Skocz do zawartości

Platforma CANAL+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce


kepak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wygląda sprawa parowania? W sobotę byłem w APS bo mój sagemcom DSI83 przestaje reagować na pilota i przyciski na obudowie. Zabrałem sam tuner ale gostek oznajmił, że musi przetestować przed wymianą a ma tylko nową kartę cayman i jak włoży to mi sparuje. Miałem przyjechać ze swoim cameleonem. Pojechałem w inne miejsce i tam po testach 1h oddali jako sprawny pomimo uwagi, że potrafi się zawiesić po kilku godz. pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie proszę jak w związku z tymi całymi licznikami, ecm'ami będzie wyglądało u mnie oglądanie przy multiroomie na Cameleonach,  jednym swoim tunerze Ferdku arriva 102e oraz drugim segemie dsi83 ? ( nie mam żadnych sliterów czy innych ustrojstw )

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karty miały działać w.kazdym dekoderze coś jak HD plus w Niemczech.Czy coś się zmieniło nie wiem. :-|Co do sagemcoma,będziesz mial o ile juz na twoich kartach nie ma licznika zacięcia, wtedy dostaniesz nowiutka kartę sparowana ,co do drugiej karty możliwe że wydadzą ci drugi dekoder wifi i spinanie lanem 

Edytowane przez kaspian0007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sagemcom DSI87 bez splitera, działający na osobnej instalacji antenowej z kartą Cameleon będzie miał problemy po uruchomieniu licznika? Przeciez on ma dekodować jeden kanał, to dlaczego ma mieć zacięcia przy ustawieniu licznika na 2 czy 4? Jeżeli to błąd to nie mogą tego naprawić aktualizacją softu?

Nie rozumiem, dlaczego chcą utrudniać życie legalnym użytkownikom korzystającym w prawidłowy sposób z multiroomu. 

Edytowane przez Piotrek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie a w sumie ma już problem Bug w sofcie.Dlatego między innymi nowe Caymany.Do tego sprzętu.

Gdyby dało się to software udrożnić;) to by nie było żadnej nowej karty kodowej.Problem jest bardziej złożony niż się wydawać może.'

Parowane karty to przyszłosć NC+ i to jest już coraz bliżej.Być może nasze 0100 z licznikiem zostawią dla posiadaczy swojego dekodera.Pozostali nowe karty/dekodery i styka.Nie ma problemów z licznikiem na sprzętach Ferugson globo openbox itd...Pod warunkiem że  mamy samą kartę.Jak podzielone na 3-4tv już potrafią ciąc.Nie każda karta jest w puli testowej.Data 1.10 była podawana przy okazji informacji o przęłączeniu na dvbs2.W trakcie szkoleń.Ale : czy to prawda czy nie to nie jestem w stanie podać konkretów.Wiem tylko że licznik był wstrzymany do czasu wydania nowych kart przez Kudelskiego.W dniu dzisiejszym moja 1 karta znów ma licznik nałożony więc możliwe i że 1wszego odpalą na stałe.APs dostały wytyczne iż w chwili uruchomienia nowego zabezpieczenia jeśli w systemie będzie klient z sagemcomem i 0100ma otrzymac nową kartę i ma zostac sparowana z dekoderem klienta.A 0100 zwrócona do APS.W miarę posiadania na stanie kart Cayman do nowych umów mają być jako jedyne wydawane parki dekoder+karta.0100 tylko na wymiany serwisowe uszkodzonych 0100.Nie wiem nic więcej.

Edytowane przez kaspian0007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Piotrek1982

 

Wystarczy że nie będzie regularnie odpytywał karty. Błąd na poziomie cache'owania ECM'ów - dłuższa przerwa i podganianie z ECM'ami i masz problem z licznikiem. Być może babol jest już na poziomie sprzętowym w procesorze co przekreśla patche firmware'u. .

Problem jaki się objawił w Sagemcomach może się ujawnić w innych tunerach "z wolnego rynku" (może słowo klucz). W przypadku linuxa sprawa prosta  wbór właściwego softcama kompatybilnego z licznikiem i poprawna konfiguracja parametrów odpowiedzialnych za licznik ECM na karcie.

 

 

-> kaspian0007

 

Karta Cameleon pracująca w trybie Mediagiard nie będzie parowana bowiem ostatnia wersja systemu Mediagiard tego nie przewidywała. Tunery z wbudowanym tym systemem nie zapewnią wsparcia dla parowania. Za to licznik ECM'ów będzie kagańcem ograniczającym sharing. .

Karta Cameleon pracująca w trybie Nagravision - jest dostępne parowanie zgodnie ze specyfikacją systemu Nagravision.

 

CAID 0100 - będzie dotąd dopóki nie padnie hasło: tylko dedykowane tunery operatora. Potem nie będzie potrzeby wykorzystywanie 0100 bowiem nie będzie już praktycznie dedykowanego sprzętu z wbudowanym Mediaguard.(stare Philipsy, Pace pójdą na śmietnik - same się "wykruszają") 

 

CAID 0B01 -  trudno zmuszać aby nadawca wywalił na śmietnik posiadany sprzęt pod platformie N.  Będzie powtórka z Mediaguard. Nowa karta z kompatybilnością z Conaxem tak jak Cameleony to karty Nagravision ze zgodnością z Mediaguard. Karty Conax nie mają możliwości jak te od Kudelskieigo upgrade'u firmware'u. Próba załatania backdoorów wymagać będzie wymiany kart. Nowe karty w miejsce tych Conax  mogą mieć nałożony licznik ECM (jest niejako poza systemem kodowania) zaś schemat parowania pozostanie z racji zgodności z istniejącym sprzętem .

 

Sagemcomy  nie mają wbudowanego systemu kodowania Mediaguard a mają Nagravision. Więc zwracana karta Cameleon jest kartą przełączoną na 1813 a nie 0100.

 

Wydawany aktualnie sprzęt dedykowany ma albo system Conax (ex -Nka) albo Nagravision (ex Cyfra+ plus najnowsze modele). Tak jak zeszły ze stanów karty CY01 tak też zejdą z magazynów karty CY02. Obydwie serie to Cameleony.

Edytowane przez activa42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to identyfikator (etykieta liczbowa) systemu kodowania. Jest dwubajtowy. Pierwszy bajt oznacza system. 01 - Mediaguard, 05 - Viaccess, 06 - Irdeto, 09 -  Videoguard, 0B - Conax, 0D - Cryptoworks, 18 - Nagravision.

 

Drugi bajt służy do rozróżniana wersji systemu, grup kart, różnych nadawców. Mediaguard i Viacces mają coś takiego jak PROV ID (identyfikator nadawcy) - cechę poza CAID pozwlającą rozróżnić nadawcę a nawet wersję kart / systemu  w ramach tego samego nadawcy.

 

Inne systemy kodowani tego nie mają i aby rozróżniać dane dla różnych nadawców - np. kanał kodowany dla NC+, Polsatu to używa się różnych tych drugich bajtów. 1813 to NC+ karty CY01 i CY02. 1884 to NC+ ale karty serii CY11 (bez licznika ECM), 1803 - Polsat. Za pomocą CAID moduł CAM wie jakie dane słać do karty by jej nie przeciążać danymi które jej nie dotyczą. 0100 to karty Mediaguard (ponieważ ten system ma PROVID więc nie ma tu rozróżniania - na poziomie CAID), 0B00 - to Conax dla TnK SD - Conax praktycznie w archaicznej wersji CAS5. 0B01 - Conax w wersji CAS7 - NC+, TnK HD.  0B02 - kary dedykowane dla przekazów TVN. 0500 to Viacess dla kart Orange.

 

 

Ciekawostka: Dawno temu używano też CAID 0101 dla testowanie wybranego sprzętu - inne CAID by nie wywołać np. "zwisu" modułu CAM, odbiornika.

 

CY01 - najstarsze karty Nagra Media Access dla Cyfry+ nazywane Camelonami. Pod koniec Cyfry+ próbowano ich się wyzbyć ich resztek zapasów (zwroty) w ofertach prepaid.  CY01 - te karty zastąpiły karty Mediaguard w wersji 7.0A i 7.0B przy ostatniej wymianie kart w Cyfrze+ (druga i ostatnia, wraz z nią pojawiło się określenie Mediaguard 2 albo SECA 2 od nazwy firmy, która była właścielem systemu Mediaguard).

 

CY02 - druga seria kart Nagra Media Access dla Cyfry+, inna szata graficzna, lecz nadal nazywano je Camelonami. CY01 "podciągnięto" do CY02 upgrade'mi firmmware'u kart. Dużo obaw było wtedy z tym upgrade'm kart CY01 wraz z pojawieniem się (wtedy) nowych kart CY02. Sukcesywnie wyparły "z obiegu" karty CY01.

 

CY11 - najnowsze karty nazwane Cayman.

 

Do "kart" słane są dwa rodzaje komunikatów. ECM - to w skrócie rozkaz pozwlaający odkodować kanał. EMM to rozkaz modyfikujący dane karcie (aktywacja, dezaktywacja, uprawnie oraz upgrade firmware'u karty).

Edytowane przez activa42
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujący, profesorski opis :).

Jednak wielka niewiadoma przed nami. Czy licznik dla 0100 będzie a - jeśli będzie- to czy na 2 czy 4 dekodery. W dłuższej perspektywie rynek sprzętu SAT u nas zaniknie. Spliitery odejdą do lamusa, niezależne dekodery  jedynie dla fascynatów. Do czytnika przyjdzie wsadzić jedynie kartę Skylink albo MTV...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik będzie. Czy 2 a może mniej restrykcyjny to się (wkrótce) okaże. Testy wskazują na chęć wprowadzenia ograniczenia dekodowania jednoczesnego dwóch kanałów. - czyli licznik - 2.

Drugim parametrem mniej oczywistym jest maksymalna częstotliwość wysyłania ECM'ów jako nie spowoduje czasowej blokady dekodowania przez kartę.

Edytowane przez activa42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> ircios - ale dopiero jak przyjda nowe karty od Kudelskiego w zamian za karty Conax.  Ale nawet to jaki sens jest "szarować" tę ofertę? Jak dla mnie żaden.

Oferty pre-paid to w sumie porażka rynkowa (tym bardziej po wyłączeniu analogowej naziemnej TV) więc dodatkowe kagańce będą jedynie gwoździem do trumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta Smart HD to kiepska oferta . Jeśli ktoś ją dzieli to tylko właśnie na 2-3 tv w domu, a po drugie raczej jest to oferta uzupełniająca  .Nie ma tam treści premium więc raczej się bawić w licznik nie będzie .Po drugie karta nie jest parowana i raczej jeśli będzie wymieniona to na samym końcu. Oferty TNK HD i NNK formalnie nie ma już do kupienia ( są tylko resztki magazynowe), a kto wie, czy NC+ ich nie zwinie z rynku ,a karty nie przełączy do Smart hd? . NC+ w pierwszej kolejności zajmie się abonentem ,a później prepajdowcami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - ale powiedzcie mi jak bedzie z legalnym odbiorem? Mam multiroom, 2 karty Cameleon i 2 dekodery, wiec nie ma mowy o zadnym dzieleniu  uprawnien z karty na wiecej niz 1 TV/dekoder splitterem czy czymkolwiek innym. Nie chce miec po prostu jakis dziwnych akcji, ze obraz sie zamraza i normalnie ogladac.

 

Nie interesuje mnie shar.

Edytowane przez Umkwatata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc do sagema dostaniesz nową kartę ,bo jak już ktoś tu pisał ma bug-a w sofcie i po odpaleniu licznika są problemy z odbiorem , a co do fergusona to jak poradzi sobie z licznikiem to będzie ok. Druga sprawa jak masz multiroom na dwóch cameleonach to możesz być zaproszony do odbioru ich szmelcu i będziesz musiał spiąć je po lanie ,ale tego ja nie jestem pewny na 100%

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nikogo nie zmusi do spięcia po lanie,

bez przesady.

Umowę też mam na 2 camele ich 2 tunki w szafie leżą na moich 2 własnych latają karty,

 

chyba nie myślisz ze, czy to ja czy inne osoby będą listwy odrywały na kolejny kabel....

Edytowane przez 72adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...