, kanały komercyjne, np. TVP Sport, od początku były przeznaczone celowo tylko do takiej dystrybucji. 

 

 

Oczywiście nic złego w tym nie ma ,z tym że  te kanały powinny korzystać z własnej infrastruktury - pomieszczenia ,sprzęt ,regulowanie opłat za energie elektryczną ,podatek za grunt ,koszty ogrzewania ,zakup praw sportowych za własne wypracowane pieniądze ...itp 

Można, np za samochód (ubezpieczenie OC - obowiązkowe, "podatek drogowy" - w cenie paliwa jako opłata paliwowa). Nie wspomnę już o podatkach / czynszach za nieruchomości. Też niby własność, a trzeba płacić :)

Nie słyszałam o sytuacji aby płacić OC kiedy się nie ma samochodu - jeżeli masz samochód to płacisz ,jeżeli nie masz nie płacisz  ,podobnie abonament telefoniczny czy można go płacić nie mając telefonu ?? .W przypadku czynszu podatek płacisz za grunt  (czyli to na czym stoi dom ) a nie płacisz za użytkowanie  ,dla przykładu bezdomny nie płaci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że media publiczne powinny się z czegoś utrzymywać ,z tym że powtarzam MEDIA PUBLICZNE czyli dla każdego a nie tylko dla bogatych których stać jest na wysokie abonamenty u prywatnych nadawców 

Edytowane przez ania28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałam o sytuacji aby płacić OC kiedy się nie ma samochodu - jeżeli masz samochód to płacisz ,jeżeli nie masz nie płacisz  ,podobnie abonament telefoniczny czy można go płacić nie mając telefonu ?? .W przypadku czynszu podatek płacisz za grunt  (czyli to na czym stoi dom ) a nie płacisz za użytkowanie  ,dla przykładu bezdomny nie płaci 

Trudno Cię zrozumieć. Pytasz "Jak można płacić za coś co jest własnością ?". Po czym odpowiadasz mi, jakby Twoje pytanie brzmiało  "Jak można płacić za coś co nie jest własnością ?"... OC jest oczywiście w pewnym sensie opłatą za posiadanie samochodu (płaci właściciel), ale opłatę paliwową płaci już użytkownik (niekoniecznie właściciel), więc jest to opłata za użytkowanie, którą pobiera państwo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem, jest że chyba wszystkie kanały TVP są dostępnie legalnie w streeamingu-(nie wiem jak TVP ABC, SPORT i Rozrywka) tylko szkoda, ze nie w jednym miejscu na tvp.pl

Na 100 % wiem, że legalnie dostępne streamy na terenie Polski są:

TVP 1 (z usługi videostar)

TVP 2 (z usługi videostar)

TVP INFO (TVP Stream)

TVP REGIONALNA (TVP Stream)

TVP PARLAMENT (TVP Stream)

TVP SPORT (transmisje live z sport.tvp.pl i premiery na tym kanale)

Wydaje mi się, że legalnie za darmo nie są dostępne te kanały:

TVP POLONIA

TVP KULTURA

TVP HISTORIA

TVP ROZRYWKA

TVP ABC

TVP SERIALE

TVP HD

Jak coś źle napisałem, to niech mnie ktoś poprawi.

 

PS

OC nie płaci się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ma się samochód https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubezpieczenie_odpowiedzialno%C5%9Bci_cywilnej

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno Cię zrozumieć. Pytasz "Jak można płacić za coś co jest własnością ?". Po czym odpowiadasz mi, jakby Twoje pytanie brzmiało  "Jak można płacić za coś co nie jest własnością ?"  

Swoją wypowiedź odniosłam do stwierdzenia draco-sana który twierdzi że  abonament RTV jest opłatą za użytkowanie odbiornika, nie za oglądanie/odbiór kanałów TVP . Jak rozumiem jeżeli ktoś samodzielnie zbuduje telewizor to też będzie musiał płacić abonament  bez względu czy ten telewizor rzeczywiście będzie w stanie odbierać jakiekolwiek programy ? 

Obecny abonament RTV jest zobowiązaniem podatkowym  zaległości ściągają urzędy skarbowe ,czyż nie jest tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem wcześniej

 

Wydaje mi się, że legalnie za darmo nie są dostępne te kanały:

TVP POLONIA

TVP KULTURA

TVP HISTORIA

TVP ROZRYWKA

TVP ABC

TVP SERIALE

TVP HD

Jak coś źle napisałem, to niech mnie ktoś poprawi.

Chodziło mi, że nieodpłatnie w ogóle dla wszystkich, bo tylko takie streamy mają sens, jeżeli chodzi o abonament.

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 (...)

 

I ja nie widzę, w przypadku tej opłaty audiowizualnej, żadnego zmuszania. Jesteś częścią społeczności, więc masz obowiązki. Masz się solidarnie dokładać, nie ważne czy będziesz oglądał. Bez solidarności większości, telewizja publiczna traci sens bytu.

 

Nie ważne czy będziesz z czegoś korzystał. Masz za to płacić. I to oczywiście nie jest zmuszanie.

 

Dziwne słowa jak na osobę określającą się jako liberalną. I jeszcze dziwniejsze, że obecna władza chce takie coś wprowadzić o czym piszesz

i chyba ci to nie odpowiada tylko z tego powodu, że wprowadzą to nie ci co trzeba.

Edytowane przez Strain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę ten abonament od 1980 roku i skoro to za posiadanie RTV to nie wnikam w szczegóły, kanały TV i tak głównie filmowe oglądam a te TVP1/TVP2 i reszta  raczej sporadycznie bo tam nie ma nic ciekawego, dla mnie mogli by nie istnieć, sport i wiadomości to tylko zagraniczne serwisy.

Edytowane przez irek6311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strain

Nie, to nie jest zmuszanie. To przejaw solidarności społecznej. Przedstawiciele większości, która chce istnienia TVP, zobowiązują nas prawnie do płacenia za najbiedniejszych.

 

Od początku mój pogląd na tę sprawę był jasny. Telewizja publiczna jest potrzebna, żeby ludzie mieli dostęp do poważniejszych treści, niż serwują nam komercyjni nadawcy. I żeby sport nie był kodowany. A to można zapewnić tylko solidarną opłatą od wszystkich, z wyjątkiem najbiedniejszych i starszych. Podobnie jak to jest z komunikacją miejską (wiele osób nie korzysta, a podatek płaci). Dlatego podobają mi się zapowiedzi nowego ministra. Odpolitycznienie i kwestie poprawy dostępności na sat. są do dyskusji, i do załatwienia na przyszłość.

 

I fakt, z obecnym rządem mi mocno nie po drodze. Ale nie mam zamiaru odrzucać wszystkiego, jak leci (pomysł opłaty audiowizualnej w rachunkach za prąd, czy rozliczeniu podatkowym jest ok.). I na pewno nie akceptuje żadnej ideologii w całości.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...