Skocz do zawartości

tomx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mecz poprzedzający spotkanie  Agnieszki Radwańskiej z V. Azarenką Querrey- Shapowalow dopiero się zacznie, więc prawdopodobnie spotkanie Polki rozpocznie się po meczu towarzyskim Portugalii z Holandią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był na EURO 2016 właściwie przy każdym meczu kadry. Akurat mało go cenię, jest słabym punktem własnego programu Misja Futbol. 

 

 

Ciężko, aby był mocnym punktem tego programu skoro jego zadaniem jest rzucenie tematu i moderacja dyskusji całej reszty zaproszonych gości. Taką przyjęli formułę w Misji Futbol i moim zdaniem sprawdza się ona znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Laskowski jest jedynym komentatorem piłkarskim w TVP, którego słucha się z przyjemnością. Nie gada masy banałów, nie zanudza, ma pojęcie o współczesnej piłce, a do tego czasem sobie zażartuje jak chociażby z tym dzisiejszym "Piękny wywód, co?". Najzwyczajniej w świecie słychać po nim, że miał okazję pracować w poważnych stacjach prezentujących sport, gdzie taka fuszerka jak w TVP zwyczajnie by nie przeszła i gdzie trzeba prezentować dobry poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laskowski to czołowa trójka komentatorów w Polsce i bezapelacyjnie najlepszy komentator TVP. Mam nadzieję, że podział meczów towrzyskich między nim a Szpakowskim przełoży się też na to, że Laska skomentuje jakiś mecz (mecze) Polaków na MŚ w Rosji. Emocje, ekspresja, wiedza, humor, czytanie gry - wszystko na najwyższym poziomie. Nawet Żewłakow przy nim jakoś mniej irytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiska na mundial

         FAZA GRUPOWA
14.06
   TVP1   15:00   Rosja - Arabia Saudyjska
15.06
   TVP1   13:30   Egipt - Urugwaj
   TVP2   16:30   Maroko - Iran
   TVP1   19:30   Portugalia - Hiszpania
16.06
   TVP2   11:30   Francja - Australia
   TVP1   14:30   Argentyna - Islandia
   TVP2   17:30   Peru - Dania
   TVP1   20:30   Chorwacja - Nigeria
17.06
   TVP1   13:30   Kostaryka - Serbia
   TVP2   16:30   Niemcy - Meksyk
   TVP1   19:30   Brazylia - Szwajcaria
18.06
   TVP1   13:30   Szwecja - Korea Południowa
   TVP2   16:30   Belgia - Panama
   TVP1   19:30   Tunezja - Anglia
19.06
   TVP1   13:30   Kolumbia - Japonia
   TVP1   16:30   Polska - Senegal
   TVP2   19:30   Rosja - Egipt
20.06
   TVP1   13:30   Portugalia - Maroko
   TVP2   16:30   Urugwaj - Arabia Saudyjska
   TVP1   19:30   Iran - Hiszpania
21.06
   TVP1   13:30   Dania - Australia
   TVP2   16:30   Francja - Peru
   TVP1   19:30   Argentyna - Chorwacja
22.06
   TVP1   13:30   Brazylia - Kostaryka
   TVP2   16:30   Nigeria - Islandia
   TVP1   19:30   Serbia - Szwajcaria
23.06
   TVP1   13:30   Belgia - Tunezja
   TVP2   16:30   Korea Południiowa - Meksyk
   TVP1   19:30   Niemcy - Szwecja
24.06
   TVP2   13:30   Anglia - Panama
   TVP1   16:30   Japonia - Senegal
   TVP1   19:30   Polska - Kolumbia
25.06
   TVP1   15:30   Urugwaj - Rosja
   TVP2   15:30   Arabia Saudyjska - Egipt
   TVP1   19:30   Hiszpania - Maroko
   TVP2   19:30   Iran - Portugalia
26.06
   TVP1   15:30   Dania - Francja
   TVP2   15:30   Australia - Peru
   TVP1   19:30   Nigeria - Argentyna
   TVP2   19:30   Islandia - Chorwacja
27.06
   TVP1   15:30   Korea Południowa - Niemcy
   TVP2   15:30   Meksyk - Szwecja
   TVP1   19:30   Serbia - Brazylia
   TVP2   19:30   Szwajcaria - Kostaryka
28.06
   TVP1   15:30   Japonia - Polska
   TVP2   15:30   Senegal - Kolumbia
   TVP1   19:30   Anglia - Belgia
   TVP2   19:30   Panama - Tunezja

         1/8 FINAŁU
30.06 - 03.07
   TVP2   15:30
   TVP1   19:30

         1/4 FINAŁU
06.07
   TVP2   15:30
   TVP1   19:30
07.07
   TVP1   15:30, 19:30

         1/2 FINAŁU
10.07
   TVP1   19:30
11.07
   TVP1   19:30

         FINAŁY
14.07
   TVP2   15:30   o 3. miejsce
15.07
   TVP1   16:30   finał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Rabij troche wkurza ta znajomoscia portugalskiego. Ja rozumiem ze Alves poprawnie wymawia sie Alwis a Coutinho Kuszinio ale od zarania dziejow to Kutinio i Alwes i nie tylko u nas ale i np.na Wyspach gdzie czasami ogladam mecze z tamtym komentarzem. Ciekawi mnie czy w Brazylii mowia po caloswiatowemu czy po Rabijowemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Żewłakow to dla mnie niezmiennie jedno z najsłabszych ogniw meczów piłkarskich na antenie TVP. Nie trawię tego gościa, jego światopoglądów na futbol, jego komentarze są z reguły banalne, nieciekawe. Wiedza o piłce podstawowa.  

 

 

Ciekawi mnie czy w Brazylii mowia po caloswiatowemu czy po Rabijowemu ?

Z tego co wiem to w Brazylii wymawiają te nazwiska inaczej w zależności od regionu. 

 

Zresztą Ty napisałeś Kuszinio, a ja słyszałem w trakcie transmisji Kołczinio czy coś w ten teges. 

 

Jeśli brać Rabija tak dosłownie to nazwisko Ronaldo powinniśmy wymawiać jakoś 'Oułnaldu;. Zresztą zobaczcie sami:

https://pl.forvo.com/word/ronaldo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Rabij troche wkurza ta znajomoscia portugalskiego. Ja rozumiem ze Alves poprawnie wymawia sie Alwis a Coutinho Kuszinio ale od zarania dziejow to Kutinio i Alwes i nie tylko u nas ale i np.na Wyspach gdzie czasami ogladam mecze z tamtym komentarzem. Ciekawi mnie czy w Brazylii mowia po caloswiatowemu czy po Rabijowemu ?

Nie od zarania dziejów tylko ktoś dawno temu pomylił te hiszpański z portugalskim i tak się przyjęło choć w Polsce to jeszcze bardziej śmieszne jest bo jednak z sz na końcu tego się nie czyta jak u nas. Portugalski i Hiszpański są dość podobne i często jest to mylone. Ktoś kiedyś przeczytał to po hiszpańsku i tak się przyjęło, Choć i tak jest to łatwiejsze niż choćby czytanie Argentyńczyków gdzie w kilku językach można czytać te same nazwiska poprawnie u niektórych. 

 

Generalnie komentator powinien czytać oryginalnie, nikt nie wymaga akcentu ale to jego praca aby sprawdzić jak czyta się nazwisko. 

 

@Alf z tym CR to nie masz racje. Te R się wymawia tylko w taki specyficzny sposób, że można tego nie słyszeć. Podobnie jak w języku francuskim. 

 

Też co może najważniejsze brazylijski portugalski jest trochę inny niż ten oryginalny portugalski. Pamiętacie takiego piłkarza Djalminha ? To był dopiero łamacz.

Edytowane przez mad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tam za granicą nikt się nie przejmuje wymową polskich nazwisk takich jak Błaszczykowski, Piszczek czy nawet Kubica, gdzie wymiawiano Kubika. Dlaczego niby My musimy być tacy super dokładni i znać niuanse tych wszystkich języków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wislok dobrze prawi

 

Amatorzy gier FIFA chyba to potwierdzą. 

 

Kryśnołwek - Krzynówek

Waczika - Warzycha

Słercevski - Świerczewski

 

Niektóre nacje po prostu nie są w stanie przeczytać poprawnie tych nazwisk. 

 

No ale przede wszystkim żaden komentator zagraniczny nie wymawia nazwisk Brazylijczyków tak jak Rabij. Mnie możecie wierzyć, bo regularnie weekend w weekend oglądam zagraniczne kanały TV. Nikt nie bawi się w Alwisy, Roułnalda i inne Kołszinie. Wszyscy wymawiają te nazwiska normalnie. 

 

Zagraniczni największe problemy zawsze mieli z wymową nazwiska Puyola czy Mascherano. 

Puziol czy Pujol

Maszczerano czy Maszerano czy Maskerano

 

Tu w zależności od komentatora. Każdy wymawiał je inaczej. 

 

 

 

@Alf z tym CR to nie masz racje. Te R się wymawia tylko w taki specyficzny sposób, że można tego nie słyszeć. Podobnie jak w języku francuskim. 

Bardzo mięciutkie. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...