Jump to content
kepak

Platforma CANAL+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

Recommended Posts

Zacząłem taki temat z prostego powodu. Mam w domu 3 telewizory i przy każdym (nawet w kuchni) złącze do podłączenia satelity. Nie mam zamiaru używać NC+ oraz łamać w żaden sposób prawa. Jedyne co mi wystarczy to DVB-T, C+ na kartę+ ,od święta tnk ,na przynajmniej dwóch telewizorach (czyli sharing domowy). C+ na kartę zostanie szybko zastąpiony przez NC+ na kartę (któremu podejrzewam ,że będzie bliżej do NNK niż do c+ na kartę). Tnk prawdopodobnie zniknie po 2016 roku. Założę się też ,ze żaden z dostawców nie zaproponuje multiroom do oferty bez umowy. Myślę ,że to koniec nieparowanych kart w Polsce i w tej sprawie zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z ciekawości przeczytałem sobie te regulaminy. Wynika z nich, że niby można używac swojego sprzętu ale.. w każdej chwili może być inaczej:-) Tak pisane są wszystkie regulaminy. Nowe karty są parowane a nie sądzę, ze przy migracji z C+ i podpisywaniu nowej umowy pozwolą zatrzymać obecną kartę. Czyli swój sprzęt chyba tylko do końca obecnych umów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już ze 100 razy było napisane, że można migrować zachowując karty i sprzęt HD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulamin i strona są świetnie zredagowane. Można migrować (czyli dokonać przejścia z oferty C+ na ofertę nc+, chodzi o samą czynność), ale gwarancji zachowania swojego sprzętu na dłuższą metę (np. do końca umowy w nc+) nie ma. W przeciwieństwie do naszych dekoderów (kupionych, a nie najmowanych), karty są własnością C+ (teraz nc+) i tylko od ich widzimisię zależy kiedy zdecydują o ich zabraniu/wymianie na ADB ze sparowaną kartą. Haczyki, haczyki, wszędzie haczyki :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale w sumie regulamin nc+ dopuszcza możliwość korzystania z własnego sprzętu.

Oczywiście, nc+, jak będzie chciała, może tę możliwość w każdej chwili odebrać. Ma do tego prawo. Tyle tylko, że wtedy musiałaby się liczyć, że straci część abonentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślałem trochę o tym.

Parowanie kart można porównać dosyś dokładnie do DRM stosowanego w grach i muzyce. DRM kojarzy się pejoratywnie więc może warto by trochę nagłośnić sprawę parowania kart i może w NC+ jakoś by się ugięli. Można chodziaż spróbować nagłośnić sprawę na fb i wykop.pl (to czasem naprawdę działa).

Może przeciętny użytkownik nie korzysta z homesharingu, ale jak o 2 w nocy dekoder nagle włącza dysk by ściągnąć jakieś niepotrzebne vod, a rachunki za prąd nagle stają się o kilkanaście złotych większe (wiem ,że w nowych dekoderach nki kwestia dysku się trochę poprawiła, ale prąd to chyba nadal bardzo "lubi"a w przypadku nboxa bez dysku to żenujące) to ma prawo do alternatywy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, dokładnie!

To tak samo, jakby u któregoś z operatorów sieci komórkowej było tak, że w jego sieci można używać tylko jednego, bądź kilka ściśle określonych modeli telefonów i w dodatku nie możnaby było w nich edytować swojej listy kontaktów, która również byłaby w każdym telefonie ustalana i narzucana przez operatora... :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To teraz kilka kąsków ze strony nc+ plus przemyślenia:

 

Czy muszę wymienić dekoder, jeśli chcę skorzystać z oferty nc+? Jeżeli korzystasz z dekodera firmy ADB, który posiadasz z platformy n, dekodera z funkcją HD lub HD PVR z oferty CYFRY+, nie jest konieczna wymiana sprzętu na nowy. W innym przypadku, aby wykorzystać funkcjonalność platformy nc+, taka wymiana będzie niezbędna.Bardzo wieloznaczna odpowiedź. Nie wiadomo co kryje się pod słowem "funkcjonalność" - czy chodzi o poszczególne funkcje, czy w ogóle o działanie platformy. Może chodzić o dostęp do dodatkowych serwisów, VOD itp., a może chodzić również o podstawową funkcjonalność jak dekodowanie kanałów za które płacimy.

 

Czy będąc Abonentem nc+ będę mógł wykorzystać własny terminal zakupiony na wolnym rynku? Z uwagi na możliwość sparowania karty z dekoderem nie gwarantujemy dostępu do wykupionej oferty w dekoderach zakupionych na wolnym rynku. Kolejne mocarnie nieprecyzyjne pytanie. Pojawia się pojęcie "możliwości sparowania karty", czyli czegoś przyszłego - a skoro karty Conax wydawane ze sprzętem ADB są już sparowane w momencie sprzedaży, więc musi chodzić o karty z Nagrą, które mają w domach migrujący z C+.

 

Czy mogę odbierać wasze programy na dekoderze innym niż dekoder CYFRY+? TAK, istnieje taka możliwość pod warunkiem, że dany dekoder obsługuje system kodowania Nagra Media Access lub posiada slot CI (Common Interface) na moduł dostępu warunkowego CAM. Urządzenie to po zainstalowaniu w tunerze cyfrowym, współpracując z kartą abonencką umożliwia odbiór programów w określonym systemie kodowania. Jednak w pełni poprawne działanie karty abonenckiej jest zagwarantowane tylko w przypadku dekoderów sprzedawanych lub wynajmowanych przez nc+.Tu po zobaczeniu pojęcia Nagra Media Access wielu mogło wpaść w zadowolenie, że musi chodzić o Seca Mediaguard. Nic podobnego. Nagravision wszystkie swoje systemy chowa za nazwą Nagra MA. Więc jeśli zostawią samo Nagravision 4 (CAID1813) i wyłączą Secę z kanałów (uwalając niezależne tunery i splittery), to nikt nie będzie mógł mieć do nich pretensji, bo przecież Nagra MA będzie dalej funkcjonowała. Zastanawiam się tylko dlaczego w takim razie wśród obsługiwanych dekoderów są Philipsy 6201 i 7201 PVR - czyżby jednak te stare procki STi były w stanie dźwignąć ten system? Ponadto skąd się tu nagle wziął slot CI? Czyżby moduły CI+ z trybem legacy czy ktoś się pomylił?

 

Ogółem, wszystko jest napisane bardzo ogólnie i pozostawia olbrzymie możliwości interpretacyjne. Na dniach spróbuję dokładnie przeczytać regulamin (chociaż nie wiem po co, bo do nc+ i tak nie migruję) - bo jeśli tam również będzie tak "luźno" to zrobi się kwas, bo akty prawne powinny być maksymalnie precyzyjne. W każdym razie jeśli ITI coś Wam mówi, to radzę zawsze nastawiać się na najgorsze (czytaj: najmniej korzystne) możliwe rozumienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

Muszą być w miarę elastyczni, jeśli chcą się utrzymać na rynku, dlatego dekodery niezależne, raczej będą funkcjonować w nc+ i to nie tylko do zakończenia ostatnio przedłużonych umów.

 

A co do technologii parowania kart z dekoderami, to ... ;)

 

Trybu legacy w modułach nc+ tez możemy być pewni, ponieważ CP taki tryb w swoich modułach zapewnia, więc dla równowagi i Niemcy będą musieli się złamać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muszą być w miarę elastyczni
Niech oni od słowa "elastyczny" trzymają się z daleka. Już oferta miała być bardzo elastyczna, a sprawia wrażenie zbudowanej z betonu zbrojonego. :wink:
A co do technologii parowania kart z dekoderami, to ... ;)
..pewnie już teraz dla niektórych osób nie jest to żadna przeszkoda :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałem im na fb takie coś http://www.facebook.com/ncplus/posts/22 ... ed_comment .I proszę redakcje o zajęcie się tą sprawą. Chodzi mi głównie o to by redakcja zapytała się "przy okazji" NC+ o to co mają robić ludzie którzy zapłacili za dekoder xxx zł a nagle się okaże ,że po 2016 nic polskiego na tym nie obejrzą (nc piszę ,że będą kontynuować tnk, ale można się domyślać jaka będzie przyszłość). Bo wg mnie takim użytkownikom zostanie tylko sharing, a to już byłoby stratą dla nc+ (bo jak ktoś udostępnia sharing na kilkaset użytkowników to pewnie zdejmie zabezpieczenia, a jak ja chcę sobie podzielić nc+ na kartę na dwa tv to będę miał problem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli macie opcję (MR lub nie) od cyfry+ to mając samą kartę lub dwie a nie mając sprzętu od cyfr+, chcąc wydzierżawić lub zakupić sprzęt a SZCZEGÓLNIE MODUŁ CI+ (jeśli zniknie SECA a zostanie NAGRA to ten moduł właśnie pracuje tylko na NAGRA) należy to zrobić jak najszybciej i oczywiście przed przejściem do NC+ . Moduły CI+ od cyfry+ będą wycofywane a nowe , które wejdą późnej będą parowane i na bank nie będą oferowane do oferty MR nowej platformy . Ja o mały włos bym się przejechał gdyż chciałem przejść do NC+ z MR dwie karty od cyfry+ (jak najbardziej można) już umowa była wydrukowana ale chciałem dobrać po podpisaniu umowy jakiś sprzęt była taka możliwość ale uwaga !!! tylko i wyłącznie sprzęt HD taki jak oferowała cyfra+ , niestety nie było możliwości wynajmu lub nawet zakupu modułu CI+ a na takim bardzo mi zależało (18 mc spokoju na TV z wejściem CI+). W APSie było kila cen za to samo (canal+ platinum bez HBO) czyli 99 / 109 i 119 wszystkie na 18 miesięcy (dodatkowo 10 zł za MR/mc. Wybrałem tą za 99 + 10 z MR , dotąd miałem superpremium z HBO za 99 + 20 za MR . Następnego dnia wycofałem nową umowę - wolę jednak dojechać na starych warunkach do końca (z HBO), chyba że zniknie kilkanaście kanałów a w zamian nic nie dojdzie to wtedy przejdę do NC+ z dwoma kartami opcją MR i modułem CI+ . Jeśli w między czasie zniknie taka możliwość to pożegnam się z cyfrą+ a nie przywitam Z NC+ tylko zmienię pakiet na wyższy w POLSACIE (mam moduł na własność i pakiet rodzinny hd zależało mi na polsat - sport i sport extra) i dobiorę MR . Mam też moduł n na kartę (nie zasilam od jakiegoś czasu) i kartę smarthd (obecnie działa ze względu na nsport - DODAM , ŻE KARTĘ SMARTHD MOŻNA ROZDZIELIĆ SPLITEREM NA KILKA TV SPRAWDZONE NA SPLITERZE BEZPRZEWODOWYM SMARTWI CZY NA INNYCH NIE WIEM ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@stangmer

Moduł CI+ CYFRY+ nie jest w trybie legacy, więc jego ewentualny zakup w żaden sposób mnie nie urządza, bo mój tuner obsługuje tylko moduły "zwyłe" CI, ewentualnie też CI+, ale w trybie legacy.

Co do wycofania "tunelu" Seca to myślę, że to jeszcze nie prędko, o ile w ogóle. Z tego, co się orientuję to dekodery Pace i Philips, notabene oferowane też przez nc+, działają tylko w systemie Seca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ma m dwie karty jedną w spliterze na 4 ariwy i topfielda a druga w tv moduł CI+ , mam też stary moduł ale on na TV nie wszystkie kanały były odkodowane teraz pracuje w topfildzie gdzie wszysto jest odkodowywane poprawnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam Multiroom w postaci dwóch kart Cameleon, jeden dekoder niezależny (Ferguson), a drugi wynajęty od CYFRY+ (Sagemcom). Przy ewentualnej migracji do nc+ zależy mi na pozostaniu na tym "zestawie" sprzętowym, który mam obecnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za ten drugi coś płacisz jeśli nawet nie to po przejściu będą chcieli za wynajem np 10 zł ale wszystko zależy co wytargujesz przy przechodzeniu do NC+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego Sagemcom'a mam w bezpłatnym użytkowaniu na cały okres umowy z CYFRĄ+.

Byłoby miło, gdyby tak pozostało po migracji do nc+... :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy nc+ będzie oferować własne moduły CAM tak, jak Cyfra+? Mogą to być moduły CI+ sparowane z kartami ale chodzi mi o to, żeby była taka możliwość. Pytanie dodatkowe: czy obecny moduł CAM CI+ od Cyfry+ będzie bezproblemowo działał w nc+ w przyszłości, gdy na przykład odłączą kodowanie Seca? Czy ewentualnie niezależny moduł CAM od innego producenta będzie mógł współpracować z kartami nc+?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy można w punktach Cyfry, ale na znanym portalu aukcyjnym są 2 sztuki. (szara naklejka)

 

Pewnie pojawi się ich więcej na aukcjach, gdy ludzie powypowiadają umowy i nie będą wiedzieli co z nimi zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inna sprawa czy gdy teraz przejdę do nc+ to po końcu tej umowy nie będą chcieli mnie zmusić do wzięcia MR na wzór n...

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Kepak - muszę dla mamy i babci kupić "LCD/LED" TV z modułem SAT (nie ogarniają dekoderów, babcia 2 pilotów, przełączania między hdmi a naziemną cyfrową itd).

Jaki Ty posiadasz, jakie polecasz?

Nie wiem dlaczego się mnie pytasz, skoro nigdy nie posiadałem żadnych modułów.

Co do tunerów to miałem :

FTA DXL 9001 (marki jakiejś skymaster czy coś) - Nic specjalnego

Globo ITI x8 do NNK (całkiem spoko lecz postanowiłem podłączyć drugi i przy okazji trzeci tv pod sygnał tv sat)

Globo 4060 cx - Całkiem niezły do TNK, do C+ na kartę mi też służył.

Globo 7010c (tuner fta kupiony typowo do sharingu po rs232, nie różnił się zasadniczo od poprzedniego)

Globo 7300 (też do sharingu, ale okazał się niewypałem, wolny i sprawiał problemy jako serwer)

Ogólnie sharing po rs po połączeniu nie przypadł mi do gustu więc postanowiłem jako ,że kładłem przewód sieciowy połączyć po sieci.

I kupiłem nbox recorder, ostatnio się skończył świat hd i będę przerabiał.

W kwestii kart używałem nnk,świat hd bez umowy, teraz mam c+ na karte

A przy okazji testuje dekoder dvb-t polsatu z rocznym pakietem.

 

Ps. Może kup zwykły monitor komputerowy z wbudowanymi głośnikami (ale też niekoniecznie) i jakiś dekoder combo ? Do monitora nie trzeba pilota, a masz znacznie większy wybór tunerów. I niekoniecznie moduł trzeba kupować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...