Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Radio to nie telewizja, gdzie zmienia się kanały siedząc na kanapie. Radio towarzyszy w podróży i gdy wykonujesz jakieś czynności w domu. FM mi w zupełności wystarcza.

Niby prawda, ale jednak FM ma dość ograniczone pasmo nadawania. W FM jest wiele stacji radiowych z POPem, Rockiem czy Goldiesami, ale brakuje takich z muzyką klubową, rapem czy r&b. Jest wiele stacji nadających w internecie które w przyszłości, przy rozwoju radia cyfrowego mogłyby dotrzeć do większej ilości odbiorców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 24.07.2023 o 23:41, lukis90el napisał(a):

Dziś (24.07.) rozstrzygnięto przetargi na rozszerzenie zasięgu MUX PR w kolejnych regionach (dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie i zachodnia część zachodniopomorskiego) i tam też wygrał Emitel. Z tego tytułu oczekiwania @Poland już w części zostały spełnione - do całkowitego rozstrzygnięcia wyniku przetargu zostały wyłącznie regiony, w których rywalizują 2 lub 3 (kujawsko-pomorskie) podmioty.

Niniejszym mogę powiedzieć że moje oczekiwania już w całości zostały spełnione gdyż w województwie śląskim też wygrał Emitel: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-dab-rozszerzenie-zasiegu-emisja-przetarg-katowice-lodz-opole-polskie-radio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości to do rozstrzygnięcia został wyłącznie przetarg na emisję w kujawsko-pomorskim (gdzie biorą udział 3 podmioty). Co ciekawe, także w województwie łódzkim wybrana została oferta Emitela (podczas gdy emisja z Łodzi jest obecnie prowadzona przez PSN Infrastrukturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Kiedy można spodziewać się uruchomienia nadajnika DAB+ Polskiego Radia w Wieluniu w województwie Łódzkim na kanale 5C? Czy pozwolenie na emisję w tym regionie zostało już wydane i czy przetarg został już rozstrzygnięty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź Komin EC ma być od 1 października.

12,5 kW więc może doleci ;-)

https://dabradio.pl/aktualnosci/polskie-radio-mux-r3-wkrotce-wiekszy-zasieg

 

Ogólnie powinien się lada dzień poprawić zasięg w wielu lokalizacjach.

 

Edycja:

Może jednak prędzej się załapiesz na Częstochowę?

 

Edytowane przez DanielK
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, DanielK napisał(a):

Edycja:

Może jednak prędzej się załapiesz na Częstochowę?

 

Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Orientujesz się czy tak jak obecnie sygnał będzie kierunkowy z nadajnika Częstochowa/Wręczyca i wycięty w kierunku na północ, czyli na np Wieluń, czy może sygnał będzie dookólny. Są w internecie na ten temat jakieś wiadomości? 

 

 Zapewne wszystko się wyjaśni w okolicy 1 października, ale ja z natury jestem człowiekiem niecierpliwym.

 

Ps. Co sądzicie o odbiorniku DAB+ Sencor SRD 7100B? Zamówiłem go do jednego sklepu znanej sieci. 

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brak sygnału DAB+ PR w centrum Wielunia z nadajników w Częstochowie/Wręczycy i Łodzi. 

 

Trzeba poczekać parę miesięcy na odpalenie nadajnika w Wieluniu. 

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kisiel95 hehe :) "Małe miasteczko" można różnie interpretować.

Fakt jest, że powiększył się zasięg multipleksu Polskiego Radia. W ciągu najbliższego roku zasięg stanie się niemal ogólnopolski.

 

⤵️
https://radiopolska.pl/blog/2023/10/polska-mux-pr-z-wiekszym-zasiegiem

 

 

Testujcie radia i sprawdzajcie odbiór.

 

@Sławomir Pawłowski jeśli odbierasz jakieś analogowe FM z Łódź Komin EC:
https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/252

to masz już teraz szansę na odbiór DAB+, jeśli nie odbierasz to znaczy, że jesteś poza zasięgiem.

Edytowane przez DanielK
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sławomir Pawłowski napisał(a):

Trzeba poczekać parę miesięcy na odpalenie nadajnika w Wieluniu. 

Wieluń nie zostanie uruchomiony w przeciągu roku na 90%. Na 10% może poza przetargiem zostać przypadkowo dołączony w przyszłym roku, ale raczej spodziewam się emisji z Kamionki dopiero w 2025 roku, a nawet później.

Odbiór za to będziesz mieć z Kamieńska i Łódź/Zygry po ich uruchomieniu. (z Zygrami to Wieluń ma nawet LOS). Ale będzie wymagany odbiór w polaryzacji poziomej.

 

Tak samo na uruchomienie nadajników czeka na czas nieokreślony m.in Opoczno/Przysucha, Włoszczowa, Miastko, Bytów, Biała Podlaska, Płońsk, Krynica czy Żagań.

 

Co do zmian, to u mnie wczoraj rano stwierdziłem ślady sygnału z EC-4, jednak nie nadawał się do słuchania (za wysoki poziom błędów). Wręczyca tylko poprawiona o 3dB, i częściej odbiera na złożonej antenie, choć nadal nie mogę wymaksować na rozwiniętej)

Edytowane przez BW134
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniono ustawienie anten nadawczych w ten sposób, że największa moc idzie na zachód (azymut 275°). Najbardziej "poszkodowany" pod względem wypromieniowywanej mocy jest obecnie kierunek na wschód od RTCN-u. Trochę to rekompensuje wzrost max mocy ERP do 19kW...

Chociaż... Powyższe dotyczy Śremu. Skoro jesteś z Poznania, to nie powinieneś tego odczuwać, bo bliżej masz nadajnik Piątkowo, a tam z antenami nic nie miało się zmienić (miała być podniesiona tylko moc). Może zatem jakieś problemy z SFN-em...

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W międzyczasie (4.10.2023) ujawniono zwycięzcę ostatniego przetargu dotyczącego rozszerzenia zasięgu DAB+ w kujawsko-pomorskim - tym razem to PSN Infrastruktura, choć Emitelowi brakowało niewiele punktów (źródło: polskieradio.logintrade.net).

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.10.2023 o 17:06, andi napisał(a):

Od piątku 29 października jest problem z kanałami Emitela a więc Polskiego Radia w Poznaniu, u mnie z doskonałego odbioru, jakość  100% nagle sygnał oscyluje w okolicach od 15-35% i tak już dwa dni, czy coś wiadomo co się stało? Jakaś awaria? 

Dziwne, u mnie w Gnieźnie bez problemu odbieram cały mux z Poznania z siłą 100%, do tego wszystkie stacje radiowe z DABCOM z Poznania

W dniu 19.02.2023 o 09:58, dvbtowiec napisał(a):

Zatem po co nam DAB+?  :)

Wszystkie urządzenia smart włącznie z telewizorami pozwalają zainstalować apkę do słuchania radia w internecie. 

Mnie osobiście cieszy że DAB+ kuleje. Sprzętu FM nie trzeba wymieniać. 

W eterze wystarczą mi podstawowe stacje. Wszelkie inne znajdę w sieci. 

Skoro, po co, to po co te wypowiedzi? Zwolenników nie przekonasz a przeciwnicy i tak nie będą używać radia DAB. Mam tuner [beep] - DAB+, FM i internetowe - i słucham tych stacji internetowych, których nie mam w DAB+. Zalety: szybkość przełączania stacji w DAB, jakość (na moje ucho np. Trójka w DAB ma lepszą jakość, brak tzw. zadyszek, czyli milisekundowych przerw w DAB, dodatki w postaci okładek płyt, tytułów piosenek i wykonawców, porównaj np. radio Kierowców w DAB i przez internet. Miałem taki konglomerat, stary smartfon + wzmacniacz, ale obsługa tego i ciągłe ładowanie smartfona oraz brak komfortu użytkowania, skutecznie mnie zniechęciły do tego rodzaju wynalazków. [beep] ma dedykowaną aplikację, coś w rodzaju pilota i przełączanie źródeł muzyki: radio DAB, FM, internetowe, Spotify i te zgromadzone na plikach USB, jest bajecznie proste, intuicyjne.

W dniu 26.07.2023 o 09:26, dvbtowiec napisał(a):

A ja nie chcę i tak nie słucham więcej niż jednej stacji, które wszystkie grają tak samo. Radio to nie telewizja, gdzie zmienia się kanały siedząc na kanapie.

 

To że Ty nie słuchasz więcej niż jednej stacji i jak twierdzisz wszystkie grają to samo, to nie znaczy, że inni nie chcą :) Słucham radia 357 i Nowy Świat nie tylko dla muzyki i uwierz mi są to zupełnie dwie różne rozgłośnie. A propos TV, nie oglądam jej siedząc i zmieniając kanały, po prostu od tego jest stream VOD. Skoro lubisz ogladać filmy o ściśle wyznaczonej godzinie z pilotem w ręce i z reklamami, to analogowy przekaz jest w sam raz dla Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rufi10 Nie zrozumiałeś moich wypowiedzi i ich kontekstu. Ja nie mam nic przeciw innym stacjom radiowym. Ale nie interesuje mnie DAB+ w eterze które wymuszałoby wygaszenie FM.

FM mnie i wielu innych w zupełności wystarcza. Jeśli macie ochotę słuchać czegoś więcej, proszę bardzo, w internecie jest tego od groma. Tylko dlaczego miałbym kupować DAB+ w samochodzie, w domu bo jest garstka pasjonatów DAB+? To dla mnie koszty nieadekwatne do korzyści.

Jeśli się mnie do tego nie zmusza, nic mi do tego. Ale jeśli to pójdzie w kierunku wymuszenia wyłączenia FM, to wypowiadam się właśnie tak jak cytujesz, bo to jest w moim interesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

@rufi10 Nie zrozumiałeś moich wypowiedzi i ich kontekstu. Ja nie mam nic przeciw innym stacjom radiowym. Ale nie interesuje mnie DAB+ w eterze które wymuszałoby wygaszenie FM.

FM mnie i wielu innych w zupełności wystarcza. Jeśli macie ochotę słuchać czegoś więcej, proszę bardzo, w internecie jest tego od groma. Tylko dlaczego miałbym kupować DAB+ w samochodzie, w domu bo jest garstka pasjonatów DAB+? To dla mnie koszty nieadekwatne do korzyści.

Jeśli się mnie do tego nie zmusza, nic mi do tego. Ale jeśli to pójdzie w kierunku wymuszenia wyłączenia FM, to wypowiadam się właśnie tak jak cytujesz, bo to jest w moim interesie.

Takie podobne głosy były przed powszechną cyfryzacją TV a okazuje się, że można, wystarczy przystawka DVB-T (obecnie T2 i też był pisk). Wcześniej był system OIRT i krzyk, po co mieszać i przechodzić na CCIR, a w TV przejście z SECAM na PAL. Wszystko odbyło się płynnie z korzyścią dla wszystkich. Do wzmacniacza wystarczy dokupić i podłączyć tuner DAB+ (tak też zrobiłem) a korzyści z przejścia z FM na DAB+ od razu zauważysz, o czym pisałem poprzednio (czystość fonii i dodatki na ekraniku, ponad 20 stacji radiowych). Internet nie wszędzie i nie zawsze jest dostępny, tu w przypadku odbiorników przenośnych wystarczy zasilanie bateryjne i na działce możesz mieć multum stacji.

A że znajdą się przeciwnicy i malkontenci... tak jest zawsze, postępu nie zmienisz. Nie tak dawno na dachach, ścianach i działkach montowano ogromne czasze antenowe i to był wielki koszt, teraz takie cuda spotyka się coraz rzadziej, obecnie czas na DAB+ a cena zakupu najtańszego tunera, to ok. 350-400 złotych, przenośnych odbiorników porównywalna do analogowych.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesują mnie @rufi10 przystawki do radia. Koszt przewyższa korzyści. Radio co podkreślałem to nie telewizja i nie spędzam nad nim tyle czasu przed telewizorem. Nie czytasz uważnie moich wypowiedzi.

 

Mnie wystarczy radio FM i mam nadzieję nikt nigdy nie wpadnie na pomysł aby wyłączyć FM.

7 minut temu, rufi10 napisał(a):

 a korzyści z przejścia z FM na DAB+ od razu zauważysz, o czym pisałem poprzednio (czystość fonii i dodatki na ekraniku, ponad 20 stacji radiowych).

"czystość fonii" - serio? Skompresowany sygnał w takiej postaci jak w naszym DAB+ to katorga dla ucha :)

"dodatki na ekraniku" - zbędny gadżet.

"ponad 20 stacji radiowych" - jeśli słucham to maksymalnie 2 stacji radiowych, mimo iż w mieście mam ich już ponad 20 :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dvbtowiec, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :] To że mieszkasz w większym mieście to nie zauważasz że poza miastami zasięg FM jest do niczego. U mnie w mieście na antence odbiornika mam odbiór 3 stacji. To jest porażka. Na zewnętrznej na balkonie, w stylu SV Total z 8 stacji w normalnej jakości. Dla mnie DAB+ to krok ku normalności, gdzie mam szanse odebrać więcej niż kilka stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Nie interesują mnie @rufi10 przystawki do radia. Koszt przewyższa korzyści. Radio co podkreślałem to nie telewizja i nie spędzam nad nim tyle czasu przed telewizorem. Nie czytasz uważnie moich wypowiedzi.

 

Mnie wystarczy radio FM i mam nadzieję nikt nigdy nie wpadnie na pomysł aby wyłączyć FM.

"czystość fonii" - serio? Skompresowany sygnał w takiej postaci jak w naszym DAB+ to katorga dla ucha :)

"dodatki na ekraniku" - zbędny gadżet.

"ponad 20 stacji radiowych" - jeśli słucham to maksymalnie 2 stacji radiowych, mimo iż w mieście mam ich już ponad 20 :)

Dodam, radio z OIRT na CCIR przeszło ponad 20 lat temu a nadal w użyciu są stare, przestrojone radia, choć koszt często jest b. wysoki, pasjonaci sprzętu Unitry przestrajają takie tunery do dzisiaj. Podobnie będzie z DAB+. Co do FM, pasmo ograniczone w praktyce do 12 kHz, w DAB+ masz pełny zakres do 20 kHz. Dynamika FM nie przekracza 50 dB, w DAB dużo, dużo więcej. 128 kbps AAC oferuje znacznie lepszą jakość niż FM, przykładem MegaRadio, radio Chopin 112 kbps, sprawdź a potem napisz.

@Ramirez ma rację, u mnie odbieram naziemnie FM kilka stacji, tj. Radio Gniezno, Plus, Trójka, Maryja, Wasze Radio i... tyle.

 

Godzinę temu, Ramirez napisał(a):

dvbtowiec, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :] To że mieszkasz w większym mieście to nie zauważasz że poza miastami zasięg FM jest do niczego. U mnie w mieście na antence odbiornika mam odbiór 3 stacji. 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ramirez napisał(a):

To że mieszkasz w większym mieście to nie zauważasz że poza miastami zasięg FM jest do niczego.

Ja to wiem, ale mnie nie interesuje dziesiątki stacji których i tak nie słucham. Słucham swojej ulubionej, góra dwóch od wielkiego dzwonu :) Więc czy mieszkałbym na wsi czy w mieście i tak bym słuchał tego samego.

A jeśli zależałoby na innej stacji, to w internecie są wszystkie. To już nie te czasy kiedy się było skazanym na radio.

Poza tym standard nadawania nie zwiększa zasięgu, a powoduje że na jednym nadajniku zmieści się więcej stacji. Faktem jest że może to być nadajnik większej mocy i ta większa liczba stacji dotrze do większej liczby słuchaczy. Tylko co to daje? Serio siedzisz przy odbiorniku i skaczesz po stacjach radiowych które grają dokładnie to samo, pop, umcy umcy? :) Bo ja włączam swoją ulubioną stację gdy jadę samochodem, lub wykonuję jakieś prace fizyczne w domu i brzdąkające radio w tle mi nieco umila czas. Poza tym radio dla mnie jest zbędne.

Poza tym będzie to pasmo VHF, a nie UHF i w niektórych przypadkach będzie konieczna zewnętrzna antena na pasmo VHF aby dobrze odbierać DAB+. Nie zawsze antenka w odbiorniku wystarczy.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rufi10 napisał(a):

AAC oferuje znacznie lepszą jakość niż FM, przykładem MegaRadio, radio Chopin 112 kbps, sprawdź a potem napisz.

Noo, z tym Radiem Chopin to pojechałeś. Akurat często słucham. Zwykle w kuchni, bo na lepszym sprzęcie to już się do słuchania nie nadaje. Nawet z kuchennego małego radyjka ledwie go toleruję. No i co z tego, że nie szumi, jak dźwięk jest pusty i tępy, pozbawiony szczegółów, za to z dodatkiem artefaktów.

112 kbps to jest przepływność całego serwisu: audio + dane SLS i DLS. Miej świadomość, że wyświetlanie okładek płyt zabiera miejsce dla audio, bo tak jest skonstruowany standard DAB+. Dla strumienia audio zostaje poniżej 100 kbps. I to naprawdę słychać. Taką jakość porównujesz do FM, gdzie dźwięk jest dosyłany AAC 256 kbps, a często nawet bezstratnie? Współczesny nadajnik FM jest w stanie przenieść 17 kHz. To właśnie AAC przy małych przepływnościach tnie pasmo do 12 kHz lub nawet niżej. Nie wiesz o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...