Skocz do zawartości

Platforma CANAL+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce


kepak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

parowanie zostało wprowadzone bo operatorzy nieprzewidzieli właśnie zjawiska sharingowego ale to jest ich problem bo przecież są tacy co np chca oglądać inny provider niż w kraju w którym mieszkaja

zapytajcie angoli tam pytaja o DIGITALB o SKY IT nawwt Polacy o Polsat

 

jednak nie wszedzie parowanie jest "dostępne na lewo" tacy nadawcy jak VIASAT TOTAL TV serbia czy w Azji TRUE VISIONS od czasu parowania tych pierwszych 3 mijają lata i publicznie narazie "ciemno"

zgadzam się w 100% z tym co mowi pietrek nadawca nie ma prawda wmuszac userowi z czego ma korzystać i nakładać liste kanałow mnie to irytowało juz od czasu mediasatów

No i bardzo się cieszę że mamy enigme i cała reszte świata linuxowego by w domu dzielić abo

 

 

jedną rzecz zapamiętam

 

jak to jest że ci co pisali image na E2 czy w starszych czasach firmware pod mediasaty zawsze byli lepsi od tych co pracowali w C+ jeśli chodzi o szybkośc przełaczania kanałow i w ogole stabilnośc pomijam dostępność mutlicas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ci co robili na mediasaty czy E2 to robili robią to dla siebie, wygody użytkowania z chęci edukacji - w pozytywnym słowa tego znaczeniu.

Do tego dochodzi spora grupa ludzi co poprawią - cos dopiszą i tak to jest.

 

Komercyjne oprogramowanie to masowka i tylko w szczegolnych przypadkach poprawki. Tworzone na zamowienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe to parowanie wymyślili tylko firmy, żeby więcej zarabiać na produkcji dekoderów, a operator zarabia także na liście kanałów bo dany nadawca może wykupić sobie numerek i cały biznes kręci się, dlatego chcą jak najwięcej wycisnąć, kiedyś zajmie się tym Unia Europejska i polecą kary, ponieważ parowanie ogranicza wybór konsumenta i produkcję dekoderów innych firm.

Zgadzam się tutaj w 100%!!! To całe parowanie kart to tak naprawdę nie jest dla żadnej ochrony content'u, a jedynie po to, aby nabijać kabzę producentom dekoderów! I przy okazji właśnie dodatkowy zarobek dla operatorów platform od nadawców za "numerek" na sztywnej, jedynej słusznej liście kanałów! Ochrona content'u to tutaj tylko taka "przykrywka", zwyczajna wymówka! Przecież koszt wyprodukowania takiego dekodera, jego oprogramowania itp. jest z pewnością znacznie większy, niż koszt wyprodukowania modułu CAM, a już z pewnością najniższym kosztem jest udostępnienie samych tylko kart. To jest nic innego, jak po prostu zmowa producentów dekoderów z operatorami platform, np. w Polsce firmy ADB z dawną n'ką, a obecnie nc+. To samo Sagemcom w Cyfrowym Polsacie. Pozostałe dekodery tej platformy to jej własna produkcja.

To tak, jakby u danego operatora telefonii komórkowej można była korzystać tylko z jedynego słusznego, udostępnianego przez tegoż operatora telefonu, przy jednoczesnym braku możliwości korzystania z jego sieci na innym telefonie. Na szczęście u żadnego operatora telefonii komórkowej nie ma takiej sytuacji. :)

Poza tym, z tego, co pamiętam, w Hiszpanii była już kiedyś jakaś sprawa sądowa odnośnie parowania kart, a konkretnie dotycząca zmuszania abonentów do korzystania tylko z dekoderów dedykowanych. Nie pamiętam już, gdzie o tym czytałem, bo to było już dawno temu. Możliwe, że to "Sat Kurier" pisał o tym na swoim portalu. Sprawa ta toczyła przeciwko którejś z tamtejszych platform. I sprawę tę platforma ta przegrała. Sąd uznał, że operator nie prawa zmuszać abonentów do korzystania tylko i wyłącznie z jedynie słusznych dekoderów dedykowanych sparowanych z kartą (i płacenia za to przez abonenta dodatkowego haraczu za udostępnienie) przy jednoczesnym braku możliwości korzystania z oferty platformy na swoim własnym, niezależnym sprzęcie, choćby nawet za pomocą modułu CAM. U nas w Polsce tak właśnie było z n'ką, która przez cały okres swojego istnienia zmuszała do korzystania wyłącznie ze swojego dedykowanego szajsu. Dopiero po nastaniu platformy nc+ na skutek fuzji z CYFRĄ+, udostępniono moduły CAM, ale tylko w opcji nc+ mix i to też nie zaraz po fuzji, tylko wiele miesięcy później. Kto wie, może gdyby wtedy n'ka na samym początku, obok swoich dekoderów dedykowanych, udostępniła również moduły CAM w trybie "legacy" ze sparowaną kartą to może wówczas n'ka byłaby dzisiaj "wygraną" i być może to CYFRA+ zostałaby przez nią później wykupiona, a nie odwrotnie... :roll: To właśnie brak możliwości korzystania z n'ki na swoim własnym sprzęcie sprawił, że nigdy nie zostałem jej abonentem, mimo iż była wówczas znacznie tańsza od CYFRY+. Dekoderom dedykowanym mówię i zawsze będę mówił NIE! :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat z tego dekoderka nie korzystam. Używa go mój brat w pokoju obok. Jest to dekoder dodatkowy do usługi Multiroom. Ja natomiast korzystam z własnego tunera, Ferguson Ariva 202E z modułem CAM CI+ Cyfrowego Polsatu, co też mam uwidocznione w moim podpisie na forum. I gdyby taka "konfiguracja" sprzętowa możliwa była również w ówczesnej n'ce to z pewnością zostałbym jej abonentem, gdyż za ok. 50 zł miesięcznie było mniej więcej to, co w CYFRZE+ za 7 dych... :roll: No, ale cóż... Obecnie jest, jak jest. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku korzystanie z karty Polsat na sprzęcie z osamem daje większe możliwości niż korzystanie na beznadziejnym CI+ który dla mnie także jest pomyłką ogólnie moduł jest wolniejszy

 

swoja droga ciekawe jakie straty ponosi producent modułów które nie nadają się już do upgradu w przeciwieństwie do oscama który regularnie jest uaktualniany.

 

Pomine tu już całkowitą porażkę jeśli się ma astona i cam polsatu wszystko sie gryzie a za wszystko właśnie odpowiada producent .

 

Pomyśleć że inni jeszcze inna w systemy bezkartowe co juz w ogóle jest totalnym nieporozumieniem bo co kupujesz tylko po to by miec np 5 kanałow pudło warte kilka stów lub płacisz za wynajem. A uszkodzi się to do wymiany pudło zamiast karty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kudelski przejmuje Conax. Czy to znaczy że teraz nc+ przeprogramuje ADB na Nagrę MA i zostanie jeden system ? Czy po zmianie właściciela systemu , karty Cameleon będą chodzić na oryginalnych softach Conax w Opticumach itp ?

 

Panie Orbita podziel się swoją opinią a ten temat

 

ja podpisałem nową umowę telefonicznie około miesiąc temu , przed podpisaniem upewniłem się czy przez cały okres umowy to jest 18 miesięcy będę mógł korzystać ze swojego dekodera i karty cameleon , konsultant zapewnił mnie że tak , więc "jakby co" - mam tu na myśli wymianę kart i dekodera to mam podkładkę że zostałem oszukany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AveSilesia: nie wierz w to co bełkoce Konsul. On ma nie wiele do powiedzenia w sprawie zabezpieczenia contentu.

Jeśli będą chcieli to sparują karty c+ z dekami lub modułami i nic nie poradzisz, nawet nie będziesz mógł wypowiedzieć umowy, bo reg nie przewiduje wypowiedźen z tego powodu.

Nawet Ci bezpłatnie wypozycza dekoder nc+ żebyś nie miał podstaw do wypow umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmowa tel może być dowodem w sądzie , jeżeli w sposób perfidny zostałem okłamany , a zadałem pytanie bardzo proste , Czy przez okres nowej umowy 18 miesięcznej będe mógł korzystać ze swojego dekodera i karty cameleon odpowiedź konsultanta brzmi TAK , dodam tylko że przed podpisaniem umowy tel zapytałem czy mogę nagrywać rozmowę , konsultant się zgodził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale co to ma wspólnego ze świadczeniem usługi w oparciu o obowiązujący regulamin? Czy tam jest napisane, że Cyfra+/nc+ ma obowiązek świadczyć usługę dostępu do telewizji na nieautoryzowanych dekach?

Operator nc+ może zapewnić Tobie dostęp do opłacanej usługi, ale na swoim sprzęcie.

Myślę, że nc+ wybroniłaby się pomimo twojej nagranej rozmowy z Konsulem.

 

PS

Jeśli kiedykolwiek doszłoby do wycofania cameli i zastąpienia ich conaxem, to tym Abonentom nc+ udostępni gratis Spamboxa+ a tym co mają 2 camele dla świętego spokoju do końca umowy udostępnią gratis box+. Ale z tego powodu na pewno nie będzie możliwości zerwania umowy terminowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seca będzie jeszcze długi czas, nawet jak Kudelski kupi Conax to po pierwsze takie transakcje trwają przynajmniej pół roku, po drugie następne zmiany kolejne pół roku, a po trzecie to parowanie włącza operator, wiec NC+ w każdej chwili może wyłaczyć parowanie na wszystkich swoich kanałach w conax, a przyszłość seca nie ma co się rozpisywać bo ten system moze byc jeszcze bardzo długo w użytku, wszystko zależy od operatorów, to oni decydują w jakich systemach nadają i czy włączają parowanie.. Są jeszcze moduły CAM, są jeszcze inne sposoby, po za tym zawsze można rozwiązać umowę i przejść do konkurencji, będzie lepszy moduł i cena :) Nie ma co panikować :D Chcą mieć mniej klientów to niech wyłaczają seca i zobaczą ile stracą, mi się cały czas wydaje że ktoś tam z Polsatu siedzi w NC+ i same dobre pomysły im podrzuca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
@Sorek21, haha ale pojechałeś! :lol2:

to że Kudelski przejmuje Conax, to nie znaczy, że zlikwiduje ten system i zastąpi go swoją Nagrą :lol:

 

Tak właśnie będzie. W przeciwieństwie do Mediaguard system Conax nic nie wnosi innowacyjnego do kart i systemu CA.

Dołożą (Kudelski) tunel conax i po sprawie. będzie jadna karta działajaca na tunerach x conaxem, nagravision czy mediaguard.

Nagra MA ma parowanie chip-pairing i jak na razie jest ono szczelne w przeicwieństwie do chip-pairing w duecie z Conax CAS7, który nadal tkwi w epoce Eurocryptu z D2-MAC'a.

 

SECA na skutek wojenki w grupie vivendi nie miała środków na dalszy rozwój nowych rozwiązań sprzętowych, które skutecznie wyeliminowały unloope'ry.

Kudelski dostał na tacy nowoczesne hardware karty i dołożył od siebie upgrade'owalne firmware karty.

Numeracja ROM'ów Nagra tez jest ciekaw nagle jest spory przeskok do 4.xx.

 

Conax CAS7 to juz przestarzały produkt. Conax AS wiedząc że jest w tyle skupił się na dodatkowych produktach. Nie chcieli podzielić losu cryptoworks - wyeliminowanego przez Irdeto.

Być może stąd ten skansen z CAS7.

 

Tylko nie piszcie głupot o kameleonach. Jedno update i mamy nie tylko parowanie kart ale też limit czasowy na ECM"y. Tego drugiego niet w conax. W przypadku tegoż drugiego jest to skuteczniejsze do likwidacji sharingu niż parowanie kart (w przypadku conax nieskuteczne zresztą).

 

No to teraz już jasne czemu nagle cennymi stały się karty Nagra MA :mrgreen: . A swoją drogą to dopiero zacznie się wypychanie szrotu ADB w NC+ :brawo: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie będzie. W przeciwieństwie do Mediaguard system Conax nic nie wnosi innowacyjnego do kart i systemu CA.

Widać, że każdy się zatrzymał na CAS7, a mało kto wie, że już w nowych dekoderach nc+, już go nie stosują. I jest więcej innowacyjny niż Nagravision.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Niestety to nadal CAS7. Nie zmienia faktu chip-pairing.

Karty tez sprzętowo bez żadnych nowinek.

Od strony obsługi abonentów polotu żadnego.

Wymyślono produkt o nazwie contego ale to już kierunek na nieco inny sektor.

 

Na samym początku platformy N był jeszcze w użyciu starszy CAS5.

 

To że Cyfra+ a obecnie NC+ nie zaimplementowali w kartach (poprzez wysłanie EMM"ów) update'ów do rewizji I4L to nie znaczy że czegoś tam nie ma w Nagra MA.

Niestety chip-pairing w wykonaniu Conax CASy jest już delikatnie mówiąc obchodzony bezproblemowo. Jakoś nie ma nadal lekarstwa na np. francuski C+.

Gdyby nie "zalewanie gluta" stosowane blisko dekadę temu a potem chip-pairing conax nie oferowałby żadnego zabezpieczenia.

Jedyną zaleta conaxu była niska cena. Efekt wiadomy gorszy produkt ustępuje miejsca lepszemu.

 

Mediaguard też był gorszy bowiem nowinek technologicznych nawet świetnych nie udało się niestety bez utraty płynności finansowej wdrożyć. Pośpiech z tzw SECA 2 okazał się niewypałem i biznesowym gwoździem do trumny - sam koprocesor nie wystarczył ( a nie było go jeszcze w kartach 6.7) - owszem zastopowano skutecznie [beep] ale unloopery zakłócające takt zegarowy robiły co chciały z kartą - dopiero PLL to zatrzymał ale wtedy już SECA szukało pośpiesznie kupca na swój produkt. .

Kudelski tez miał problem z hardware karty i unlooperami dlatego to była dla niego cenna zdobycz. Produkt elastyczniejszy w założeniach jakim było Nagravision bezproblemowo łyknął wsio co dobre wymymyśłiło SECA.

 

Jezcze jedno do czasu przejęcia SECA to Kudelskiemu tak naprawdę zwisał europejski rynek. Ważniejszym były dla niego obie Ameryki a szczególnie USA. Europa to był wtedy zbyt rozdrobniony rynek na systemy kodowania.

 

Również fakt iz w Polsacie nadal jest sporo kart starszej generacji to tez nie ujmuje możliwości najnowszych kart Nagra MA. Podobnie jak NC+ Polsat też nie wykorzystuje możliwości kart (owszem za nowy feature trzeba wybulić). Rozparowane karty Polsatu to jednak starsze ROM'y.

 

Conax AS w chwili sprzedaży miał liczbe użytkowników o której SECA mogła tylko pomarzyć. Przy takim potencjale rynkowym jeśli ich produkt byłby naprawdę innowacyjny to bez trudu łyknęli by Kudelskiego. Niestety nie mieli nic do zaoferowania. Podobnie jak Cryptoworks .... W przypadku tego ostatniego był jeszcze lepszy hit technologiczny obydwa klucze CSA musiał być identyczne przynajmniej w wersji jaka jeszcze była w Wizji TV i w Cyfrze+. Czyli nie 16 bajtów DW a tylko 8 bajtów DW. Marka Philips tez nie wystarczyła...

 

Contego może jedynie dać gotowca na ropoczęcie eksploracji nowych nisz rynkowych. Liczba posiadanych klientów w tym przypadku jest wręcz bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conax CAS7 to juz przestarzały produkt. Conax AS wiedząc że jest w tyle skupił się na dodatkowych produktach. Nie chcieli podzielić losu cryptoworks - wyeliminowanego przez Irdeto.

Być może stąd ten skansen z CAS7.

 

Tylko nie piszcie głupot o kameleonach. Jedno update i mamy nie tylko parowanie kart ale też limit czasowy na ECM"y. Tego drugiego niet w conax. W przypadku tegoż drugiego jest to skuteczniejsze do likwidacji sharingu niż parowanie kart (w przypadku conax nieskuteczne zresztą).

 

No to teraz już jasne czemu nagle cennymi stały się karty Nagra MA :mrgreen: . A swoją drogą to dopiero zacznie się wypychanie szrotu ADB w NC+ :brawo: .

 

Conax może i przestarzały, ale używa go sporo platform i operatorów, tutaj raczej się nic nie zmieni, ewentualnie wersje nowsze dojdą.

 

Cryptoworks nadal jest używane przez kilka platform i operatorów, to jest system który jest dużo mniej popularny nie przez jego bezpieczeństwo, ale przez to że Philips mało dbał o jego marketing i tyle.

 

Limity czasowe na kameleonach seca były już kilka razy wprowadzane w cyfrze, nie zmieniło to w istotny sposób pracy splitterów i nie zmieni bo te karty mają ograniczenia, parowanie w tym systemie nie zostanie włączone z kilku względów - po pierwsze sporo abonentów nc+ ma jeszcze sprzęt który nie obsługuje parowania (stara wersja CAID), po drugie w kablu też mają dekodery które nie obsługują parowania (niższe koszty) i takie zmiany muszą być długoterminowe, po trzecie oni wiedzą że sporo abonentów ma swój sprzęt z uniwersalnymi czytnikami seca i pewnie policzyli że taka zmiana może ich więcej kosztować niż jest to warte (były by kolejne odejścia abonentów), więc sam nie pisz głupot.

 

Kudelski przejmuje conax, bo rynek jest nasycony i modne są teraz fuzje oraz przejęcia, przejmuje się i następnie tnie się koszty, takie czasy. Nie ma co siać herezji że zaraz wszystko zakodują w najnowszym conax z najnowszym parowaniem bez obsługi modułów i wyłączą seca, bo to w najbliższym czasie jest nierealne.

 

Moim zdaniem NC+ obecnie nie stać ani na wymianę dekoderów, ani na wymianę kart czy oprogramowania i takie inwestycje nie są opłacalne z punktu biznesowego, a wiadomo że sytuacja finansowa nie jest dobra w NC+.

Co do sprzętu ADB to pewnie będzie jeszcze długo, nawet jeżeli będą nowe karty to przecież da się to zmienić programowo na tym samym sprzęcie.

Wątpię żeby seca szybko wypadła z rynku polskiego, a jak wypadnie to NC+ dużo na tym straci, a niestety mało zyska.

 

Francja jest rozpracowana tak samo jak inni, parowanie nie zwiększa istotnego bezpieczeństwa, jest to tylko marketing który służy sprzedaży danego sprzętu.

 

To tylko kwestia czasu kiedy Unia Europejska zajmie się tematem parowania kart, ponieważ pod przykrywką bezpieczeństwa operatorzy zmawiają się i ograniczają wolny rynek oraz naruszają zbiorowe interesy konsumentów ograniczając im w istotny sposób wybór sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że każdy się zatrzymał na CAS7, a mało kto wie, że już w nowych dekoderach nc+, już go nie stosują. I jest więcej innowacyjny niż Nagravision.

 

Niestety to nadal CAS7. Nie zmienia faktu chip-pairing.

Karty tez sprzętowo bez żadnych nowinek.

Od strony obsługi abonentów polotu żadnego.

Wymyślono produkt o nazwie contego ale to już kierunek na nieco inny sektor.

 

Na samym początku platformy N był jeszcze w użyciu starszy CAS5.

 

To że Cyfra+ a obecnie NC+ nie zaimplementowali w kartach (poprzez wysłanie EMM"ów) update'ów do rewizji I4L to nie znaczy że czegoś tam nie ma w Nagra MA.

Niestety chip-pairing w wykonaniu Conax CASy jest już delikatnie mówiąc obchodzony bezproblemowo. Jakoś nie ma nadal lekarstwa na np. francuski C+.

Gdyby nie "zalewanie gluta" stosowane blisko dekadę temu a potem chip-pairing conax nie oferowałby żadnego zabezpieczenia.

Jedyną zaleta conaxu była niska cena. Efekt wiadomy gorszy produkt ustępuje miejsca lepszemu.

 

Mediaguard też był gorszy bowiem nowinek technologicznych nawet świetnych nie udało się niestety bez utraty płynności finansowej wdrożyć. Pośpiech z tzw SECA 2 okazał się niewypałem i biznesowym gwoździem do trumny - sam koprocesor nie wystarczył ( a nie było go jeszcze w kartach 6.7) - owszem zastopowano skutecznie [beep] ale unloopery zakłócające takt zegarowy robiły co chciały z kartą - dopiero PLL to zatrzymał ale wtedy już SECA szukało pośpiesznie kupca na swój produkt. .

Kudelski tez miał problem z hardware karty i unlooperami dlatego to była dla niego cenna zdobycz. Produkt elastyczniejszy w założeniach jakim było Nagravision bezproblemowo łyknął wsio co dobre wymymyśłiło SECA.

 

Jezcze jedno do czasu przejęcia SECA to Kudelskiemu tak naprawdę zwisał europejski rynek. Ważniejszym były dla niego obie Ameryki a szczególnie USA. Europa to był wtedy zbyt rozdrobniony rynek na systemy kodowania.

 

Również fakt iz w Polsacie nadal jest sporo kart starszej generacji to tez nie ujmuje możliwości najnowszych kart Nagra MA. Podobnie jak NC+ Polsat też nie wykorzystuje możliwości kart (owszem za nowy feature trzeba wybulić). Rozparowane karty Polsatu to jednak starsze ROM'y.

 

Conax AS w chwili sprzedaży miał liczbe użytkowników o której SECA mogła tylko pomarzyć. Przy takim potencjale rynkowym jeśli ich produkt byłby naprawdę innowacyjny to bez trudu łyknęli by Kudelskiego. Niestety nie mieli nic do zaoferowania. Podobnie jak Cryptoworks .... W przypadku tego ostatniego był jeszcze lepszy hit technologiczny obydwa klucze CSA musiał być identyczne przynajmniej w wersji jaka jeszcze była w Wizji TV i w Cyfrze+. Czyli nie 16 bajtów DW a tylko 8 bajtów DW. Marka Philips tez nie wystarczyła...

 

Contego może jedynie dać gotowca na ropoczęcie eksploracji nowych nisz rynkowych. Liczba posiadanych klientów w tym przypadku jest wręcz bezcenna.

 

 

Nie wiem czy mówisz o lekarstwie na C+ France ale dali sobie rade i z tym karty 3315/16/17 + odpowiednie ustawienia SID w cfg i świeci

 

Najwiekszym plusem Conaxu dla Kudelskiego to będzie jednak to że sprzęt się pojawi który będzie obsługiwać wiecej sysytemów poza seca viaccess które zazwyczaj są podstawowymi CA tanich tunerów po tej transakcji mogą być dodatkowo wyposażone w Conax

 

W Indiach ADB tak własnie ma tunel seca/conax albo conax/seca tyle że nie wiem czy jest parowany ale wszystko jest by ADB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...