Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś stacje radiowe muzykę uszczały z taśmy. Potem nastała era płyt kompaktowych. Jak to wygląda dzisiaj, we współczesnym radiu?.Bo może się okazać, że w paśmie FM źródłem jest np. mp3 czy inny skompresowany na potrzeby emisji plik. I nic tu nie da dobry nadajnik FM jak źródło jest słabe.

Kolega @dvbtowiec w kolejnym temacie widzę odsyła do internetu jak ten byłby darmowy jak powietrze. Telewizję tez można oglądać przez internet. Wyłączmy wszystkie nadajniki naziemne i będzie po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, canton napisał(a):

Noo, z tym Radiem Chopin to pojechałeś. Akurat często słucham. Zwykle w kuchni, bo na lepszym sprzęcie to już się do słuchania nie nadaje. Nawet z kuchennego małego radyjka ledwie go toleruję. No i co z tego, że nie szumi, jak dźwięk jest pusty i tępy, pozbawiony szczegółów, za to z dodatkiem artefaktów.

112 kbps to jest przepływność całego serwisu: audio + dane SLS i DLS. Miej świadomość, że wyświetlanie okładek płyt zabiera miejsce dla audio, bo tak jest skonstruowany standard DAB+. Dla strumienia audio zostaje poniżej 100 kbps. I to naprawdę słychać. Taką jakość porównujesz do FM, gdzie dźwięk jest dosyłany AAC 256 kbps, a często nawet bezstratnie? Współczesny nadajnik FM jest w stanie przenieść 17 kHz. To właśnie AAC przy małych przepływnościach tnie pasmo do 12 kHz lub nawet niżej. Nie wiesz o czym piszesz.

no to dla przeciwwagi coś z Niemiec, radio klassik z bitrate 72... :)  https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=5C&pid=55131&live=633&sec=0&lang=en  lub ArrowClassicRock z Holandii z bitrate 64 :) lub coś z wysp Sami swoi - 32 i coś z klasyki - Classic z 128

W dniu 4.02.2022 o 22:36, RadioFan2021 napisał(a):

Taa w warszawie też niby coś ruszyło. Przeskanowałem odbiornik i nic. Ale ja w Piastowie. Genialny system -pierdziawki dzielnicowe jak Jutrzenka (z całym szacunkiem dla nich) Pomyśleć że normą w Hiszpaniijest 140 kpbs w DAB a nawet  164  w Radiu Clasica 224. Czemu w Polsce tak nie zrobią?

sprawdziłem, radio Classic w Hiszpanii - 96 kbps :)

W dniu 22.04.2022 o 13:33, mprw napisał(a):

Szkoda że nie ma radia cyfrowego w smartfonach, obok fm. Wtedy można by łatwo porównać jedno z drugim. I wielu by się zdziwiło, że np. 72 kbps w DAB brzmi lepiej niż najlepszy dźwięk z UKF.

Porównałem Wasze Radio z FM i DAB i... różnica in plus w kierunku DAB, tzn. lepsza dynamika oraz czystość, sprawdzone na słuchawkach. Mam RMF Classic, niestety tylko po FM a ponieważ zasięg nie jest optymalny, to w tle słychać szumek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Kompresja którą oferuje DAB+ to męczarnia nawet dla osób które nie są koneserami muzyki. Tego się słuchać nie da. 

A co tam moje uszy, wiesz lepiej, choć nie słuchasz. Zawsze można nie używać, są zwolennicy, jak i przeciwnicy.

 

Za Wikipedią - Nawet przy 128 kbps dźwięk jest bliski oryginałowi. Przy niższych przepływnościach straty są już słyszalne, jakkolwiek dzięki funkcjonującym w ramach HE-AAC v2 technikom Spectral Band Replication oraz Parametric Stereo jakość dźwięku nadal może być wysoka

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawel napisał(a):

Kiedyś stacje radiowe muzykę uszczały z taśmy. Potem nastała era płyt kompaktowych. Jak to wygląda dzisiaj, we współczesnym radiu?.Bo może się okazać, że w paśmie FM źródłem jest np. mp3 czy inny skompresowany na potrzeby emisji plik. I nic tu nie da dobry nadajnik FM jak źródło jest słabe.

 

Ale jeśli to dodatkowo skompresujesz w DAB+ przy niskiej przepływności, otrzymujesz sieczkę. 

 

1 godzinę temu, Pawel napisał(a):

Kolega @dvbtowiec w kolejnym temacie widzę odsyła do internetu jak ten byłby darmowy jak powietrze. Telewizję tez można oglądać przez internet. Wyłączmy wszystkie nadajniki naziemne i będzie po temacie.

Bez przesady. W każdym abonamencie komórkowym jest pakiet GB internetu. 

Ja w cenie abonamentowej 25zł na wszystko mam 13GB internetu. Nie wykorzystuję nawet połowy, nie szczedząc na radio, YT, czy okazjonalny streaming VOD. 

 

A poza tym nie chcecie chyba czytelnikom wmówić że internet domowy nielimitowany kupowalibyście specjalnie do radia i że teraz z niego nie korzystacie i nie płacicie za niego. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

Ja w cenie abonamentowej 25zł na wszystko mam 13GB internetu. Nie wykorzystuję nawet połowy, nie szczedząc na radio, YT, czy okazjonalny streaming VOD. 

:)  :)  :)  Spróbuj obejrzeć choć jeden film w 4K z serwisu Netflix lub Apple TV. Powodzenia życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujesz radio do filmu 4K? Panowie trochę powagi 😎

9 minut temu, rufi10 napisał(a):

Za Wikipedią - Nawet przy 128 kbps dźwięk jest bliski oryginałowi. Przy niższych przepływnościach straty są już słyszalne, jakkolwiek dzięki funkcjonującym w ramach HE-AAC v2 technikom Spectral Band Replication oraz Parametric Stereo jakość dźwięku nadal może być wysoka

Tak więc nasze DAB+ nie osiąga 128 w dźwięku, bo wraz z dźwiękiem są skomoresowane także inne dane, w tym Twoje obrazki z płyt :)

Sam podałeś że radio Chopi ma 112 wraz ze wszystkimi danymi. Cytując wikipedię trzeba jednak umieć się cofnąć do wzceśniejszych swoich wypowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Bez przesady. W każdym abonamencie komórkowym jest pakiet GB internetu. 

Ja w cenie abonamentowej 25zł na wszystko mam 13GB internetu. Nie wykorzystuję nawet połowy, nie szczedząc na radio, YT, czy okazjonalny streaming VOD.

Jak byś nie liczył to są zawsze dodatkowe koszty. A tak kupujesz raz radioodbiornik, włączasz i słuchasz bez ograniczeń. Nie mówiąc już o starszych osobach. Ja korzystam z DAB+ od kilku lat na przenośnym odbiorniku. Słucham najczęściej Radia Kierowców, bo nie ma tam takiej sieczki jak w komercyjnych radiach.  Jakość dźwięku jest moim zdaniem akceptowalna. Myślę, że większość nie usłyszy różnicy pomiędzy DAB a FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pawel napisał(a):

Jak byś nie liczył to są zawsze dodatkowe koszty. A tak kupujesz raz radioodbiornik, włączasz i słuchasz bez ograniczeń.

Za który musisz zapłacić nie mało. Zatem koszty masz dużo wyższe. Abonament internetowy i tak opłacasz, więc tu nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Nie przekonuje mnie ten argument.

 

31 minut temu, Pawel napisał(a):

 Jakość dźwięku jest moim zdaniem akceptowalna. Myślę, że większość nie usłyszy różnicy pomiędzy DAB a FM.

Zależy na czym słuchasz, jeśli na tzw. pierdziawkach to być może Ci to wystarczy. Jeśli to już będzie np. kino domowe z DAB+, to uszy bolą.

Potrzeby są różne i na różnej klasy urządzeniach ludzie słuchają radia. Pisanie zatem że "większość nie usłyszy różnicy" jest grubo na wyrost, zwłaszcza jeśli do DAB+ używa się radyjka przenośnego z małym głośniczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ja w cenie abonamentowej 25zł na wszystko mam 13GB internetu. Nie wykorzystuję nawet połowy, nie szczedząc na radio, YT, czy okazjonalny streaming VOD. 

Bo masz inne usługi, poza tym są miejsca, gdzie ledwo 4G dochodzi. Mam tak w połowie mieszkania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Za który musisz zapłacić nie mało. Zatem koszty masz dużo wyższe. Abonament internetowy i tak opłacasz, więc tu nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Nie przekonuje mnie ten argument.

Nie wiem skąd założenie, że każdy opłaca internet. Moi rodzice np. nie opłacają internetu bo z niego nie korzystają. Przenośne radyjko z Dab kupiłem na wyprzedaży w Tesco za 25 zł. Trochęlepsze na którym słucham obecnie kosztowało cztery stówki ale to jest kombajn z radiem FM i internetowym dodatkowo.

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

 

Zależy na czym słuchasz, jeśli na tzw. pierdziawkach to być może Ci to wystarczy. Jeśli to już będzie np. kino domowe z DAB+, to uszy bolą.

 

Jak puścisz radio internetowe przez Kino domowe będzie dokładnie to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to samo w wielu stacjach radiowych, gdyż mają odpowiednio dużą przepływność.

W naszym DAB+ przepływność jest na żenująco niskim poziomie.

15 minut temu, Pawel napisał(a):

Moi rodzice np. nie opłacają internetu bo z niego nie korzystają.

Z komórek korzystają? To mają go w pakiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają w pakiecie 2GB z tego co pamiętam. Na dużo to nie wystarczy.

 

Z tą przepływnością jest różnie. Nie ma co uogólniać. Bardziej miałem na myśli, że nadają skompresowany sygnał jak DAB+.

DAB+ się nie rozwinął i już się nie rozwinie moim zdaniem. Ale jeśli są chętni mimo wszystko wchodzić w ten projekt ja nie mam nic przeciwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym, żeby DAB+ poprawił dźwięk w stereo, a u mnie niektóre stacje nadają w szumach i ledwo co słyszę co tam emitują i to też jest denerwujące, bo słuch pogarszasz sobie, dlatego chce DAB+, a wyłączyć FM, żeby nadawcy przeszli, bo sami nie chcą, ale jak im się powie, że wyłączamy FM to sami się zgłoszą. Dla ludzi lepiej, bo więcej muxów i większy wybór, u mnie w dużej większości stacje radiowe emitują ciągle POP, a ja chce też inne gatunki muzyczne. 

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Pewności że DAB+ będzie dochodził wszędzie także nie ma. Każda technologia ma białe plamy.

Wystarczy spojrzeć na problemy z odbiorem MUX8 w tym samym pasmie w którym jest DAB+.

Gniezno jest taką białą plamą, spójrz na mapki zasięgu i... bez problemu odbieram wszystkie dostępne stacje + te z multipleksu DABCOM, uwaga nadawane z mocą 1 kW, ok. 65 km ode mnie! i z Bydgoskiego DAB, radio PIK. Porównując  do radia FM, to niebo a Ziemia, nie wspominając o szumku w tle :)

12 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Porównujesz radio do filmu 4K? Panowie trochę powagi 😎

 

No to zakładając, że słuchasz radia w pracy w wariancie 128 kbps przez 8 godzin, wychodzi jak nic ok. 0,4 GB, miesięcznie już 8 GB. Do tego Twój stream vod, choćby nie w 4K, ale akceptowalnej na smartfonie lub laptopie rozdzielczości 720p od 1,2 do 1,8 GB!!! A gdzie reszta, poczta, przegladanie netu etc.

2 godziny temu, Pawel napisał(a):

Przenośne radyjko z Dab kupiłem na wyprzedaży w Tesco za 25 zł. Trochęlepsze na którym słucham obecnie kosztowało cztery stówki ale to jest kombajn z radiem FM i internetowym dodatkowo.

Jak puścisz radio internetowe przez Kino domowe będzie dokładnie to samo. 

Kupiłem w promocji za 499 zł tuner [beep] i jestem bardzo zadowolony, porównanie np. Wasze Radio FM vs. Wasze Radio DAB wypada na korzyść DAB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, rufi10 napisał(a):

No to zakładając, że słuchasz radia w pracy w wariancie 128 kbps przez 8 godzin, wychodzi jak nic ok. 0,4 GB, miesięcznie już 8 GB. Do tego Twój stream vod,

Nie słucham radia dłużej niż kilkanaście minut jadąc samochodem, także nie grozi mi to.

Natomiast dane które prezentujesz dowodzą że samo radio nawet tak intensywnie wykorzystywane w streamingu, większości pakietów komórkowych nie wykorzysta a przeciętnie pakiety mają ok 10GB z abonamentem.

A nikt przez tyle godzin dziennie nie słucha radia, a już na pewno nie w pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

A nikt przez tyle godzin dziennie nie słucha radia, a już na pewno nie w pracy ;)

Mylisz się, są takie zawody, wbrew pozorom, np. moi stolarze na montażu mebli mają cały czas włączone radio, muzyka leci w tle i to przez dwie 8-godzinne zmiany. DAB gdy stanie się popularny da szerszą paletę wyboru, a od przybytku głowa nie boli :)

Nigdy nie można myśleć tylko o sobie, mnie to wystarczy, nie słucham radia DAB, ja mam pakiet internetowy itp.

Rozumiem, słuchasz radia kilkanaście minut dziennie w aucie, ale są osoby spędzające za kółkiem kilka godzin i takie udogodnienie, jak wiecej stacji radiowych, więcej informacji na ekranie są dla tych osób istotne.

Co napisałem wcześniej, Gniezno teoretycznie jest białą plamą DAB a w rzeczywistości odbiór jest w porównaniu z DAB idealny. i to jest dla mnie argument numer jeden za DAB!

Edytowane przez rufi10
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rufi10 napisał(a):

DAB gdy stanie się popularny da szerszą paletę wyboru, a od przybytku głowa nie boli :)

Pozory. Pisałem już mam w dużym mieście już ponad 20 stacji radiowych. 90% z nich gra to samo. Nie ma żadnego wyboru, może poza prowadzącymi ;)

Są nieliczne wyjątki stacji grających odmienną muzę. Nie inaczej będzie w DAB+, bo muzyka POP, disco, rock jest najpopularniejsza i najwięcej kuponów się z niej odcina. Na ambitne radio nie ma szans. Zyskasz możliwość zmiany kanału na którym będzie ten sam repertuar w innej losowej kolejności.

 

Owszem poprawi się na pewno odbiór w niektórych miejscach, ale żadnej wartości dodanej ten większy wybór nie da.

I powtórzę, ja nie jestem przeciwnikiem DAB+, ale przeciwnikiem wyłączania FM.

21 minut temu, rufi10 napisał(a):

ale są osoby spędzające za kółkiem kilka godzin i takie udogodnienie, jak wiecej stacji radiowych, więcej informacji na ekranie są dla tych osób istotne.

Takie osoby mają samochody bez radia DAB+, a wymiana radia słono kosztuje. Przystawki do DAB+ to także koślawe rozwiązanie w samochodzie. Nie widzę tego niezależnie od tego jakbyś tego nie argumentował :)

Poza tym samochód się prowadzi patrząc na drogę a nie na informacje na ekranie, bo liczba bajerów jest fajna, dopóki nie zmniejsza bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

Pozory. Pisałem już mam w dużym mieście już ponad 20 stacji radiowych. 90% z nich gra to samo. Nie ma żadnego wyboru, może poza prowadzącymi ;)

Są nieliczne wyjątki stacji grających odmienną muzę. Nie inaczej będzie w DAB+, bo muzyka POP, disco, rock jest najpopularniejsza i najwięcej kuponów się z niej odcina. Na ambitne radio nie ma szans.

Nie każdy mieszka w dużym mieście, w moim odbieram poprzez radio FM, bez zakłóceń dokładnie 9 stacji!!! Za pośrednictwem DAB i DABCOM ponad 20 i mieszkając w małym mieście ta różnica po zakupie radia DAB, to kosmos. Pewnie, dobrych, wartościowych, może nie zawsze najwyższych lotów jest na lekarstwo - Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Trójka, Radio Poznań, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio 24 - ale są i w radioodbiorniku FM znajdę spośród nich tylko Radio Poznań i Trójkę, ta ostatnia zaszumiona. Brakuje radia 357 i Radia Nowy Świat, może kiedyś dołączą?

Edytowane przez rufi10
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...