Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Poland napisał(a):

Skoro tak jest to śmiałon mogę mieszkaniec wsi oskarżyć media prywatne o stosunek nietolerancyjny do ludzi mieszkających właśnie na terenach wiejskich.

Raczej UKE, bo to ten urząd decyduje gdzie i z jaką mocą będzie nadajnik :D

Nadawca prywatny nie zapłaci za nadajniki małej mocy doświetlające jakiś konkretny obszar do którego utrudniony jest dostęp jego stacji. Jest to dla nie niego nieekonomiczne. A ponieważ dostajesz coś gratis w eterze, bez podpisywania umów, to można co najwyżej ponarzekać na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na pewnym portalu (opisywanym tutaj w związku z przepisywaniem tekstów od nas) ponownie pojawił się artykuł o DAB+ i po raz kolejny po przeczytaniu skoczyło mi ciśnienie.

 

Jak to pięknie się rozwija ten nasz DAB+, szkoda tylko, że ja nie mogę w odległości 60-80 km w linii prostej odebrać lokalnych MUX'ów z Rzeszowa, czy Tarnowa. Ja bym chciał naprawdę posłuchać sobie cyfrowego radia, ale jaki mam wybór w Krośnie?

 

Żeby to ruszyło "z kopyta", to stacjom takim jak RMF, Zet i innym nadającym w FM przedłużyć obecne koncesje tylko na DAB+ z okresem przejściowym dla FM do końca 2030 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że wtedy chyba ci nadawcy będą się jeszcze bardziej wściekać. Ja osobiście mam żal do RMFu, Eurozetu i ZPR Media za to że nie dość że blokują wejście do DAB+ swoich głównych anten to jeszcze to samo robią w stosunku do anten „miejskich" które tą drogą mogłyby poszerzyć zasięg. Jak dla mnie to jest hipokryzja do kwadratu zwłaszcza że ZPR Media które to tak  optuje za cyfryzacją drogą internetową chciało blokować swoje streamy na odbiornikach internetowych. 

Pomijam już to że wydawanie decyzji wychodzi UKE bądź KRRiT jak krew z nosa ale chociaż nadawcy powinni się spiąć i nie narzekać traktując DAB+ jako trzecią drogę odbioru na równi z internetem czy FM tak jak to robią chociażby Czesi. To właśnie też nadawcy z pasma FM skoro tak zabiegają o cyfryzacje poprzez streamy internetowe powinni zabiegać oto by zarówno FM (może nawet z HD Radiem), DAB+ i streamingiem internetowym (w tym poprzez sieć WiFi) były w specyfikacji technicznej odbiorników dopuszczonych do użytku w Polsce które to zastąpiłyby chociazby te z samą skalą 87,5 - 108 MHz lub mające ową skalę plus jeszcze starsze od FM pasma czyli AM i LW. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ma to sens aczkolwiek gdyby sami nadawcy wzięli się do roboty nie tylko zgadzając się na pasmo DAB+ ale jeszcze go reklamując tak jak Polskie Radio (i nadawcy telewizyjni cyfryzację) to oczekiwany wzrost słuchaczy byłby zauważalny. To samo zresztą tyczy się odbioru internetowego gdzie nadawcy których w danych miejscach nie słychać na falach FM mogliby organizować konkursy w internecie z odbiornikami internetowymi lub hybrydowymi (FM+DAB+Internet (WiFi) jako nagrodami albo nawet rozdawać takie odbiorniki zainteresowanym. 

Tymczasem WirtualneMedia piszą o przedłużeniu pozwoleń dla 10 tymczasowych emisji DAB+ o kolejny rok: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-multipleksy-eksperymentalne-zgoda-dab-dabcom-bcast-psn-infrastruktura-radio-bielsko-radio-fama

Wśród nich jest multipleks Famy który jeszcze nie ruszył z powodu priorytetu w postaci startu na falach FM. 

Mnie tymczasem zastanawia to czemu KRRiT nie chce przekształcić te emisje w stałe. Skoro jest bowiem wola do nadawania to powinna być ona uszanowana. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o czym piszesz wiążę się z kasą. Po co ją wydawać, skoro się nie musi. Poza tym wejście w DAB+ oznacza większą konkurencję. A to prywatny biznes i działa przede wszystkim dla zysku a w drugiej kolejności dla słuchacza. Po co mają sobie z własnej woli tort reklamowy ograniczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z drugiej strony można sobire zadać pytanie dotyczące tego po co Grupa Eurozet, Grupa RMF czy ZPR Media zakładają dodatkowe stacje skoro zagrażają one głównym antenom. Takie technologie jak DAB+ powinny w pierwszej kolejności uzupełniać zasiegi stacji miejskich oraz RMF Maxx, Radia Eska i Radia Złote Przeboje. RMF FM i Radio Zet jak chcą to niech gniją sobie dalej w paśmie FM a nie podcinają skrzydła innym stacjom zwłaszcza że wiele argumentów nadawców o przestarzałej technologii, chęci robienia cyfryzacji poprzez internet czy bronieniu głównych stacji to jedna wielka hipokryzja z ich strony. Mało tego wszyscy trzej wymirnieni nadawcy to takie „Polsaty" eteru które to żyją z ograniczania częstotliwości innym podmiotom stacjom tą różnicą że robią to również tym własnym strzelając tym samym medialnego samobója. 

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się ruszyło w sprawie MUX-R1 ale niestety w złym kierunku. Wszystko dlatego że w przesłanej mi informacji KRRiT poinformowała że jej członkowie na swoim posiedzeniu w dniu 5 lipca 2023 roku podtrzymali umorzenie sprawy dla Zetki wprowadzone 13 grudnia 2022 r. z powodu braku podstawy prawnej do zmiany podjętej decyzji. 

Najlepsze jednak jest to stwierdzenie:

Cytat

Informuję również, że postanowieniem Nr DR-234/2022 oraz DR-235/2022 z dnia 14 września 2022 r. Przewodniczący KRRiT zawiesił z urzędu postępowania wszczęte wyżej przywołanym Ogłoszeniem z dnia 9 lutego 2022 r. do dnia ogłoszenia przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej konkursu w przedmiocie rezerwacji częstotliwości wchodzących w skład ogólnopolskiego multipleksu radiowego MUX R1.

 


Po ogłoszeniu przez Prezesa UKE konkursu w/wym. przedmiocie, w celu uzupełnienia katalogu programów w MUX.R1, KRRiT podejmie decyzję o publikacji kolejnego ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego w systemie DAB+.

 

Wynika więc jasno że KRRiT zamiast załatwić sprawę od razu woli zdawać się na to czy Urząd Komunikacji Elektronicznej ma zamiar zrobić coś w sprawie czy też nie. Pomysł z kolejnym konkursem to też strzał w kolano. 

W odpowiedzi na pismo od KRRiT ja przygotowałem swoje. Nie zgodziłem się w nim z tezą że nie ma podstawy prawnej do podjęcia działań na rzecz Radia Zet wskazując sprzeczność postanowień pochodzących z 13 grudnia 2022 r. i.5 lipca 2023 r. z Ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów z 16 lutego 2007 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 275) a konkretniej jej artykułem 6 (ustępem 1) który to mówi:
1. Zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające w szczególności na:
1) ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów;
2) ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji;
3) podziale rynków zbytu lub zakupu;
4) stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji;
5) uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy;
6) ograniczaniu dostępu do rynku lub eliminowaniu z rynku przedsiębiorców nieobjętych porozumieniem;
7) uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny. 
Dodatkowo wskazałem KRRiT że powodami za koncesją dla Zetki są: 
1. Zbilansowanie i wyrównanie konkurencyjności głównych kanałów naziemnej radiofonii analogowej w ramach cyfrowej technologii DAB+.
2. Ograniczenie i zmniejszenie działań utrudniających uruchomienie MUX-R1 poprzez szybsze podejmowanie decyzji na poziomie urzędowym i ogrqniczeniu zbędnej biurokracji opóźniającej wydawanie decyzji.
3. Chęć szybszego rozpoczęcia prac nad MUX-R2 i MUX-R4 którą to zarówno Państwo jak i odbiorcy byliby zainteresowani. 
4. Odtworzenie podstawowych nadawców z radiofonii analogowej. 
5. Zabezpieczenie decyzji KRRiT przed łamaniem decyzji i antykonkurencyjnych i antymonopolowych.
Na dodatek napisałem że uważam nieuwzględnienienie wniosku nadawcy Radia Zet za bezzasadne zwłaszcza że zgłosił się on po miejsce na MUX-R1 technologii DAB+ w reakcji do działań konkurencji z RMF FM i Radia Eska w tej samej sprawie. Warto też zwrócić uwagę że miejsc w konkursie było tyle samo co chętnych albo i nawet mniej co też powinno działać na korzyść spółki Eurozet i jej stacji. Na koniec listu do KRRiT zapronowałem by: 
1. Radio ZET dostało z urzędu swoją koncesje na obecność w MUX-R1. 
2. Rozpoczęto w trybie pilnym prace na MUX-R2 i MUX-R4 który to mógłby zawierać niniejsze stacje:
1. Radio SuperNova 
2. RMF Classic 
3. Chillizet 
4. Radio Złote Przeboje 
5. Radio Wnet 
6. RMF Maxx 
7. Meloradio
8. Antyradio
9. Rock Radio
10. Muzo FM (Radio Eska Rock)
11. TOK FM 
12. Radio Plus, Radio eM i inne rozgłośnie diecezjalne 
13. Radio Fama 
14. Radio Rekord 
15. Sieć Radia Alex, Radia Jura, Radia 90 i Radia Gra
16. Radio Pogoda 
17. Radio AM (obecne teraz na falach AM w Andrychowie, Krakowie i Lipsku) 
18. Radio Bezpieczna Podróż 
19. Mega Radio 
20. Disco Radio 
21. Radio Nuta 
22. Radio Profeto 
23. Radio WP 
24. RMF24
25. VOX FM 
26. Radio Imperium 
27. Radio Yanosik
Podział stacji w tym przypadku byłby taki:
MUX-R2:
1. Radio Złote Przeboje
2. TOK FM
3. RMF Classic
4. Chillizet
5. RMF Maxx
6. VOX FM
7. Radio SuperNova
8. Radio Wnet
9. Rozgłośnie diecezjalne (w tym Radio Plus i Radio eM)
10. Muzo FM (Radio Eska Rock) 
11. Radio Pogoda
12. Meloradio
13. Antyradio
MUX-R4:
1. Mega Radio
2. Disco Radio
3. Radio Nuta
4. Radio WP
5. Radio Profeto (lub w razie potrzeby stacja lokalna)
6. Radio Imperium  (lub w razie potrzeby stacja lokalna)
7. Radio Bezpieczna Podróż / Radio Yanosik (radia drogowe) 
8. Rock Radio
9. RMF24
10. Radio AM (lub dodatkowa stacja lokalna)
11. Dwie stacje lokalne (w tym sieci Radia Fama i Radia Rekord na Mazowszu i w Świętokrzyskim czy Sieć Radia Alex, Radia Jura, Radia 90 i Radia Gra) 
Wskazałem tutaj że zadaniem MUX-R2 i MUX-R4 byłoby uzupełnienie zasięgu wyżej podanych stacji w miejscu gdzie sygnał na FM nie dociera w tym też wiejskich. W miarę potrzeb dodawane byłyby też kolejne częstotliwości. 
3. Opracowano wraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwem powszechnej specyfikacji odbiorników radiowych zawierającej obowiązkowo odbiór poprzez FM, DAB+ i Internet (WiFi) oraz w miarę możliwości AM. W tych odbiornikach od razu byłyby też technologie HD Radio i DRM+. 
4. Przekształcono testowe multipleksy lokalne z rozgłośniami lokalnymi i tych z koncesjami w oficjalne MUX-R4 i uruchamianie kolejnych multipleksów lokalnych. Punktem wyjścia mogłby być slajdy z tych przedstawionych na mapach w załączniku. Tym samym kolejny multipleks miałby zielone światło na stałą emisję. 
5. Uzupełnieniono zasięg MUX-R3 według prowadzonego przez KRRiT i UKE planu który to tym razem mógłby być dotrzymany. 
6. Wprowadzono możliwości emisji maksymalnie 13 stacji radiowych na jednym multipleksie naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+. 
Jestem bardzo ciekaw co KRRiT odpiszę na moją wiadoność.

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakoś wszystkim przeszła obok najważniejsza zmiana w DAB+ w tym roku - we wtorek 18.07. częściowo ogłoszono wyniki przetargu na rozszerzenie zasięgu MUX PR. W części regionów (lubuskie, mazowieckie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i wschodnia część zachodniopomorskiego) przetarg wygrał Emitel. Oznacza to, że w tych rejonach (w tym w moim mieście) MUX PR ma się pojawić najpóźniej na początku następnego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś (24.07.) rozstrzygnięto przetargi na rozszerzenie zasięgu MUX PR w kolejnych regionach (dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie i zachodnia część zachodniopomorskiego) i tam też wygrał Emitel. Z tego tytułu oczekiwania @Poland już w części zostały spełnione - do całkowitego rozstrzygnięcia wyniku przetargu zostały wyłącznie regiony, w których rywalizują 2 lub 3 (kujawsko-pomorskie) podmioty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy teraz skoro wyniki w kolejnych regionach są już znane to czy ich emisja tak jak tych wymienionych przez ciebie wcześniej ma się pojawić do początku przyszłego roku? Moim zdaniem to byłby dobry ruch i to zdecydowanie lepszy niż dzielenie całego procesu na etapy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie chcę i tak nie słucham więcej niż jednej stacji, które wszystkie grają tak samo. Radio to nie telewizja, gdzie zmienia się kanały siedząc na kanapie. Radio towarzyszy w podróży i gdy wykonujesz jakieś czynności w domu. FM mi w zupełności wystarcza.

Dlatego mam nadzieję że DAB+ nigdy nie zostanie wdrożone na pełną skalę i FM będzie grało do końca świata i o jeden dzień dłużej :)

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę, ale pod warunkiem dobrego bitrate, a nie tak słabego, jak jest obecnie. Dawno temu kupiłem taki odbiornik, wydałem chyba 150 zł. W podróży dalszej, jeżeli DAB+ miałby takie pokrycie jak FM to łatwiejsze byłoby przełączanie się z jednej stacji na tą samą.

 

Poza tym po co tu dywagować na to, co kto chce. Będzie wyłączony FM prawdopodobnie do roku 2030.

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Delta21 napisał(a):

Ja to bym chciała uświadczyć chociaż jednej stacji cyfrowej, na ten moment nie jest mi to dane. Pozostaje czekać ;)

E tam. Ja nigdy nie słuchałem radia cyfrowego i w ogóle mnie nie ciągnie. :D Zastanawiam się nad kupnem używanego, "PRLowskiego" radia tranzystorowego, a inni marzą o DAB+. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...