Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Boney M napisał:

Antena pokojowa dziś kupiona ze wzmacniaczem pokazuję 100 % jakości sygnału 0 kanałów mux 2 wyszukało..... Bez wzmacniacza antena 60 jakości sygnału też wyszukało 0

Jak kupujesz dziadostwo, to się nie dziw :)

Co znaczy bez wzmacniacza? Nie podłączasz zasilania do wzmacniacza anteny?

W takim przypadku wzmacniacz służy jako bardzo duży tłumik.

 

16 minut temu, Boney M napisał:

Nie no znowu nie ma mux 2 chyba już nie będę mieć Polsatów i tvn...

Wystarczy antena zewnętrzna. Skoro na pokojowej coś odbierasz, to na zewnętrznej będziesz miał odbiór bardzo dobry i spokój.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pokojowej to nawet jak jeszcze mielismy sygnał z naszego miejskiego nadajnika to ciężko było cokolwiek zlapac, a poniektórzy, by chcieli żeby im łapał sygnały z odległych miejsc. Antena pokojowa to szmelc, ze wzmacniaczem tak samo.

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec to jak wytłumaczysz starszy telewizor mojej babki , kupiła tani dekoder DVB-T 2 hevc za 60 zł 

do dekodera antena pokojowa z 2010 roku ze wzmacniaczem i śmiga!!!  A moja pokojowa antena nówenjca podpięta do tv 4k za uj nie łapie mux 2... Pozostałe są...a TVP sport to aż się świeci i błyszczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boney M

Wyrłumaczę bardzo prosto. 

1. Inne umiejscowienie anteny. 

2. Inna głowica odbiornika, być może mniej czuła. 

 

Dlatego porad dotyczącyxh odbioru udziela sie indywidualnie, bo nie ma uniwersalnych warunków odbioru i jednakowych jakościowo głowic tunerów cyfrowych. 

 

Anteny pokojowe są ok jeśli rzeczywiście sobie radzą z odbiorem w miejscach silnego nasycenia sygnałem, np. blisko nadajnika. 

Ale jeśli są problemy, to znaczy że się nie nadają, niezależnie od tego ile ich nie kupisz, bo każda z nich to jest to samo dziadostwo, tylko w innym opakowaniu. 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, danielpes5 napisał:

Hehe Dobrze powiedziane " Każda z nich to jest to samo dziadostwo, tyle że w innym opakowaniu" :D Z dopiskiem HD Ready

Niektóre nawet 4k miały dopisek w sklepie.. lol tak piorą nieświadomych klientów. Cóż mam problemo nie mam jak zamontować na zewnątrz anteny. Z tego co czytam na innych forach, sporo ludzi ma ten sam problem, nawet jeśli mają zewnętrze anteny! Zaczyam wietrzyć jednak spisek, żeby tylko odpierać te rządowe telewizję żadnych polsatów...  Przynajmniej dla niektórych.... 100 procent sygnału i nic... Z zewnętrza było by to samo... 100 procent sygnału.. mux 4 z kodowanymi nawet wyszukało..i tylo ten mux 2... Mówię wam to specjalnie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura kompletna. TV LG poradził sobie ze zmianą bez problemu. Na tej samej antenie dodatkowe dwa dekodery Wiwa i Opticum, działają też bez zająknięcia.

Mam wrażenie, że cześć tu piszących, nagle, przy zmianie sposobu nadawania, zauważyło, że coś jest "nieteges" i zrobi wszystko (a właściwie nic) łącznie z zaproszeniem szamana z pobliskiej wioski, zamiast wejes na dach, pójść do sklepu, zawołać fachowca...

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boney M, montuje sporo anten i powiem Ci, że trochę coś w tym jest, bo większość problemów dotyczy MUX2 także na dolnym śląsku po przejściu na DVB-T2, może on jest źle ustawiony, tablice, sid, itd. specjalnie żeby były z nim problemy, może niespecjalnie, ale sprawa jest naprawdę ciekawa. Rozwiązanie jest takie jak już pisałem czyli skanuje wiele razy w manualu i jak już kanały wpadną to są cały czas, czasami pomaga obniżenie mocy anteny tak jakby właśnie 100% mocy na tym mux było bardzo problematyczne ze względu na czułość niektórych tunerów, tak sobie to tłumaczę, ale dlaczego głównie na tym MUX2 występują te problemy, tutaj przypuszczam że może coś być źle ustawione na poziomie nadajników, ponieważ jak był stary system DVB-T to nie było tych problemów aż tyle. Naturalnie nie występuje ten problem na większości sprzętu, ale tylko na niektórych, tylko że statycznie dotyczy to praktycznie tylko MUX2, więc coś na rzeczy jest. Pytanie dlaczego niektóre tunery mają problem tylko z MUX2, a pozostałe MUXy śmigają na nich idealnie, jeżeli specjalnie musze osłabiać moc tylko do MUX2 aby go zeskanować i robię to czasami w manualu kilkadziesiąt razy aż kanały wskoczą, a pozostałe MUXy skanowane są zawsze dobrze od razu to jest to ciekawa sprawa, szczególnie że dotyczy to także innych regionów Polski. To wygląda tak, jakby niektóre tunery miał jakiś problem z parametrem tego MUXa i po wielokrotnym skanowaniu w manualu gdzieś ten parametr jest gubiony i wtedy się skanują i wchodzą, jak już są zeskanowane to działa wtedy idealnie.

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pietrek1 napisał:

@Boney M, montuje sporo anten i powiem Ci, że trochę coś w tym jest, bo większość problemów dotyczy MUX2 także na dolnym śląsku po przejściu na DVB-T2, może on jest źle ustawiony, tablice, sid, itd. specjalnie żeby były z nim problemy, może niespecjalnie, ale sprawa jest naprawdę ciekawa. Rozwiązanie jest takie jak już pisałem czyli skanuje wiele razy w manualu i jak już kanały wpadną to są cały czas, czasami pomaga obniżenie mocy anteny tak jakby właśnie 100% mocy na tym mux było bardzo problematyczne ze względu na czułość niektórych tunerów, tak sobie to tłumaczę, ale dlaczego głównie na tym MUX2 występują te problemy, tutaj przypuszczam że może coś być źle ustawione na poziomie nadajników, ponieważ jak był stary system DVB-T to nie było tych problemów aż tyle. Naturalnie nie występuje ten problem na większości sprzętu, ale tylko na niektórych, tylko że statycznie dotyczy to praktycznie tylko MUX2, więc coś na rzeczy jest.

No i dobrze też piszesz, jeden z moich sąsiadów cały wczorajszy dzień i dzisiaj po pracy widzę go przez okno jak kombinuje z antenami nawet na dachu i jak mi mówi nie może za  ...re wyszukać tego muxa z Polsatami  i tvn-mi ... Sygnał cały czas ma dobry 60 - 100 procent i mówił mi to samo co ty... Że to jest tak zrobione aby cześć nie wszyscy ... Stracili dostęp do konkurencyjnych kanałów z faktami ... Nie wszyscy bo by było podejrzane.... Zostanie TVP w starym standardzie i załatwienie u swoich ludzi aby namieszali przy niektórych nadajnikach..  przed wyborami zrobią wszystko.

15 minut temu, Marek79 napisał:

W moim Philipsie najwyraźniej poszła matryca bo wczesniej miałem czarno przezroczysty pas na środku ekranu.

Więc nie opłaca się go naprawiać tylko muszę kupić nowy telewizor.

Na pewno poszła bo miałem taki sam pas dwa lata temu... W dodatku niebieskie plamy to chyba tak zwany clouding był..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, pietrek1 napisał:

@Boney M, montuje sporo anten i powiem Ci, że trochę coś w tym jest, bo większość problemów dotyczy MUX2 także na dolnym śląsku po przejściu na DVB-T2, może on jest źle ustawiony, tablice, sid, itd. specjalnie żeby były z nim problemy, może niespecjalnie, ale sprawa jest naprawdę ciekawa. Rozwiązanie jest takie jak już pisałem czyli skanuje wiele razy w manualu i jak już kanały wpadną to są cały czas, czasami pomaga obniżenie mocy anteny tak jakby właśnie 100% mocy na tym mux było bardzo problematyczne ze względu na czułość niektórych tunerów, tak sobie to tłumaczę, ale dlaczego głównie na tym MUX2 występują te problemy, tutaj przypuszczam że może coś być źle ustawione na poziomie nadajników, ponieważ jak był stary system DVB-T to nie było tych problemów aż tyle. Naturalnie nie występuje ten problem na większości sprzętu, ale tylko na niektórych, tylko że statycznie dotyczy to praktycznie tylko MUX2, więc coś na rzeczy jest. Pytanie dlaczego niektóre tunery mają problem tylko z MUX2, a pozostałe MUXy śmigają na nich idealnie, jeżeli specjalnie musze osłabiać moc tylko do MUX2 aby go zeskanować i robię to czasami w manualu kilkadziesiąt razy aż kanały wskoczą, a pozostałe MUXy skanowane są zawsze dobrze od razu to jest to ciekawa sprawa, szczególnie że dotyczy to także innych regionów Polski. To wygląda tak, jakby niektóre tunery miał jakiś problem z parametrem tego MUXa i po wielokrotnym skanowaniu w manualu gdzieś ten parametr jest gubiony i wtedy się skanują i wchodzą, jak już są zeskanowane to działa wtedy idealnie.

@pietrek1, problem z MUX-2 polega na czymś innym. Całe województwo dolnośląskie jest w jednym SFNie na kanale 47 (problem docierania do anteny sygnałów np. z 2-3 nadajników o podobnym natężeniu). Częstotliwość 682 MHz to już dość wysoko - przy kiepskim okablowaniu ta częstotliwość jest najmocniej tłumiona. Bywa też tak, że sygnał LTE 800 odbierany przez antenę jest bardzo silny i w tym jest kłopot - sygnał użyteczny na UHF jest odbierany z błędami. Nieraz dopiero założenie filtra LTE pomaga w tym wypadku. To będzie konieczność, gdy pojawi się szybki internet w paśmie 700 MHz - inaczej problemy jeszcze bardziej się spotęgują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, pietrek1 napisał:

@Boney M, montuje sporo anten i powiem Ci, że trochę coś w tym jest, bo większość problemów dotyczy MUX2 także na dolnym śląsku po przejściu na DVB-T2, może on jest źle ustawiony, tablice, sid, itd. specjalnie żeby były z nim problemy, może niespecjalnie, ale sprawa jest naprawdę ciekawa. Rozwiązanie jest takie jak już pisałem czyli skanuje wiele razy w manualu i jak już kanały wpadną to są cały czas, czasami pomaga obniżenie mocy anteny tak jakby właśnie 100% mocy na tym mux było bardzo problematyczne ze względu na czułość niektórych tunerów, tak sobie to tłumaczę, ale dlaczego głównie na tym MUX2 występują te problemy, tutaj przypuszczam że może coś być źle ustawione na poziomie nadajników, ponieważ jak był stary system DVB-T to nie było tych problemów aż tyle. Naturalnie nie występuje ten problem na większości sprzętu, ale tylko na niektórych, tylko że statycznie dotyczy to praktycznie tylko MUX2, więc coś na rzeczy jest. Pytanie dlaczego niektóre tunery mają problem tylko z MUX2, a pozostałe MUXy śmigają na nich idealnie, jeżeli specjalnie musze osłabiać moc tylko do MUX2 aby go zeskanować i robię to czasami w manualu kilkadziesiąt razy aż kanały wskoczą, a pozostałe MUXy skanowane są zawsze dobrze od razu to jest to ciekawa sprawa, szczególnie że dotyczy to także innych regionów Polski. To wygląda tak, jakby niektóre tunery miał jakiś problem z parametrem tego MUXa i po wielokrotnym skanowaniu w manualu gdzieś ten parametr jest gubiony i wtedy się skanują i wchodzą, jak już są zeskanowane to działa wtedy idealnie.

 

Mi tam ze Ślęzy MUX2 idealnie działa bez żadnych modyfikacji z odległości 35 km. Zwykła podła marketowa antena typu krokodyl z symetryzatorem. Jak montujesz anteny top chyba masz miernik dvbt i widzisz parametry. Jak są ok, to tuner jest niedorobiony. Co jest niestety coraz częstsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymon9904, Słuchaj mam miernik za 6000 zł więc widzę parametry wszystkie łącznie z wykresami wzmocnień z nadajników o tych samych częstotliwościach i tak jak pisałem z tym MUX2 jest coś nie tak nie tylko przez częstotliwości, BER i MER, wzmocnienia są dobre , powinno to się zawsze skanować bez problemu jak inne MUXy a tak nie jest, nie występuje to na wszystkich tunerach. Jak już zeskanujesz i wskoczą to działać będzie zawsze idealnie, ale żeby zeskanować to trzeba czasami 40 min w manualu wciskać i tylko ten MUX2. Aby przyspieszyć robię patent z obniżaniem maksymalnym sygnału tłumikami, innymi antenami i innymi sposobami, aby nie tracić 50 minut na ręcznym skanowaniu ale i tak liczę sobie nieźle, w sumie ten problem dla mnie się opłaca :) To nie jest związane z LTE bo filtr nic nie daje, niektóre głowice po prostu go nie skanują, to jest tak że Klient ma np. 4 telewizory i 3 go skanują idealnie ale ten 4ty już nie, takie są statystyki. Zawsze można zrobić szybciej czyli wymienić klientowi dekoder na inny ale niektórzy chcą mieć na starym więc pobawić się trzeba, zawsze to działa, ale wymaga więcej czasu więc dla mnie to dobra sprawa :) 

Edytowane przez pietrek1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1gratuluję posiadania miernika za taką kwotę, ja mam trochę tańszy ;)
Widzisz, właśnie prawdopodobnie znaleźliśmy przyczynę problemu - być może nie do końca dobrze dostrojony SFN lub właśnie odbiór z dwóch czy trzech nadajników jednocześnie, o podobnym natężeniu sygnału i z rozległym SFNem niektóre odbiorniki sobie nie radzą.
U mnie w lubuskim k. 47 jest odbierany tylko i wyłącznie z jednego nadajnika - Jelenia Góra/Śnieżne Kotły. Nie spotkałem się z opisywanym przez Ciebie problemem, natomiast z innymi wyżej wymienionymi (zakłócenia od LTE, kiepskie okablowanie) - już tak. Użycie porządnych komponentów u klientów na szczęście rozwiązuje problem.
Na sam odbiór i uzyskiwane rezultaty też nie mogę narzekać. Jedynie przez pierwsze 3 dni był problem z SFNem na MUX-4 - kanał 22. Ale już jest okej.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel, u niektórych nawet pręt działa, ale jak to wygląda :) Po za tym profesjonalna zewnętrzna instalacja jest na lata, a w niektórych regionach sporo kanałów przygranicznych np. czeskich wymaga dobrych zewnętrznych anten i wtedy mamy pakiet ponad 100 kanałów w naziemnej co już robi wrażenie.

@Szymon9904, Rover tab 5 ultra jest super jak chcesz sobie mocno pewne sprawy zweryfikować np. ten problem omawiany z mux2, ale mimo ceny i tak wszystkiego ci nie pokaże, tak jak już pisałem, poprawią to napewno z czasem, a jak narazie to można na tym zarobić $$$ więc w sumie nawet lepiej jak więcej rzeczy zepsują :) Lubię mierniki tańsze np. FindSat VF-6800P Combo bo są leciutkie i tak mają tyle parametrów, że wystarczy.

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...