Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam że brakuje w handlu dobrego ale nie luksusowego radia FM/DAB+.  Są radyjka przenośne za sto kilka złotych albo wysokiej klasy tunery DAB+ do wież za kilkaset i powyżej tysiąca zł.  Klienci łyknęli by takie współczesne "radio dla każdego" takiego współczesnego "Amatora-stereo" za powiedzmy 1000 zł razem z głośnikami. Nie każdemu potrzebna wieża z odtwarzaczem CD, blutooth-em itp. bo słuchają tylko radia lub sporadycznie używają pendriva do USB. Moc 2x20W wystarczy i do tego kolumny dwudrożne bas-reflex. Szkoda że nikt nic takiego nie produkuje. Z pewnością w pewnym stopniu spopularyzowało by to także DAB+.  A może reaktywowana Unitra oprócz super sprzętu weżnie się za taki tańszy projekt ? Wymieniłbym sobie mojego leciwego "Amatora" na nowszy sprzęt 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zerojedynkaX napisał(a):

Nie każdemu potrzebna wieża z odtwarzaczem CD, blutooth-em itp. bo słuchają tylko radia lub sporadycznie używają pendriva do USB. Moc 2x20W wystarczy i do tego kolumny dwudrożne bas-reflex. Szkoda że nikt nic takiego nie produkuje. Z pewnością w pewnym stopniu spopularyzowało by to także DAB+.  A może reaktywowana Unitra oprócz super sprzętu weżnie się za taki tańszy projekt ? Wymieniłbym sobie mojego leciwego "Amatora" na nowszy sprzęt 🙂

masz rację, też miałem taki dylemat, chciałem amplituner DAB+ taki, abym mógł podłączyć kolumny głośnikowe, coś a'la Amator-stereo lub Zodiak, jednocześnie w cenie do 1000 złotych. Znalazłem Ferguson Regent i450s (z CD co mi by odpowiadało), ale on ma wbudowane głośniki, których i tak bym nie używał a gniazd wyjściowych, jak na lekarstwo.

Zakupiłem tuner H-A-M-A, bo była promocja, zamiast 999 cena wynosiła 499 złotych. Początkowo podłączyłem do starego wzmacniacza, obecnie dokupiłem nowy wzmacniacz i... szafa gra. Ewentualnie można zrobić kombinację, tuner DAB+ i dokupić wzmacniacz na olx-ie.

Na unitrę nie licz, obecnie to sprzęt z wyższej półki.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że tuner DAB + wzmacniacz to już coś w rodzaju wieży. A ja myślę o jednym klocku zwanym radioodbiornikiem (nie amplitunerem) z wyjściami na 2 kolumny głośnikowe i ewentualnie słuchawki.  I nic więcej. Nie ma nic takiego na rynku.  Nie ma następcy Amatora i Zodiaka.

Z DABem+ obowiązkowo na pokładzie. Szkoda.🙁

Edytowane przez zerojedynkaX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zerojedynkaX napisał(a):

Tyle że tuner DAB + wzmacniacz to już coś w rodzaju wieży. A ja myślę o jednym klocku zwanym radioodbiornikiem (nie amplitunerem) z wyjściami na 2 kolumny głośnikowe i ewentualnie słuchawki.  I nic więcej. Nie ma nic takiego na rynku.  Nie ma następcy Amatora i Zodiaka.

Z DABem+ obowiązkowo na pokładzie. Szkoda.🙁

Ja mam radioodbiornik SHARP DR-i470 PRO.
Ma możliwość odbioru stacji FM, DAB/DAB+. Jak również ma radio internetowe - można słuchać stacji z całego świata.
Można również dodawać stacje, których tam nie ma - przez wpisanie adresu url streamu - i dodać stację do listy stacji radiowych. :) 
Nie wiem czy o coś takiego Tobie chodziło.
Poniżej zdjęcie mojego radia SHARP.

af7cd70f508a22360b314066380ef7a112bd6c31

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co są przeciw DAB to lobbyści radiowi. Jak można twierdzić , że DAB to przestarzała technologia.  A FM to nie jest jeszcze bardziej przestarzały ?  Ja na mojej wsi pomiędzy Płockiem a Warszawą odbieram wiele stacji radiowych z Wawy , Płocka  nawet Łodzi ale wszystkie z mniejszym lub większym szumem. W domu łapię na teleskopowej antenie na radiu Dual DAB tylko mux PR iż Płocka i z Warszawy. Zero szumu , ale niestety Radio Kierowców ma wg mnie za mało bitów . Pozatym nie jest to moja ulubiona stacją . Marny wybór na wsi. Właściciele radiowi wg mnie dążą do tego by radio słuchać tylko przez stream internetowy z powodu: 1. Tańsze rozpowszechnianie . 2. Wiedzą dokładnie ile osób słucha w danej chwili. 3. Jakie audycje są popularne a jakie nie. 4. Reklamy celowane, wyskakujące okienka reklamowe . Klikniesz na jakąś reklamę to już nie dadzą Ci spokoju (klikniesz np. w reklamę sex shopu to przez długi czas będziesz miał reklamy wiadomo jakiego asortymentu. 5. Stacje będą dążyć aby pobierać ich aplikacje , rejestrować się,  podawać swój wiek , wykształcenie ,nakłaniać na płatne podcasty , subskrypcje. Tu chodzi o kasę a nie osłuchacza . Ja chciałbym jak jest  teraz jeszcze w zwykłym radioodbiorniku  włączyć urządzenie , przyciskiem wybrać zaprogramowaną stację i pokrętłem ściszyć lub pogłośnić.  No i słuchać beż szumu w tle w jakości jak na XXI wiek przystało. Nie chcę klikania po różnych aplikacjach, nie chcę żadnych slajdów . Chcę tylko dobry dźwięk. Czy to tak dużo ?

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Byśmy mieli Radio plus, radio vox fm, radio złote przeboje w całym kraju jak Polskie radio 1. Ponadregionalne stacje powinny być ogólnokrajowe.  Radia internetowe powinno pojawić się na FM np. radio FTB i inne o tutaj jest wiele https://radiofm-online.com/radio-a-z, rozwój i nowoczesność konieczna, FM stoi w miejscu, coraz gorzej to wygląda. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno powinny być uruchomione dwa ogólnopolskie MUXy, a przynajmniej jeden. Ciekawe, czy nowy minister zauważy ten problem. Mogłoby się coś w końcu ruszyć w tej sprawie. Obawiam się jednak, że dalej będzie jak było, czyli będą się zajmować sobą, rozgrywkami i stanowiskami, a dla społeczeństwa jak zwykle żadnych korzyści.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tim_26 napisał(a):

Już dawno powinny być uruchomione dwa ogólnopolskie MUXy, a przynajmniej jeden.

Poprzednia lub obecna KRRIT zawiesiła konkurs na MUX R1.

2 godziny temu, pasjonat napisał(a):

Byśmy mieli Radio plus, radio vox fm, radio złote przeboje w całym kraju jak Polskie radio 1.

Problem w tym że ZPR zgłosiły Eske nie discopolowe VOX FM w konkursie. Grupa Eurozet (Agora) i RMF promują cyfryzacje przez internet co uważam za najgorszy pomysł, a przecież nie jesteśmy Szwajcarią gdzie internet jest wszędzie.

Jedno wiemy że programy Polskiego Radia S.A emitowane na częstotliwościach genewskich przejdą z MUX R3 do MUX R1 po jego starcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio FAMKA z Krakowa potwierdza chęć nadawania w standardzie DAB+ w ramach multipleksów lokalnych: https://malopolskie-media.info/fm-news/1448-radio-famka-krakow-ruszylo-z-regularna-emisja-galeria-wywiad.html

Obstawiam że na bank będzie na multipleksie które to Radio FAMA będzie chciało uruchomić w Kielcach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nieoczekiwanie w dniu dzisiejszym włączono sygnał MUX PR w części nadajników, które miały wystartować dopiero po nowym roku.

Spis nadajników gdzie to miało miejsce (według profilu Facebook Naziemne Radio Cyfrowe - nieoficjalne )

Giżycko/Miłki - kanał 6B - moc 5,5 kW ERP

Piła/Rusinowo - kanał 11B - moc 10 kW ERP (PR Koszalin);

Konin/Żółwieniec - kanał 11B - moc 15,1 kW ERP;

Zamość/Tarnawatka - kanał 11B - moc 24,7 kW ERP;

Solina/Góra Jawor - kanał 11A - moc 5 kW ERP;

Koszalin/Gołogóra - kanał 11B - moc 4,5 kW ERP (docelowo 9 kW ERP);

Białogard/Sławoborze - kanał 11A - moc 9,1 kW ERP (docelowo 10 kW ERP).

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wierzyć profilowi Facebook Naziemne Radio Cyfrowe - nieoficjalne, to wczoraj przedterminowo odpalono sygnał DAB+ z nadajnika Iława/Kisielice. Moc 12 kW ERP, kanał 11B - czyli zawartość z regionem od PR Olsztyn. Na lepszych instalacjach antenowych oraz radiach samochodowych odbiór stwierdzono nawet w Gdańsku.

 

P.S. U mnie w Elblągu na Dual MCR4 (w specyficznych warunkach, czyli antena w poziomie + odpowiednia wysokość od poziomu gruntu) stacje są wyszukiwane, ale nieodbierane.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukis90el napisał(a):

Jeżeli wierzyć profilowi Facebook Naziemne Radio Cyfrowe - nieoficjalne, to wczoraj przedterminowo odpalono sygnał DAB+ z nadajnika Iława/Kisielice.

Zgadza się. Właśnie wróciłem z świąt i sprawdziłem. Sygnał full wypas. Lepszy niż z Chwaszczynie na 176,64.:-P Widzę też Radio Warmii i Mazur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ostatnie przedterminowe włączenia sygnału MUX PR DAB+ stały się faktem - oto wykaz nadajników (spis potwierdzony profilem Facebook Naziemne Radio Cyfrowe - nieoficjalnie oraz informacją od Krzysztofa Sagana z RadioPolski):

Ogrodzieniec - kanał 11A - moc 21,5 kW ERP;

Chełm/Kumowa Dolina - kanał 11B - moc 2,6 kW ERP;

Łódź/Zygry - kanał 5C - moc 16 kW ERP;

Nowy Tomyśl/Bolewice - kanał 12A - moc 6,5 kW ERP;

Jarocin/Żerków - kanał 11B - moc 10,1 kW ERP;

Tarnobrzeg/Machów - kanał 11A - moc 11 kW ERP;

Piła/Masztowa - kanał 12A - moc 1,7 kW ERP (Radio Poznań);

Grudziądz/Nowe Marzy - kanał 11A - moc 1,5 kW ERP;

Suwałki/Krzemianucha - kanał 6B - moc 15 kW ERP (Radio Olsztyn).

 

Pozostałe nadajniki z tego etapu (w tym m. in. Rybnik, Elbląg i Włocławek) mają być uruchomione już po Nowym Roku - nie wcześniej niż 5 stycznia i nie później niż 1 maja.

 

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 14:12, Vampi napisał(a):

Ja mam radioodbiornik SHARP DR-i470 PRO.
Ma możliwość odbioru stacji FM, DAB/DAB+. Jak również ma radio internetowe - można słuchać stacji z całego świata.
Można również dodawać stacje, których tam nie ma - przez wpisanie adresu url streamu - i dodać stację do listy stacji radiowych. :) 
Nie wiem czy o coś takiego Tobie chodziło.
Poniżej zdjęcie mojego radia SHARP.

af7cd70f508a22360b314066380ef7a112bd6c31

Mam identyczne tylko białe od kilku lat. Świetnie zdaje egzamin. I można posłuchać Polskiego Radia Kierowców. Tylko dobra muzyka, wiadomości dla kierowców i zero politycznego pie***nia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...